Jump to content

BMW 316


mihai1234

Recommended Posts

@Ciupanezu: Nu stiu de ce zici ca nu era potrivita pt inceput 535i, dc ai capul pe umeri cu cat ai mai multa forta in depasiri cu atat esti mai in siguranta.

Pentru că dacă eşti ĂŽncepător, te ia nebunia când vezi ce tare trage maşina, iar lipsa de experienţă te poate face să exagerezi acolo unde nu trebuie.

E aberant să ai o maşină de peste 200 cp din prima.

Măcar câteva luni cu o maşină de maxim 150 cp sunt benefice.

Ănsă, există şi excepţii.

Dacă eşti foarte ponderat şi calm şi ĂŽnţelegi riscurile pe care ţi le asumi, probabil că poţi avea din prima o maşină de peste 200 cp, ĂŽnsă pentru cei mai mulţi este cam riscant.

 

Adevarul e ca pe DN-urile noastre numai depasiri nu poti sa faci.

 

Eu nu inteleg o chestie: viteza maxima pe un drum national nu ar trebui sa depaseasca 90 km/h,da? Bine, asta e regula...Bineinteles ca mergem toti putin mai tare, insa daca mergi mai mult de 120 km/h deja intinzi coarda(parerea mea). E, in cazul acesta, pe mine, unu' care merge cu 100-120 de km/h nu ma deranjeaza absolut deloc intrucat nu il depasesc pentru ca nici eu nu merg mai repede ca el, de regula.

 

In concluzie la ce mi-ar trebui mie atata putere pe care sa o utilizez in depasiri,hm? Care depasiri? Eu daca ma bag in depasiri, depasesc pe unu' care merge sub 100 km/h si in aceasta situatie il pot depasi fara niciun stres, chiar daca am sub capota un M43 1,9... Nu-mi trebuie un M62 pentru asa ceva!

 

Oricum, depinde totul de stilul de mers al fiecaruia, de experienta fiecaruia, de in ce regim parcurge cei mai multi km: in oras sau afara, etc.

 

De acord, cu 316 sau 318 chiar e greu să faci depăşiri pe drumurile naţionale. :)

 

Pentru că sunt mulţi melteni şi proşti făcuţi prin incest care au impresia că e ceva normal să blocheze a doua banda şi să circule lângă alte maşini care circulă cu aceeaşi viteză.

Dacă nu vrei să faci un drum Bucureşti - Braşov ĂŽn 4-5 ore, trebuie să depăşeşti foarte mulţi astfel de cretini, iar puterea unei maşini este ĂŽntr-adevăr utilă ĂŽn depăşiri ĂŽn regim extraurban.

Mai ales că există multe animale care nu vor să se lase depăşite şi te poţi trezi că accelerează, iar ĂŽn faţă se apropie o coloană de maşini.

 

România nu este o ţară unde se circulă civilizat.

 

In conditiile in care cel pe care vrei sa-l depasesti are 100km/h, accelereaza cand vrei sa-l depasesti(mai sunt si d-astia) si de pe contrasens vin masini in continuu, 535 probabil nu prea se streseaza si tu mergi in coloana 20km.

 

Corect.

Cu toţii ştim că un motor mic va avea dificultăţi ĂŽn depăşiri la viteze mai mari.

Ăn oraş mai merge, distanţele sunt mai mici, la fel şi vitezele, ĂŽnsă ĂŽn regim extraurban chiar e greu să depăşeşti rapid cu o maşină mai lentă.

 

Da, merg in coloana 20 de km si am sanse mai mari sa ajung in siguranta la destinatie, in vreme ce unu' cu 535i (535i fiind un exemplu, nicio referire la ciupanezu) care face slalom-uri pe un drum aglomerat, s-ar putea sa nu mai ajunga deloc... Asa ca ,daca esti incepator precum va fi initiatorul topicului asta, pentru ca momentan sunt sigur ca inca nu are permis, este mai mult decat suficient un motor de 1,6. Abia nu il tenteaza sa faca depasiri riscante, ci sta in banca lui in coloana si toata lumea este fericita. :twoup:

 

Să nu exagerăm, exemplul tău este un pic răutăcios şi nu prea are legătură cu realitatea.

Din experienţă, complexaţii cei mai periculoşi ĂŽn trafic sunt cei cu motoare mici, cei care se oftică pentru că sunt depăşiţi şi se simt obligaţi să demonstreze altora ce talent de şofer au.

Una este să faci slalom şi alta este să depăseşti când ai loc, ĂŽn condiţii de siguranţă.

 

Iar când spun de motoare mici, eu chiar nu mă refer la tine.

Am păţit de foarte multe ori să fiu depăşit de maşini gen Matiz sau Ford Fiesta ĂŽn curbe fără vizibilitate, erau nişte sinucigaşi infecţi şi inconştienţi.

 

Ăn plus, aproape niciodată nu a ĂŽncercat să mă facă ĂŽn trafic o maşină de putere egală sau de putere mai mare.

Ăntotdeauna cei cu motoare mici conduc agresiv şi au impresia că dacă pe capotă este emblema BMW, performanţa este certă. :)

 

Sigur că sunt mai rare maşinile puternice, aşa că nu se poate face o comparaţie foarte exactă, ĂŽnsă am văzut destule maşini puternice conduse civilizat şi ponderat.

Cu siguranţă există şi excepţii.

 

un motor puternic tot timpul te va ajuta in depasiri,tocmai daca am fi avut sosele (autostrazi) ar fi fost suficienti si 80cp,ii dadeai 130-140km/h si aia era,dar pt ca majoritatea drumurilor au 2 benzi,trafic destul,e mai bun motorul mare,te ajuta,la un drum de 3-4-500km vei intani serpentine,tiruri,fel si fel de frustrati care accelereaza cand ii depasesti,etc si nu depasesti 8-10 masini,poate sute,cu un motor mare totul devine o joaca

 

am facut oradea neamt la volanul unuei vecta B 1,7td 75 sau 80cp,chin nu altceva,cred ca m-am chinuit 20km sa depasesc un sprinter,daca-i mai dadeam drumul si la AC era crima

 

Aşa este.

Aş adăuga faptul că, ĂŽn mod stupid, o maşină mai scumpă ĂŽi face pe mulţi să-ţi acorde mai mult respect ĂŽn trafic.

Dacă mergi cu o maşină modestă, toţi ĂŽţi iau faţa, nu vor să te lase să-i depăşeşti, ĂŽncearcă să te şicaneze.

 

Ănsă, repet, fiecare ĂŽşi cumpără ce maşină ĂŽşi permite, este aberant să etichetezi pe cineva ĂŽn funcţie de valoarea sau puterea maşinii pe care o conduce.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ciupane, ai dreptate cand spui ca aia cu motoare mici (cand spun motoare mici, ma refer la aprox 75 de CP) circula in marea majoritate ca nebunii. Uneori cand ii vad ce manevre fac si in ce conditii, imi fac cruce, nu alta. :twoup: Am patit-o de cateva ori sa fiu nevoit sa franez pentru a-i acorda prostului suficient timp de depasit ca sa nu il vad imprastiat pe asfalt. Si mai mult decat atat, mi s-a intamplat ca unu', in loc sa-mi multumeasca, mi-a scos degetul ala mai lung pe geam... :) Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Eu am văzut mai multe Matiz-uri, Fiat-uri Punto şi alte maşini de acelaşi tip care făceau tot felul de depăşiri pe contrasens, pe serpentine, ĂŽn condiţiile ĂŽn care tocmai se apropiau tiruri care abia aveau loc.

 

Iar ĂŽn oras, ei sunt cei care pur şi simplu plonjează ĂŽn şine de tramvai şi şanţurile numite ĂŽn mod figurat doar "gropi".

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

uite un 316i in stare buna, scump ce-i drept, dar se vede fiecare banut bagat in el.

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-autotur...6-a-656274.html

maisna nu e a mea, dar asa mult mi-a placut incat mi-ar place sa ne scrie viitorul proprietar aici pe forum.

sper ca nu am incalzat vre-o regula cu postatul linkului.

Link to comment
Share on other sites

AÂşa este.

AÂş adĂŁuga faptul cĂŁ, ĂŽn mod stupid, o maÂşinĂŁ mai scumpĂŁ ĂŽi face pe mulĂži sĂŁ-Ăži acorde mai mult respect ĂŽn trafic.

DacĂŁ mergi cu o maÂşinĂŁ modestĂŁ, toĂži ĂŽĂži iau faĂža, nu vor sĂŁ te lase sĂŁ-i depĂŁÂşeÂşti, ĂŽncearcĂŁ sĂŁ te Âşicaneze.

 

ĂnsĂŁ, repet, fiecare ĂŽÂşi cumpĂŁrĂŁ ce maÂşinĂŁ ĂŽÂşi permite, este aberant sĂŁ etichetezi pe cineva ĂŽn funcĂžie de valoarea sau puterea maÂşinii pe care o conduce.

 

da si nu inteleg de ce

 

la noi cu cat e masina mai smechera si are geamurile mai negre cu atat are respect mai mult in trafic

Link to comment
Share on other sites

uite un 316i in stare buna, scump ce-i drept, dar se vede fiecare banut bagat in el.

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-autotur...6-a-656274.html

maisna nu e a mea, dar asa mult mi-a placut incat mi-ar place sa ne scrie viitorul proprietar aici pe forum.

sper ca nu am incalzat vre-o regula cu postatul linkului.

Aceasta masina este si la noi pe forum, adica proprietarul are cont aici. Intr-adevar, masina este superba! :twoup: Uite-o aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=47286&hl=

Link to comment
Share on other sites

uite un 316i in stare buna, scump ce-i drept, dar se vede fiecare banut bagat in el.

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-autotur...6-a-656274.html

maisna nu e a mea, dar asa mult mi-a placut incat mi-ar place sa ne scrie viitorul proprietar aici pe forum.

sper ca nu am incalzat vre-o regula cu postatul linkului.

Aceasta masina este si la noi pe forum, adica proprietarul are cont aici. Intr-adevar, masina este superba! :twoup: Uite-o aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=47286&hl=

Superba e putin spus....

Link to comment
Share on other sites

uite un 316i in stare buna, scump ce-i drept, dar se vede fiecare banut bagat in el.

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-autotur...6-a-656274.html

maisna nu e a mea, dar asa mult mi-a placut incat mi-ar place sa ne scrie viitorul proprietar aici pe forum.

sper ca nu am incalzat vre-o regula cu postatul linkului.

Aceasta masina este si la noi pe forum, adica proprietarul are cont aici. Intr-adevar, masina este superba! :twoup: Uite-o aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=47286&hl=

Superba e putin spus....

Intradevar, si mie imi place, desi nu ma omor dupa culoare, dar la dotari nu am cuvinte.

 

Multumesc tuturor pentru pareri, cred ca m'ati convins sa achizitionez un BMW, desi mai mult de 316-318 nu cred ca voi lua, deoarece nu cred ca am nevoie la experienta mea, pe parcurs poate ca o voi inlocuii cu ceva mai 'performant'.

Link to comment
Share on other sites

uite un 316i in stare buna, scump ce-i drept, dar se vede fiecare banut bagat in el.

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-autotur...6-a-656274.html

maisna nu e a mea, dar asa mult mi-a placut incat mi-ar place sa ne scrie viitorul proprietar aici pe forum.

sper ca nu am incalzat vre-o regula cu postatul linkului.

Aceasta masina este si la noi pe forum, adica proprietarul are cont aici. Intr-adevar, masina este superba! :) Uite-o aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=47286&hl=

Superba e putin spus....

Intradevar, si mie imi place, desi nu ma omor dupa culoare, dar la dotari nu am cuvinte.

 

Multumesc tuturor pentru pareri, cred ca m'ati convins sa achizitionez un BMW, desi mai mult de 316-318 nu cred ca voi lua, deoarece nu cred ca am nevoie la experienta mea, pe parcurs poate ca o voi inlocuii cu ceva mai 'performant'.

Bravo! Cea mai intelepta decizie pe care o puteai lua. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de E36 316i(de 2 ani) pot sa spun ca sunt multumit de masina, dar acum imi doresc ceva mai puternic, un 318is sau un 320i. Eu am circulat mai mult prin oras cu ea, deci nu pot sa spun ca un motor mai mare mi-ar fi fost mai folositor. Dar stii cum e, la un moment dat te plictisesti si vrei mai mult :twoup: probabil si daca ti-ai lua acum un 320, peste un an o sa vrei 325...asa ca parerea mea, pentru inceput e bun un 316. Iti doresc sa faci alegerea cat mai potrivita pentru tine :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.