Jump to content

Noul X3


oSerX

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

tocmai m-am intors de la un frumos drive test cu noul X3. pot sa va spun ca moturul 2.0d in combinatie cu o cutie automata in 8 rapoarte este absolut incredibil, mai ales in modul sport; eu comparand cu X3-ul meu tot 2.0d dar din 2006 cu numai 150cp fata de cei 184cp ai noii variante de motorizare.

practic masina este muuult diferita fata de generatia anterioara, care dpdv al tehnologiei ramasese putin codasa in comparatie cu evolutia generala a marcii.

numai cuvinte de lauda pentru noua generatie X3, singurul dezavantaj ar fi pretul, dar asta e un amanunt valabil pentru toata gama BMW.

dar dupa cum spune si un cunoscut proverb romanesc "cine poate oase roade".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Nu cred ca au interes sa bage motoarele astea, pt ca ar canibaliza X1. ( mai usoare, mai economice, taxe mici). Cel mai probabil si daca le vor baga, vor pastra preturile mari, sa fie o diferenta fata de X1.

 

Benzina sau dieselul de 200cp ar fi ideale.

 

Iar din moment ce au lansat 28i cu motorul de 3000 benzina, nu cred ca se razgandesc prea curand.

Link to comment
Share on other sites

zvonuri sunt in state ca la sfirsitul anului asta apare 28i N20 de 245 CP in locul lui l6 N52.

 

acest nou motor N20 este deja tunabil la 300 CP fara prea mare bataie de cap.

 

mai curios/interesant este insa 25d... might be the sweet spot of the range.

 

cei de pe aici care mai au inside info, pot sa ne ajute cu ceva hints?

Edited by Frank SF
Link to comment
Share on other sites

M-a uluit deja ce am citit si vazut pe net despre x3 f25 ... am ramas fara cuvinte, mai ales interiorul mi se pare bestial.

Am citit pe bmw.de de viitorul f25 xdrive 3.5d (apare undeva in martie 2012), este posibil ca un asemenea monstru (5.8 s 0-100) sa consume 6.7 (oras) si 5.8 (in afara) fata de f25 xdrive 3.0d 6.8 (oras) si 5.6 (afara), cat de aproximate sunt consumurile afisate ? stiu ca actualul 3.5d (3000 biturbo) consuma undeva la 15 lejer in oras, stiu ca "prima" generatie de 3.0 biturbo este putin predatata ca tehnologie celei de 3.0d de pe e60 dar totusi ... si dublu daca ar fi consumul in oras fata de cat afiseaza producatorii si tot bine ar fi, mai bine decat actualul 3.0d pe care il detin (e39 530d). Si este consuma cu 0.8 l mai mult decat f25 xdrive 2.0d :wacko: Pana si 0-100 mi se pare exploziv (5.8 ) pe 1860kg (identica greutate cu al meu e39 530d touring), am un prieten cu e70 x5 4.8i si are undeva la 6.8 s suta (cred) si tot mi se pare demential. Nu am cuvinte sa descriu actuala tehnologie de la BMW

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

pe orice topic se discuta despre consum....

Am observat aici pe forum,ca pe masura ce se invechesc, masinile consuma din ce in ce mai putin...

Tot aici pe forum am observat ca pe masura ce creste pretul carburantului, masinile consuma tot mai putin...se adapteaza la puterea de cumparare

Orice model nou aparut e spurcat in ultimul hal, clar consuma cu 2 litri mai mult decat da fabricantul, dar acelasi model cumparat SH peste 2 ani, consuma cu 2 litri mai putin decat da fabricantul.

318D nu consuma nimic, fabricantul da niste cifre doar ca sa nu sperie clientii . Oricare dintre noi am putea face un infarct la aflarea vestii ca o masina nu consuma deloc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

X3-ul nou consuma cam la fel cu cel "vechi". Ce am observat personal in teste.

Al meu ia pana in 10% in conditii de Galati. Nu merg cu el economic dar nici nu am ura pe pedala de acceleratie sa o turtesc de podea :D Oricum, daca as merge cu pedala apasata la maxim, as fi ozn in trafic :p

 

Aseara, in conditii de trafic lejer, la mers economic, am scos cu un X5 din 2007 consum de 9,5%. Cum i-am dat vreo 3 talpi prelungite, cum s-a dus la 12% consumul mediu.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

X5 din 2007 consum de 9,5%. Cum i-am dat vreo 3 talpi prelungite, cum s-a dus la 12% consumul mediu.

Probabil ca BC-ul era resetat de curand.

Eu cand vb de consum urban ma refer la consumul obtinut dupa un plin facut exclusiv in oras. Acum am consum 10 fix, la o viteza medie de 28km/h (iar 28 e destul de mult pt Bucuresti)

In fine, asta cu consumurile e relativa, cum spunea si cineva pe-aici. Daca cineva reseteaza BC-ul, merge constant cativa km cu 60km/h si-i arata 5 in bord ... gata, ala e consumul urban :D

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

La x6 40d reusesc sa scot consumul urban dat de fabricant doar dupa ora 23 la mers batraneste si doar cu jantele pe 19.

 

Suv + 313 cp + awd = f economic nu se pupa

 

consumul dat de fabricant la a mea mie mi se pare imposibil de atins indiferent de ora, adica 6.1 l/100km pur si simplu de cand am luat masina am zis ca e ceva absurd, am plecat de la ideea ca un 2 litri cu tractiune integrala in bucuresti o sa ia 10%, poate chiar 11 si in practica am un consum de 9 si ceva prin bucuresti folosind start/stop, sunt foarte multumit, probabil ca la biturbo de 313 cai ar fi un consum mediu real in bucuresti de 11-12, cata vreme se merge civilizat/batraneste cu el.

 

prin mediu real ma refer la un trafic pe tot timpul zilei, nu doar bara la bara dimineata si seara, calculat din plin in plin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.