Jump to content

Noul X3


oSerX

Recommended Posts

Masina arata foarte bine. Intrebare pentru carcotasi: vechiul X3 avea cumva "fata" de BMW?

Daca o masina BMW a ajuns sa fie definita de faruri si nu de motoare atunci a incetat sa mai fie un BMW.

Personal l-as cumpara daca as avea cu ce. Farurile sunt chiar reusite. Vor fi mai reusite poate peste 5 ani la facelift.

Link to comment
Share on other sites

Masina arata foarte bine. Intrebare pentru carcotasi: vechiul X3 avea cumva "fata" de BMW?

Daca o masina BMW a ajuns sa fie definita de faruri si nu de motoare atunci a incetat sa mai fie un BMW.

Personal l-as cumpara daca as avea cu ce. Farurile sunt chiar reusite. Vor fi mai reusite poate peste 5 ani la facelift.

 

Este clar chestiune de gusturi. Intr-adevar eu, ca si carcotas, sunt de parere ca si vechiul X3 era destul de varza la capitoulul design. Motiv pentru care se si puneau sperante in modelul nou.

Rezultatul este insa sub asteptari, cel putin in ceea ce ma priveste. Nu imi place deloc design-ul exterior (cel putin partea din fata), aspect care conteaza destul de mult in momentul in care aleg o masina.

Sunt fan BMW, urmatoarea masina va fi foarte probabil tot BMW, insa incerc sa fiu obiectiv in aprecierea X3-ului asta nou.

 

Nu comentez motorizarea, cu toate ca... si aici ar fi destul de multe de discutat. Sunt suficiente masini care se ridica la nivelul BMW la partea de motorizare.

Link to comment
Share on other sites

in mare parte cei care nu apreciaza desingul noilor modele bmw sunt detinatorii de bmw-uri vechi,multi spun ca cele mai frumoase bmw-uri au fost e30,e38,e39,e46 insa oricand si-ar schimba bmw-urile vechi cu ceva mai nou

 

motoarele bmw,pai de cativa ani incoace sunt cele mai premiate

 

daca daca compari 2.5 192cp de acum 15ani cu un motor modern nu este cine stie ce

Link to comment
Share on other sites

Nu e rău deloc 2.5 de 192 cp ca motor aspirat nici la standardele actuale.

 

Singurele diferenţe notabile sunt eficienţă şi poluare.

Adică performanţă mai mare la consum mai mic şi poluare mai redusă.

 

După părerea mea, iar eu nu sunt un fanatic, există BMW-uri noi foarte urâte şi BMW-uri noi superbe.

 

Seria 1 nu poate nimeni să spună că este o maşină frumoasă, mai ales prima variantă, echipată standard.

X3-ul vechi la fel, nu prea are nimic frumos, ĂŽnsă a fost cumpărată pentru că este un BMW şi o maşină excelentă din punct de vedere dinamic.

 

Ănsă există multe exemple de frumuseţe pură: F10, E92, E70, noul Z4, F01, X6, E90 LCI etc.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
:twoup: urat urat, dar l-as lua cu ochii inchisi. E o masina foarte buna, degeaba vorbesti aiurea. Condu un X3 zi de zi si o sa incepi sa ii apreciezi calitatile, garda la sol, consumul, spatiul, manevrabilitatea, siguranta. (am condus multe masini asa ca nu sunt subiectiv. Cum sta X3-ul pe sosea nu sta nici un Suv. - nu am condus generatia noua Q5, GLK si nici Subaru)
Link to comment
Share on other sites

Cind am vazut detaliile despre noul X3, am zis ca viitoarea mea masina va fi X3 xDrive35i.

 

Insa oricit de atractiv as suna noul X3 xDrive35i, am impresia ca noul X3 xDrive20d va fi "all the car you could ever need" - 184 CP si acceleratie 0-100 km/h in 8.5 sec este arhisuficient, cuplu 380 Nm ajuta bine la reprize (versus 400 Nm la X3 xDrive35i), pe sosea tinuta de drum este aproape de o berlina sportiva buna, garda la sol si xDrive permit mici escapade off-road, cilindreea sub 2 litri inseamna taxe mai mici.

Edited by Frank SF
Link to comment
Share on other sites

plus ca modelul nou are garda la sol mai mare cu un cm parca, un design mai fluid, portbagaj mai mare. Sunt multe atuuri. Plus o groaza de noi sisteme optionale in premiera pt X3 (Hud, soft close, Pilot automat cu franare, Idrive, cutia cu 8 trepte, padele volan - doar varianta pe benzina.)

 

Pt cine e interesat, au pus si preturi pe Bmw.ro .Atasaz link-ul cu pretul si optionalele. Urat cu Tva-ul asta marit

 

Pret X3 si optionale

Link to comment
Share on other sites

Personal imi place interiorul, desi la prima vedere mi s-a parut putin copiat de la A6 :twoup: imi place.. spatele iarasi e frumos dar, la fata ii lipseste ceva.. iar farurile nici mie nu-mi plac.

Dar recunosc ca fata de fostul X3, este mai frumos la toate capitolele.

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Personal imi place interiorul, desi la prima vedere mi s-a parut putin copiat de la A6 :) imi place.. spatele iarasi e frumos dar, la fata ii lipseste ceva.. iar farurile nici mie nu-mi plac.

Dar recunosc ca fata de fostul X3, este mai frumos la toate capitolele.

Vechiul x3 e construit doar din triunghiuri si patrate :twoup: ,am vazut la top gear vechiul x3 acuma 2 zile.Clarkson zicea ca nu e facut de BMW,e fabricat in Austria de ceva firma in parteneriat cu BMW nu stiu daca e adevart

Link to comment
Share on other sites

Cand am vazut primele imagini cu noul X3 am sperat sa nu fie si cele oficiale.

 

Fata pare ceva de imprumut la BMW, parca e in ton cu spatele de la E90 nfl, ii da aspect de masina ieftina, asiatica. Puteau sa se inspire mai serios de la modelele celelalte noi. Noul Noul F10, de la X1 sau X6, Audi aplica cu succes aceeasi idee de design la toate modelele.

 

Nu mai spun ca masina pare un pic accidentata ca deja se supara lumea. :twoup: Se poate rezolva printr-un facelift in 2-3 ani o sa apara.

 

S-a pastrat ideea stilistica a vechiului x3 banuiesc ca e nevoie de o distinctie clara intre X5 si X3 su nu se putea face decat la capitolul design. Oricum si la Mercedes ML-ul arata bine iar GLK-ul are niste linii mai 'fortate'.

 

E doar parerea mea personala nu trebuie sa imi fie impartasita, pana la urma sunt BMW-uri care arata mai bine in realitate decat in poze deci astept sa-l vedem si pe sosele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.