Jump to content

Noul X3


oSerX

Recommended Posts

Date comparative 30d/35d de pe site-ul bmw.com:

 

Performance

Top speed in km/h

230 240

Acceleration 0–100 km/h in s

6.2 5.8

Acceleration 80–120 km/h

in 4th/5th gear in s

./.

./.

Fuel consumption

Urban in l/100 km

6.8 6.7

Extra-urban in l/100 km

5.6 5.8

Combined in l/100 km

6.0 6.1

 

Diferenta de pret in Ro este 3,350 EUR + TVA. Eu as lua 30d cu mai multe echipamente optionale. De fapt eu as lua 28i N20 cind apare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

M'am setat si eu pe x3 si vreau sa va intreb la ce se refera ceea ce vedeti mai jos ?? Nu inteleg exact, caci doar pe www.bmw.com exista informatia asta . Motor de 6 cilindri biturbo diesel ?? de 2L ??

 

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/x/x3/2010/showroom/engines/4_cylinder_diesel.html#more

 

 

 

BMW TwinPower Turbo six-cylinder diesel engine in the BMW xDrive20d.

Rapid power accumulation, sporty driving dynamics, low consumption. The six-cylinder diesel engine in the BMW xDrive20d combines high efficiency with high performance.

 

The basis for this is the BMW TwinPower Turbo drive train, common rail direct injection and two-phase turbocharging with variable nozzle turbochargers. This intelligent technology package dramatically reduces fuel consumption while enabling powerful performance: the BMW X3 accelerates from 0 to 100 in 8.5 sec with 380 Nm of torque, 135 kW (218 hp) and an average consumption of only 5.6 l/100 km.

 

 

Link to comment
Share on other sites

M'am setat si eu pe x3 si vreau sa va intreb la ce se refera ceea ce vedeti mai jos ?? Nu inteleg exact, caci doar pe www.bmw.com exista informatia asta . Motor de 6 cilindri biturbo diesel ?? de 2L ??

 

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/x/x3/2010/showroom/engines/4_cylinder_diesel.html#more

 

 

 

BMW TwinPower Turbo six-cylinder diesel engine in the BMW xDrive20d.

Rapid power accumulation, sporty driving dynamics, low consumption. The six-cylinder diesel engine in the BMW xDrive20d combines high efficiency with high performance.

 

The basis for this is the BMW TwinPower Turbo drive train, common rail direct injection and two-phase turbocharging with variable nozzle turbochargers. This intelligent technology package dramatically reduces fuel consumption while enabling powerful performance: the BMW X3 accelerates from 0 to 100 in 8.5 sec with 380 Nm of torque, 135 kW (218 hp) and an average consumption of only 5.6 l/100 km.

 

hmm.. pe bmw.de ca motoare diesel apar doar 2.0d 4 cil de 184 cp, 3.0d si 3.5d.

 

exista, insa, pe seria 5 f10 un motor 25d de 2000cmc care da 218 cp, care il inlocuieste pe vechiul 25d de 3000cmc. dar din cate stiu acest 25d nu e pe x3, cel putin in europa.

 

 

LE: acum am vazut ca au discutat si baietii mai sus despre motorul de 25d. deci sigur nu e pe x3.

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aveti idee unde se fabrica noul X3?

 

Intr-o prezentare pe youtube tinuta de un dealer or something din Arges daca imi aduc bine aminte, se spunea ca este fabricat in USA, ceea ce ma indoiesc sa fie adevarat totusi, s-ar reflecta in niste taxe mai mari in primul rand.

Link to comment
Share on other sites

The F25 platform is the second generation of BMW X3 being released in 2010 for the 2011 model year. For this generation production will move from Austria to BMW's US factory in Spartanburg, SC which currently produces the X5 and X6.
Link to comment
Share on other sites

The F25 platform is the second generation of BMW X3 being released in 2010 for the 2011 model year. For this generation production will move from Austria to BMW's US factory in Spartanburg, SC which currently produces the X5 and X6.

 

Multumesc pentru raspuns blitz. Eu speram sa nu fie totusi adevarat. Stiu ca voi toti sunteti fani BMW , dar am o intrebare si nu vreau sa dau in polemici: care are ar fi avantajele lui X3 fata de un alt SUV premium.

 

Ma gandesc sa imi schimb actuala masina si as dori un SUV, sau macar un 4x4 , cu o garda la sol mai inaltata, cu un comportament decent pe zapada, si cu un confort interior sporit, tinand cont ca fac cam 36 000 km pe an.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns blitz. Eu speram sa nu fie totusi adevarat. Stiu ca voi toti sunteti fani BMW , dar am o intrebare si nu vreau sa dau in polemici: care are ar fi avantajele lui X3 fata de un alt SUV premium.

 

Ma gandesc sa imi schimb actuala masina si as dori un SUV, sau macar un 4x4 , cu o garda la sol mai inaltata, cu un comportament decent pe zapada, si cu un confort interior sporit, tinand cont ca fac cam 36 000 km pe an.

 

Multumesc!

 

acuma depinde cu ce compari, daca compari cu q5/glk, aceeasi clasa, premium :

 

1.cutia de viteze in opt trepte - glk are cutie in sapte mult mai lenta, q5 are un dsg foarte rapid care insa mai smuceste/da socuri > multumita cutie si consumul mai bun

 

2.spatiul interior > superior mult glk-ului, ceva mai mare decat q5

 

3.comportament rutier si sistem de tractiune > asta e un plus discutabil care depinde foarte mult de ce-si doreste proprietarul de la masina, din punctul meu de vedere x3 este cateva clase peste cei doi concurenti

 

4.pretul > mult mai bun decat la q5, comparabil cu glk dar in conditiile in care la bmw reviziile timp de 5ani/100k km sunt incluse in pretul de vanzare

 

cam astea ar fi cel putin din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

acuma depinde cu ce compari, daca compari cu q5/glk, aceeasi clasa, premium :

 

1.cutia de viteze in opt trepte - glk are cutie in sapte mult mai lenta, q5 are un dsg foarte rapid care insa mai smuceste/da socuri > multumita cutie si consumul mai bun

 

2.spatiul interior > superior mult glk-ului, ceva mai mare decat q5

 

3.comportament rutier si sistem de tractiune > asta e un plus discutabil care depinde foarte mult de ce-si doreste proprietarul de la masina, din punctul meu de vedere x3 este cateva clase peste cei doi concurenti

 

4.pretul > mult mai bun decat la q5, comparabil cu glk dar in conditiile in care la bmw reviziile timp de 5ani/100k km sunt incluse in pretul de vanzare

 

cam astea ar fi cel putin din punctul meu de vedere.

 

Am facut un test drive scurt cu X3, in sensul ca m-am plimbat cu el 2-3 km de la Automobile Bavaria pana la Metro (Baneasa) si inapoi, am remarcat cutia care intr-adevar este super ok, cand timpul imi va permite intentionez sa fac un test drive si cu Audi Q5.

 

In ceea ce priveste comparatii:

 

- GLK nu prea ma incanta, cel putin nu actualul model care este destul de mic comparativ cu restul, astept sa vad eventual noul GLK ce trebuie sa apara in acest an.

 

- Q5 inca astept sa fac un test drive. Un avantaj al Audi ar fi confortul interior mai bun al scaunelor "stock"

 

- FreeLander 2: are cel mai bun comportament off-road dintre toate , nu ma incanta motorul (eu ma uit doar la diesel, in primul rand pentru cuplul mai mare) care este fabricat de francezi. Nu zic ca este prost, este doar o chestiune de preferinta personala.

 

@Mecea: ai idee care este pretul unei revizii daca nu ar fi gratuit pentru primii 100 000km? In principiu eu ma astept sa fac acesti km cu o noua masina in 2.5 ani.

Edited by kng
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce motor. La 2.0d o revizie completa costa ~1250 Lei

 

Pretul reviziei nu mi se pare deloc mare. Prin comparatie, eu fac la actuala masina (Octavia 2 1.9 TDI) cate o revizie completa la fiecare 15 000 km si ma costa in jur de 7-800 RON (imi fac in continuare reviziile la Porsche sau alti dealeri autorizati chiar daca am iesit din garantie). Tinand cont ca la un BMW se face la 25 000 km si are pretul de mai sus preturile mi se par similare, daca nu in avantajul lui BMW si, oricum, discutam de alta clasa.

 

Intrebare, pentru cei care au acest model de X3 si mai ales motorul 2.0 diesel, cam cati km aveti cu masina si ce probleme ati avut (if any..) ?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.