Jump to content

An de fabricatie pe cartea masinii la RAR ?


Kozman

Recommended Posts

chiar nu vad unde este problema . . . cine cumpara o masina dupa acest aspect sigur are ceva probleme la mansarda .

 

Samsarii vor sã fie an cât mai recent ca sã vândã maºina cât mai uºor.

 

Pentru români conteazã 2 lucruri: anul fabricaÞiei ºi numãrul de km.

 

BMW de 8 ani cu 250 000 km reali Âşi 120 000 km ĂŽn bord - 8000 €

 

Momentul ĂŽn care le spui vecinilor cĂŁ ai maÂşinĂŁ din 2002 cu 120 000 km - PRICELESS

 

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

chiar nu vad unde este problema . . . cine cumpara o masina dupa acest aspect sigur are ceva probleme la mansarda .

 

Samsarii vor sã fie an cât mai recent ca sã vândã maºina cât mai uºor.

 

Pentru români conteazã 2 lucruri: anul fabricaÞiei ºi numãrul de km.

 

BMW de 8 ani cu 250 000 km reali Âşi 120 000 km ĂŽn bord - 8000 €

 

Momentul ĂŽn care le spui vecinilor cĂŁ ai maÂşinĂŁ din 2002 cu 120 000 km - PRICELESS

 

:twoup:

 

 

pe multi nu`i intereseaza o masina mai veche cu km mai multi dar bine intretinuta

 

Ca sa nu mai zic ca stiu un preten care o cumparat o masina ca vezi doamne aratau bine jantele :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa eliminam orice dubiu, a mea e fabricata in 1.12.2005 si a iesit azi la rar an de fabricatie 2005. nu ma deranjeaza in nici un fel, era o curiozitate si de aceea am intrebat.

 

Deci,ai cumparat-o?Sa te bucuri de ea! :twoup:Ceva poze,sa o vedem si noi?

Link to comment
Share on other sites

Nu este o regula generala.

 

Am avut E39 fabricatie 12/2000, in carte aparea an 2001.

 

Actualul E60 fabricatie 12/2005, in carte apare an 2005.

 

Deci...

deci da...

 

chiar sunt niste reguli "generale", insa foarte clare pentru fiecare fabricant:

- unii fabricanti isi proiecteaza productia de masini pe ani de fabricatie, care nu coincid intocmai cu anii calendarisitici... de exemplu un an de fabricatie la autovehiculele din grupul VAG incepe in iulie si se termina in iunie... in mod similar, dar nu identic, la BMW si Mercedes anul de fabricatie coincide cu cel calendaristic, asa ca daca masina e fabricata in 31.12.2005 in CIV, inginerii RAR iti vor trece ca an de fabricatie 2005, nu 2006...

 

- in plus, unii fabricanti au ales varianta de a marca anul de fabricatie direct in componenta seriei de caroserie (VIN/FIN) cu un caracter anume, litera sau cifra... de exemplu, VW, Audi, Porsche, Skoda, Opel si altii au ales al 10-lea caracter din serie, altii (gen Ford) au ales al 11-lea caracter, care sa reprezinte anul de fabricatie...

 

si mai sunt cateva povestioare despre serii, dar in episodul urmator :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ca sa eliminam orice dubiu, a mea e fabricata in 1.12.2005 si a iesit azi la rar an de fabricatie 2005. nu ma deranjeaza in nici un fel, era o curiozitate si de aceea am intrebat.

 

Deci,ai cumparat-o?Sa te bucuri de ea! :twoup:Ceva poze,sa o vedem si noi?

 

 

sigur ca da, asta este...my new baby

Edited by Kozman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.