Jump to content

Tipuri de ulei pt tipuri de motor


B-83-MSU

Recommended Posts

Ma gandeam ca ar fi o idee buna sa ca un nou posesor de bmw ca mine sa stie ce tip de ulei sa puna in masina si care sunt avantajele si dezavantajele daca sunt de ex 5w40 sau 0w40

Are cineva vreo idee dar nu din auzite daca a citit pe undeva ca eu de exemplu am cartea in flamanda si nu descifrez ce e pe acolo ca sa ma lamuresc care e tipul de ulei recomandat la 520d din 2002.

Va rog daca ar putea cineva sa ma lamureasca si pe mine...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5w30 sau 0w40

121853[/snapback]

 

 

Sa inteleg ca merge si unu si altul da ai cumva idee pe care il recomanda producatorul ca am un priten cu 730d si la bavaria i-au pus 0w40 si eu stiam ca am 5 si m-am gandit poate asa e la el

Pana la urma cum o fi poate sa imi raspunda si mie cineva in mai multe cuvinte

Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui 5w30 ,0w40, si da ,si 0w30 este aprobat pentru M57TU.

122112[/snapback]

 

 

eu folosesc 5w40 castrol pt motoare diesel... e vreo 700 mii litrul iar cel de 0w 40 este vreo 1,6 mil litrul .....mie mi sa parut destul de scump ... deci eu pun 5w40 si o sa l schimb pe la 12 15 mii km ..

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc  5w40 castrol pt motoare diesel...  e vreo 700 mii litrul  iar cel  de 0w 40 este vreo 1,6 mil  litrul .....mie mi sa parut destul de scump ...  deci eu pun 5w40 si o sa l schimb pe la 12 15 mii km ..

123052[/snapback]

 

Stiu,se poate folosi orice tip de ulei,eu ma refeream la cele recomandate de BMW pentru modelul respectiv. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si tot nu am inteles care e diferenta intre 30 si 40 si apropo de pretul uleiului sa sti ca au castrol la augsburg 0w40 sau 30 cu 700.000 litru asa am vazut eu acum 2 zile cand am fost pe acolo ca de aia m-am mirat si eu ca nu e mare diferenta la bani da la km da
Link to comment
Share on other sites

....  5w40 castrol pt motoare diesel...  e vreo 700 mii litrul  iar cel  de 0w 40 este vreo 1,6 mil  litrul .....mie mi sa parut destul de scump ...

123052[/snapback]

Cine te-a fentat cu preturile astea ???

La AB poti cumpara ulei BMW 0W40 la 11 euro litrul. Daca tu zici ca ai gasit cu 1,6 milioane pe litru ... inseamna ca ar trebui sa schimbi furnizorul.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca e varsat :blink:

 

Edit:

 

Nu am calculat corect,este cam scump pentru varsat.

123073[/snapback]

Nu e varsat. Chiar azi am luat 7l pentru schimb.

Ce ti-e si cu convingerile astea. Toata lumea crede ERONAT ca la BMW toate preturile sunt mari.

 

Repet, din nou, inca o data, pentru a 1000 oara : AB au cele mai mici preturi pentru ulei. Si pentru solutia concentrata de curatat parbrizul. Sunt preturi mai mici decat la orice alt magazin, metro, selgros , etc.

 

Probabil ca mai sunt si alte produse cu preturi bune, dar nu le-am descoperit eu inca.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

da tu de ex cu cat il iei asa de curiozitate ca eu am dat pe 5w40 castrol vreo 2 mil pe 6 litri si nu am crezut ca e asa mult

dar daca e sa fie asa 66eur e cam tot pe acolo si e mai bun 0w si tine si mai mult

123076[/snapback]

 

Nu vrei sa imi explici si mie cum este cu tinutul asta?Cum adica tine mai mult?Unde scrie ca tine mai mult,sau cum ai ajuns la concluzia asta?

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare destul de scump,oricum,nu stiu de ce unii spun ca este ieftin.

123075[/snapback]

E ieftin in raport cu alte variante. Un ulei Castrol 0W40 costa la metro peste 500.000 lei litrul. Si nici nu ai garantia calitatii.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

E ieftin in raport cu alte variante. Un ulei Castrol 0W40 costa la metro peste 500.000 lei litrul. Si nici nu ai garantia calitatii.

123078[/snapback]

 

 

In cazul asta clar, este mult mai rentabil cel original.

 

eu asa stiu ca 0w este garantat fiind full sintetic 25000km

da ca tu stii alceva...

123079[/snapback]

 

 

5w30 si 0w40 sunt amandoua full sintetice ,si au aceleasi indicative de calitate,amandoua sunt uleiuri Long Life,aprobate de BMW.

 

Nici un ulei nu este garantat un numar de kilometrii ,si nimeni nu o sa iti garanteze asa ceva.Ca este recomandat un anumit numar,asta este altceva.

Asta nu inseamna ca o sa si reziste atat in orice motor.

Link to comment
Share on other sites

Si tot nu am inteles care e diferenta intre 30 si 40 si apropo de pretul uleiului sa sti ca au castrol la augsburg 0w40 sau 30 cu 700.000 litru asa am vazut eu acum 2 zile cand am fost pe acolo ca de aia m-am mirat si eu ca nu e mare diferenta la bani da la km da

123059[/snapback]

 

 

esti sigur ca ai vazut 0w40 la 700 mii ??....... nu de alta dar stiu ca 0w30 sau 40 pt diesel este foarte scump..... plus de asta 5w40 e in jur de 700 mii peste tot si mi se pare imposibil ca si 0 w40 sa aibe acelasi pret ....

 

...intereseaza te si tu mai bine ca daca e asa e bine de stiut .. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.