Jump to content

se deschide geamul dar nu il mai ridica (stanga spate)


Recommended Posts

am gasit problema , e piesa aceea de pe macara(sau ce o fi) care tine piulita aia prinsa pe cablu , nu o mai tine sare mereu , acum am puso exact invers ca sa il tina inchis sa nu mai cada ... nu stiu daca se poate schimba doar aceea piesa sau toata macaraua ? Edited by sylvian87
Link to comment
Share on other sites

inca ceva am gasit 2 fire care se duc in sus pe langa geam nu stiu de la ce sunt ... ma gandesc ca o fi de la antena ,dar din cate stiu e in spate antena de la radio ..(ori or fi pentru tweter si au lasat firul mai lung dar prins asa in sus ) parca pe cealalta usa are firele pt tweeter chiar acolo langa el , ca vroiam sa pun si twetere pe usi in spate dar m-am zapacit de tot si nu am chef sa desfac iar fata de usa sa vad daca sunt firele acelea pt twetere , pana la urma sunt si firele pt twetere trase sau nu ? stie careva .
Link to comment
Share on other sites

(geamuri electrice) am vrut sa inchid geamul pe spate stanga si a trosnit ceva pe acolo , se deschide dar nu il mai inchide si nici nu mai sta bine adica il pot deschide cu mana... ce se poate face ? :twoup:

 

Buna ,pana nu ai sa demontezi portiera nu nu poti sti exact...Eu in 6 luni am avut de 3 ori probleme cu geamurile:

-prima data nu mai mergea de loc, s-au dovedit a fi periile de la motoras

-a doua oara a trosnit s-a inclinat geamul intr-o parte defectiunea fiind o patina de plastic sarita de pe ghidaj

-a treia oara cobora si nu se mai ridica,de vina fiind ambreiajul mecanismului care patina.

Cum spuneam trebuie demontata fata de usa ca sa tragi o concluzie. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
am gasit problema , e piesa aceea de pe macara(sau ce o fi) care tine piulita aia prinsa pe cablu , nu o mai tine sare mereu , acum am puso exact invers ca sa il tina inchis sa nu mai cada ... nu stiu daca se poate schimba doar aceea piesa sau toata macaraua ?

 

Am si eu o problema asemanatoare cu a ta, dar nu am desfacut inca usa, vroiam sa te intreb daca e complicata treaba si o pot face eu, sau daca imi recomanzi sa merg la cineva specializat.

Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
inca ceva am gasit 2 fire care se duc in sus pe langa geam nu stiu de la ce sunt ... ma gandesc ca o fi de la antena ,dar din cate stiu e in spate antena de la radio ..(ori or fi pentru tweter si au lasat firul mai lung dar prins asa in sus ) parca pe cealalta usa are firele pt tweeter chiar acolo langa el , ca vroiam sa pun si twetere pe usi in spate dar m-am zapacit de tot si nu am chef sa desfac iar fata de usa sa vad daca sunt firele acelea pt twetere , pana la urma sunt si firele pt twetere trase sau nu ? stie careva .

La mulĂži ani!!!

Firele sa nu fie de la microĂŽntrerupĂŁtoarele care sesizeazĂŁ pozitia geamului....spune ce culoare erau Âşi ĂŽĂži spun de la ce sunt.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salut,

 

Am si eu o problema similara la e90, posibil sa fi iesit cablul acela de undeva? sau sa iau toata macaraua direct?

 

Cand am plecat de la munca am deschis din cheie toate geamurile ca sa aeriseasca masina, la ridicarea geamurilor am auzit un sunet tare de parca s-ar fi spart ceva, initial am crezut ca s-a rupt fulia, dar dupa ce am vazut ca nu se mai ridica geamul mi-a dat seama. Motorasul se misca si o sarma e iesita in afara. Momentan am lipit cu scoci geamul ca sa ajung la un service. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/273b6d83b6c13c4172b8a5f464b8255d.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/df6acf88140c7e5d0712f57773c9c7b9.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/be9f4821fd7b14a40bdcdf05e54e803e.jpg

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Se rupe cablul[zbirul].Asa am patit eu anul trecut sa rupt cea pe stanga si dupa cateva zile a cedat si dreapta ...ambele spate.Ciudat ca cedeaza mult mai des pe spate desi sunt folosite rar.Am pus Oe pe stg si Valeo pe dreapta....e ok si cea din urma.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.