Jump to content

Tentativa furt!


koriko

Recommended Posts

mai incet cu stapanirea de limba romana . contractul comercial de care vorbesti tu se refera la conditiile de cazare si masa pe care ti le vinde agentia de turism si nu are nici o legatura cu asigurarea risc profesional pe care zici tu ca trebuie sa fie prezentata turistului. unde ai vazut tu in lumea asta ca o agentie sa iti prezinte asa ceva ?

 

una este sa te referi la tichetul acela de parcare in care se specifica ( sau nu dupa cum se vede in multe cazuri ) ca hotelul/parcarea privata in care ai lasat masina isi asuma raspunderea pentru eventualele furturi/loviri/zgarieturi si alta este sa ceri unei agentii de turism

 

nu ai citit cu atentie si rabdare.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cand l-au verificat.......era operat :) ......s-au dus la spital si au constatat ca nu mai avea un rinichi :twoup:

 

Chiar am vazut un documentar pe tema asta,se intampla lucrurile astia,stiu si de la niste persoane care au stat mai mult timp in america centrala,au doctori cu ei,castiga enorm de multi bani atat mafiotii cat si doctorii care colaboreaza cu ei.

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate la ce valoare se ridica X3-ul tau ??? Eu am mers in ultimii 3 ani la rand la Bulgari ...Albena si de 2 ori Elenite, Sunny Beach ...masina mea nu face mai mult de 7500-8000 euro ...era asigurata casco la 15000 :twoup: ...pe bune daca n-am sperat sa mi-o fure ...dar n-am avut bafta asta :) Cred ca astia fura pe comanda ...break-uri nu le trebuie :)
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate la ce valoare se ridica X3-ul tau ??? Eu am mers in ultimii 3 ani la rand la Bulgari ...Albena si de 2 ori Elenite, Sunny Beach ...masina mea nu face mai mult de 7500-8000 euro ...era asigurata casco la 15000 :twoup: ...pe bune daca n-am sperat sa mi-o fure ...dar n-am avut bafta asta :) Cred ca astia fura pe comanda ...break-uri nu le trebuie :)

 

X3-ul l-am luat in 2007 (modelul facelift) cu 40.000 euro. Legat de ce masini fura bulgarii...tin sa precizez ca in parcare mai erau de Romania un Passat, Megane, Cielo si Peugeot 308 (venit cu mine) care nu au avut absolut nimic. In statiune nu am vazut masina de Romania mai scumpa de 20000euro. In schimb, bulgarii se etalau cu toate X-urile, R8, Ferari, etc. Am vazut un singur SLR de Elvetia, dar era parcat la 100m fata de intrarea unui hotel (l-a bagat omul la receptie sa fie sigur!).

Aaaa si am uitat sa precizez ca bulgarii isi lasau masinile decapotate in parcari...!!! Ei sunt smecheri!!!

Link to comment
Share on other sites

este logic ...pai bulgarii ( mafiotii ) isi permit sa se plimbe cu cele mai tari masini , sa le lase deschise , sau decapotate pentru ca stiu ca nimeni nu se atinge de ele . ori sunt ei ceva capi de retele , ori sunt super tari smecheri si primesc oricum masina inapoi in 5 minute +capul celui care a furat-o . iar referitor la masinile din parcare este normal ca se uita la ce este mai scump prin zona si care nu are numere de bulgaria. pai ce sa faca cu o masina de cateva mii de euro , nu pot sa mai ceara despagubire pentru ea decat cateva sute si atunci nu merita.

 

nu aveai alarma la masina?

Link to comment
Share on other sites

cred ca problema cu Bulgaria, nu ca nu ar fi adevarata, este ca se si mediatizeaza prea mult si asta se face ca sa ii faca cumva pe turistii care merg acolo de cativa ani sa mai mearga si la noi, insa parerea mea este ca se exagereaza. Si eu am fost in concediu acolo, nu cu o masina scumpa, cu un banal seria 3 din 2001 insa la acelasi hotel erau si masini scumpe inmatriculate in RO care nu s-au furat, cel putin nu in spatamana cat am stat eu acolo. Referitor la felul in care te-a tratat politia cand a venit acolo nu mi se pare nimic anormal, din pacate, la fel te trateaza si la noi, ai impresia ca aici vine o echipa gen CSI si cauta urme si amprente....vezi sa nu, atata timp cat nu ti-au furat-o cu atat mai bine pentru ei ca au un caz mai putin de rezolvat si ala cu autor necunoscut. Uita-te pe site-ul IGPR si vezi cate BMW-uri si nu numai se fura in RO, crezi ca alea se mai gasesc vreodata??? Bine ca ai scapat cu masina, iar cea mai buna asigurare ramane CASCO pentru asemenea cazuri.
Link to comment
Share on other sites

desi multi nu vor sa recunoasca, Bulgaria e o tara de kkt! oameni de kkt, mentalitate de kkt, in spatele "profesionalismului" de prin hoteluri/statiuni, se ascund in fond doar niste gainari... niste hoti de cea mai joasa speta...

cu toate ca sunt vreo 15 ani (sau mai mult) de cand nu am mai intrat in bulgaria, sunt total de acord cu ce ai spus

 

am mai spus si am sa ma repet: atunci cand pe tot globul pamantesc vor fi numai 2 tari, romania si bulgaria, am sa ma mai gandesc daca ma duc la ei :twoup:

Link to comment
Share on other sites

desi multi nu vor sa recunoasca, Bulgaria e o tara de kkt! oameni de kkt, mentalitate de kkt, in spatele "profesionalismului" de prin hoteluri/statiuni, se ascund in fond doar niste gainari... niste hoti de cea mai joasa speta...

cu toate ca sunt vreo 15 ani (sau mai mult) de cand nu am mai intrat in bulgaria, sunt total de acord cu ce ai spus

 

am mai spus si am sa ma repet: atunci cand pe tot globul pamantesc vor fi numai 2 tari, romania si bulgaria, am sa ma mai gandesc daca ma duc la ei :twoup:

 

macar de bulgari sa zicem si noi asta, ca in rest zic toti ceilalti de noi aceste lucruri, desi sunt destule capitole la care ne-au depasit...

Link to comment
Share on other sites

din pacate o tara nu e alcatuita doar din peisaje...era chiar un banc pe tema asta, cum ca atunci cand s-a facut lumea Dumnezeu ne-a dat de toate in tara, munte, mare, paduri, rauri, e.t.c, dar... si niste oameni care s-o locuiasca, majoritatea acestora isi bat joc de tara si nu folosesc in interesul cui ar trebui aceste bogatii. Scuza-ma, dar imi cam lipseste sentimentul asta de nationalism, de care vad ca tu dai dovada. Nu are nicio treaba laudatul la prieteni cu realitatea, sunt o gramada de alte locuri unde poti merge in concediu si sa te simti tratat asa cum se cuvine, nu e BG cel mai bun exemplu, vezi in Austria cum esti tratat sau Turcia, aia isi merita si banii pe care ii dai si bacsisurile pe care le oferi cu placere, nu din obligatie ca la Mamaia, ca te gandesti ca-ti ''sareaza'' nesimtitii mancarea.

 

mare smecherie si cu bulgaria asta. mai bine ne-am pune si i-am rupe cu reclamatiile p astia de la noi d p litoral sa se dea pe brazda. sant si prosti, sperie lumea spre turci / greci / bulgari si apoi se vaieta de bani.

+1,+1,+1,+1..........................+1

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vorbeam de Austria,Turcia,etc.

Vorbeam de Romania vs Bulgaria.

Nu e vorba de a da dovada de nationalism.Eu pur si simplu am fost in multe locuri frumoase prin Romania si culmea,am intalnit oameni cumsecade.Daca cauti,gasesti!

Binenteles ca o mare majoritate sunt niste necivilizati,caci din pacate asa am ajuns ca neam.

 

in general daca faci agroturism, in zonele acestea cu preponderenta oamenii sunt cumsecade si te trateaza cum ar trebui, in rest e cam greu. Sunt de acord ca avem locuri frumoase in tara, insa ai vazut si tu cum ajung sa arate dupa ce trec oamenii(romanii) pe acolo, ce lasa dupa ei...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am fost anul asta in Turcia si Grecia. Prin urmare am facut tranzitul Bulgariei.

Nu pot sa spun cat de tare am putut sa ma enervez in tara aia infecta.

 

1) Am fost oprit de un politai pentru motovul ca nu s-a oprit roata la semnul stop si doar m-am asigurat. Evident ca toti bulgarii faceau exact la fel dar eu eram cu E60 si numar de Romania si trebuia sa cotizez. I-am aratat ca toata lumea face la fel si nici macar n-a vrut sa se uite. Evident nu stia boaba de engleza(sau se prefacea ). In fine, nu stau in drum de 10 euro cat i-am dat prostului(bani de altfel pregatiti pentru exact chestii de genul asta) dar m-a enervat jecmaneala ieftina.

 

2) Nu stiu ce naiba au facut cu drumurile dar parca toate erau ca dupa al doilea razboi mondial. Pe langa ca erau foarte proaste, atunci cand dadeai de o portiune mai buna nu mergeai prea mult ca erai deviat din nou pe o portiune super nasoala. Nu mai zic ca la venire am folosit un drum iar la plecare acelasi drum era inchis. Nici GPS-ul nu mai facea fata la atatea recalculari.

 

 

Sa fie sanatosi cu tara lor eu unul nu mai calc in Bulgaria(desi am fost si la mare si la ski ei)

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

apropo de furturi vreau sa va spun ca si eu am ramas fara masina acum 5 zile.era vorba de un bmw x6.

 

iar de 1 mai cand s-a furat masina primarului din clejani si alte masini din bulgaria,eram si eu acolo cu x-ul si nu am patit nimic. cand e sa ti-o fure nu mai conteaza de unde.eu am parcat-o in bucuresti chiar in fata blocului in cel mai luminat loc....si degeaba.....

 

 

e cineva pe aici care a patit asa ceva? cum se procedeaza cu asigurarile, si-a recuperat banii cineva de la asigurari? dupa cat timp?

 

 

apropo de furturi vreau sa va spun ca si eu am ramas fara masina acum 5 zile.era vorba de un bmw x6.

 

iar de 1 mai cand s-a furat masina primarului din clejani si alte masini din bulgaria,eram si eu acolo cu x-ul si nu am patit nimic. cand e sa ti-o fure nu mai conteaza de unde.eu am parcat-o in bucuresti chiar in fata blocului in cel mai luminat loc....si degeaba.....

 

 

e cineva pe aici care a patit asa ceva? cum se procedeaza cu asigurarile, si-a recuperat banii cineva de la asigurari? dupa cat timp?

 

 

 

DACA CINEVA VEDE UN X6 ALB APARUT DE CURAND LA O PERSOANA DUBIOASA,SAU POATE PARCAT DE MAI MULTE ZILE UNDEVA....ASTEPT UN SEMN.MERCI

Link to comment
Share on other sites

:twoup: referitor la Bulgaria.

 

Niste cunostiinte de ale mele......au fost anul trecut in Bulgaria la cumparaturi.

Au mers in magazin, iar unul dintre prietenii lor a ramas sa ii astepte in masina. Au stat vreo 3 ore si cand s-au intors disparuse masina impreuna cu prietenul lor.

Au sunat la politie, dar degeaba. Peste inca 3 ore au primit un telefon (de pe mobilul pritenului lor) si au fost chemati sa isi ia masina intr-un anumit loc.

Masina era acolo, neatinsa, iar prietenul lor dormea pe bancheta din spate.

L-au trezit , iar acesta nu isi amintea nimic si spunea ca il doare foarte tare abdomenul.

Cand l-au verificat.......era operat :twoup: ......s-au dus la spital si au constatat ca nu mai avea un rinichi :)

Partea buna este ca operatia a fos facuta foarte profesional, si nu au mai aparut complicatii de loc......doar ca omul are minus 1 bucata rinichi.

Cu siguranta inca imi este greu sa cred asa ceva si as fi considerat-o poveste de speriat copii, dar ii cunosc pe oamenii aceia.

Asa ca......la revedere cu Bulgaria....din punctul meu de vedere.

Pentru linistea ta uita-te pe google la extirparea unui rinichi, sa vezi cate proceduri cere...teste si alte alea...necesita cateva zile...oricum nu ai ce face cu un rinichi scos si apoi ce faci cu el? Nu ai de unde sa stii daca e compatibil cu primitorul, un rinichi nu se vinde asa usor, nu e ca la piata...am fost si eu in bulgaria, sunt foarte multi ciudati pe acolo...dar nu e nici chiar cum povesteste toata lumea

Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit odata o poveste asemanatoare dar era vorba despre un sofer de tir care la fel , a ramas fara un rinichi .

Probabil ca acel sofer de tir si-a vandut rinichiul ,eu lucrez intr-o sectie de dializa si transplant renal si partea cu rinichiul furat este foarte putin plauzibila.Doar pentru prelevarea si pregatirea unui rinichi pentru transplant sunt o serie de procedee si analize destul de complicate,incepand cu testele microbiologice si de compatibilitate,plus ca un rinichi,pentru a avea sanse de reusita al transplantului,trebuie implantat intr-un timp cat mai scurt.Nu exclud totusi ca totul este posibil dar sansele sunt minime!

Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit odata o poveste asemanatoare dar era vorba despre un sofer de tir care la fel , a ramas fara un rinichi .

dak mergi in bulgaria cu o dacie mergi degeaba a mers un prieten cu un seria 320 cu speranta ca il fura sa si scoata bani de la cascoi ...si nu i la luat ...se fura doar masini f scumpe :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit odata o poveste asemanatoare dar era vorba despre un sofer de tir care la fel , a ramas fara un rinichi .

dak mergi in bulgaria cu o dacie mergi degeaba a mers un prieten cu un seria 320 cu speranta ca il fura sa si scoata bani de la cascoi ...si nu i la luat ...se fura doar masini f scumpe :)

si eu m-am gandit la varianta asta :twoup:)))))))

Link to comment
Share on other sites

am o cunostiinta caruia i s'a furat o masina foarte scumpa ..... nici nu cred ca vreti sa stiti cate lucruri decurg din acest lucru - daca iti fura masina in Romania - caci in afara nu e de competenta politiei noastre, decat daca se dovedeste frauda si asigurarile fac plangere la politie.

 

dupa furt, pe langa faptul legat de suparare - care i'a creat ceva probleme medicale ( omul fiind si pe la vreo 50 de ani ) ... telefoane interceptate, urmarite rude, persoane cu care lua legatura ... dat cu subsemnatul pe ici pe colo ..... banii de la asigurari nu i-a luat pentru ca avea talonul(de fapt avea taloanele la toate masinile sale :twoup: ) in borseta, in masina ... de la patania sa eu nu mai las niciodata talonul in masina - oricum mi se pare o clauza total neavenita in contractul e asigurari, avand in vedere ca talonul nu serveste la nimic in vederea vnzarii-cumpararii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.