Jump to content

Tentativa furt!


koriko

Recommended Posts

Buna seara!

Tocmai m-am intors din Bulgaria, unde mi-am petrecut concediul. Am fost in Sunny Beach, la hotel Calypso (4 stele) si m-am intors fff dezamagita, dar totodata fericita ca m-am reintors cu ce am plecat (BMW-ul meu X3).

Asadar intr-un sejur de 6 zile (23.08.2010 - 28.08.2010), ultimele 2 au fost de cosmar. In seara de joi, pe la ora 23.00 cand am iesit sa mergem la distractie am observat geamurile deschise la masina. Prima oara am crezut ca este o gluma proasta, insa cand ne-am apropiat de masina am vazut ca masina era descuiata, butucul de la usa soferului era spart (scos). In prima faza nu mi-a trecut prin cap ca au vrut sa o fure.Am inceput sa controlez masina, dar nimic nu era atins in masina.

Ne-am dus la receptie, unde doamna de acolo se prefacea ca nu prea stie engleza, si am cerut sa se sune la politie si sa vedem filmarea (parcarea era prevazuta cu camere de filmat). Cei de la politie ne-au spus sa asteptam sa vada cand pot veni pentru ca era o ora destul de tarzie (se facuse 00.30 -01.00), practic trebuia sa ne facem si programare la politie. Nu aveau timp, saracutzii!

Pana a venit politia, a trecut cam 1-2 ore am stat langa masina si am observat ca desi in fiecare zi si seara cand treceam prin parcare, locul rezervat pentru taxiuri era plin, din momentul in care noi am gasit masina sparta si pana am plecat nu am mai vazut nici un taxi. Explicatia mea ar fi - ca este posibil sa fie "mana-n mana" cu hotii - poate chiar ei dau pontul (sau nu au licente).

Cand au venit politistii, (binenteles ca au zis ca vorbesc engleza foarte putin) s-au uitat la masina au intrebat daca am asigurare (se refereau la casco) si au vorbit intre ei pe bulgara. Norocul meu e ca inteleg bulgara si vorbesc putin, dar nu le-am spus asta. Am incercat sa discutam pe engleza.Vorbeau intre ei si au spus ceva de genul ca au venit degeaba si ca hotii nu au reusit sa o fure. Au ratat!

Ei nu au facut nimic, nu au luat amprente, nu au vizionat inregistrarea camerelor de luat vederi, au zis sa ma prezint a 2-a zi la sectie pentru a da o declaratie si sa imi elibereze o hartie utila la asigurare.

A-2 a zi am luat legatura cu managerul hotelului care nu a vrut sa-mi arate filmarea, ma lua pe ocolite ca ar trebui sa vad partea buna ca masina e inca in parcare si ca la ei in statiune se fura in jur de 5-10 masini pe zi.

Pentru a dormi linistita, a spus el, ca imi plateste parcarea pentru noaptea ramasa, intr-un loc pazit. Nu am acceptat pentru ca parcarea era la ceva distanta si am preferat sa fac o noapte alba si sa stam de paza, sa o vedem.

Asadar, intr-adevar am avut mare noroc, dar nu imi pot explica de ce nu au luat-o ...nu am alarma, singurul lucru pe care l-am facut a fost sa blochez volanul dupa ce am scos cheia din contact (nu stiu daca a ajutat la ceva); de aceea vroiam sa vad si eu filmarea, sa vad ce s-a intamplat, ce i-a facut sa se razgandeasca (fac haz de necaz)!

Nu voi mai merge NICIODATA in Bulgaria! Sper ca cei care mi-au spart masina...sa ramana fara degete!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu aveau parcare privata la hotel ? Aveai tot dreptul sa vizionezi inregistrarea chiar de fata cu politia .

 

Ba da, aveau parcare privata. Politia ,mai mult de o jumatate de ora, nu a stat. Practic nu aveai cu cine discuta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nu era masina acolo.

Link to comment
Share on other sites

PLT TOATA LUMEA CARE VREA SA MEARGA IN BULGARIA !!! SOLICITATI CELUI CARE VA VINDE SERVICIILE (AGENTIA DE TURIM) SA VA PREZINTE UN DOCUMENT AUTENTIC PRIVIND ASIGURAREA DE RISC PROFESIONAL A PRESTATORULUI DE SERVICII (UNITATEA DE CAZARE CARE VA OFERA IN MOD EVIDENT SI PARCARE).

marea majoritate a agentiilor va vor spune vb frumoase ca sa vanda si sa-si ia comision dar cand e vb sa va sprijine in cazul unei eventuale pb....subit au trb...

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca romanii care ajung in bulgaria vor doar ceva mai multa calitate a serviciilor pt banii lor si fara mult deranj, doleanta normala zic eu. daca la noi nu se poate..."e unii pa care banii ii inerveaza si nu le terbie mai multi" cam asa s-ar traduce comportamentul celor cu servicii de turism pe litoralul nostru...si asta in conditiile in care avem abia 100 de zile de sezon..daca...

nu pot sa inteleg cum tolereaza bulgarii asa cva cand aproape toate societatile d turism d p litoralul lor au pb cu bancile. un eveniment ca asta trb mediatizat full.

RECOMAND SA AVETI CAMERA BUNA LA VOI, SA FILMATI INSTANT DISTRUGERILE SI MAI ALES MASINA CU FUNDAL LA FIECARE PARCARE, SA FILMATI TOATE DISCUTIILE AVUTE CU CEI DE LA HOTEL / POLITIE AVUTE DUPA UN ASA EVENIMENT SI DIRECT YOUTUBE. DACA OR SA FACA ASA 100 DE PERSOANE O SA VEDETI CE SE INTRISTEAZA.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce au refuzat sa puna la dispozitie inregistrarile. Se pare insa ca este o practica aproape 'standard' prin Bulgaria. Am auzit de multe cazuri similare.

 

In general, nu cred ca urmaresc doar masinile romanilor.

 

http://www.thebulgariannews.com/view_news.php?id=107444

 

Acum, vorba lor... bine ca ti-ai adus masina inapoi. :twoup: Un prieten de-al meu a facut o calatorie in Bulgaria si cica si-ar fi tinut masina intr-un loc pazit. Sigur, masina a disparut, paznicul spunand ca a lipsit doar putin, etc. Politia nu l-a ajutat cu nimic. Intre timp, a aflat ca isi poate recupera masina daca achita 2000 E. Numai in acest fel si-a recuperat-o.

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

:twoup: referitor la Bulgaria.

 

Niste cunostiinte de ale mele......au fost anul trecut in Bulgaria la cumparaturi.

Au mers in magazin, iar unul dintre prietenii lor a ramas sa ii astepte in masina. Au stat vreo 3 ore si cand s-au intors disparuse masina impreuna cu prietenul lor.

Au sunat la politie, dar degeaba. Peste inca 3 ore au primit un telefon (de pe mobilul pritenului lor) si au fost chemati sa isi ia masina intr-un anumit loc.

Masina era acolo, neatinsa, iar prietenul lor dormea pe bancheta din spate.

L-au trezit , iar acesta nu isi amintea nimic si spunea ca il doare foarte tare abdomenul.

Cand l-au verificat.......era operat :) ......s-au dus la spital si au constatat ca nu mai avea un rinichi :)

Partea buna este ca operatia a fos facuta foarte profesional, si nu au mai aparut complicatii de loc......doar ca omul are minus 1 bucata rinichi.

Cu siguranta inca imi este greu sa cred asa ceva si as fi considerat-o poveste de speriat copii, dar ii cunosc pe oamenii aceia.

Asa ca......la revedere cu Bulgaria....din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

:twoup: referitor la Bulgaria.

 

Niste cunostiinte de ale mele......au fost anul trecut in Bulgaria la cumparaturi.

Au mers in magazin, iar unul dintre prietenii lor a ramas sa ii astepte in masina. Au stat vreo 3 ore si cand s-au intors disparuse masina impreuna cu prietenul lor.

Au sunat la politie, dar degeaba. Peste inca 3 ore au primit un telefon (de pe mobilul pritenului lor) si au fost chemati sa isi ia masina intr-un anumit loc.

Masina era acolo, neatinsa, iar prietenul lor dormea pe bancheta din spate.

L-au trezit , iar acesta nu isi amintea nimic si spunea ca il doare foarte tare abdomenul.

Cand l-au verificat.......era operat :) ......s-au dus la spital si au constatat ca nu mai avea un rinichi :)

Partea buna este ca operatia a fos facuta foarte profesional, si nu au mai aparut complicatii de loc......doar ca omul are minus 1 bucata rinichi.

Cu siguranta inca imi este greu sa cred asa ceva si as fi considerat-o poveste de speriat copii, dar ii cunosc pe oamenii aceia.

Asa ca......la revedere cu Bulgaria....din punctul meu de vedere.

 

stiu ca ai zis ca ii cunosti..dar sigur nu e caterinca? adica un organ nu poti sa il iei de la oricine sa il dai oricui, sunt chestii de compatibilitate si tot asa...fara suparare insa mi se pare greu sa cred asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce au refuzat sa puna la dispozitie inregistrarile. Se pare insa ca este o practica aproape 'standard' prin Bulgaria. Am auzit de multe cazuri similare.

 

In general, nu cred ca urmaresc doar masinile romanilor.

 

http://www.thebulgariannews.com/view_news.php?id=107444

 

Acum, vorba lor... bine ca ti-ai adus masina inapoi. :( Un prieten de-al meu a facut o calatorie in Bulgaria si cica si-ar fi tinut masina intr-un loc pazit. Sigur, masina a disparut, paznicul spunand ca a lipsit doar putin, etc. Politia nu l-a ajutat cu nimic. Intre timp, a aflat ca isi poate recupera masina daca achita 2000 E. Numai in acest fel si-a recuperat-o.

 

Marius

 

Oricum...pe bulgari ii roade foamea mult mai rau decat noi. Eu nu pot sa accept asa ceva!

 

:twoup: referitor la Bulgaria.

 

Niste cunostiinte de ale mele......au fost anul trecut in Bulgaria la cumparaturi.

Au mers in magazin, iar unul dintre prietenii lor a ramas sa ii astepte in masina. Au stat vreo 3 ore si cand s-au intors disparuse masina impreuna cu prietenul lor.

Au sunat la politie, dar degeaba. Peste inca 3 ore au primit un telefon (de pe mobilul pritenului lor) si au fost chemati sa isi ia masina intr-un anumit loc.

Masina era acolo, neatinsa, iar prietenul lor dormea pe bancheta din spate.

L-au trezit , iar acesta nu isi amintea nimic si spunea ca il doare foarte tare abdomenul.

Cand l-au verificat.......era operat :) ......s-au dus la spital si au constatat ca nu mai avea un rinichi :)

Partea buna este ca operatia a fos facuta foarte profesional, si nu au mai aparut complicatii de loc......doar ca omul are minus 1 bucata rinichi.

Cu siguranta inca imi este greu sa cred asa ceva si as fi considerat-o poveste de speriat copii, dar ii cunosc pe oamenii aceia.

Asa ca......la revedere cu Bulgaria....din punctul meu de vedere.

 

Adio!!!

Link to comment
Share on other sites

desi multi nu vor sa recunoasca, Bulgaria e o tara de kkt! oameni de kkt, mentalitate de kkt, in spatele "profesionalismului" de prin hoteluri/statiuni, se ascund in fond doar niste gainari... niste hoti de cea mai joasa speta... Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

stiu ca ai zis ca ii cunosti..dar sigur nu e caterinca? adica un organ nu poti sa il iei de la oricine sa il dai oricui, sunt chestii de compatibilitate si tot asa...fara suparare insa mi se pare greu sa cred asa ceva.

 

si mie mi se pare foarte greu de crezut.....dar au fost acu vreo 2 saptamani pe la mine si mi-au spus ca Dani (tipul in cauza) inca se mai judeca cu bulgarii. Am ajuns "cunostiinte" pentru ca au cumparat o masina de la mine.

E posibil sa nu fie adevarat....nu stiu....dar numai gandul ca ar putea fi un strop de adevar acolo .......

Si noi romanii suntem vai de capul nostru si la noi se fura......dar pana acum nu am auzit "povestiri" de genul asta despre Romania.

Sincer, mi-a bagat frica in mine si nici nu vreau sa calc vreodata pe la ei......

Link to comment
Share on other sites

asta nu ii impiedica pe ai nostri sa mearga in continuare in Bulgaria...

 

am fost si eu , nu am avut problema , ideea e ca la acelasi hotel peste cateva sapt a fost incidentul cu 2 X5 si un X6 .Tamtamul cu primarul clejani . Deci se poate . Ei au parcat afara pt ca parcarea privata costa 10 E pe zi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ce mare smecherie, se fura peste tot masini, ce va mirati de Bulgaria. Lasa masina in Bruxelles 5 nopti, in "cartierul european " pe unde sunt cladirile NATO si institutiile europene, in buricul targului. Sau in Paris sau Marsilia.. 5 nopti, mai gasesti cel mult o pata de ulei sau condes pe locul de parcare, daca ai asa ceva la masina..

In Bruxelles saraciile alea fura si oglinzile de la masini, exact ca in Bucuresti, iti sparg geamul sa iti fure un rahat de geaca de ploaie de 10 euro, iar noaptea dupa 10 trebuie sai tupeu sa te plimbi prin vreun parc, practic o cauti cu lumanarea. Se smulg posete din mana, se da in cap la oameni si sesti si omorat daca protestezi sau incerci ceva...

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea angajatiilor de la hotel sau paznicii sunt "mana in mana" cu hotii (nu-i exclus sa fie si cativa politisti) si iau si ei ceva "comision" pentru tacere. Anul acesta unui prieten aflat in vacanta in Bulgaria cu un e60 i-au furat tot pachetu M + oglinzile + 2 geamuri sparte + 500euro si desi parcarea era supravegheata cu camere video, nu a putut vedea filmarea iar politistii se prefaceau ca nu stiau o boaba de engleza. Oricat a incercat sa faca ceva nu a reusit....
Link to comment
Share on other sites

PLT TOATA LUMEA CARE VREA SA MEARGA IN BULGARIA !!! SOLICITATI CELUI CARE VA VINDE SERVICIILE (AGENTIA DE TURIM) SA VA PREZINTE UN DOCUMENT AUTENTIC PRIVIND ASIGURAREA DE RISC PROFESIONAL A PRESTATORULUI DE SERVICII (UNITATEA DE CAZARE CARE VA OFERA IN MOD EVIDENT SI PARCARE).

marea majoritate a agentiilor va vor spune vb frumoase ca sa vanda si sa-si ia comision dar cand e vb sa va sprijine in cazul unei eventuale pb....subit au trb...

 

unde ai mai vazut tu asa ceva ca agentia de turism sa fie raspunzatoare pentru furtul masinii tale din parcare ? ce legatura are una cu alta ? agentia de turism ti-a vandut un sejur in care sunt specificate anumite conditii ... cazare /masa / si alte facilitati daca sunt ( parcare cu plata, parcare in limita locurilor , etc) . ce legatura are agentia de turism ca tie ti se fura masina ..sau acum trebuie ca acesta sa aiba asigurare ca poate faci pana la masina pe drum ..

Link to comment
Share on other sites

PLT TOATA LUMEA CARE VREA SA MEARGA IN BULGARIA !!! SOLICITATI CELUI CARE VA VINDE SERVICIILE (AGENTIA DE TURIM) SA VA PREZINTE UN DOCUMENT AUTENTIC PRIVIND ASIGURAREA DE RISC PROFESIONAL A PRESTATORULUI DE SERVICII (UNITATEA DE CAZARE CARE VA OFERA IN MOD EVIDENT SI PARCARE).

marea majoritate a agentiilor va vor spune vb frumoase ca sa vanda si sa-si ia comision dar cand e vb sa va sprijine in cazul unei eventuale pb....subit au trb...

 

unde ai mai vazut tu asa ceva ca agentia de turism sa fie raspunzatoare pentru furtul masinii tale din parcare ? ce legatura are una cu alta ? agentia de turism ti-a vandut un sejur in care sunt specificate anumite conditii ... cazare /masa / si alte facilitati daca sunt ( parcare cu plata, parcare in limita locurilor , etc) . ce legatura are agentia de turism ca tie ti se fura masina ..sau acum trebuie ca acesta sa aiba asigurare ca poate faci pana la masina pe drum ..

 

 

stapanesti cat de cat limba romana ? "" SOLICITATI CELUI CARE VA VINDE SERVICIILE (AGENTIA DE TURISM) SA VA PREZINTE UN DOCUMENT AUTENTIC PRIVIND ASIGURAREA DE RISC PROFESIONAL A PRESTATORULUI DE SERVICII (UNITATEA DE CAZARE CARE VA OFERA IN MOD EVIDENT SI PARCARE). ""

e cazul sa traduc ?

vanzarea unui serviciu este considerata contract comercial.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

DOCUMENT AUTENTIC PRIVIND ASIGURAREA DE RISC PROFESIONAL A PRESTATORULUI DE SERVICII (UNITATEA DE CAZARE CARE VA OFERA IN MOD EVIDENT SI PARCARE).

 

vanzarea unui serviciu este considerata contract comercial.

 

nu exista asa ceva la bulgari , nu mai am tichetul ala parcare dar era un disclaimer in care spuneau clar ca nu raspund pt furtul masinii din parcare , deci parcare privata cu acces control , camere si paznic

Link to comment
Share on other sites

DOCUMENT AUTENTIC PRIVIND ASIGURAREA DE RISC PROFESIONAL A PRESTATORULUI DE SERVICII (UNITATEA DE CAZARE CARE VA OFERA IN MOD EVIDENT SI PARCARE).

 

vanzarea unui serviciu este considerata contract comercial.

 

nu exista asa ceva la bulgari , nu mai am tichetul ala parcare dar era un disclaimer in care spuneau clar ca nu raspund pt furtul masinii din parcare , deci parcare privata cu acces control , camere si paznic

 

ok. multumesc. chiar ar fi ok sa puna cineva pe net o scanare de calitate ca sa se lamureasca lumea ca daca sant camere si parcarea e a hotelului nu exista nici o garantie . e mai cinstit asa. asa ca, cine vrea la bulgari, mai bine fara masina, cu autocar. macar te mai odihnesti de condus dar nici nu te plimbi sa vezi ce-i pe acolo. sau un golf 3 amarat pe afara, sa-i curga tablele.

Link to comment
Share on other sites

mai incet cu stapanirea de limba romana . contractul comercial de care vorbesti tu se refera la conditiile de cazare si masa pe care ti le vinde agentia de turism si nu are nici o legatura cu asigurarea risc profesional pe care zici tu ca trebuie sa fie prezentata turistului. unde ai vazut tu in lumea asta ca o agentie sa iti prezinte asa ceva ?

 

una este sa te referi la tichetul acela de parcare in care se specifica ( sau nu dupa cum se vede in multe cazuri ) ca hotelul/parcarea privata in care ai lasat masina isi asuma raspunderea pentru eventualele furturi/loviri/zgarieturi si alta este sa ceri unei agentii de turism

Edited by autoad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.