Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu propun sa lasam subiectul asta si sa revenim cu detalii dupa experiment. Oricand, astept telefonul tau si mergem unde ne e locul si revenim cu detalii despre rezultat. Plusez, daca tu mergi cu 245 eu vand masina si imi iau nu 320d, ci 318d.
Link to comment
Share on other sites

pai si tu mergi cu 245 la ora cu jante pe 15 si cauciucuri de 205?

241697[/snapback]

prietene chiar ma uimesti...ce legatura are viteza maxima cu diametrul jentii?ca daca ai jante pe 18" ai talonul mai mic (asta ca masina sa nu sufere vreo modificare(ca daca o faci s-ar putea sa fie mai instabila)....ups ...nu putem face maine dim cursa pt ca am avut o pana acum vreo 2 saptamani si nu am ajuns la aia sa imi bag azot in roata...si chiar m-as risca cu o pana facuta la prima vulcanizare pe care am intalnit-o

Link to comment
Share on other sites

prietene chiar ma uimesti...ce legatura are viteza maxima cu diametrul jentii?ca daca ai jante pe 18" ai talonul mai mic (asta ca masina sa nu sufere vreo modificare(ca daca o faci s-ar putea sa fie mai instabila)....ups ...nu putem face maine dim cursa pt ca am avut o pana acum vreo 2 saptamani si nu am ajuns la aia sa imi bag azot in roata...si chiar m-as risca cu o pana facuta la prima vulcanizare pe care am intalnit-o

241704[/snapback]

 

 

Te astept cu 6 pistoane incalzite la maxim cand vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

prietene chiar ma uimesti...ce legatura are viteza maxima cu diametrul jentii?ca daca ai jante pe 18" ai talonul mai mic (asta ca masina sa nu sufere vreo modificare(ca daca o faci s-ar putea sa fie mai instabila)....ups ...nu putem face maine dim cursa pt ca am avut o pana acum vreo 2 saptamani si nu am ajuns la aia sa imi bag azot in roata...si chiar m-as risca cu o pana facuta la prima vulcanizare pe care am intalnit-o

241704[/snapback]

 

 

pai daca ai avea vre-o treaba cu fenomenul asta auto ai sti ce legatura are...

 

in fizica se numeste forta centrifuga iar aceasta provoaca deformatii (la pneuri) direct proportionale cu viteza de rulare.

la 245 km/h cu gume de 205 e destul de "groasa" treaba

 

@edit : RedCap : chiar nu am auzit de asa ceva... probabil ai gume bengoase de tot

oricum n-am auzit de masina echipata cu gume de 205 sa prinda 270km/h

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

0ameni buni, dialogati civilizat si incetati cu porcarii de afirmatii si provocari nedemne de un om matur;sau or fi numai copii pe aici? unii chiar sunt campioni si insista pe teme absurde de genul ,,te fac cand vrei'', ,,dieselul tau pute'', ,,nu-ti raman bani de mancare din cauza benzinei''etc.; nu vedeti ca nu se ajunge niciunde cu incaierari din astea? fiecare stie cel mai bine ce vrea pt.el,benzina sau diesel, in functie de necesitati sau pe ce anume pune accentul;asadar cred ca puteti sa va expuneti strict punctul vostru de vedere fara sa atacati inutil parerea celorlalti. Dar cred ca-mi pierd timpul degeaba crezand ca pot sa mediez conflicte sau sa linistesc apele;de fapt promit ca nu ma mai bag in mahalagisme din astea.

Cearta placuta ! !

Repet din nou(degeaba):inchideti topicul,nu aduce nimic constructiv !

Link to comment
Share on other sites

astea sunt gumele ..daca va spune ceva..Tara de origine Germania.

 

Anvelope de Inalta Performanta

 

Va prezentam noua anvelopa multi performanta pentru toate stilurile de condus

 

SP Sport 01

 

Datorita elementului inovativ al benzii de rulare triple asimetrice, noua anvelopa se remarca in egala masura prin avantajele pe care le ofera: condus confortabil, sportiv si in conditii de siguranta. Divizarea benzii de rulare in trei zone asigura echilibrul optim pe durata rularii indiferent de conditiile de carosabil. SP Sport 01 este o anvelopa ideala pentru vehiculele din clasa compacta, medie si limuzine de lux. Banda de rulare pe baza de compusi siliciu imbunatateste manevrabilitatea pe carosabil umed si uscat, reduce rezistenta la rulare si creste durata de viata a anvelopei.

op sport 01

post-5919-1180562959.jpg

Edited by B78KRS
Link to comment
Share on other sites

astea sunt gumele ..daca va spune ceva..oricum sunt destul de scumpe credeti-ma dunlop sport 01

241716[/snapback]

 

 

Pai si daca sunt scumpe, unde e economia cu dieselul?

Link to comment
Share on other sites

mi se par mult mai late decat 205..

 

poate nu te-ai uitat cu atentie.. mai degraba par de 225... sau.. ma rog

241719[/snapback]

 

 

Poate are cauciucurile mai late puse pe fata. Cine stie? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Benzina [ 235 ] [56.22%]

Diesel [ 143 ] [34.21%]

Oscilez [ 40 ] [9.57%]

din sondajul acesta reiese ca lumea prefera benzina,sau ca cei care au diesel trebuie sa plece maine dimineata la munca :blink:) ...asa ca indiferent ce masini ati avea sa le stapaniti sanatosi(oricum cursa de anduranta de la le mans a fost castigata de un tdi

Audi a luat parte activ la rescrierea istoriei motorsportului, a 74-a editie a Cursei de 24 de ore de la Le Mans desemnandu-si castigatorul: un R10 TDI, propulsat de un V12 diesel cu injectie directa. In plus, pentru a completa peisajul, al doilea model al celor de la Audi s-a clasat pe locul al treilea.

 

 

 

Este a sasea victorie a unui Audi la le Mans (2000, 2001, 2002, 2004, 2005 si 2006), dupa 380 de tururi de pista, si prima victorie a unei masini care utilizeaza tehnologie diesel. Echipajul castigator a fost Capello/Kristensen/McNish, acelasi care a plecat din pole position la inceputul cursei.

Edited by B78KRS
Link to comment
Share on other sites

stii foarte bine ca viteza maxima constructiva la orice masina o depasesti pe sosea , in plus viteza a sasea e doar pt economie la un diesel(eu am zafira 2 la munca si cat ii dau cu a 5 blana acolo ramane...degeaba ii mai dau a 6 a ..e doar ptr economie combustibil)
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa ai grija ca daca ajunge vreun moment in fata ta cand ti-o baga norii de fum... zau ca nu mai vezi nimic...  :blink:  Si vezi ca mai are un aliat de nadejde, si anume turbina, care cand o da cu fum alb si cu ulei te-ai dus pe aratura direct.  :)

241708[/snapback]

Bai, tu esti racer pe strazi, ma plictisesti de cate ori ne intalnim cu povesti vitejesti despre ce Peugeoturi sau Golfuri de 110 cai maxim ai mai facut prin trafic. Ai omorat Clio ala la viteza maxima si schimbat cat mai sus de i-au sarit capacele. Cate turbine ai schimbat? Si sa nu-mi spui ca unui benzinar daca merge numai in 6500 de ture si 230 km pe ora (viteza maxima) nu o sa i se strice nimic niciodata 1 mil de km. Zici ca voi aveti OZN-uri si noi tractoare. Get real bai, nu zice nimeni ca benzinarele nu sint bune, dimpotriva, sint cele mai bune la ora actuala, dar sa zici ca dieselul BMW e un tractor care scoate fum, pute, tremura si i se strica turbina toata ziua e deja de AutoFun.

Link to comment
Share on other sites

Bai, tu esti racer pe strazi, ma plictisesti de cate ori ne intalnim cu povesti vitejesti despre ce Peugeoturi sau Golfuri de 110 cai maxim ai mai facut prin trafic. Ai omorat Clio ala la viteza maxima si schimbat cat mai sus de i-au sarit capacele. Cate turbine ai schimbat? Si sa nu-mi spui ca unui benzinar daca merge numai in 6500 de ture si 230 km pe ora (viteza maxima) nu o sa i se strice nimic niciodata 1 mil de km. Zici ca voi aveti OZN-uri si noi tractoare. Get real bai, nu zice nimeni ca benzinarele nu sint bune, dimpotriva, sint cele mai bune la ora actuala, dar sa zici ca dieselul BMW e un tractor care scoate fum, pute, tremura si i se strica turbina toata ziua e deja de AutoFun.

241728[/snapback]

 

 

Uite un om care are diesel si recunoaste ca diesel < benzina.

Macar la 1.30 a.m vreau sa aud de la toti proprietarii de diesel aceeasi afirmatie.

Link to comment
Share on other sites

Bai, tu esti racer pe strazi, ma plictisesti de cate ori ne intalnim cu povesti vitejesti despre ce Peugeoturi sau Golfuri de 110 cai maxim ai mai facut prin trafic. Ai omorat Clio ala la viteza maxima si schimbat cat mai sus de i-au sarit capacele. Cate turbine ai schimbat? Si sa nu-mi spui ca unui benzinar daca merge numai in 6500 de ture si 230 km pe ora (viteza maxima) nu o sa i se strice nimic niciodata 1 mil de km. Zici ca voi aveti OZN-uri si noi tractoare. Get real bai, nu zice nimeni ca benzinarele nu sint bune, dimpotriva, sint cele mai bune la ora actuala, dar sa zici ca dieselul BMW e un tractor care scoate fum, pute, tremura si i se strica turbina toata ziua e deja de AutoFun.

lasa-l mah ca a auzit povestile alea cu cazutul turbinei la viteze mari...doar povesti...turbina iti cade doar daca smucesti masina (si in timp nu la o liniuta...trebuie sa ai un mod foarte agresiv de condus)...si in timp cade ca orice alta piesa ...daca urci in ture treptat nu e problema...si dieselul ajunge am impresia pana la 5200 ture..de la 4500 intra in rosu...la 4000 ai maximum de putere..deci numai fraierii ii dau in rosu..

Link to comment
Share on other sites

Bai, tu esti racer pe strazi, ma plictisesti de cate ori ne intalnim cu povesti vitejesti despre ce Peugeoturi sau Golfuri de 110 cai maxim ai mai facut prin trafic. Ai omorat Clio ala la viteza maxima si schimbat cat mai sus de i-au sarit capacele. Cate turbine ai schimbat? Si sa nu-mi spui ca unui benzinar daca merge numai in 6500 de ture si 230 km pe ora (viteza maxima) nu o sa i se strice nimic niciodata 1 mil de km. Zici ca voi aveti OZN-uri si noi tractoare. Get real bai, nu zice nimeni ca benzinarele nu sint bune, dimpotriva, sint cele mai bune la ora actuala, dar sa zici ca dieselul BMW e un tractor care scoate fum, pute, tremura si i se strica turbina toata ziua e deja de AutoFun.

241728[/snapback]

 

 

Renault stie sa faca turbine!!! IOte ca asta e explicatia. :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu exista masina mai buna sau mai proasta delimitata doar de combustibilul pe care il foloseste...acum sa ii dam o sugestie omului care a deschis topicul ...pentru ce iti trebuie masina,cati km faci,ce venit ai,familie cu copii,etc sunt intebarile pe care ti le pui cand vrei sa cumperi o masina...asta daca esti un om rational Edited by B78KRS
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.