Jump to content

BMW z4


Crissu'

Recommended Posts

Buna tuturor! Ma numesc Cristina sunt Bucuresti , si de 1 an de cand mi-am luat carnetul de conducere conduc una dintre masinile familiei, mai exact un Mercedes C250 CDI de 204 caluti frumusei si cutie manuala. Insa vreau o masina a mea care sa ma reprezinte :twoup:. Acea masina ar fi noul BMW z4 . De aceea am intrat in acest forum, pentru a va afla parerea despre aceasta masina .

Ce ma intereseaza cel mai si cel mai mult sunt preturile pentru intretinere si probabilele probleme ale masinii facute de inginerii de la BMW. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca e noul model, nu cred ca iti poate spune nimeni, inca, daca are anumite probleme sau nu.

 

Tot ce-ti poate spune oricine, presupun, e ca noul Z4 e o masina super misto ! Depinde ce buget ai, dar, daca-ti permiti, alege varianta cu motorul de 3 litri bi-turbo pe benzina. E pur si simplu o racheta pe roti !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca e noul model, nu cred ca iti poate spune nimeni, inca, daca are anumite probleme sau nu.

 

Tot ce-ti poate spune oricine, presupun, e ca noul Z4 e o masina super misto ! Depinde ce buget ai, dar, daca-ti permiti, alege varianta cu motorul de 3 litri bi-turbo pe benzina. E pur si simplu o racheta pe roti !

 

are 1 an de cand a luat carnetul , nu i-as recomanda asa ceva .

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi sunt 258 cp, ce-mi sunt 306 cp cat are motorul bi-turbo !

 

Exista un singur proprietar cunoscut pana acum, dar care locuieste in Germania si care nu a mai intrat de ceva vreme pe forum. Am un lapsus acum si nu-mi amintesc username-ul lui, dar, daca mi-l aduc aminte, o sa ti-l spun. El are varianta cu motorul recomandat de mine. A postat un coleg cateva poze cu masina pe un topic. O sa-l caut si o sa-ti dau link.

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

In link-ul de mai jos sunt cateva poze cu Z4-ul colegului de forum al carui user inca nu mi-l amintesc :

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...p;#entry1222637

 

LE: mi-am adus aminte, are username-ul dupa numele unui creator de pantofi de femei parca, ceva de genul Manolo Blahnik. Il caut si iti pun link, poate vrei sa iei legatura cu el.

 

LE: Ai mai jos link si cu user-ul cu Z4-ul nou:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showuser=6416

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Insa vreau o masina a mea care sa ma reprezinte :). Acea masina ar fi noul BMW z4 . De aceea am intrat in acest forum, pentru a va afla parerea despre aceasta masina .

Ce ma intereseaza cel mai si cel mai mult sunt preturile pentru intretinere si probabilele probleme ale masinii facute de inginerii de la BMW. Multumesc

 

Eu am o parere foarte buna despre masina, insa asta nu cred ca te ajuta cu nimic deoarece preturile pentru intretinere sunt mari.

Daca cel mai mult te intereseaza preturile pentru intretinere si ce probleme are masina (facuta de inginerii de la BMW :twoup: )iti recomand sa cumperi alta masina.

Iti recomand o Kia, cred ca si ea te poate reprezenta foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Adevarat , imi permit o masina ceva mai costisitoare ...de alt nivel cum ar fi z4 . Costurile de intretinere nu ar fi o problema momentan pentru ca am sprijinul parintilor , ma gandesc ca o sa tin masina cativa ani :) . Pana atunci poate o sa fiu pe picioarele mele si nu mi-ar mai fi atat de usor . Si in plus astea sunt lucruri importante care trebuie sa le stii la o masina . Si in legatura cu kia ...nu prea ma incanta ideea :twoup: .Daca-r fi sa aleg o alta masina in loc de z4 probabil ca ar fi un TT sau un scirocco . Edited by Crissu'
Link to comment
Share on other sites

.Daca-r fi sa aleg o alta masina in loc de z4 probabil ca ar fi un TT sau un scirocco .

Ar fi o decizie mai inteleapta . Si TT e fitos :twoup: . Daca ramai la Z4 indicat ar fi sa faci ceva testdrive inainte , masina nu e chiar usor de condus , partea din fata e destul de lunga ,cel putin la inceput e o senzatie ciudata

Link to comment
Share on other sites

Z4 este o masina frumoasa si are un istoric de service foarte bun.

Pentru alegerea motorizarii bugetul ar fi cel mai important lucru de avut in vedere - trebuie sa iei in considerare si ca optionalele iti pot ridica nota de plata foarte mult.

 

Alegerea ar fi intre Z4 sDrive23i si Z4 sDrive30i, dupa parerea mea. Motorizarile mai puternice (35i si 35is) ar avea sens doar daca adrenalina este ceea ce cauti la fiecare iesire in oras.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

La inceput mi-a placut Z4, insa deja m-am plictisit de cum arata si abia a aparut :twoup: pare genul de care ti se ia repede. Plus ca mi se pare mai potrivit pt o femeie ca si look, e foarte mica sau pare foarte mica. Sigur, masina este foarte frumoasa, plictisitor de frumoasa :)

 

Acum Crissu, daca nu arati foarte bine, este posibil sa te eclipseze masina, sa iei si asta in calcul cand cumperi o masina :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

daca il iei nou poti lua Pachetul de intretinere si garantia extinsa. Si atunci ai o imagine clara a costurilor de intretinere. Mai multe iti poate spune un dealer. Inrest benzina sa fie.

BTW, in germania nu am vazut nici un barbat la volanul unui Z4, nici macar unul. fie el modelul nou sau mai vechi. Sunt destul de multe pe strada, desi e e frig de te caci pe tine umbla cu ele descoperite si la 5 grade daca e soare..

Din pacate arunci banii pe ferestrea luand un motor mare pe un CC. Nu isi are rostul. La 140 de km/h deja iti vajaie capul de zgomot. In orice masina decapotbila. Sunt facute sa te arati in oras si cruising la 100-110 km/h prin Alpii Austrieci sau alte drumuri de genul asta. Practic pun pariu ca nu poti merge nici 30 de min cu 140 km/h. Pentru ce iti trebuie motor de 300 de cai ? nu stiu..

Eu zic sa mergi cu cineva mai mult care are ceva asemanator sau sa faci un drive-test

Iei un motor poate ceva mail mai mic, cel mai mic 6 in line benzina e mai mult decat suficient , are si ala vreo 200 de cai, sa sune bine, si de diferenta iti iei mai multe optiuni, sau pachete de mentenanta sau faci o excursie cu noua achizitie pe Coasta de Azur..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Astazi am sunat un prieten care sta in Spania de vro 2 ani si mi-a spus ca are de vanzare un Maserati Gransport MC victory la 30.000 de kilometri. Masina arata prea marfa , ce nu-mi convine e faptul ca are cutia automata . Ramane doar sa vad ce poate sa faca. Plus ca mai economisesc ceva banuti si iau cv mai sportiv si mai bun banuiesc .
Link to comment
Share on other sites

Aliann,

Adevarat costurile de intretinere sunt mult mai mari , dar la ce-ti ofera masina asta...sincer nu-mi mai pasa de ele . E o masina foarte reusita. Si z4 este dar nu se compara cu gransportu la senzatii. Oricum inainte de a o lua-o o so studiez intr-un weekend :) in care imi e data de respectivu prieten sa fac ce vreau cu ea. E posibil sa cada si varianta asta :) .

Mihai C,

Nu pot sa postez poze cu mine pe forum dedicat BMW . Trimite pm cu id de yahoo si poate vorbim acolo. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.