Jump to content

cauciucuri iarna


mihairie

Recommended Posts

Inteleg, dar nu merge de pe seria 5 pe seria 3. De pe seria 3 merge pe seria 5 doar daca se monteaza flanse (distantiere) pe fuzeta. Nici gaura de centrare nu e la fel de la un model la altul. Chiar daca poti monta jantele pe masina ele pot sa bata sau sa fie prea in afara sau prea in interior. Pe scurt, chiar daca sunt jante de BMW nu inseamna ca pot fi montate fara probleme pe orice model de BMW, chiar daca prezoanele se potrivesc. Daca iti iei originale de BMW, poti sa verifici codul pe RealOem sau alt sait similar si gasesti acolo toate datele despre janta si vezi daca ti se potriveste. Edited by Feri
Link to comment
Share on other sites

Depine cat de bine sunt reconditionate. Daca sunt lucrate bine nu iti dai seama ca sunt sudate. Cu ohiul liber nu poti sa-ti dai seama daca dunt indoite. Le iei la risc sau mergi la vulcanizare sa le echilibreze inainte sa dai banii. Daca vezi ca trebuie pus o gramada de plumb atunci iti dai seama ca ceva nu ii in regula.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Colegu` de mai sus, depinde cat mergi, atat te tin. Eu merg mai mult de obicei :twoup:

Si un cauciuc nou nu e 300 ron, e 400 ron. Si o fi cam tot atat la pret, dar una e sa dai 400 ron de doua ori pe an si alta e sa dai 1200 - 1600 asa deodata :)

Sau cel putin pentru mine e mai convenabil asa, de doua ori pe an. Si plus ca de niste cauciucuri second imi permit sa-mi bat joc, adica sa-i mai dau un scartait, un invartit pe un asfalt neted dar plin de nisip, etc, pe cand cu unul nou nu prea iti mai vine. Sau cel putin mie nu :twoup:

 

Dar daca ai pune cauciucuri noi nu ai mai risca sa rupi o planetara o bucsa de la cardan sau sa spargi un diferential :twoup:))

Link to comment
Share on other sites

Nu ar trebui sa fie nici o problema atata timp cat cauciucul este de iarna. Chestia este ca iarna nu ai nevoie de cauciucuri late, ai nevoie de cauciucuri inguste care sa taie zapada nu sa o aplatizeze.

Bine bine , dar daca e mai lat un pic ai aderenta la tractiune la franare mai buna pe gheata . Eu am 215/50/16 Continental pe fata si Dunlop pe spate si am mers si pe polei de nu puteai sta in picioare .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.