Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

asta ca asta,da sa vedem pe unde vor scoate astia camasa daca vor trebui sa restituie taxele abuzive incasate de la oameni

 

din ce vad se pare ca o dau in recursuri si alte abureli ca sa mai castige timp

 

si cum se profileaza schimbarea puterii,probabil asteapta sa arunce pisica la urmatorii

Link to comment
Share on other sites

In articolul acela spune cu totul altceva. Ca orice publicatie care se respecta, titlul este unul pompos, dar nu prea are legatura cu textul articolului :) .

 

"Curtea de Justitie a Uniunii Europene a explicat ca toate formele reglementarii nationale din perioada 2008 – 2010 privind taxa de poluare sunt incompatibile cu art. 110 TFUE (Tratatul de functionare al Uniunii Europene). Avand in vedere criteriile utilizate de instanta de la Luxemburg, mai recent, instantele nationale au decis sa dispuna restituirea oricarei taxe de poluare incasata in perioada 1 iulie 2008 – 31 decembrie 2010."

 

In cel mai bun caz e vorba de inmatricularile pana in 31.12.2010, nu de inmatricularile viitoare.

Link to comment
Share on other sites

romani erau renumiti pt vitejia lor cand venea vorba sa-si apere drepturile,acum stau ca niste traseiste si isi accepta soarta,stau cu fundul in sus si asteapta sa vina guvernul sa *******.scuzati-mi expresia,dar ne meritam soarta,mie unul imi este si rusine sa ma zic ca sunt roman,sunt satul sa vad cum guvernantii care ar trebuii sa ne faca viata mai buna pur si simplu isi bat joc de noi si tara.ALELUIA Romania

 

Noi cei din provincie , unde sa iesim , ca ne iau bucurestenii la suturi ( ei au subventionata gigacaloria ), pe cand restul tarii nu o au . asta e dreptate ? ce au astia in plus fata de noi , doar distanta pana la sediul guvernului ( care este decisiva ).

Link to comment
Share on other sites

Depinde de data. Scrie mai sus.

 

 

Cum adica? pai nu prea inteleg... eu daca vin cu masina maine sa zicem in romanica(ea fiind deja inmatriculata pe it,deci circul cu ea), si incep procedurile in vederea inmatricularii,la ce data trebuie sa ma uit? e,in cazul asta mai platesc taxa aia sau nu?

Link to comment
Share on other sites

eu daca vin cu masina maine sa zicem in romanica(ea fiind deja inmatriculata pe it,deci circul cu ea), si incep procedurile in vederea inmatricularii,la ce data trebuie sa ma uit? e,in cazul asta mai platesc taxa aia sau nu?

Daca vii acum cu masina, evident ca platesti taxa. Prevederea se refera doar la taxele incasate intr-o anumita perioada:

 

"Avand in vedere criteriile utilizate de instanta de la Luxemburg, mai recent, instantele nationale au decis sa dispuna restituirea oricarei taxe de poluare incasata in perioada 1 iulie 2008 – 31 decembrie 2010."

Link to comment
Share on other sites

Daca vii acum cu masina, evident ca platesti taxa. Prevederea se refera doar la taxele incasate intr-o anumita perioada:

 

"Avand in vedere criteriile utilizate de instanta de la Luxemburg, mai recent, instantele nationale au decis sa dispuna restituirea oricarei taxe de poluare incasata in perioada 1 iulie 2008 – 31 decembrie 2010."

 

Totusi sunt curios daca eu sau tu sau oricare merge la finante, de la 1 decembrie sa zicem, sa cerem taxa inapoi, pe baza documentelor, ni se aproba direct.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e clar nimic. Cand se va auzi oficial ca se renunta la taxa, puteti aduce. DAR, nu se va renunta la nicio taxa, ei vor sa lase taxa cu -25% inclusiv la masinile inmatriculate inainte de 2007.

 

Chestia cu Iasiul e o hotarare locala, daca si numai daca se aproba, va fi doar in Iasi, bineinteles dupa aceea se va prelua in toata tara.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca taxa auto de poluare a fost anulata la Iasi :goodjob: .

 

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/taxa-poluare-anulata-iasi-365958.html

Pe bune, parca purtam dialogul surzilor si al chiorilor.

Fiecare se trezeste si posteaza o chestie si o luam mereu de la inceput. Nimeni nu citeste nimic din ce s-a postat deja.

 

Daca inainte de a te te fi avantat sa postezi ai fi citit macar de pe acest topic cate ceva, ai fi vazut care e treaba cu asa zisa anulare si nu ai fi dezinformat din nou :) .

Link to comment
Share on other sites

Ce s-o mai lalaim atata ba cu masmedia,ba cu zvonuri,ba din auzite,etc...cand va veni unul sau mai multi colegi din diferite zone ale tarii si va posta aici pe forum gen "fratilor,am inscris masina fara sa platesc taxa",atunci vom fi siguri ca s-a schimbat ceva; pana atunci ramanem in "silenzio stampa".:thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Saptamana viitoare o sa va pot da mai multe informatii despre cum se poate da statul in judecata pt a-l obliga sa inmatriculezi o masina fara taxa de prima inmatriculare.

Va fi vorba de masina mea de pe Bulgaria, pe care voi incerca s-o inmatriculez pe Romania fara acea taxa. Voi circula cu masina pe Bulgaria pana se finalizeaza procesul (in bucuresti aprox. 7-8 luni termen de judecata pt fond). Buba pe Bucuresti se pare ca e faptul ca nu poti prelungi numerele rosii cu mai mult de 3 luni prin certificat de grefa. Cica prefectura nu le recunoaste, nu stiu cum e posibil asta?! Asta inseamna ca daca masina e adusa de afara cu nr de zoll, dupa expirarea lor si dupa cele 3 luni de rosii, masina sta pe dreapta pana la finalizarea procesului.

Pretul pt avocat va fi modic, e firma mare de avocatura. Daca este totul in regula, am sa le cer acceptul sa livrez toate informatiile catre comunitate.

Deocamdata trebuie sa ma interesez exact ce acte imi trebuie: actele masinii traduse si legalizate, decizie ANAF (asta inseamna RAR+carte identitate Romania), contract vanzare cumparare.

Promit sa va tin la curent, cand voi fi sigur ca nu e foc de paie. Spor!

Link to comment
Share on other sites

In articolul acela spune cu totul altceva. Ca orice publicatie care se respecta, titlul este unul pompos, dar nu prea are legatura cu textul articolului :) .

 

"Curtea de Justitie a Uniunii Europene a explicat ca toate formele reglementarii nationale din perioada 2008 – 2010 privind taxa de poluare sunt incompatibile cu art. 110 TFUE (Tratatul de functionare al Uniunii Europene). Avand in vedere criteriile utilizate de instanta de la Luxemburg, mai recent, instantele nationale au decis sa dispuna restituirea oricarei taxe de poluare incasata in perioada 1 iulie 2008 – 31 decembrie 2010."

 

In cel mai bun caz e vorba de inmatricularile pana in 31.12.2010, nu de inmatricularile viitoare.

 

 

Exista cineva in acest moment care si-a primit taxa inapoi ? eu am inmatriculat in 2010 masina si as da in judecata statul daca as sti ca functioneaza recuperarea, doar ca nu am citit pe aici ca si-ar fi recuperat cineva ceva . Daca in caz ca exista ar putea posta si spune pasii, timpul si ce mai e pana la o eventuala recuperare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.