Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Faza e ca eu am luat-o in 2008 dar e inmatriculata in RO in 2004. deci oricum trebuie platita taxa. Nici nu aveam de gand sa o vand, dar acuma m-au ambitionat astia si mai tare sa o tin. Ma gandesc sa achizitionez un motor electric cu vre-o 5000$ si ma doare in basca :) Decat sa dau 2000eur la stat.....
Link to comment
Share on other sites

Eu am x3-ul cumparat in mai 2007de nou . L-am avut pe firma, s-a amortizat si acum o luna l-am trecut pe numele maicamii. Initial, cand am cumparat masina am platit 6200ron taxa dar i-am dat in judecata si mi-am recuperat integral banii inapoi.

 

Sa inteleg ca acum vin bozgorii si cu pseudo-romanii de la guvernare si imi spun ca trebuie sa le platesc ceva?

Link to comment
Share on other sites

Incredibil, dar cu cat e mai noua masina, coeficientul de reducere este mai mic => taxa mai mare =)). Ba astia is incompetenti de-a dreptul..........

 

Edit : pun si linkul cu articolul de lege:

 

http://0-100.hotnews.ro/home/wp-content/uploads/2011/06/Proiect-taxa-auto.pdf

Edited by primaru
Link to comment
Share on other sites

Am scris acum cateva minute pe alt forum, dc nu se face o revolta populara? Dc sa-mi dau eu banii la avocati sa "anuleze" porcariilencare le debiteaza infectii aia din parlament care tot din banii mei is platiti, adica eu dau bani de 2x pt aceeasi treaba....in loc sa tot o lalaim pe forumuri si sa ne plangem unu la altu mai bine ne-am strange o mana de oameni si sa "le dam in cap" , dupa aia se bagabsi restul turmei cu siguranta....otzar de scanteie trebuie numa...
Link to comment
Share on other sites

d-rive - eu am luat e60-ul (tot de nou) in decembrie 2007 si am platit taxa de inmatriculare vreo 19 mil.

 

Pe unde citeam tot gaseam ca masina cumparata de noua, dupa 1 ian 2007, nu poti primii banii inapoi. Doar la sh.... e prima data cand aud ca se poate si se si poate reusi.

 

Deci sa inteleg ca eu as putea recupera banii inapoi? Si daca da, asta inseamna ca daca recuperez banii, in martie si vreau sa o vand la vara, va trebui sa replatesc taxa de prima inmatriculare???

Link to comment
Share on other sites

@Bala. In acel an am cumparat doua masini noi. X3-ul si Fiat Doblo la care taxa era de vreo 6mils. La ambele am recuperat banii intr-un singur proces.

De ce sa nu se poata recupera banii daca masina e noua? Eu nu vad corecta taxarea diferentiata a masinilor, ca aia e noua, ca aia e veche. E o prostie.

Link to comment
Share on other sites

ART. 8

(1) Taxa nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:

a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale în vigoare;

B) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei

publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de

utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin

donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică

şi tehnică;

c) confiscate sau intrate potrivit legii în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în

conformitate cu prevederile legale în vigoare;

d) destinate competiţiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare.

(2) În cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevăzute cu filtru de particule, fapt confirmat

de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", cuantumul taxei se reduce cu 25%.

 

 

FERICITI CEI CU FILTRE DE PARTICULE =))

Edited by primaru
Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu se poata recupera banii daca masina e noua? Eu nu vad corecta taxarea diferentiata a masinilor, ca aia e noua, ca aia e veche. E o prostie.

 

Citisem ca atacarea se baza pe discriminare masina sh din tara vs. masina sh din strainatate. Bine, nici nu am insistat eu prea mult cu cititul.

Acum ca am vazut ca se poate, ma mai documentez si eu mai bine. Merci de info.

 

FERICITI CEI CU FILTRE DE PARTICULE =))

 

Poate asa se mai gandeste lumea sa nu dea gauri in filtru de particule sau sa-l scoata de tot pe motiv "ca trage mai bine"

Link to comment
Share on other sites

deci eu daca vreau sa inscriu masina pe o fundatie din bg in ro nu platesc taxa?

 

 

Se pare ca doar donate catre institutiile statului :)... alea nu platesc taxa . Ma duc sa vorbesc cu Apostu poate mi-o ia pe primarie :p

 

 

Cica legea asta este impotriva poluarii mediului inconjurator...... Ba eu nu inteleg cum e impotriva... este pentru, cine naiba mai vrea sa renunte la cazane cand nu ti-o mai ia nimeni nici gratis .......

 

 

dar poate mai vin cu o idee nastrusnica si baga niste impozite in functie de poluare... si suntem prinsi la mijloc....platim si daca le vindem si daca le tinem..... Mai mult ca sigur asa se va intampla.......

Edited by primaru
Link to comment
Share on other sites

pai si eu ca persoana fizica o pot dona, nu? :D

 

Nu pre cred ca merge... Eu din articol am inteles ca "acordate" sau "donate" , de cĂŁtre guverne strĂŁine, organisme internaĂžionale Âşi organizaĂžii nonprofit Âşi de caritate, prin

 

donaĂžii sau finanĂžate direct din ĂŽmprumuturi nerambursabile, precum Âşi din programe de cooperare ÂştiinĂžificĂŁ

Âşi tehnicĂŁ;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Te doare mintea ce fac nenorocitii astia cu noi...incredibil. Sper totusi sa se gaseasca o portita...

Da, e chiar mai simplu decat pare.

Am putea sa folosim portita sa iesim in strada, sa protestam si sa cerem un nou guvern, alegeri anticipate si promisiunea noastra ca cine va veni la guvernare si va avea aceleasi idei nastrusnice ca actualii, vor avea aceeasi soarta.

Noi, romanii, probabil suntem cei mai prosti din Europa. De ce? Simplu, avem democratia si nu stim ce sa facem cu ea. Tot niste comunisti care asteptam sa fim condusi si ne supunem intr-un mod penibil celor ce ne conduc. Imi pare rau sa spun toate astea dar asta e realitatea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand o sa avem si noi sange in instalatie, precum sarbii de exemplu, atunci o sa iesim in strada si o sa facem ce trebuie facut si nu o sa mai inghitim rahaturile guvernantilor. Niciodata, adica. Pana una alta, ne mai intalnim din cand in cand prin piata Victoriei pentru un mic "protest" deghizat intr-un dans al pinguinului.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.