Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Cum sa nu existe, sunt atatea cazuri care au castigat. Sunt articole pe net. Termenele de judecata sunt cam mari, cam pana la 1 an.

 

Pasii sunt simpli: 1) contactezi un avocat care se ocupa cu asa ceva; 2) ii duci copii dupa actele pe care ti le cere; 3) te intelegi cu el cand si cum ii dai onorariul (posibil dupa castig); 4) astepti, pentru ca mai departe depinde de el (probabil iti va zice sa depui tu o cerere la finante, dupa care va urma refuzul platii, sau va face el si asta)

Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de dedicatii :console:

Doamne, nu uita de noi

Suntem saraci, plini de nevoi

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

Doamne, nu uita de noi

Suntem saraci, plini de nevoi

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

Suntem saraci si plini de-amar

Plansu' nostru-i in zadar

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

Suntem saraci si plini de-amar

Plansu' nostru-i in zadar

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

Saraca tara bogata

Mult ai trait suparata

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

Saraca tara bogata

Mult ai trait suparata

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

Transilvania mea sfanta

De mult ai fost tu ravnita

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

De-aia nost Ardealu-i sfant

Cat om mai fi pe pamant

Doamne, ocroteste-i pe romani

 

De-aia nost Ardealu-i sfant

Cat om mai fi pe pamant

Doamne, ocroteste-i pe romanï

 

asa sa ne ajute dumnezeu in 2012 va fii alta taxa! stima si respect si scuzati offtopicul :drinks:

Romania tara tuturor posibilitatilor :console:

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu existe, sunt atatea cazuri care au castigat. Sunt articole pe net. Termenele de judecata sunt cam mari, cam pana la 1 an.

 

Pasii sunt simpli: 1) contactezi un avocat care se ocupa cu asa ceva; 2) ii duci copii dupa actele pe care ti le cere; 3) te intelegi cu el cand si cum ii dai onorariul (posibil dupa castig); 4) astepti, pentru ca mai departe depinde de el (probabil iti va zice sa depui tu o cerere la finante, dupa care va urma refuzul platii, sau va face el si asta)

 

 

Eu eram curios daca dintre membrii de pe bmwclub , ca doar nu sunt toti samsari si le revand ???????????/ ......sau poate cine stie , din ce se vede ????

Link to comment
Share on other sites

Exista cineva in acest moment care si-a primit taxa inapoi ? eu am inmatriculat in 2010 masina si as da in judecata statul daca as sti ca functioneaza recuperarea, doar ca nu am citit pe aici ca si-ar fi recuperat cineva ceva . Daca in caz ca exista ar putea posta si spune pasii, timpul si ce mai e pana la o eventuala recuperare.

 

Da, eu :)

Link to comment
Share on other sites

- iulie 2010 platit taxa si inmatriculat masina

- in maxim 30 de zile de la primirea deciziei de calcul a taxei compus o cerere pentru restituirea sumei

- dupa 30 de zile primit raspuns nefavorabil din partea celor de la finante

- pe baza ei dat in judecata serviciul finante

- iunie 2011 castigat procesul

- iunie 2011 cei de la finante fac recurs

- septembrie 2011 catigat recursul

- octombrie 2011 pe baza deciziei irevocabile a instantei depus o cerere la finante pentru recuperarea sumei platite initial+dobanda(6,25%/an)+cheltuieli de judecata

- in 10 zile banii in cont :)

Link to comment
Share on other sites

- iulie 2010 platit taxa si inmatriculat masina

- in maxim 30 de zile de la primirea deciziei de calcul a taxei compus o cerere pentru restituirea sumei

- dupa 30 de zile primit raspuns nefavorabil din partea celor de la finante

- pe baza ei dat in judecata serviciul finante

- iunie 2011 castigat procesul

- iunie 2011 cei de la finante fac recurs

- septembrie 2011 catigat recursul

- octombrie 2011 pe baza deciziei irevocabile a instantei depus o cerere la finante pentru recuperarea sumei platite initial+dobanda(6,25%/an)+cheltuieli de judecata

- in 10 zile banii in cont :)

 

Doar 30 zile ai la dispozitie sa contesti decizia de calcul ? Parca citisem undeva sau am auzit cum ca ai avea termen 5 ani de a contesta asta , stiti ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ai un parcurs cat mai scurt si fara obstacole trebuie in 30 de zile.

Altfel primul termen de judecata il pierzi pe acest motiv.Pentru ca orice taxa achitata la finante se poate contesta in 30 de zile.

 

 

nu mai e valabil termenul de 30 de zile! trebuie sa te incadrezi doar in 3 ani de la plata taxei

Link to comment
Share on other sites

pana la urma se pot da in judecata inainte de a plati taxa? oricum la cat dureaza procesul (peste 1 an) ar insemna sa nu mergi cu masina..

 

se ocupa cineva din bucuresti de pe aici de asta?

 

Poti..

ceri decizia de calculare a taxei la finante, ceri sa nu ti se perceapa taxa pe motiv ca nu e legala, vei primi raspuns negativ, deschizi proces si pe baza unui certificat de grefa , politia e obligata sa-ti elibereze numere rosii pana la pronuntarea sentintei. Un avocat iti poate da mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

eu am inteles ca NU iti da nr rosii pana la finalizarea procesului. si asta de la un avocat!

Se poate, dar depinde de Oras..! astazi m am interesat si eu la avocatul care mi a recuperat taxa la 2 masini, in braila si galati si mi a spus ca NUMAI in anumite orase din tara se accepta de catre cei de la Politie eliberarea de numere rosii pe parcusul procesului fara a plati taxa, se poate sigur in Bucuresti Vrancea-Focsani Constanta si alte cateva orase din tara, trebuie mutatie pe BI cu domiciuliul in localitatile de mai sus si care or mai fi ele, a celui care solicita scutirea taxei..cel mai bine intrebi la politie mai intai

Edited by cristian1978
Link to comment
Share on other sites

Tot de la avocat citire e ca in Bucuresti nu e acceptat acel certificat de grefa. Cica pe Constanta s-ar da.

Mie nu mi-e clar cum Prefectura Municipiului Bucuresti prin serviciul Permise si inmatriculari auto ignora niste acte care ii obliga sa faca ceva. E ca si cum Politia refuza sa-ti prelungeasca dovada pentru carnetul auto pana la finalizarea cercetarilor. Si acolo primesti certificat de grefa pana se finalizeaza procesul prin care-ti poti recupera carnetul.

Link to comment
Share on other sites

Nu, intentionez s-o fac. Insa am bara pe spate crapata si nu stiu daca RAR-ul accepta asta. Plus astept bani de la asigurari pt bara, ca s-o rezolv.

La mine e ceva mai simplu, pt ca las masina inmatriculata pe Bulgaria pana la terminarea procesului. Mai nasol e pt aia care au nr de zoll/temporare sau deloc.

Link to comment
Share on other sites

Pe pariu ca NICIODATA in Romania, nu o sa scada vreo taxa sau vreun impozit :rolleyes:

Indiferent de ce spun ei.

 

Si niciodata in Romania nu o sa fie luata vreo masura care sa fie in favoarea cetateanului. Puteti printa cuvintele astea si pune afis mare oriunde vreti.

Na ca m-am enervat :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Nu, intentionez s-o fac. Insa am bara pe spate crapata si nu stiu daca RAR-ul accepta asta. Plus astept bani de la asigurari pt bara, ca s-o rezolv.

La mine e ceva mai simplu, pt ca las masina inmatriculata pe Bulgaria pana la terminarea procesului. Mai nasol e pt aia care au nr de zoll/temporare sau deloc.

In sfarsit cineva care s-a hotarat sa ia atitudine,si sa scrie exact ce e de facut.Bravo, dar sa te tii de cuvant si sa explici cum trebuie toata procedura,ca m-am saturat sa aud:"te duci la avocat si el face tot" ca si cum ar fi atat de banal precum mersul pe bicicleta.Sunt convins ca sunt multe probleme ascunse.

De mult timp ma bate gandul sa fac acelasi lucru dar pur si simplu am fost scarbit de un avocat care mi-a spus ca daca vreau ca si el sa vorbeasca cu mine, ma costa 50 lei, si asa am abandonat pentru moment ideea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.