Jump to content

E46 M3


alias

Transmisie E46 M3  

114 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt in cautarea unui M3. In mare parte stiu ce imi doresc, problema apare la cutia de viteze.

Rugamintea e de a ma ajuta cu cateva sfaturi in aceasta privinta si daca puteti face o comparatie intre cutia manuala si SMG 2 Drivelogic cu avantaje si dezavantaje.

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu cutia manuala dar una automatica si mai ales SMG este mai rapida la schimbat viteza decat o poate face oricine care are un ambreiaj pe care-l actioneaza el,adevarat este ca nu o simti asa in stomac ca si cand ai schimba tu viteza deoarece nu poti tu brusca ambreiajul acela,un alt avantaj ma manuala este intr-adevar intretinere usoara si ieftina in comparatie cu automatul.Am condus de curand timp saptamana un E60 M5 cu SMG si am simtit ca,chiar nu aveam nevoie de manuala la puterea aia.Char daca feeling-ul nu este acelasi cu manuala si costurile sunt mult mai mari eu tot o automata as alege clar mai ales SMG.Acum dupa ce mi-am spus si eu parerea am o intrebare la voi:Daca manualul este ata de rapid si bun dece in formula unu nu sunt cutii manuale?

O seara buna va doresc!

Link to comment
Share on other sites

Atentie ca E60 M5 pana la aparitia DKG-ului era cea mai rapida cutie din lume. Nu confunda cu e46 M3 , este printre primele generatii de cutii si vine in varianta SMG 1 si SMG 2 care se caracterizeaza prin faptul ca poti selecta ferocitatea schimbarilor ca la M5.

 

Alta chestie: LAUNCH CONTROL, foarte abuzat la o cutie SMG, nu poti sti de cate ori a fost utilizat si daca la tine va cade dupa 2-3 incercari,mare atentie. la modelel US se tureaza pana la 2000 , la modelele E.U 4000.

 

Link to comment
Share on other sites

cutia SMG e ste o cutie manuala robotizata, nu e automata. Nu le mai confundati. Cuvantul cheie aici e "manuala". Face acelasi lucru cu o manuala principiul de functionare e identic, numai ca tu apesi o padela si un pitic mic, ascuns prin maruntaie apasa ambreiajul si trage de levier.

NU are nici o legatura cu functionarea unei cutii automate si cu ce decurge de acolo. NU conduce nimeni pe nimeni la SMG.

Ceva similar cu clapeta de acceleratie electronica.

Nu vad pe unul sa se planga ca il conduce masina din cauza ca clapeta de acceleratie nu mai e trasa de un fir, ci e un senzor care transmite pozitia pedalei la un actuator..

 

.

Daca voua vi se pare ca la o manuala o conduci mai sportiv sau esti mai in control decat la un SMG/DKG va inselati. Nu ia cu nimic din senzatie, e mai rapida, iti tine ambele maini pe volan, cea ce o mare chestie (nu ma refer aici la genul de condus "sportiv" gen "schimb numai la rosu" sunt primul la semafor si altele).

Problema e ca mai pica si e costisitoare..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Da asa este.SMG-ul este o manuala roborizata adica are si disc de ambreiaj exact ca la manual doar ca ambreiajul este apasat de catre motorase electrice nu de catre sofer iar la STEPTRONIC nu ai un astfel de ambreiaj este o tulumba care decupleaza motorul de cutie hidraulic si de aceea nu pre moare ca nu este uscat ca un ambreiaj normal de cutie manuala sau SMG.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Nu stiu cum e SMG pe M3, insa am avut SMG pe M6 si nu as fi schimbat-o pe manuala sub nici o forma. Cutia este extraordinara, schimba cu o rapiditate si o violenta impresionanata. Numai dupa ce ai condus un M cu SMG sau mai nou DKG, poti spune tampenia ca ai prefera manuala in locul SMG sau DKG.

 

Nu stiu ce tot discutati despre fiabilitate cand vine vorba de performante deosebite (M in speta), daca te gandesti la asta mai bine iti iei 320i, nu te vei bucura de masina.

 

Si da SMG, nu este o cutie automata, cum au spus colegii mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Eu aÂş cumpĂŁra unul manual.

 

DupĂŁ pĂŁrerea mea, o maÂşinĂŁ sport e mai miÂşto dacĂŁ e manualĂŁ, simĂži cĂŁ interacĂžionezi mai mult cu maÂşina.

 

 

transmisia SMG intra la categoria transmisii manuale.

tinand cont ca iei un m3 sh, care cu siguranta a fost alergata si inainte (ca doar nu isi ia nimeni m3 sa mearga cu ea in spatele cortegiului funerar), pentru a evita posibile cheltuieli urmatoare uriase, cred ca manuala in H e cea mai buna solutie.

acum tu stii de ce finante dispui si daca iti permiti sa arunci banii pe o cutie smg noua in caz ca cea existenta in momentul cumpararii va pica la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa conduci distante lungi si ai sa stai mult in trafic ia SMG cu siguranta.

Daca o cumperi de duminica ia manuala .

Parerea mea ca oricare ai lua-o nu dai gres :twoup:.

Bafta

 

 

Ady_3 daca nu ma insel acu ceva timp aveai la vanzare un m3 rosu , ce ai facut l-ai mai vandut , l-ai inmatriculat ? sunt curios :)

Edited by Cricket
Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa conduci distante lungi si ai sa stai mult in trafic ia SMG cu siguranta.

Daca o cumperi de duminica ia manuala .

Parerea mea ca oricare ai lua-o nu dai gres :twoup:.

Bafta

 

 

Ady_3 daca nu ma insel acu ceva timp aveai la vanzare un m3 rosu , ce ai facut l-ai mai vandut , l-ai inmatriculat ? sunt curios :)

 

L-am vandut acum o luna aici in Uk chiar daca era cu volan pe stanga .

Imi pare rau dar trebuie sa ''move on'' .

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.