Jump to content

Adaugare trapa


r0n1n

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi-a spart unu' sticla de la trapa si a intrat in masina. Am schimbat sticla cu alta SH, dar au ramas pe sine si canale bucati mici de sticla. A trebuit sa dau jos tot ce tine de headliner si sunroof.

 

Daca cineva [tinichigiu ?] poate sa iti faca decupajul la plafon EXACT cat conturul de la sticla de la trapa...atunci restul este usor de aplicat/instalat. Sticla nu este de o forma regulata. Seamana cu un dreptunghi dar are laturile curbe. Daca nu taie PERFECT o sa auzi suieraturi de la vant, sau nu se pliaza bine sticla in decupaj. Apa poate sa intre ca ai scurgere. Poti merge cu sticla ridicata si pe ploaie.

 

Intrebarea mea este ''de ce ti-ai dori trapa ?''

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Mi-a spart unu' sticla de la trapa si a intrat in masina. Am schimbat sticla cu alta SH, dar au ramas pe sine si canale bucati mici de sticla. A trebuit sa dau jos tot ce tine de headliner si sunroof.

 

Daca cineva [tinichigiu ?] poate sa iti faca decupajul la plafon EXACT cat conturul de la sticla de la trapa...atunci restul este usor de aplicat/instalat. Sticla nu este de o forma regulata. Seamana cu un dreptunghi dar are laturile curbe. Daca nu taie PERFECT o sa auzi suieraturi de la vant, sau nu se pliaza bine sticla in decupaj. Apa poate sa intre ca ai scurgere. Poti merge cu sticla ridicata si pe ploaie.

 

Intrebarea mea este ''de ce ti-ai dori trapa ?''

 

 

de pe margine asa se vede....cel mai usor e sa pui furtunele si ranforsarile de pe plafon....

Link to comment
Share on other sites

As fi vrut trapa pt ca imi place senzatia.

 

Deci tot ce am de facut este sa gasesc un tinichigiu bun care sa imi decupeze plafonul si sa cumpar un mecanism de trapa electrica.

 

Aveti idee cat m-ar duce cu totul, aprox?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la masinile cu trapa plafonul are niste intarituri sau ceva de genu asta plus scurgeri.Daca chiar vrei trapa cel mai bine iei un plafon de pe un coupe cu trapa pe care il sudezi in locul plafonului tau....oricum ai nevoie de un tinichigiu marfa.
Link to comment
Share on other sites

As fi vrut trapa pt ca imi place senzatia.

 

Deci tot ce am de facut este sa gasesc un tinichigiu bun care sa imi decupeze plafonul si sa cumpar un mecanism de trapa electrica.

 

Aveti idee cat m-ar duce cu totul, aprox?

de la ca brio ai sarit la trapa ..:twoup:. E foarte misto trapa ca pot fuma si la 160 km/h in masina fara sa se faca mare curent si zgomot, doar intredeschid trapa putin.

E foarte problematica etansarea si retractia.

Cred ca iese de 2 ori mai bine daca tai plafonul, pui altul cu trapa de la dezmembrari si sudezi la loc stalpii, si revopsesti..

Pe de alta aprte poti scuti bataia de cap si mai astepti si iti iei o masina cum vrei tu

Link to comment
Share on other sites

Ok baieti din posturile voastre imi dau seama ca nu merita bataia de cap.

Pana la urma nu as merge cu trapa non stop deschisa.

 

Si mi se pare aiurea sa tai in halul asta masina.

Multumesc pt ajutor.

Link to comment
Share on other sites

arunca o privire aici

http://techocoche.webasto.es/productos/sis...landia-300.html

 

aici arata cum se monteaza

http://www.youtube.com/watch?v=M0DJzdmuQLE&feature=fvw

 

in primu link sunt mai multe modele si te poti uita si care se potiveste cel mai bine pe masina ta

si pe mine ma bate gandu sa montez o trapa dara asta la vara,in plus ai grantie 3 ani :twoup: :) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc trapa mai mereu primavara toamna in pozitia 2 adica doar inclinata , patrunde aerul in masina si face curent cu geamul deschis undeva la 10 %, e mult mai ok decat sa deschizi geamul peste jumatate sau sa faci curent intre 2 geamuri . Pt mine e f utila si iau asta in calcul cand cumpar o masina . :twoup: Deci merita , dar scamatorii cu taiat plafon nu m-as baga . Plus ca elimina complet senzatia de claustrofobie pe care o poti avea intr-o masina , efectiv nu ma simt inchis intr-o cutie pe roti :) Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

E buna doar daca esti fumator. In rest numai probleme : zgomot , masina nu e asa de rigida, scartie, trebuie sa schimbi chedere la 2 ani, etc.

Si asta cu una originala, iti inchipui ce smecherie o sa iasa cu una aftermarket sau decupat plafonul.

Link to comment
Share on other sites

E foarte misto trapa ca pot fuma si la 160 km/h in masina fara sa se faca mare curent si zgomot, doar intredeschid trapa putin.

 

ori glumesti ori stai prost cu auzul :twoup: Undeva la 90 inchid trapa , nu se poate merge cu ea deschisa in nici o pozitie . f mult zgomot face paravantul

 

E buna doar daca esti fumator. In rest numai probleme : zgomot , masina nu e asa de rigida, scartie, trebuie sa schimbi chedere la 2 ani, etc.

 

pun cate un lol la fiecare afirmatie . asta ca sa nu spun altceva :twoup:

 

Voiam trapa din tot sufletul... am avut cateva zile pe mana o masina cu trapa... si am mers cu trapa deschisa, fiind cald si soare afara... Inutil sa va spun cat de infundat mi-a fost nasul inca o saptamana dup-aia... M-am lecuit si de trapa...

 

pt ca nu stii sa o folosesti :) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place foarte mult trapa. O deschid primavara si inchid toamna:) Nu cred ca zgomotul e prea mare. Am mers mai multe ore cu 140-160 cu trapa deschisa, si nu m-a deranjat. Dai muzica un pic mai tare si atat.

 

Nu cred ca trapa OEM se poate monta, ca trebuie sa pui si furtun in pilarul A, unde curge jos apa. Nu cred ca e usor. Cei care zic ca trebuie sa schimbi chedere in 2 ani, nu cred ca au avut BMW cu trapa. Al meu functioneaza fain de 6 ani (la mine), si o deschid-inchid aproape fiecare zi.

Edited by megszalott_325i
Link to comment
Share on other sites

la e46 e foarte simpli de schimbat cupola (doar tabla) fara schelet pentru ca are ornamentele alea deasupra pe parti.

se dau geamurile jos si tapiteria .acele ornamente de pe cupola, se depuncteaza si se scoate.intr-ozi trebuie sa fie gata.Mai greu este la e36 sau e38ca trebuie taiati si stalpii.Bafta!

PM:pune trapa ca e mai frumos si nu e greu. :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.