Jump to content

Recommended Posts

Ca tot sunt la capitolul critica, sa va mai spun una si despre spalatorii

Am tapiteria gri, care se murdareste foarte repede, asa ca am apelat la o spalatorie de langa intersesctia Razoare, de langa PETROM. Sincer nu stiu cum se numeste, dar m-am dus la recomandare unui prieten care se cunoaste putin cu patronul. Mi-a facut oferta de 250 lei pentru curatare tapiteriei, cica "pentru cunoscuti".

Acolo, patronul nu era, asa ca m-a laut in primire fratele lui, care mi-a zis ca cu 300 de ron o degreseaza, ceruieste spala motorul si tapiteria toata. Am lasat masina si la ora 4 cand m-am dus, spalasera tapiteria, dar ramasesera niste pete pe ea, protbagajul nici macar nu il deschisesera iar pe caroserie erau niste picatele de bitum, pe care au zis ca nu e treaba lor sa le curete, ca aia e alta poveste.

Am vorbit la telefon cu fratele patronului si i-am expolicat ca pt 300 de ron au facut o treaba de mantuiala si ca sa imi rezolve problema cu petele de pe caroserie. Pana la urma le-au curatat cu o benzina amestecat cu un detergent si au curatat si portbagajul. Am plecat injurand, pentru ca tapiteria, pe masura ce se usca, se vedea o imbunatatire, dar era de departe de a fi curata si nu am fost deloc multumit de cum au spalat-o. I-am intreabt cum au curatata ei tapiteria si mi-au zuis ca metoda de spalare cea mai buna este cea manuala, deci nu aspirat cu ceva. Niste amatori. Asta e, tzeapa mea... Deci... evitati pe cat posibil sau sa nu va asteptati la rezultate de la ei. Aaaa, si au si preturi mari...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nasol. Si eu am facut chiar ieri un interior complet, dar am fost foarte multumit de rezultat, chiar nu ma asteptam, masina e ca noua. Dar cred ca in ultimii 2 ani spal masina numai acolo si ma inteleg foarte bine cu cei de acolo si or fi avut mai multa grija.
Link to comment
Share on other sites

la spalatorii am niste lucruri care le urmaresc tot timpul:

 

-cand aspira pe jos in masina unii freaca furtunul de pragul masinii sau daca aspira in portbagaj il freaca de bara(majoritatea spalatorilor fac asa desi nu le-ar fi greu sa tina furtunul intre picioare cum fac putini dintre ei)

-daca curata bine in gurile de aerisire... majoritatea dau cu carpa umeda pe bord si pe muchiile lor si bine-i...

-daca aspira polita de sub luneta... la unii e suficienta o trecere cu carpa

-daca aspira intre consola si scaun ca partea dinspre usa toti o fac exemplar ca aia se vede prima

 

 

 

iar jantele, de cand am astea cu un milion de spite, nu se mai streseaza nimeni sa puna carpa pe ele :twoup:

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

La spalatoria unde spal eu masina, in timp ce sterge caroseria de apa, sufla cu aer pe la oglinzi, pe la numarul de inmatriculare, pe la aripi, grile, etc, pe unde ar putea curge apa ulterior. Ma enerveaza la maxim sa spal masina, si dupa aia sa curga apa de la oglinzi spre exemplu si sa faca dungi pe usa pe care se lipeste imediat praful.
Link to comment
Share on other sites

http://www.indexb.ro/firma_9398_trei+a+service.html

 

Trei A service, Gh Polizu, Langa Mcdonalds Buzesti. Cea mai buna spalatorie din cate am avut ocazia sa incerc in Bucuresti si alte orase. Sunt chiar profesionisti.

"Suflatul" cu presiune sa nu-ti ramana apa scursa pe masina, ceara la fiecare spalare, parfum in interior si solutia de jante sunt normale, incluse in fiecare spalare acolo.

Alt aspect care imi mai place este ca nu sunt tigani cei care spala masinile, nu sunt de genul "hai sefule iti fac si o degresare sau iti dau un polish la mana da' sa nu stie sefu, ca fac un pret ca pentru matale asa".

Link to comment
Share on other sites

multe spalatorii folosesc jet aer , ofera mai multe servicii in pret , e si normal , concurenta e f mare . Pe strada mea sunt 5 spalatorii si vorbim de o strada de 1 km. De obicei ma duc la aceiasi spalatori mereu . Nu toti fac treaba buna si sunt multi incepatori . Ma refer la timp vs calitate . Nu vreau sa imbatranesc asteptind dar nici sa faca o treaba de mantuiala .

 

"hai sefule iti fac si o degresare sau iti dau un polish la mana da' sa nu stie sefu, ca fac un pret ca pentru matale asa".

 

spuma ,daca e mixata in concentratie optima e un degresant suficient . Pt jante e nevoie de solutie speciala daca nu face fata spuma

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Te sfatuiesc sa apelezi la o firma specializata in chestii din astea. Da-i un search pe Google ca sunt destule (pret incepand dela 250 de lei). Nu te du la o spalatorie, ca patesti ca mine (dai o gramada de bani si nu o curata bine deloc).

Astia de pe la spalatoriile obisnuite, majoritatea, sunt spalatori de masini, nu sunt specializati in curatarea trapiteriei.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost foarte multumit de ED, am fost de doua ori la ei in doi ani diferiti, si o data chiar m-am folsit de garantie. Nu a zis nimeni nimic, si-au amintit de mine si nici factura nu au mai cerut-o. Am "negociat" cu ei si mi-au lasat la pret ca nu am vrut sa-mi spele si tavan, mocheta, etc, numai scaunele. Oamenii sunt foarte Ok. Sa dai 250 ron in cartier cand cu banii astia o faci la unii care sunt priceputi (pret doar pentru scaune)..... mi se pare aiurea, inseamna ca nu te-ai documentat detsul, nu ai intrebat la fata locului, etc. Am scaune gri, se pateaza si de la apa. Cum a zis si plat_inio, apeleaza la o firma specializata, unde in caz de nevoie ai cum sa faci reclamatie. Eu asta caut mereu ca sa nu raman in plop.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum de niste oameni informati, atentie INFORMATI, care stau pe net, isi fac cont pe un forum BMW, etc pot face gresala sa-si faca tapiseria la o SPALATORIE AUTO! WTF?!?!?!!

E ca si cum te-ai duce la o spalatorie sa-ti faca POLISH! Clar o sa iesi cu masina praf de acolo...

 

Nu ati auzit de niste termeni ca... detailing? In nici un caz un detailing interior nu se face la o spalatorie de strada! Si nu-mi vine sa cred ca au cerut!

Link to comment
Share on other sites

Ma refer la timp vs calitate . Nu vreau sa imbatranesc asteptind dar nici sa faca o treaba de mantuiala .

 

Pai n-ai cum sa faci calitate si in timp scurt, astia la care merg eu chiar le ia ceva timp. Eu le las masina si cheia si imi vad de treaba, vin dupa-masa dupa ea sau daca nu sunt singur stau la o cafea pana e gata.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot sunt la capitolul critica, sa va mai spun una si despre spalatorii

Am tapiteria gri, care se murdareste foarte repede, asa ca am apelat la o spalatorie de langa intersesctia Razoare, de langa PETROM. Sincer nu stiu cum se numeste, dar m-am dus la recomandare unui prieten care se cunoaste putin cu patronul. Mi-a facut oferta de 250 lei pentru curatare tapiteriei, cica "pentru cunoscuti".

Acolo, patronul nu era, asa ca m-a laut in primire fratele lui, care mi-a zis ca cu 300 de ron o degreseaza, ceruieste spala motorul si tapiteria toata. Am lasat masina si la ora 4 cand m-am dus, spalasera tapiteria, dar ramasesera niste pete pe ea, protbagajul nici macar nu il deschisesera iar pe caroserie erau niste picatele de bitum, pe care au zis ca nu e treaba lor sa le curete, ca aia e alta poveste.

Am vorbit la telefon cu fratele patronului si i-am expolicat ca pt 300 de ron au facut o treaba de mantuiala si ca sa imi rezolve problema cu petele de pe caroserie. Pana la urma le-au curatat cu o benzina amestecat cu un detergent si au curatat si portbagajul. Am plecat injurand, pentru ca tapiteria, pe masura ce se usca, se vedea o imbunatatire, dar era de departe de a fi curata si nu am fost deloc multumit de cum au spalat-o. I-am intreabt cum au curatata ei tapiteria si mi-au zuis ca metoda de spalare cea mai buna este cea manuala, deci nu aspirat cu ceva. Niste amatori. Asta e, tzeapa mea... Deci... evitati pe cat posibil sau sa nu va asteptati la rezultate de la ei. Aaaa, si au si preturi mari...

 

il stiu si eu pe patron. ca fapt divers a fost combinat cu Udrea in tinerete :twoup:

 

e prieten de-al unui prieten, i-am livrat un pachet mai demult si mi-a oferit o spalare gratis. de treaba omu dar nu stiu ce ai asteptat tu de la ei ca pana urma tot boschetari lucreaza acolo ca la orice spalatorie.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot sunt la capitolul critica, sa va mai spun una si despre spalatorii

Am tapiteria gri, care se murdareste foarte repede, asa ca am apelat la o spalatorie de langa intersesctia Razoare, de langa PETROM. Sincer nu stiu cum se numeste, dar m-am dus la recomandare unui prieten care se cunoaste putin cu patronul. Mi-a facut oferta de 250 lei pentru curatare tapiteriei, cica "pentru cunoscuti".

Acolo, patronul nu era, asa ca m-a laut in primire fratele lui, care mi-a zis ca cu 300 de ron o degreseaza, ceruieste spala motorul si tapiteria toata. Am lasat masina si la ora 4 cand m-am dus, spalasera tapiteria, dar ramasesera niste pete pe ea, protbagajul nici macar nu il deschisesera iar pe caroserie erau niste picatele de bitum, pe care au zis ca nu e treaba lor sa le curete, ca aia e alta poveste.

Am vorbit la telefon cu fratele patronului si i-am expolicat ca pt 300 de ron au facut o treaba de mantuiala si ca sa imi rezolve problema cu petele de pe caroserie. Pana la urma le-au curatat cu o benzina amestecat cu un detergent si au curatat si portbagajul. Am plecat injurand, pentru ca tapiteria, pe masura ce se usca, se vedea o imbunatatire, dar era de departe de a fi curata si nu am fost deloc multumit de cum au spalat-o. I-am intreabt cum au curatata ei tapiteria si mi-au zuis ca metoda de spalare cea mai buna este cea manuala, deci nu aspirat cu ceva. Niste amatori. Asta e, tzeapa mea... Deci... evitati pe cat posibil sau sa nu va asteptati la rezultate de la ei. Aaaa, si au si preturi mari...

 

il stiu si eu pe patron. ca fapt divers a fost combinat cu Udrea in tinerete :twoup:

 

e prieten de-al unui prieten, i-am livrat un pachet mai demult si mi-a oferit o spalare gratis. de treaba omu dar nu stiu ce ai asteptat tu de la ei ca pana urma tot boschetari lucreaza acolo ca la orice spalatorie.

 

 

M-am gandit ca daca ma duc cu o recomandare din partea unui prieten de-al patronului or sa faca treaba buna, dar na....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am fost aseara la spalatoria de la blue wash de pe calea dudesti , foarte nemultumit.Au facut interior exterior in timp record -15 minute -foarte mirat m-am uitat la masina si la prima vedere parea ok (era si seara si era cam intuneric) .Norocul a fost ca imediat am fst sa bag motorina si acolo era lumina , am vazut ce treaba de mantuiala a facut tipul de la spalatorie , jantele erau jegoase si pe o parte din bara si aripa spate nici nu erau atinse de apa.Nemultumit de acest lucru ma intorc la spalatorie si ii spun angajatului ca nu e ok si ca trebuie facuta din nou.Acesta imi spune ca doar daca platesc din nou.Bun.Ma duc inauntru la tipa de la bar care incaseaza banii si ii arat zonele care nu erau ok.Aceasta ii spune angajatului sa o fac din nou dar ... surpriza acesta nu mai vrea ca cica e ok masina .Dupa un schimb de replici intre cei 2 acesta se apuca din nou de treaba...(cred ca mi a umplut frigideru de carne) .In loc sa imi fi facut masina de la inceput ok si ii dateam si spaga 5-10 lei el a preferat sa o spele de 2 ori .La interior nu mai zic nimic oarecum ok..cu mici exceptii-

Deci nu recomand.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost aseara la spalatoria de la blue wash de pe calea dudesti , foarte nemultumit.Au facut interior exterior in timp record -15 minute -foarte mirat m-am uitat la masina si la prima vedere parea ok (era si seara si era cam intuneric) .Norocul a fost ca imediat am fst sa bag motorina si acolo era lumina , am vazut ce treaba de mantuiala a facut tipul de la spalatorie , jantele erau jegoase si pe o parte din bara si aripa spate nici nu erau atinse de apa.Nemultumit de acest lucru ma intorc la spalatorie si ii spun angajatului ca nu e ok si ca trebuie facuta din nou.Acesta imi spune ca doar daca platesc din nou.Bun.Ma duc inauntru la tipa de la bar care incaseaza banii si ii arat zonele care nu erau ok.Aceasta ii spune angajatului sa o fac din nou dar ... surpriza acesta nu mai vrea ca cica e ok masina .Dupa un schimb de replici intre cei 2 acesta se apuca din nou de treaba...(cred ca mi a umplut frigideru de carne) .In loc sa imi fi facut masina de la inceput ok si ii dateam si spaga 5-10 lei el a preferat sa o spele de 2 ori .La interior nu mai zic nimic oarecum ok..cu mici exceptii-

Deci nu recomand.

Mă bucur că ai postat acest feedback, pentru că trec destul de des pe acolo şi am fost tentată de câteva ori să mă opresc, să îmi spăl maşina la ei, dar nu am făcut-o până acum... intuiţia feminină ? :pardon: Deci merci că mi-ai "zis". :thumbsup:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

eu stau in zona si aceasta era mai aproape , de obicei eu spal masina in orasul natal (giurgiu) si interior exterior este 15 lei +10 lei spaga, o spal mereu la acelasi angajat si o spala cu simt de raspundere cam 40 de minute -in alta ordine de idei, stie cineva alta spalatorie prin zona dristor care e ok?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu stau in zona si aceasta era mai aproape , de obicei eu spal masina in orasul natal (giurgiu) si interior exterior este 15 lei +10 lei spaga, o spal mereu la acelasi angajat si o spala cu simt de raspundere cam 40 de minute -in alta ordine de idei, stie cineva alta spalatorie prin zona dristor care e ok?

Da, ĂŽĂži spun eu unde o mai spĂŁl, cĂŁ Âşi eu stau prin zonĂŁ. :rolleyes:

Cum intri pe UnitãÞii, venind dinspre mall, sã zicem, chiar pe dreapta, mergând cãtre rondul Dristor-Mihai Bravu. Vizavi e o bisericã, alãturi au ºi ceva service. Nu sunt cei mai sociabili angajaÞi, dar mãcar spalã maºina ca lumea, interior + exterior + cearã = 25 lei + 5 lei bacºiºul de om. Sunt doi, unul pentru interior, unul pentru exterior, mã rog, colaboreazã. :shifty:

P.S. Uite, maÂşina spĂŁlatĂŁ la ei. :popcorn:

MLC_bmw-utz.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.