Jump to content

Schimbare lichid de frana


Rhaziel

Recommended Posts

Chiar cautam o discutie pe tema asta. Rhaziel, merci mult de idei. Maine sunt la tine sa imi explici mai pe larg. :twoup:

 

Apropos, o recomandare de lichid de frana pentru E90-91? Din 2006 320d. Merge DOT4 sau e necesar DOT5? Am vazut ca toata lumea recomanda ATE SL6. E ok?

Edited by sorindrache
Link to comment
Share on other sites

am scos masina la drive test pe un drum necirculat ... de la 100 la 0 franez fara maini pe volan, la limita ABS-ului, chiar i-am dat si cateva mai "strasnice" ca sa vad daca lucreaza ABS. Merge.

 

Bineintes ca ABS merge si cu cel vechi si cu cel nou si cu maine pe volan si fara... dar vreau sa stiu daca diferenta a fost clar sesizabila dupa schimbarea lichidului de frana? De care ai bagat?

Link to comment
Share on other sites

depinde la ce te referi prin "diferenta" ... ca diferenta intre lichidul nou si cel vechi este cam nesesizabila la utilizarea "domestica", se refera la punctul de fierbere datorat continutului de apa, dar cam greu sa ajungi la punctul ala pentru a observa diferenta, precum si gradul de oxidare pe care apa il produce instalatiei...

 

practic si observabil singurul lucru care s-a schimbat este cursa ambreiajului, care parca aluneca mai lin, si beculetul testerului de lichid de frana se aprinde verde, nu rosu!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

frana tinea foarte bine si inainte. motivul schimbarii lichidului nu este ca sa tina frana mai bine ci protejarea instalatiei.

 

 

din cauza lichidului, frana poate sa nu tina bine doar in regim de utilizare foarte sportiv ducand temperatura pana la fierberea lichidului ...extrem de rar!

sau din cauza aerului in instalatie... indiferent ca e lichid nou sau vechi

 

 

am folosit MOTUL DOT4:

 

http://img714.imageshack.us/img714/8963/imgp1348o.th.jpg

 

as fi vrut sa folosesc MOTUL DOT 5.1 dar e foarte greu de gasit(si costa ceva)

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Si eu abia mi-am schimbat lichidul de frana acum apox. 3 saptamani ... am folosit ATE si o pompa/pistol de vacuum pentru "mulgere" :twoup:

 

Tot lichidul scos l-am pus intr-un bidon iar dupa o saptamana, pe fundul bidonului (aprox. 4-5 cm) se vede o chestie neagra, tulbure si slinoasa de zici ca-i vreo gaura neagra sau vreo nebuloasa... spun astea pentru ca la o inspectie vizuala a lichidului din vas, totul parea ok... deci nu va lasati inselati de aparente :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.