Jump to content

DIY : incalzire scaune E46 NFL (butoane separate)


RobyS

Recommended Posts

salut

a-s avea si eu nevoie de putin ajutor, am scaunele cu incalzire si mai tb sa incropesc o instalatie corespunzatoare..

deci am asa

- 2 scaune cu incalzire originale

- instalatia veche care vine pe sub mocheta cu mufa aceea galbena, in ea se gasesc firele rosu si maro alimentarea deoarece anterior pe msina am avut scaune cu reglaj lombar electric, deci inseamana ca alimentarea electrica este deja montata cu tot ce trebuie

-banuiesc ca trebuie cautat pe schema si schimbat siguranta respectiva cu una mai puternica nu? de cati amp?

-ce metoda imi recomandati sa folosesc ptr instalarea butoanelor, consola de asc cu butoanele de rigoare sau independente montate pe consola de la schimbator langa geamurile electrice

-ce si cum se cheama mufa aceea care se leaga la mufa de pe scaunele mele

-daca a-s alege sa pun butoane individuale cum se leaga cele trei fire de la scaune st 2 cu 2 si unul separat pe butoane?

-sub scaune st deja montate legaturile si are si cate un releu pe fiecare in parte, mai tb si altceva?

am pus poza la mufa deja instalata pe masina se vad clar legaturile, rosu si maro, si firele de la airbaguri

poza cu mufa de la scaune cu cele 2 randuri de fire duble si unul separat si mai subtire, mufa are 3 lamele una e mai subtire

Link to comment
Share on other sites

daca este facelift pune consola de facelift :)

uite aici tot ce-ti trebuie

 

 

http://forum.e46fana...ad.php?t=341242

 

 

 

 

ca idee ca ziceai ca ai instalatia trasa, pai , in cazul asta ar trebui sa te uiti in panoul de sigurante (de sub bord dreapta) si sa vezi daca ai slot F12 si slot F42 ocupate :thumbsup: 42 este pt consumul de curent al incalzirii in scaune

 

daca le ai ocupate , nu mai trebuie trasa instalatia , daca nu le ai ..muncesti juma de zi cel putin :) mie mi-a luat mai mult , dar dupa cum nu cred ca ai consola cu incalzire pe masina ,nu le ai trase sigur

 

 

 

 

ca idee generala vi cu cate 3 fire de la fiecare scaun in mufe ( adica trebuie sa ai la mufele de sub scaune ocupate locul pinilor 23 / 24 /25

 

 

unul din fire merge la impamantare sub scaune , exista o placa sub mocheta unde vin mai multe impamantari ale masinii (pe fiecare parte ,firele sunt de culoare maro) si te legi de ea , iar celelalte (cate doua fire) vin spre consola din bord (scaun pasager intra in pin 1 si 20 al conolei , iar sofer in 13 si 21)

 

din consola din bord mergi spre panoul de sigurante cu 3 fire unul in K bus (eu l-am sunat pe TAU ca nu stiam ce e) unul in locul sigurantei F12 si unul in locul sigurantei F42 :) plusurile , ca minusurile sunt trase deja, infigi sigurantele F42 (30amperi) si F12 (7.5amperi) si gata

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

sal, uite am gasit consola asta, este de pe un e46 99fabr, a mea este 2001 nonfacelift, crezi ca se potriveste?

 

legat de alimentarea din bord, eu am fire plus si masa acolo chiar sub scaun se vede in poza, ma gandeam sa le indentific si sa schimb numai valoarea sigurantei cu una de amperaj mai mare, sloturile de care vb tu au ceva special in legaura cu puterea amperajului? pe mufa existenta deja erau cuplate motorasele electrice de la reglaj scaune lombar...

 

pe urma imi tb 2 mufe tata sa le cuplez cu alea de la scaune, ai idee cum gasesc st standardizate, ca nu gasesc nimic pe net

 

deci f42 este cea de putere

 

ce fel de ploti se introduc sus in consola asc, cum arata?

Link to comment
Share on other sites

e foarte buna consola ! :thumbsup:

 

buba este alta, trebuie sa o iei cu tot cu mufa din spate si firele taiate..caci , nu vine mufa aia separat nicaieri , adica nu se poate comanda pur si simplu..iar la dezmembrari nu se vine separat ca sunt cu m**a :)

 

daca iti iei aia si cu tot cu mufa din spate , atunci poti sa te apuci de retrofitul ce ti l-am pus mai sus si sa faci ce am facut si eu , sa fie oem :thumbsup:

 

 

 

 

ai mura-n gura aici tot , si ce pini iti trebuiec tot..

 

 

http://forum.e46fana...ad.php?t=341242

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

sunt foarte multe facelifturi ...chiar si 2004 cu buton separat de DSC ... daca are asa va trebui sa mai dea 50 euro pe consola / rama clima daca isi ia astfel de bagheta cu butoane.

deci il cam bagi la cheltuieli :)

Link to comment
Share on other sites

da, robi zici bine, uitate si ce consola ai , cu butoane separate ..?!

 

 

 

 

adica iti trebuie sa arate ca cea din stanga ca are loc liber pt consola si doua suruburi de prindere stg/drp a consolei cu butoane, sa nu ai mai multe separate

 

 

 

 

http://img28.imageshack.us/img28/5567/31142891.jpg

 

 

 

 

si consola cu butoane trebuie sa o iei neaparat asa

 

http://i19.photobucket.com/albums/b154/IveGotIssues666/Heated%20Seats/DSCF0414.jpg

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

ce facelift la baba asta din 6.2001!! :getlost:

 

acum in legatura cu firele din bord, nu exista nimic la 12 si 42,dupa cum se vede si in poza.....

dar atentie la ce idee mi-a venit! sa nu mai ma complic ...

pe schema se vede ca la firele din poz 65 si 70 cele de care va spuneam eu ca st ptr motorasele electrice au deasemeni amperajul necesar, adica am 2 fire cu 30ah fiecare pe stg si pe dreapta, ce vreau eu sa fac este sa folosesc unul in loc de 42 si unul in loc de 12, adica sa las una cu siguranta de 30ah si pe celalalt sa ii montez o sig de 7,5 ah ptr protectie, exact cum ati specificav voi doar ca ma folosesc de ce am eu pe masina acuma...ce spuneti?

 

am pus si poza cu consola

 

dati-mi un pont cum leg 2 butoane si de ce masina unde le pot incadra in peisaj si cum pot face legaturile dupa ce identific butoanele, ca sa ca spun sincer nu cred ca o sa gasesc butoane individuale asta e problema mea de fapt...

 

ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

ok, deci butoane separate sa fie cand le voi gasi

din pacate nu se mai gasesc pe stock, sa vad cum fac

mersi ptr ajutor, nu pot sa te contrazic si nici nu am de ce, tu esti profi in bmw pe langa mine, dar iti jur ca eu nu am rabdarea necesara sa pun firele acelea asa cum le-ai pus tu niciodata, o sa ma ia toti nervii :rolleyes:

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

am gasit butoanele astea de e39 la 40e amandoua cu stekere in spate, se potrivesc la mine?

am gasit si de e46 cu 2 pozitii dar din pacate nu au mufele aferente si nu gasesc deloc mufe....

are cineva un nr de cod ptr mufele de la butoanele model vechi e46?

Link to comment
Share on other sites

sti care e faza, sa nu fie mai mari si sa nu se incadreze bine in locas alea de e39, vezi ca langa butonul Asc iese plasticul ala si raman locasuri pt infipt butoanele ,ar fi bine sa masori,ca sa clipseze bine in locase
Link to comment
Share on other sites

din pacate asta nu pot sa o probez decat daca le pun pe pozitie :unsure:

si asta inseamna sa le comand si daca nu se potrivesc sa le trimit retur sau asa ceva...

oricum am gasit set de e38,39 cu 28euro si cu mufe, dar din pacate de e46 singurele st 80e cu mufe si 40e setul fara mufe si nu gasesc mufele separat..... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

nu se potrivesc alea de e39 .. sunt mai mari. iti trebuie de E46

 

am gasit butoanele astea de e39 la 40e amandoua cu stekere in spate, se potrivesc la mine?

am gasit si de e46 cu 2 pozitii dar din pacate nu au mufele aferente si nu gasesc deloc mufe....

are cineva un nr de cod ptr mufele de la butoanele model vechi e46?

 

butoanele astea nu-s de e39. ci de 7ar vechi....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Chestii necesare :

- pernele de incalzire (cate 2 pentru fiecare scaun) cu mufele aferente

- cele 2 butoane de incalzire

- ceva sigurante : le scriu mai jos

 

Pentru montarea pernelor de incalzire este necesara demontarea scaunelor si scoaterea tapiteriei de pe ele, pernele fiind cusute pe interiorul tapiteriei

 

(document instructiuni OEM atasat)

 

 

Scheme sofer, pasager :

 

 

Explicatii cu detalii :

 

mufa buton incalzire sofer

- pin 5 - verde/rosu - gros de 2.5 - merge la pin 3 la ignition switch (sub volan langa coloana de directie - mufa neagra 11 pini rotunzi asezati 4/3/4)

- pin 3 - maro/negru - merge la masa

- pinul 4 - verde/rosu - merge la blocul de lumini pe pin 47 (se poate lega la firul de aceeasi culoare de la butonul de ASC care merge tot acolo)

- pinul 1 - verde/violet - gros de 2.5 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 25

- pinul 2 - alb/verde - 0.35 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 23

 

mufa buton incalzire pasager

- pin 5 - verde/rosu - gros de 2.5 - merge la pin 10 la ignition switch

- pin 3 - maro/negru - merge la masa

- pinul 4 - verde/rosu - merge la blocul de lumini pe pin 47 (se poate uni cu celalalt buton si legate la aceeasi culoare la DSC - e iluminarea butonului)

- pinul 1 - verde/galben - gros de 2.5 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 25

- pinul 2 - alb/albastru - 0.35 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 23

 

La ignition switch s-au dus deci 2 fire groase de 2.5 de la butoane pe pinii 10 si 3 ........ de la mufa lui ignition switch se duce de pe pinul 7 cu un fir gros rosu/violet la siguranta F50 (25A)

 

SPOR

 

PS : pentru facelift sunt alte scheme, acestea nefiind valabile decat la NFL care are butoanele (asc,incalzire) separate

 

 

A se vedea si urmatorul DIY postat mai demult :

(CLICK AICI) eLINK

am reusit sa bag si eu instalatia la masina urmarind diy ul. in afara de el a mai trebuit sa trag pt fiecare scaun o masa in mufa galbena.

 

in rest totul este ok,nu este deloc greu.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am reusit sa bag si eu instalatia la masina urmarind diy ul. in afara de el a mai trebuit sa trag pt fiecare scaun o masa in mufa galbena.

 

in rest totul este ok,nu este deloc greu.

 

bafta

 

Salut

Pana la urma unde ati gasit termistorul?

Stie totusi cineva daca plasele de incalzire de logan au deja termistor? Exista ceva montat pe ele ca un difuzor mic..ala o fi? Vezi poza atasata

Merci,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.