Jump to content

Noua mea masina - Z4 E89


netv

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Apropo de consum la versiunea cu motor 3.5i twinturbo (305 CP) si Transmisia sport automatǎ cu 7 trepte Âşi ambreiaj dublu consumul este foarte mic in Bucuresti, doar 11%

 

 

evitand orele de varf poate si distante cat mai lungi

 

Eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar daca asa se interpreteaza o sa incerc sa scriu mai putin pe forumuri si sa ma bucur mai mult de masina. Ca fapt divers, consumul s-a stabilizat pe la 15.

 

pai si este f bine,totusi ai motor de 2500cm benzina

Link to comment
Share on other sites

hai sa fim seriosi :twoup:

Ce vrei mai exact sa spui? :twoup: Ca nu este posibil consumul acela la motorul ala sau cum? :)

aa... ba da, se poate realiza acel consum intre orele 2 a.m. - 5 a.m. , asta am uitat sa precizez. cred ca fabricantul da consum pt acea motorizare minim 13 urban, ceea ce cred ca stie toata lumea ca e I M P O S I B I L de realizat

vb despre motorul de 3.0 biturbo benzina de pe un Z4, da? :)

 

 

 

 

 

http://farm5.static.flickr.com/4084/5196130992_da87a30566_z.jpg

 

 

 

 

 

PS: scuze de off :twoup:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Eu de asta am si cerut mai multe detalii. Pt ca daca pe 3000cmc biturbo scoate 11 mediu atunci am si eu sanse la mai putin. Daca omul merge foarte potolit si masina a trecut de rodaj si nici nu o foloseste in ore de varf eu cred ca e f posibil.

 

Multumesc si pt celelalte urari

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
@io's, mie imi dadea in carte, la M6, consum urban de 22%, ceva de genul asta... eh, de fapt era un 35% sanatos si vanjos :) Nu stiu, ce declara aia pe acolo, cred ca sunt consumuri in conditii ideale sau utopice, gen vid probabil :twoup:
Link to comment
Share on other sites

superba, sa o stapanesti sanatos! spre rusinea mea nici nu stiam ca arata chiar atat e bine acest tip de bmw. daca o folosesti zilnic cum ai precizat mai sus, eu cred ca ar trebui sa te bucuri si la medie de 15% in conditii moderate de trafic de bucuresti (nici noaptea dar nici numai la 9 dimineata si 5 seara).
Link to comment
Share on other sites

ON topic: Cunosc bine Z4 sDrive35i, 7-speed double-clutch gearbox si pot spune indiferent de ce spun unii si alti, personal am fost uimit de cat de putin poate consuma aceasta masina urban in raport cu motorul, probabil si din cauza cutiei in 7 trepte . Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

@io's, mie imi dadea in carte, la M6, consum urban de 22%, ceva de genul asta... eh, de fapt era un 35% sanatos si vanjos :) Nu stiu, ce declara aia pe acolo, cred ca sunt consumuri in conditii ideale sau utopice, gen vid probabil :twoup:

 

"Gen vid probabil" :))

M-am prapadit de ras :twoup:

Si eu zic ca nu prea se "pupa" consumurile declarate de producator cu cele reale... Din ce motive nu imi explic. De ce naibii nu or fi sinceri de la inceput, ca asa si-au umplut frigiderele de la multi. Oricum eu unul tot mi-as lua masina chiar daca ar lua cu un litru - 2 in plus la suta. Dar sa fie sinceri. Mie fata de computerul de bord absolut tot timpul imi ia 2 la suta in plus.

 

Foarte tare masina , sa o stapanesti sanatos, ce imi place foarte mult la ea este ca nu sunt multe in Bucuresti / Romania, este rara. Am vazut 2 in toata tara pana acum, dintre care unul cu numar de germania (Albastru inchis, parcat pe la Romana, la KFC - Garsoniera OTV).

Link to comment
Share on other sites

pt masina mea,bmw pe nume,cu motor generatie 2010,3000cm bi-turbo dizal,8 trepte, producatorul zice ca haleste 8,7L in regim urban si 6,5 ex.urban;nopatea reusesc sa scot 9%,insa ziua in trafic bara la bara,ajung sa depasesc 17%,de doua ori mai mult decat ce zice prod;o medie pt buc este de 14-14,5%

 

mai usor cu consumurile mici,mai ales daca vb de 3000cm bi-turbo benzina

Link to comment
Share on other sites

nici nu cred ca are rost discutia despre consum ...cine a avut motor 6 cil benzina stie cum stau lucrurile . Exceptand pe cei care merg doar noaptea cu ele , au serviciul la 2 pasi de casa, dau si ei o tura cu masina pana la bunici , plimba fata pana la baneasa :twoup: , oamenii astia mai dau consumuri eronate sau cel putin f departe de adevar . Si eu am scos cu 325 iA , 11 % in vit 6 manual , in oras pe o distanta de 5 km seara spre aeroport . Total irelevant .
Link to comment
Share on other sites

O persoana care gandeste out of the box! Felicitari pentru masina, nu sunt prea multe de felul asta in Romania! :twoup:

 

Consumul de 15% in Bucuresti nu mi se pare exagerat, nu te lua dupa persoanele care zic ca motorul N54/N55 (cel de 306 cp) consuma 11%... Mai degraba 19% in Bucuresti in mers moale (modul drive, nu sport).

Link to comment
Share on other sites

nu te lua dupa persoanele care zic ca motorul N54/N55 (cel de 306 cp) consuma 11%... Mai degraba 19% in Bucuresti in mers moale (modul drive, nu sport).

nici chiara asa, deja astea sunt extreme :twoup:

 

Sa fac o poza? :) Am zis 19%, dar la ore de varf sare la 22%... Asta e...

Link to comment
Share on other sites

nu te lua dupa persoanele care zic ca motorul N54/N55 (cel de 306 cp) consuma 11%... Mai degraba 19% in Bucuresti in mers moale (modul drive, nu sport).

nici chiara asa, deja astea sunt extreme :twoup:

 

Sa fac o poza? :) Am zis 19%, dar la ore de varf sare la 22%... Asta e...

 

corect unii dintre noi mai folosim si masina in intervalul orelor de varf,centru,dist scurte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.