Jump to content

bmw 320d 150cp vs vw 2.0 tdi 170 cp


coco1382

Recommended Posts

sunt cam deplasate comparatiile.VW e cel mai nou model iar Bmw e modelul precedent.Oricum ...motorul ala de 170cp mi se pare putin cam fortat.Parerea mea ca 320d de 150cp e mai echilibrat ca VW passat.Daca doresti mai mult spatiu interior atunci VW e mai mare.In rest e mai bun 320d.Si mai ieftin.
Link to comment
Share on other sites

eu m-am dat cu audi a4 2.0 tdi cu chip dus pe la 180cp i-am dat cam jumatate de masina pana la 130...mai departe nu stiu....banuiesc ca se simt cei 180cp dupa viteza asta unde 320d cam oboseste...

131643[/snapback]

 

 

dar dc nu spui si cine era in fata ta???? :blink:

Link to comment
Share on other sites

dar dc  nu spui si cine era in fata ta???? :)

131660[/snapback]

 

in fata mea???hmmmm nu-mi aduc aminte.... :blink: stiu doar ca erai si tu pe acolo...oricum sa-mi aduci aminte sa nu ma mai iau cu tine....nu de alta dar nu vreau sa mai stai iar o saptamana suparat ca te-am facut....

Edited by theaddon
Link to comment
Share on other sites

si eu am un 320 d din 2002, 150 cp, l-am luat de vreo 4 luni numai, insa daca te pot ajuta cu ceva (de unde iei piese, preturi, probleme tehnice specifice, etc), shoot.

131613[/snapback]

 

Salut.Poate ma ajuti pe mine cu o carte tehnica (copie)?Nu am primit una cand mi-am luat masina.

Si alta chestie care ma bantuie,as vrea sa ridic puterea motorului prin chiptuning

(ar ajunge la 185 hp),dar mie frica sa nu aiba repercursiuni negative asupra motorului,transmisiei sau mai stiu eu ce.Voi ce ati face?

Link to comment
Share on other sites

Salut.Poate ma ajuti pe mine cu o carte tehnica (copie)?Nu am primit una cand mi-am luat masina.

Si alta chestie care ma bantuie,as vrea sa ridic puterea motorului prin chiptuning

(ar ajunge la 185 hp),dar mie frica sa nu aiba repercursiuni negative asupra motorului,transmisiei sau mai stiu eu ce.Voi ce ati face?

131951[/snapback]

 

e logic ca o sa aiba efecte negative,daca vroiai putere de ce nu ti-ai luat un motor mai mare!

Link to comment
Share on other sites

...

Si alta chestie care ma bantuie,as vrea sa ridic puterea motorului prin chiptuning

(ar ajunge la 185 hp),dar mie frica sa nu aiba repercursiuni negative asupra motorului,transmisiei sau mai stiu eu ce.Voi ce ati face?

131951[/snapback]

 

Pai noi am cauta prin forum, ca s-a mai tot discutat tema asta.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

pai modelul asta de 170 CP este cam nou, BMW 320d E90 de 163 CP avea ca concurent Passatul de 140 de cai, in ordinea cronologica. cel de 131 CP era cu 320d E46 de 150 CP, probabil ca va avea si 320d E90 un upgrade pentru cei 170 CP de la VW, desi nu cred ca e nevoie. In orice caz as alege 320d 150 de cai, decat passat de 170 cai. Eram virusat de mult de boala BMW, dar de cand am BMW nu mai concep sa am alta masina.
Link to comment
Share on other sites

pai modelul asta de 170 CP este cam nou, BMW 320d E90 de 163 CP avea ca concurent Passatul de 140 de cai, in ordinea cronologica. cel de 131 CP era cu 320d E46 de 150 CP, probabil ca va avea si 320d E90 un upgrade pentru cei 170 CP de la VW, desi nu cred ca e nevoie. In orice caz as alege 320d 150 de cai, decat passat de 170 cai. Eram virusat de mult de boala BMW, dar de cand am BMW nu mai concep sa am alta masina.

132074[/snapback]

 

de acor e o boala fara leac si stii ce e misto ca mie imi place sa fiu bolnav + in sensul precizat

Link to comment
Share on other sites

Eu am 320d 150hp si am mers cu multe VW si Audi tinand cont ca le testez puterea cam zi de zi :blink: .

Trebuie sa te gandesti ce vrei de la masina, un BMW 320d 150hp ( chiar ridicat la 185 hp cum e al meu ) nu o sa fuga la fel de bine ca un VW asta daca te intereseaza sa faci intrecere cu cineva sau vrei sa stii tu ca esti cu 1 sec mai rapid. In schimb unei secunde BMW iti ofera o senzatie de siguranta, confort si ai un motor mult mai echilibrat decat cel de VW. Pana acum cateva luni visul meu era un golf TDI (toate rosii ) de 150hp si sa il ridic la 185hp dar acum de cand am BMW E46 nu ma mai intereseaza ca sunt mai lent pe demaraj.

Eu as opta oricand pt 320d in locul unui A4 nou sau passat, le-am testat pe ambele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.