Jump to content

0W30 ce inseamna ?


Recommended Posts

Buna seara colegi

 

 

Vreau sa-i fac revizia si am fost la un service sa-mi fac o programare , am vorbit cu mecanicul si mi-a recomandat castrol 0w30 in loc de 5w40 cum stiam eu ca trebuie...... :) am ramas un pic pe ganduri sincer pentru ca nici nu cunosc foarte bine configuratia acestor cifre ,ma gandesc ca asta este paote mai fascos la temperaturi mari :) .......in fine , daca ma poate lamuri si pe mine cineva daca pot pune din asta sau sa raman la ce stiam eu.

 

Multumiri anticipate :twoup: ........

 

 

.....in alta ordine de idei ca mi-am adus aminte mecanicul un om la cam 50 si ceva de ani imi zice ca "mergi pe mana mea ca a 2-a nevasta este un 328i ", acuma ma gandesc ca a 2-a nevasta a lui sa nu mai aiba nitel si sa moara draqu din cauza lui :twoup:

Edited by Catalin.KHL
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
eu cred ca pentru masina ta, producatorul recomanda 5w40, acum poate mecanicul tau stie mai bine...

asta stiam si eu 5w40 am si scris ....si asta nu e mecanicu meu :twoup:

 

Ma rog, al masinii tale.

 

Mai mult, daca intri pe site-ul Castrol si alegi modelul masinii tale, vei vedea ca recomanda tot 5w40.

 

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?c...ntentId=7044829

 

Scrie 523i la MODEL SEARCH.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca pentru masina ta, producatorul recomanda 5w40, acum poate mecanicul tau stie mai bine...

asta stiam si eu 5w40 am si scris ....si asta nu e mecanicu meu :)

 

Ma rog, al masinii tale.

 

Mai mult, daca intri pe site-ul Castrol si alegi modelul masinii tale, vei vedea ca recomanda tot 5w40.

 

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?c...ntentId=7044829

 

Scrie 523i la MODEL SEARCH.

 

Deja devine amuzant :twoup: m-am documentat pe site-ul acesta (merci inca odata pentru ajutor) dar eu intrebam daca are cineva cunostinta ca ar merge si acest 0w30 .....iar mecanicul nu este nici al masinii nici al meu :) pur si simplu un mecanic de la un service care detine si el un BMW de 11 ani si imi zicea ca el foloseste numai din asta .

 

 

Cum nu am primit nici o informatie am sa bag tot 5w40 cum recomanda BMW si sunt sigur macar , inca odata multumiri .

Link to comment
Share on other sites

0w30 inseamna cat din acelasi ulei trece printr-o gaura intr-un anumit timp, la anumite temperaturi (vascozitate).

Diametrul gaurii, timpul si temperaturile sunt niste valori standard. In functie de cantitate, uleiul este apoi clasificat.

Asta inseamna 0w30, o clasificare in functie de cele scrise mai sus.

Link to comment
Share on other sites

0w30 inseamna cat din acelasi ulei trece printr-o gaura intr-un anumit timp, la anumite temperaturi (vascozitate).

Diametrul gaurii, timpul si temperaturile sunt niste valori standard. In functie de cantitate, uleiul este apoi clasificat.

Asta inseamna 0w30, o clasificare in functie de cele scrise mai sus.

Ms pentru informatie ....interesant , deci pana la urma am aflat care-i treaba cu vascuozitatea dar in legatura cu daca este bun sau nu pentru motorul asta nu stie nimeni........am sa folosesc ce recomanda "medicul" atunci .

 

 

Multumesc inca odata :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea dezbate pe marginea vascozitatii (importanta, e adevarat), dar nimeni nu ia in seama calitatea, sau standardul, pe care-l respecta, sau ar trebui sa-l respecte uleiul, in functie de motor; am sa postez acest document, cu recomandarile (a se citi cerintele) BMW, de cate ori voi avea ocazia, aici pe forum; parerea mea e sa respecti aceste recomandari:

 

http://www.esnips.com/doc/fb275c3b-ed97-45...tii-ulei-pt-BMW

sau daca linkul de sus nu merge:

http://cid-3628a893becaea60.office.live.co...%20pt%20BMW.pdf

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.