Jump to content

Mercedes S320 CDI 4M sau BMW X6 4.0d


35BTN

Recommended Posts

sincer eu as atepta noul S,nu mai dureaza mult;

s-ar putea sa plangi dupa S,in primul rand dupa spatiu si suspensie,x6 este o masina mai rigida,este orientata mai mult catre sportivitate,este mai rigida decat ML-ul,deci ai sa te acomodezi greu.

 

vezi GL sau new cayenne,s-ar putea sa se potriveasca mai bine cu ceea ce cauti tu;

 

in rest despre 4.0d pot sa zic ca trage,trage bine (cel putin este superior din orice punct de vedere 320cdi-ului de pe E-klasse 2007,4matic,7-gtronic),consuma putin;cam ac lucru pot spune si despre cutie,schimba mai lin,dar in ac timp mai rapid.

 

11k km 0 pb,nu este menajata ba din contra :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
problema cu confortul,se poate rezolva partial in sensul in care daca tot iti iei masina noua,poti sa iti iei si la BMW suspensie pneumatica si in felul acesta vei putea avea putin mai mult confort,sau ca sa pun problema altfel..mai putina rigiditate. In ceea ce priveste problemele la cutie,nu sunt deloc cutii problematice.Service-ul este mult mai ieftin ca la Mercedes,in cele mai multe cazuri si daca e sa vb de aspectul strict mecanic, Mercedes la acest capitol e gandit sa fie reparat mai des.
Link to comment
Share on other sites

Mercedes la acest capitol e gandit sa fie reparat mai des.

 

Nu exista asa ceva. Asta ti-o spun ca persoana care proiecteaza circuite pentru masini. Interesul tuturor este cu costuri minime, sa obtina fiabilitate maxima.

 

Asta insa e un compromis. Depinde cine cat plateste pentru piese, tehnologie, testare etc.

 

Oricum, nu face NIMENI masini ca sa se strice !!! Ci doar le fac prost...

Link to comment
Share on other sites

problema cu confortul,se poate rezolva partial in sensul in care daca tot iti iei masina noua,poti sa iti iei si la BMW suspensie pneumatica si in felul acesta vei putea avea putin mai mult confort,sau ca sa pun problema altfel..mai putina rigiditate. In ceea ce priveste problemele la cutie,nu sunt deloc cutii problematice.Service-ul este mult mai ieftin ca la Mercedes,in cele mai multe cazuri si daca e sa vb de aspectul strict mecanic, Mercedes la acest capitol e gandit sa fie reparat mai des.

 

Susp pneumatica la x6 nu modifica gradul de amortizare ci doar mentine garda la sol a masinii indiferent de incarcatura si drum.

 

problema cu confortul,se poate rezolva partial in sensul in care daca tot iti iei masina noua,poti sa iti iei si la BMW suspensie pneumatica si in felul acesta vei putea avea putin mai mult confort,sau ca sa pun problema altfel..mai putina rigiditate. In ceea ce priveste problemele la cutie,nu sunt deloc cutii problematice.Service-ul este mult mai ieftin ca la Mercedes,in cele mai multe cazuri si daca e sa vb de aspectul strict mecanic, Mercedes la acest capitol e gandit sa fie reparat mai des.

 

Susp pneumatica la x6 nu modifica gradul de amortizare ci doar mentine garda la sol a masinii indiferent de incarcatura si drum.

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine,nu este masina mai buna ca A8 la acest nivel...nici S nou nu are ceva mai mult,in plus au bagat cateva optiuni suparatoare rau la el...X6 e un X5 ceva mai mic,in afara de aspect obraznic nu are finisaje de prestigiu,capitonajul ala de panza e oribil,ca si la S dealtfel,toate sant facuta pe bucati prin comunitate si nu numai,asamblate pe la austrieci si cine mai stie pe unde.Eu am avut mai intai A8 full,vara....in foarte putin timp se racea,capitonaj,vopsea nu stiu care e factorul dar era racoare foarte repede(culoare neagra),apoi am avut X6 tot vara,cald de mergeam 50 km sa se racoreasca putin,apoi am mers cu S model 2009 2 drumuri de 3000km,obositoare pe pilot automat cu senzorii care reduc automat cand detecteaza masina in fata,am fost la o spalatorie si dupa ce am plecat am vazut ca disparuse unul din butonasele de pe portiera pt scaune...il aspirasera,era un buton din plastic,la o masina care costa cat o vila....Momentan imi pare rau dupa A8,cea mai fiabila si mai reusita la finisaje in interior.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

daca experientele tale sunt masini sh este explicabil

 

am avut q7,am x6,x6 se raceste mai repede vara,dar una era neagra alta alba;da materialele,unele dintre ele sunt mai bune in q7 dar audiul niciodata nu a fost si nu va fi la fel de legat ca un bmw;clima din audi e haotica,nici pe manual nu reuseam sa o fac sa functioneze pe gustul meu,pur si simplu face f mult curent in masina si f greoi de umblat prin setari fata de bmw,directia nu ofera la fel de mult feedback ca in bmw,etc etc

 

in fine despre noul a8 u pot sa comentez nimic pt ca nu am idee,insa vechiul a8,masina despre care vb tu in absolut toate testele facute la nemti a iesit sub s-klasse

 

 

in 50km pana si supernova iti baga rece :twoup: ....s-klasse obositor,inseamna ca a8-ul este un fel de rolls :)

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

am incercat sa fac si eu buy back la ei si mi-au evaluat masina mult sub nivelul pietei ca apoi sa vad masini similare la +10.000 cosmetizate etc etc.

 

<___base_url___>/uploads/smile3.gif

 

Am auzit ca X6 este foarte rigida, ceea ce ma sperie. Si eu am condus ML, pot sa zic ML e mult mai rigid decat S Class.

 

 

Eu am condus X6 si am fost extrem de incantata. Nu mi s-a parut rigida deloc ! Ba, dimpotriva, mi-a dat o senzatie de fiabilitate si siguranta la care nu ma asteptam (date fiind dimensiunile masinii), desi sunt fan BMW "pana la moarte si dincolo de ea" <___base_url___>/uploads/smile3.gif . Fireste, asta este parerea mea... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cum poate o masina sa-ti dea "o senzatie de fiabilitate"? :)

 

Ok, poate nu a fost cea mai fericita alegere de cuvinte, motiv pentru care va prezint scuze, domnule Bala...

Voiam sa spun ca m-am simtit in deplina siguranta. Capisci ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:))))))) Imi pare rau ca gandesti asa. Totusi nu ai facut si tu un test drive inainte ? sau macar sa te duci intr o masina la reprezentanta , daca iti place pozitia , sa vezi cum te simti , etc etc ????

Bine de la S-klass la X3 este diferenta mare , cum a fost la mine de la e90 318i la x6 35d .Numai ca eu m am adaptat mai bine :D

 

Sper sa te obijnuiesti cu ea

Link to comment
Share on other sites

:))))))) Imi pare rau ca gandesti asa. Totusi nu ai facut si tu un test drive inainte ? sau macar sa te duci intr o masina la reprezentanta , daca iti place pozitia , sa vezi cum te simti , etc etc ????

Bine de la S-klass la X3 este diferenta mare , cum a fost la mine de la e90 318i la x6 35d .Numai ca eu m am adaptat mai bine :D

 

Sper sa te obijnuiesti cu ea

N-am avut posibilitatea sa fac test drive, la noi in Baia Mare nu exista salon BMW. Am vazut-o la Gold Plaza, mi-a placut si l-am cumparat.

 

Si cam ce asteptari aveai cand faci downgrade ?

 

Singurul bmw care putea fi comparat cu S-ul ar fi fost un 7er.

Din pacate eu aleg intr-un mod ciudat masinile pe care le cumpar. In primul rand trebuie sa-mi placa din exterior, asa ca pot fi din clase diferite. Acuma am ales intre X6, X3 si CLS 2011. CLS mi-ar fi placut cel mai mult, dar trebuia sa astept patru luni dupa ea, nu puteam sa pun carlig de remorcare, 4MATIC nu era inca disponibil si discountul era de doar 6%.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

 

Nu ai vrut sa-mia sculti sfaturile sa dai o raita la Land Rover. Plecai sigur cu un RRS. Se dau cam pe nimic in perioada asta , am pe cineva acolo care lasa discount si 30%.

Mersi. Va fi o masina de temporara pana apare noul S. RRS nu-mi place cum arata din pacate.

Link to comment
Share on other sites

N-am avut posibilitatea sa fac test drive, la noi in Baia Mare nu exista salon BMW. Am vazut-o la Gold Plaza, mi-a placut si l-am cumparat.

 

 

 

 

 

Well...sa dai +50000€ pe o masina si sa nu faci drive-test cu ea...mi se pare o greseala colosala. Nu as putea sa cumpar nici macar un model de Dacie si sa nu o incerc cum merge, doar sa am speranta ca imi va placea cum va merge.

No offence dar ai gresit flagrant...

Ok nu e Bmw Dealership la Baia Mare dar ai la Cluj, la Tg Mures,... la Brasov in cel mai rau caz.

 

Acum e tarziu, faptul e consumat...dar ramane o experienta din care e de invatat. Mai intai testezi, apoi dai banii. Restul e cancan...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.