Jump to content

Reglaj faruri e39


Catalin Ciumag

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Te pot ajuta dacã eºti din Bucureºti, am mai desfãcut 2 faruri pânã acum.

 

Nu te costĂŁ nimic.

 

Pot sĂŁ-Ăži comand de pe eBay elementele de reglaj, ĂŁia de pe okazii tot de acolo le iau, ĂŽnsĂŁ pun adaosuri obraznice.

 

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=headlight...6.c0.m270.l1313

 

http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid...-All-Categories

Bogdane, cred ca te inchiriez :twoup: . Am facut azi noapte un drum pana-n Pitesti si m-au chinuit rau farurile. Sunt aproape sigur ca sunt rupte reglajele. Va trebui sa fac testul manual :). Daca iese pozitiv apelez la tine sa-mi comanzi un set si ne apucam de treaba.

 

Scuze de offt-topic.

Link to comment
Share on other sites

Bogdane, cred ca te inchiriez :twoup: . Am facut azi noapte un drum pana-n Pitesti si m-au chinuit rau farurile. Sunt aproape sigur ca sunt rupte reglajele. Va trebui sa fac testul manual :). Daca iese pozitiv apelez la tine sa-mi comanzi un set si ne apucam de treaba.

 

Scuze de offt-topic.

 

OK. :)

 

Ma gandeam ca sunt rupte...mersi frumos...

N-ai pentru ce!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Bogdane, cred ca te inchiriez :twoup: . Am facut azi noapte un drum pana-n Pitesti si m-au chinuit rau farurile. Sunt aproape sigur ca sunt rupte reglajele. Va trebui sa fac testul manual :). Daca iese pozitiv apelez la tine sa-mi comanzi un set si ne apucam de treaba.

 

Scuze de offt-topic.

 

OK. :)

 

Ma gandeam ca sunt rupte...mersi frumos...

N-ai pentru ce!

 

 

Si am revenit, dupa montat reglaje (multe multumiri lui Ciupanezu).

Dupa reglat pe aparat, nebunie... tot sunt chior pe sosea (este totusi mai bine ca inainte). Idea e ca tipul de la reglari mi-a zis ca nu mi se vede corect lumina. Pe aparatu de reglaj ar trebui sa mi se duca lumina oblic cum e cu albastru in poza atasata si nu cum se duce la mine (cu galben in poza). Cica asa este normal la toate masinile. Idei?

post-39813-1295802355_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te pot ajuta dacă eşti din Bucureşti, am mai desfăcut 2 faruri până acum.

 

Nu te costă nimic.

 

Pot să-ţi comand de pe eBay elementele de reglaj, ăia de pe okazii tot de acolo le iau, ĂŽnsă pun adaosuri obraznice.

 

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=headlight...6.c0.m270.l1313

 

http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid...-All-Categories

O intrebare mica:Pentru ambele faruri am nevoie de 2 seturi de genul http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=63&fg=05 ....Am dreptate?Mersi frumos...

E39 520i 1997, far fara xenon si fara lupa...

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

Probabil ar trebui sa faci o polishare a farurilor, daca acestea sunt matuite. Ori, cealalta explicatie ar fi ca sunt lupele murdare pe interior.

 

Deci am desfacut iara farurile si oglinzile de la lupe sunt duse. Am sa le comand....ca avarie am pus niste foaie de aluminiu si, chiar daca e diitamai idiotenia, se vede diferenta pana imi vin oglinzi si nu o sa fac accident sper (Vineri de abia reuseam sa tin marcajele de benzi de pe autostrada)....

Voi stiti ce sa comand cumva? Am gasit pe alt site (nu fac reclama) pe cineva de zice ca aduce: http://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanz...-farul-dvs.html

 

So, AL/ZKW...?

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi s-au pãrut duse atunci când Þi le-am desfãcut.

 

Cum Ăži-ai dat seama cĂŁ sunt duse?

 

Le-am desfacut acum in week-end (folosind pistol cu aer cald cum e un film pe youtube...am mai cumparat si pistol :twoup: ). Cel din stanga era oglinda dusa cam 70% (pur si simplu s-a ars argintul de pe ea) iar cel din dreapta arata ceva mai bine (40% dusa ) ... Efectiv nu aveau intensitate.... Becuri schimbate, polish... aia a fost singura care mai ramasese si s-a dovedit cauza :). Se mai aburea si farul din stanga si am pus mastic cand le-am reasamblat.

 

Dupa ce l-am demontat pe primul am vazut ca de fapt poti sa vezi si fara sa le demontezi daca e oglina dusa. Deasupra la far e un capac de scrie "Adjustment...". Daca se da jos si te uiti prin el spre lupa (e un mic orificiu) se vede daca e dusa. Mai merge si sa te uiti in lupa luminand-o cu o lanterna cu lumina alba (gen cu leduri) si daca in spatele lupei e arsa oglina se va vedea galbui acel loc (am observat testand).

 

Montand farul am vazut o tija (care se poate folosi prin orificiul ala de "Adjustement..."), care nu stiam ce naiba e cu ea (in attach). Cand am reglat farurile am descoperit ca ea de fapt face lumina sa se vada plana sau putin inclinata (cum e in poza, face trecere din dispersie "neagra" in "rosie"... nu inteleg pentru ce). :)

 

P.S. Probabil ca nu ai vazut tu bine :twoup:

 

Mie nu mi s-au pãrut duse atunci când Þi le-am desfãcut.

 

Cum Ăži-ai dat seama cĂŁ sunt duse?

 

UitĂŁ-te pe eBay: http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=xenon+pro...6.c0.m270.l1313

 

 

Merci de link. Acum caut :twoup:. Te contactez poate ma ajuti cu comanda :|

post-39813-1297027514_thumb.jpg

post-39813-1297027548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aha, am ĂŽnţeles.

 

Nu ştiam de chestia asta pentru că e o problemă foarte rară, eu n-am mai văzut faruri de E39 cu lupele duse.

 

La E46 se ĂŽntâmplă mai des.

 

Ămi pare rău că a trebuit să le desfaci iar.

Tija aceea nici eu nu-i ĂŽnţeleg rolul.

Dacă o laşi ĂŽn jos, vine exact pe conturul metalic existent, deci nu modifică nimic.

 

Sigur. :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Aha, am ĂŽnĂželes.

 

Nu Âştiam de chestia asta pentru cĂŁ e o problemĂŁ foarte rarĂŁ, eu n-am mai vĂŁzut faruri de E39 cu lupele duse.

 

La E46 se Întâmplã mai des.

 

Ămi pare rĂŁu cĂŁ a trebuit sĂŁ le desfaci iar.

Tija aceea nici eu nu-i ĂŽnĂželeg rolul.

DacĂŁ o laÂşi ĂŽn jos, vine exact pe conturul metalic existent, deci nu modificĂŁ nimic.

 

Sigur. :twoup:

 

Ba, paradoxal modifica... Cum e in poza aia de am atasat-o. Iti face lumina perfect plana. Cred ca ar fi pentru atunci cand mergi in tari cu volan pe dreapta sa nu ii orbesti pe ceilalti...

Link to comment
Share on other sites

Ba, paradoxal modifica... Cum e in poza aia de am atasat-o. Iti face lumina perfect plana. Cred ca ar fi pentru atunci cand mergi in tari cu volan pe dreapta sa nu ii orbesti pe ceilalti...

 

E ciudat pentru cĂŁ am miÂşcat-o Âşi am observat cĂŁ aparent nu schimbĂŁ nimic.

Link to comment
Share on other sites

Ba, paradoxal modifica... Cum e in poza aia de am atasat-o. Iti face lumina perfect plana. Cred ca ar fi pentru atunci cand mergi in tari cu volan pe dreapta sa nu ii orbesti pe ceilalti...

 

E ciudat pentru cĂŁ am miÂşcat-o Âşi am observat cĂŁ aparent nu schimbĂŁ nimic.

 

Asa am crezut si eu. Si cand am fost sa reglez farurile la aparat, eram curios daca se vede vreo diferenta. Dupa remontarea farului mi se vedea lumina perfect plana si nu mai avea cuta aia... Si cand am dat de tija am vazut ce face :twoup:

Link to comment
Share on other sites

M-am interesat putin de oglinzile de far... ce am gasit a fost la 150 roni /buc si nici nu merg puse direct... Trebuiesc adaptate :-j.

Mi-a zis omu ca se pot recroma... ca ar fi 150 roni de amblele... dar ca nu se stie daca rezista. I-a facut unui prieten al lui pt un Passat si i-a zis sa nu le tina in continuu aprinse. La o ora sa le mai stinga si le are de 6 luni si sunt ok. WTF!!

 

Am mai cautat si am vazut ca exista sray de cromat ce rezista la 400 grade C si e folosit si la imbunatatirea reflexiei optice a metalelor la proiectoare...

Acum eu nu cred ca sunt 400 grade in far. As incerca sa le fac asa. Are cineva alta idee sau experienta cu nebuniile astea?

 

Oricum halal faruri :-j. Aveam o Calibra din 94 si farurile erau impecabile. Mult mai mici dar niste lupe exceptionale :twoup:. Acum am BMW :-j

Link to comment
Share on other sites

La cele mai multe faruri nu apare problema asta.

 

 

DA :twoup:.

Am sunat la o firma din Ploiesti (Crom-System SRL) si mi-a zis baiatul de acolo ca in aprox. 1 luna le vine o substanta pe care nu o mai au in stoc ce o sa ofere 100% reflexie. Momentan pot sa asigure doar 85% fata de cum era din fabrica.

Astept sa vad ce o sa fie si va postez rezultatul in 1 luna :|

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.