Jump to content

Schim baterie 520D E39


Recommended Posts

Salut,

 

am un prieten care vrea sa-si schimbe bateria (este moarta) - 520D E39 2001. Am inteles ca trebuie schimbata intr-un anume fel!!! cineva spunea ca in urma schimbului de baterie a ars copmputerul de bord!

 

stie cineva care ar fii pasii de urmat? sau este vreo problema?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si eu am acelasi tip de masina insa nu cred ca fie vreo metoda anume. e important sa pui clemele pe borna potrivita si sa fie aceeasi putere de baterie cu cea dinainte. A mea originala ce a avut-o masina mi se pare ca era de 75 si a tinut 8 ani. Avea suruburile intacte si vopseaua de sigiliu pe ea o mai am si acum doar ca nu se mai incarca la puterea maxima. Nu am auzit sa se intample ceva rau daca o pui corect. Numai bine
Link to comment
Share on other sites

Probabil o sa trebuiasca folosita o a treia baterie, pentru a nu lasa masina fara alimentare.... Si da, ideal ar fi sa pui baterie de aceeasi capacitate, pentru ca unele masini "stiu" ce baterie au si o incarca corespunzator. Punand o baterie mai mare probabil nu va fi incarcata niciodata la 100%.

La e60 stiu ca e problematic sa pui alt fel de baterie decat a venit din fabrica...La e39 insa nu prea stiu cum sta treaba. SI eu la anul va trebui sa fac aceasta operatiune...:twoup:

 

Ce baterie a ales prietenul tau? Ma refer ce producator? In ultimul timp ce am auzit despre Bosch-uri, ma cam lasa rece.... Nu stiu Varta cum or fi...

Link to comment
Share on other sites

Probabil o sa trebuiasca folosita o a treia baterie, pentru a nu lasa masina fara alimentare.... Si da, ideal ar fi sa pui baterie de aceeasi capacitate, pentru ca unele masini "stiu" ce baterie au si o incarca corespunzator. Punand o baterie mai mare probabil nu va fi incarcata niciodata la 100%.

La e60 stiu ca e problematic sa pui alt fel de baterie decat a venit din fabrica...La e39 insa nu prea stiu cum sta treaba. SI eu la anul va trebui sa fac aceasta operatiune...:twoup:

 

Ce baterie a ales prietenul tau? Ma refer ce producator? In ultimul timp ce am auzit despre Bosch-uri, ma cam lasa rece.... Nu stiu Varta cum or fi...

nu trebuie folosita o a treia baterie, nu tre sa va legati la cap daca nu va doare. pur si simplu vi se reseteaza ceasul sau eventualele configuratii din navi sau comp de bord. In rest nu are altceva ce sa dauneze. Cum crezi ca se fac reparatii la instalatia electrica ?

In functie de pret poti sa iti dai seama si cat e de buna. Eu am luat acum 3 ani una de 74 cu 260ron si de atunci nu am avut deloc probleme si am si sirocol pe care il folosesc des si webasto care cere consum destul de mare insa nu am avut de ce sa ma plang. Sigur ca nu va avea durata de utilizare ca si cea originala insa pt pretul oferit eu zic ca sunt bune si bosch. Am auzit ca sunt si persoane care au avut probleme cu ele si cu garantiile insa nu cred sa fie o chestie generala.

 

Varta sunt mai bune calitativ(si pretul e pe masura) insa la bateriile cu intretinere trebuie si sa te mai uiti din cand in cand la ele, se evapora apa din amestecul cu acid si atunci trebuie completat, nu inseamna ca daca nu mai tine incarcat e stricata, doar daca nivelul de lichid e ok. La o masina pe care o avusesem inainte am completat cu apa distilata dupa ce am folosit-o aprox 2 ani si am mai folosito inca un an jumate fara probleme si cu ea am si maritat masina. Cele fara intretinere nu au dopuri ca sa faci operatiunea asta insa sunt si mult mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

am un prieten care vrea sa-si schimbe bateria (este moarta) - 520D E39 2001. Am inteles ca trebuie schimbata intr-un anume fel!!! cineva spunea ca in urma schimbului de baterie a ars copmputerul de bord!

 

stie cineva care ar fii pasii de urmat? sau este vreo problema?

 

Multumesc

Nu trebuie sa-ti faci griji ! O dai pe cea veche jos si pui alta noua, simplu. Trebuie sa tii cont ca bateria noua sa aiba acelasi amperaj ca cea veche si daca se poate sa fie o firma buna, Varta, Bosch...etc

Eu am schimbat bateria la E39 si la E60 fara probleme, a trebuit doar sa reglez data, ceasul si reglajele cd-ului, (la E60 e necesara o resoftare dupa) in rest toate au ramas la fel, nu se pierde si nu se arde nimic, doar sa nu pui bateria invers si sa nu lasi firele sa atinga parti metalice la masina !

Edited by ady23
Link to comment
Share on other sites

Probabil o sa trebuiasca folosita o a treia baterie, pentru a nu lasa masina fara alimentare.... Si da, ideal ar fi sa pui baterie de aceeasi capacitate, pentru ca unele masini "stiu" ce baterie au si o incarca corespunzator. Punand o baterie mai mare probabil nu va fi incarcata niciodata la 100%.

La e60 stiu ca e problematic sa pui alt fel de baterie decat a venit din fabrica...La e39 insa nu prea stiu cum sta treaba. SI eu la anul va trebui sa fac aceasta operatiune...:twoup:

 

Ce baterie a ales prietenul tau? Ma refer ce producator? In ultimul timp ce am auzit despre Bosch-uri, ma cam lasa rece.... Nu stiu Varta cum or fi...

 

salut,

 

nu stiu amperajul dar stiu ca vrea sa cumpere o baterie Varta. pretul era undeav in jur de 600 de RON.

 

multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Probabil o sa trebuiasca folosita o a treia baterie, pentru a nu lasa masina fara alimentare.... Si da, ideal ar fi sa pui baterie de aceeasi capacitate, pentru ca unele masini "stiu" ce baterie au si o incarca corespunzator. Punand o baterie mai mare probabil nu va fi incarcata niciodata la 100%.

La e60 stiu ca e problematic sa pui alt fel de baterie decat a venit din fabrica...La e39 insa nu prea stiu cum sta treaba. SI eu la anul va trebui sa fac aceasta operatiune...:twoup:

 

Ce baterie a ales prietenul tau? Ma refer ce producator? In ultimul timp ce am auzit despre Bosch-uri, ma cam lasa rece.... Nu stiu Varta cum or fi...

 

Nu cred ca BOSCH-ul este o bateri proasta. Eu cunosc pe cineva care si-a luat baterie "BOSCH" si l-a tinut foarte putin, cateva luni. Apoi l-a dus inapoi la magazin, bateria fiind in garantie. Cei de la magazin i-au zis ca bateria nu este cumparata de la ei si este un "BOSCH"contrafacut. Nu stiu ce scria pe certificatul de garantie. Nu avea "ochi magic" si se vedea ca nu este la fel ca si celelalte baterii din magazin. Probabil ca i-a dat teapa vanzatorul sau nu stiu ce sa zic. In orice caz si-a luat alta baterie pe banii lui.

 

La E39 poti sa pui baterie cu amperaj mai mare. Eu am avut baterie de 80 de amperi si am schimbat-o cu baterie de 100 de amperi. Am intrebat la electricean si a zis ca nu treb sa fac nimic. La E60 si la masinile mai noi trebuie mers la tester.

Link to comment
Share on other sites

pune batarie de 100 Ah. eu am o caranda maxima de 100 de ah de vreo 2 ani care era cam lesinata de cand a venit frigul. am pus-o 24 de ore pe redresor si azi dimineata a luat-o la sfert de cheie la -10 grade si am probleme si la releul de bujii. dupa ce ma lasta asta imi iau Varta SILVER Dynamic 100AH ca am auzit ca e ceva mai buna. e cam vreo 500 de lei in prezent. Edited by Robert.M
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.