Jump to content

tremura


kevinn14

Recommended Posts

salut. am si eu o problema. cateodata, in trafic la viteze f mici (doar treapta 1 si cateodata 2) imi tremura masina putin...de parca nu dau drumul bine la ambreiaj nu stiu cum sa explic. dar nu face decat cateodata nu face mereu.aveti idee ce ar putea fi?Ambreiajul este schimbat de vreo 15 000 km la bmw.

Am fost la un service sa verific tampoanele de la motor si mi-au zis ca ar cam trebui sa le schimb(nu urgent). credeti ca o fi de la astea? vreau sa le schimb oricum, dar daca e cineva sa imi spuna si mie daca se simte ceva vreo imbunatatire dupa ce le schimbi. am uitat masina e 318ci 143 cp din 2002. va multumesc anticipat.

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa fac daca sa mai schimb tampoanele astea, de cand am postat am mers 2 zile cu ea si nu a mai facut asa....nu stiu ce sa fac. doar nu si-a revenit singura. nu costa f mult astea 400 ron amandoua da am inteles ca se schimba cam greu. (asa e?) si nu stiu daca merita osteneala.
Link to comment
Share on other sites

Nu tremura cand opresc motorul. imi face doar in viteza 1 si cateodata 2....dar nu face mereu, asta e. acum de 2 zile nu a mai facut deloc.Si cand face nu neaparat in aglomeratie, de exemplu daca merg cu 50-60, apoi pun frana pana la 20 si schimb in treapta 2 si accelerez normal nu tare, tremura putin(cum am spus, doar cand are chef, sa zic o medie de cateva ori la 200-300 km) Pare ca nu stiu eu sa conduc si nu dau drumul bine la ambreiaj :twoup: , dar nu e asta. mi-a mai zis cineva sa nu fie de la ambreiaj, dar este schimbat de vreo 15 000 km la reprezentanta.

in fine cred ca schimb oricum tampoanele marti sau miercuri, am inteles ca se cam schimba pe la kilometrii astia oricum.... 140 000 km.

e cineva care a schimbat tampoanele la motor sa-mi zica si mie cum se comporta masina dupa aceea?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit la fel. Cand mergeam mai mult prin aglomeratie, tremura in viteza 1 si 2 la plecare de pe loc. Am schimbat tampoanele prin iunie si a disparut tremuratul. Acum a inceput iar sa il simt. Am fost la MHS si mi-au zis ca e posibil sa fie volanta. Ca si prima data a fost tot volanta dar tampoanele fiind mai rigide noi fiind, atenuau de tot vibratia. Acum, cica s-a agravat treaba cu volanta si tampoanele nu mai sunt la fel de rigide (in doar 6 luni) si ca de aceea tremura, ei recomandand sa schimb si volanta si ambreajul. Mie nu imi tremura foarte tare, doar putin la plecarea de pe loc. Cand opresc motorul nu tremura deloc, si nici nu se aud zgomote ciudate la relanti (cu sau fara pedala de la ambreaj apasata). Masina mea are 52.000 km si nu am condus-o sportiv (liniute sau derapaje) si nu cred ca are probleme la ambraj. Nici nu stiu ce sa schimb si pe cine sa mai cred.
Link to comment
Share on other sites

Masina mea are 52.000 km si nu am condus-o sportiv (liniute sau derapaje) si nu cred ca are probleme la ambraj. Nici nu stiu ce sa schimb si pe cine sa mai cred.

ai luat masina de noua ? totusi la km astia sa cada volanta nu prea e fiabil . Si cand aud pe toti ia diesel ca e mai economic am senzatia ca e vb de alta planeta . Atata bucurie la consum mai mic si schimbi piese pe banda rulanta . Dar evident e cate unul care a bagat doar motorina de tractor si a mers sute de mii km fara probleme si toata lumea o ia de buna .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat tampoanele cam acum 2 luni. Pe masina erau cele originale. Uneori avea un tremurat la relanti si in primele 2 trepte, dar nu tot timpul. Tampoanele originale erau duse; a curs ceva ulei (lichid) din ele si motorul nu sta asa bine sub capota, imi forta in evacuare, fapt ce a dus si la fisurarea racordului flexibil. Dupa ce le-am schimbat, nu mai simti vibratii aproape deloc, zici ca-i benzinar. Daca ai posibilitatea, eu zic sa schimbi tampoanele, oricum, sunt si ele consumabile pana la urma.
Link to comment
Share on other sites

Masina nu am luat-o de noua, dar avea 10.000 km cand am luat-o. Pe la 32.000 am schimbat tampoanele. Acum are 52.000 si a inceput iar sa tremure (mai putin decat atunci cand am schimbat tampoanele). Am observat insa ca pe zapada sau mazga asta din bucuresti de pe strada, nu mai tremura la plecare de pe loc. Cand intru pe asfalt uscat, insa se mai simte cateodata. E posibil sa fie si de la anvelopele de iarna? Totusi nu cred. Si eu ma mir ca volanta sa se duca asa de repede. Nici tampoanele motor nu cred ca sunt duse asa de repede. Tampoanele mi-au fost schimbate de MHS pe garantie. Acum, probabil ca nu vor sa le mai schimbe inca o data, fiind obligati sa asigure garantie la lucrare si masina mea iesind prin iulie din garantie (dupa ce au schimbat ei tampoanele) voi sa imi bage pe gat o schimbare de volanta (4200 ron dupa calculele lor cu tot cu ambreaj). Mi-au zis ca daca au schimbat ei tampoanele pe garantie nu am garantie la lucrare. cica ar fi garantie la garantie. :twoup: . No comment. Eu banuiesc ca au pus cand mi-au schimbat tampoanele numai un tampon bun sau au pus piese non origine, oricum ceva e dubios, in 20.000 km tampoanele nu pot sa cedeze asa repede. Adica ma tin mai mult placutele de frana !!! Am avut si alte masini, mult mai ieftine : Renault clio si Renault Laguna (motor 1.9 dci) si nu a cazut nici ambreajul si nici tampoanele in 165.000km.
Link to comment
Share on other sites

Da e ceva ciudat la tine cu tampoanele sa te tina asa putin. adica....chiar daca nu le-au pus originala nu e posibil sa te tina asa putin. eu o sa schimb tampoanele sapt asta si volanta o sa o schimb doar daca chiar nu dispare tremuratul. In legatura cu volanta nu cred ca tin toate la fel, de exemplu am un prieten cu un 316 ti (compact) , a schimbat volanta la 155.000 km. Alt prieten de-al meu cu masina ca a mea, a schimbat-o pe la 210 000 km.
Link to comment
Share on other sites

Am comanadat tampoanele astea imi vin maine si o sa le schimb joi cred. numai ca voiam sa iau Corteco (astea mi-au fost recomandate) si nu mai aveau(in buzau). astea erau 190 ron bucata. si am comandat Lemforder 240 ron bucata. Stiti cumva daca sunt bune astea Lemforder?
Link to comment
Share on other sites

Am comanadat tampoanele astea imi vin maine si o sa le schimb joi cred. numai ca voiam sa iau Corteco (astea mi-au fost recomandate) si nu mai aveau(in buzau). astea erau 190 ron bucata. si am comandat Lemforder 240 ron bucata. Stiti cumva daca sunt bune astea Lemforder?

Cred ca Lemforder vin de noi pe masina, daca nu, oricum sunt multe piese la directie fabricate de Lemforder, pt BMW! E o marca super OK! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai dsc-ul si frana de mana cu galben ar putea fi: senzorul unghi volan defect sau nu ai geometria buna(poate ai schimbat vreo piesa ce tine de directie sau pozitia volanului). Dupa ce iti apare eroarea-n bord daca dai stanga maxim apoi dreapta maxim si revii pe mijoc dupa aceea oprit motor, daca ar fi din senzor ar trebui sa dispara

 

 

pai chiar nu stiu ce a fost,eu am avut masina la firma bmw,miau schimba lantul de distributie si toate garniturile si cea de _chiulasa_,si la distributie au schimbat tot,si miau dat motorul complect jos,acum eu nu stiu ce au facut ei,geometria este ok,nu am observat sa imi traga dreapta sau stanga masina...

 

Am schimbat tampoanele, acum astept sa vad......momentan nu a mai facut deloc. in schimb am descoperit ca trebuie sa schimb un furtun de la pompa servo(nu e urgent). sau sa il repar ca e 1300 ron, nu stiu de ce atat e. cica imi pierde in timp lichid de servo pe acolo. am verificat era mai putin cu vreo 150 ml si am completat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.