Jump to content

Cauciucuri de vara - TOP


laf_c

Top anvelope vara  

321 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

polemica ... gume bune bf vs gume bune michelin = same shit ... in teste pe anumite modele bf e peste ... de ex la cele de teren ... so

 

si nokian sunt f bune ... si ventus si goodyear ... depinde ce vrei ... ce dimensiuni etc ...

 

sunt o gramada de review-uri ... care difera pe dimensiuni ... la 195 pot fi bune michelin , la 205 dunlop ... deci diferente si diferente

Ai dreptate. Vroiam sa spun ca in general Michelin sunt mai bune ca BF. Nu la modul absolut. Sunt convins ca anumite modele BF sunt peste Michelin. Nu exista "cel mai bun".

Link to comment
Share on other sites

Corect iceman

 

In schimb am si eu o intrebare ... De ce inaltimea gumei o folosesti diferit 40 fata si 35 spate dar si modelul gumei fata diferit de spate

Te refereai la userul care a postat intre noi.

Pentru ca circumferinta exterioara a rotilor fata-spate sa fie aproximativ egala. Si in acelasi timp sa nu pacalesca vitezometrul de la bord. Nr 40 si 35 nu este inaltimea exprimata in mm. Reprezinta cat la suta din latimea cauciuculuiui este inaltimea.

De ex. 225/40/18. Caucicul are 225mm latime, 40% din 225 inaltime si 18 toli diametru.

Si 255/35/18 are: 255mm latime, 35% din 255 inaltime si 18 toli diametru.

 

Si bineinteles ca jantele pe spate sunt mai late ca cele pe fata. De obicei jantele pach M sunt asa.

probabil asa cer jantele , si la mine la style 68 Mtech II , sunt echipate cu 225/45/17 fata si 245/40/17 pe spate

Aceleasi jante si masuri le am si eu pe E46.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

probabil asa cer jantele , si la mine la style 68 Mtech II , sunt echipate cu 225/45/17 fata si 245/40/17 pe spate

 

Daca imi aduc bine aminte era o formula de calcul pe un site.Iar daca pui in calcul (dau ex) anvelopele 225/45/17 vs 245/40/17 circumferinta lor va fi aprox egala.

Link to comment
Share on other sites

Eu am style 200 si am 225/45r17 pe toate 4

 

Deci 35/40 e inaltimea rotii ... Latimea nu ma interrseaza e clar mai late pe spate dar talonul este diferit ... Si nu prea inteleg sincer de ce asa si nu 35 amandoua sau 40 amandoua .... Ambele sunt pe 18 , latimea difera , dar si inaltimea care nu o inteleg!

Link to comment
Share on other sites

Daca imi aduc bine aminte era o formula de calcul pe un site.Iar daca pui in calcul (dau ex) anvelopele 225/45/17 vs 245/40/17 circumferinta lor va fi aprox egala.

Ceea ce am spus si eu mai sus. Asta e site-ul: click!

 

Eu am style 200 si am 225/45r17 pe toate 4

 

Deci 35/40 e inaltimea rotii ... Latimea nu ma interrseaza e clar mai late pe spate dar talonul este diferit ... Si nu prea inteleg sincer de ce asa si nu 35 amandoua sau 40 amandoua .... Ambele sunt pe 18 , latimea difera , dar si inaltimea care nu o inteleg!

Pai 40% din 225 este aproximativ egal cu 35% din 255. Daca ar fi 35 amandoua sau 40 ar avea inaltimi si implicit diametre exterioare diferite.

Link to comment
Share on other sites

Eu am style 200 si am 225/45r17 pe toate 4

 

Deci 35/40 e inaltimea rotii ... Latimea nu ma interrseaza e clar mai late pe spate dar talonul este diferit ... Si nu prea inteleg sincer de ce asa si nu 35 amandoua sau 40 amandoua .... Ambele sunt pe 18 , latimea difera , dar si inaltimea care nu o inteleg!

Pt ca,245/45/17 sunt mai inalte (montate pe masina)decat 225/45/17.Ca sa compenseze inaltimea la cauciucurile foarte late, pe spate se pun unele cu talon mai mic.

 

Si eu am 225/45/17 pe toate 4 jante,si nu am probleme .Cred ca procedura cu talon 45 fata si 35 spate se aplica la anvelope cu latimi mai mari de 225.

 

Later edit.. :rolleyes: Deja am explicat prea multi rezolvarea la aceas problema. :wacko:

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

nu citisem tot postul tau ...

 

am inteles ... aproximativ egale ... eu ma gandeam ca 35 si 40 sunt inaltimile rotii ... si ma gandeam ca daca te uiti din lateral se vade aiurea ...

 

eu am avut tot timpul aceleasi roti fata / spate ... si deaia mi s-a parut un pic ciudat ...

 

asa e acum m-am dumirit :)

 

eu de ex am asa

 

iarna : 225/50/17 si vara 245/45/17

m-am gandit ca de iarna sunt mai inguste si mai inalte ... asa si au fost recomandarile gen "ia-ti cu talon mai mare ca e iarna sa nu lovesti jentile".

 

acum mergand pe acest algorimt constat cu stupoare ca :

 

225*50%=11,25 cm

245*45%=11,02 cm

 

deci doar ca sunt mai inguste :LMAO: inaltimea e aceasi :LMAO:

 

eu de vara as fi vrut mai late pe spate ... deci pe style200 jentile mele de la zet cat pot sa pun maxim de late?

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

 

 

iarna : 225/50/17 si vara 245/45/17

m-am gandit ca de iarna sunt mai inguste si mai inalte ... asa si au fost recomandarile gen "ia-ti cu talon mai mare ca e iarna sa nu lovesti jentile".

 

acum mergand pe acest algorimt constat cu stupoare ca :

 

225*50%=11,25 cm

245*45%=11,02 cm

 

deci doar ca sunt mai inguste :LMAO: inaltimea e aceasi :LMAO:

Pai 225/50/17 este o masura gresita pentru bmw. Nu este in talon si pe stalpul usii. Masura corecta pentru iarna este: 205/50/17.

 

De aia nu se pun pe masini cauciucuri dupa ureche. Si de aia mi se pare aiurea ca in certificatele astea noi nu se trec cauciucurile. Dar macar in cartea de identitate am vazut ca sunt

Link to comment
Share on other sites

Pai 225/50/17 este o masura gresita pentru bmw. Nu este in talon si pe stalpul usii. Masura corecta pentru iarna este: 205/50/17.

 

De aia nu se pun pe masini cauciucuri dupa ureche. Si de aia mi se pare aiurea ca in certificatele astea noi nu se trec cauciucurile. Dar macar in cartea de identitate am vazut ca sunt

 

aici te contrazic :

pe talon am asa dimensiunea anvelopelor:

 

225/55R16 95W

sau

225/50R17 94W

 

si la observatii am asa : alte anvelope admise : 245/45 R 17 95Y

aici vorbesc de E60 !

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

aici te contrazic :

pe talon am asa dimensiunea anvelopelor:

 

225/55R16 95W

sau

225/50R17 94W

 

si la observatii am asa : alte anvelope admise : 245/45 R 17 95Y

aici vorbesc de E60 !

Si ai si 225/45/17? Ca asta si cu 225/50/17 chiar sunt diferite. Nu se pupa deloc.

Link to comment
Share on other sites

Si ai si 225/45/17? Ca asta si cu 225/50/17 chiar sunt diferite. Nu se pupa deloc.

deci ti-am zis ce dimensiuni imi sunt permise in talon ...

fata spate

225/55R16 95W 225/55R16 95W

225/50R17 94W 225/50R17 94W

 

si la observatii am asa : alte anvelope admise : 245/45 R 17 95Y

 

deci sunt corecte sunt date de producator ... si pe stalp sunt aceleasi ... deci nu esti in tema cu asta

 

Eu n-as zice asta... :)

 

pai asta incercam sa-i explic Alex

Link to comment
Share on other sites

acum trebuie sa pun si eu caucice noi de vara , ma gandeam la fulda carat exelero , aveti ceva parere despre ele ?!

 

http://ro.febishop.eu/images/assets/Fulda_Carat_Exelero.jpg

 

 

pana acum am mai avut continental si mi s-au parut proaste mai ales ca faceau galme foarte usor, dunloop , care m-au tinut 80 de mii si acum as incerca astea de la fulda :D ceva opinii in legatura cu acest brand si sortiment ?!

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai si cand le-am schimbat ar mai fi mers dupa mine un 10-20 de mii , dar am zis ca le ajunge shifty.gif

 

si cand a trebuit sa raspunzi la intrebare, ai bagat-o p-aia cu , nu-mi plac...ce sa zic, nu ma intereseaza daca iti plac sau nu, de ce ai mai postat ?! ca sa faci posturi !? dry.gif

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

deci ti-am zis ce dimensiuni imi sunt permise in talon ...

fata spate

225/55R16 95W 225/55R16 95W

225/50R17 94W 225/50R17 94W

 

si la observatii am asa : alte anvelope admise : 245/45 R 17 95Y

 

deci sunt corecte sunt date de producator ... si pe stalp sunt aceleasi ... deci nu esti in tema cu asta

 

 

 

pai asta incercam sa-i explic Alex

Pai si 225/45/17 unde este? Parca asta ai zis ca ai pe masina, nu?

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

pai si cand le-am schimbat ar mai fi mers dupa mine un 10-20 de mii , dar am zis ca le ajunge shifty.gif

 

si cand a trebuit sa raspunzi la intrebare, ai bagat-o p-aia cu , nu-mi plac...ce sa zic, nu ma intereseaza daca iti plac sau nu, de ce ai mai postat ?! ca sa faci posturi !? dry.gif

 

da vreau sa fac posturi ... multe si apoi sa le vand :)

 

nu-mi plac ... sunt urate ... plus de alta ... fulda nu sunt o marca care imbina bine cu bmw ... pe bmw iti trebuie ceva mai bun ...

 

uite iti dau eu goodyear asimetric ... foarte bune ... poate te incadrezi chiar in 2000 lei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.