Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

d-rive,masina NU are suspensie sport...distanta dintre prag si sol va fi mai mica,distanta dintre anvelopa si aripa automat se va marii.

si circumferinta rotii se va mari deci rezulta aproximativ aceasi distanta intre roata si aripa poate cativa mm mai putin :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut,imi puteti spune intre ce limite se inscrie ET-ul la E60?Adica maximul si minimul admis astfel incat chiar si cu 5 persoane cu bagaje sa nu frece in aripi sau amortizoare?Imi caut jante pe 18'' cu 9,5j sau chiar 10j pe spate cu 275/35/18 si nu vreau sa ma trezesc cu surprize neplacute.Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut,imi puteti spune intre ce limite se inscrie ET-ul la E60?Adica maximul si minimul admis astfel incat chiar si cu 5 persoane cu bagaje sa nu frece in aripi sau amortizoare?Imi caut jante pe 18'' cu 9,5j sau chiar 10j pe spate cu 275/35/18 si nu vreau sa ma trezesc cu surprize neplacute.Am gasit jante cu 8.5 fata si 9.5 spatele cu et20 la ambele.Poate fi o problema pe spate?Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Daca aveam de unde sa iau faceam si asta,dar n-am de la cine.Link-ul e ast:http://www.ebay.co.uk/itm/18-M-PARALLEL-ALLOY-WHEELS-FIT-BMW-5-SERIES-E39-ESTATE-/280750396852?pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ET&hash=item415e0715b4#shId,iar in caz ca nu merge pun si o poza.Sunt style125.

post-6243-0-37377300-1334606089_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

S-o luam metodic:

- Style 125 sunt pentru E60, dar sunt numai pe 19"

- ce ai aratat tu, adica Style 37, sunt pe 18", cu 8"x18 (et 20) si 9"x18 (et 24) si sunt pentru E39 (deci, ai nevoie de inele de centrare). Dar, se potrivesc si la tine.

Pune anvelope de 265 pe spate :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut

va cer si eu parerea in legatura cu dimensiunea jantelor

vreau sa montez pe e46 un set de jante de e60 17-18 inchi cu et de 20

acum am pe masina niste jante 7,5j et16 205/55/15''

deci masina suporta et16 fara probleme, et20 este mai in interior sub aripa cu 4mm

in carte am 225.55.16'' 95w

ce dimensiuni recomandati ptr ajnte pe 17 sau 18 inchi?

ma intereseaza modele de e60 si e90

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

 

vreau sa montez pe e46 un set de jante de e60 17-18 inchi cu et de 20

acum am pe masina niste jante 7,5j et16 205/55/15''

deci masina suporta et16 fara probleme, et20 este mai in interior sub aripa cu 4mm

 

 

M-as mira sa ai jante de 7,5" cu ET 16 !!!!! La E46, jantele de 7,5" vin cu un offset de 41. M-as mira sa intre cum spui tu. Verifica-ti jantele si vorbim dupa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!

Imi spuneti daca pot pune anvelope 195/55/r16 (specificatia jantelor pentru ele ar fi r16/6,5J) pe niste jante r16/ 7J care in mod regular sint utilizate impreuna cu anvelope 205/55/r16?

Multumesc anticipat!

Edited by Bolshevicu
Link to comment
Share on other sites

M-as mira sa ai jante de 7,5" cu ET 16 !!!!! La E46, jantele de 7,5" vin cu un offset de 41. M-as mira sa intre cum spui tu. Verifica-ti jantele si vorbim dupa.

jantele st de e39, de fapt am 2 perechi de seria5 si vin perfect doar ca st pe 15'' si vreau un setup pe 17'' cu jante de e60

 

am gasit un set STYLING 244 FACELIFT 7,5Jx17H2 Et20

 

se potriveste la e46?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am nevoie de un sfat! Am un e 36 si pe puntea spate am niste jante cu cauciucurile de dimensiunea de 205/55 R16 si as vrea sa pun pe aceleasi jante cauciucuri cu dimensiune de 225/55R16

Se poate ? Stiu ca se poate pune 225 , dar nu stiu daca se poate pune pe aceiasi janta pe care am acuma 205.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.