Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

eu zic sa nu te agiti inutil

fiecare are parerea lui ferma vis a vis de uleiul BMw

nici unul nu si-a pus problema cat costa marketingul pentru uleiul BMW = 0 bani

la castrol sau alte firme; inghite foarte multi bani care trebuie recuperati cumva si ghici ce .... plateste consumatorul final :)

 

 

1. Sunt tare curios daca in GERMANIA exista in magazine "ulei original BMW". Poate vede @DOMI si ne raspunde :)

2. Nu stiu de ce aia de la BMW.DE, cand au raspuns la acel mail, in care o prietena pe care am rugat-o, i-a intrebat ce ulei recomanda pentru un seria 3, E90, le-am dat seria, tot, n-au mentionat din prima "original bmw oil/ulei original bmw" :) Probabil ca vor sa creasca vanzarile celor de la Castrol doar :)

3. Aia cu parerea, e clara, fiecare cu ideile/fixurile lui, desi daca studiezi si analizezi putin problema...lucrurile sunt destul de logice uneori :)

4. Nu stiu de ce ce-i care vand piese, tot apara acest asa zis "ulei original BMW", cand bani pot lua (chiar mai multi), pe Castrol :) Sau poate ala "original BMW" e mult mai ieftin, cine stie :)

 

trebuia sa faci testul picatura la 5w30. ca acoloe traba.

 

Ce test e asta ?:)

Link to comment
Share on other sites

un pret mult sub 10 euro/l pentru un ulei de calitate, sintetic, fie el BMW , Castrol, Mobil 1, Valvoline, Motul.. etc... un brand mai rasarit.. certificat LL02 sau 04, .. ar trebuii sa fie suspect, mai ales la 5w-30, 0w-30 ..5w-40..cele din gama asta.

 

 

 

L.E..

PAi de exemplu Castrol "made in De" eu nu am vazut niciodata.. si am fost in ceva magazine. iar astia aici sunt maniaci..orice produs daca e facut in De e primul pe raft si cel mai vizibil in general.

Si am fost si prin Belgia si Franta, Luxembourg.. aceasi treaba.. scrie peste tot "made in EU"

Aici vad ca toti cumpara numai castrol made in DE, eu nu am sansa asta..sa traiesc in Romania si sa pun ulei made in De..

 

 

La ala BMV nu m-a interesat, dar daca mai ajung pe la reprezentanta arunc un ochi

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

un pret mult 10 euro/l pentru un ulei de calitate, sintetic, fie el BMW , Castrol, Mobil 1, Valvoline, Motul.. etc... un brand mai rasarit.. certificat LL02 sau 04, .. ar trebuii sa fie suspect, mai ales la 5w-30, 0w-30 ..5w-40..cele din gama asta.

 

Zi-ne de uleiul "original BMW" din magazinele din DE :D

Ala pe care toti il lauda si-l recomanda :) Exista in Germania ?

Daca da, nu inteleg de ce prostii ala de la BMW.DE nu mi l-au recomandat :) Idiotii :) O sa le scriu un mail sa-l dea afara pe ala care mi-a recomandat 3 uleiuri, din care doua Castrol si unul Aral, in loc sa recomande ce are in curte, adica "ulei original BMW" :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai spun ca acest "ulei original BMW" nu e trecut nici aici, dar poate nu exista acest ulei in 2006, de cand e acest document (sau de cand a aparut prima oara). Poate are cineva versiuni mai noi :).

 

@hornetb

nu o sa gasesti ulei BMW in magazine in Germania niciodata ;)

 

Clar, de ce l-ar vinde, mai bine-l tin ascuns si-l pun doar ei, la reprezentanta. Sunt tare curios daca ei au la reprezentanta si pun asa ceva. Insa am mari dubii :)

 

De ce nu mi l-au recomandat ?:) AH, da, ca nu se gaseste, uitasem :p

 

un pret mult sub 10 euro/l pentru un ulei de calitate, sintetic, fie el BMW , Castrol, Mobil 1, Valvoline, Motul.. etc... un brand mai rasarit.. certificat LL02 sau 04, .. ar trebuii sa fie suspect, mai ales la 5w-30, 0w-30 ..5w-40..cele din gama asta.

 

 

 

L.E..

PAi de exemplu Castrol "made in De" eu nu am vazut niciodata.. si am fost in ceva magazine. iar astia aici sunt maniaci..orice produs daca e facut in De e primul pe raft si cel mai vizibil in general.

Si am fost si prin Belgia si Franta, Luxembourg.. aceasi treaba.. scrie peste tot "made in EU"

Aici vad ca toti cumpara numai castrol made in DE, eu nu am sansa asta..sa traiesc in Romania si sa pun ulei made in De..

 

 

La ala BMV nu m-a interesat, dar daca mai ajung pe la reprezentanta arunc un ochi

 

Te cred ca nu exista. Scrie "made in EU", clar. Eu n-am zis ca iau Castrol made in DE...o fi made unde o fi, dar macar e Castrol :) N-o fi el original, dar nici nu stau 15 000 cu el in masina.

Oricum, decat dubiosul ala de "ulei original BMW" si asa ieftin si bun... Ma rog, dubios pentru mine. Mai mult ca sigur eu ma insel si el este, de fapt, un ulei extraordinar de bun, dar eu nu l-as folosi.

 

Tu ai ghinion :) :D

 

Ia sa te uiti si sa ne spui sincer, sa-i intrebi la reprezentanta de "oriJinal bmw oil" :) :)

 

O sa le scriu celor de la Castrol sa-mi trimita ulei de-al lor, de la mama lui, sa-l vand in RO :) Sau macar sa-i intreb unde gasesc ulei de la ei pe bune :)

SBS__4.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai spun ca acest "ulei original BMW" nu e trecut nici aici, dar poate nu exista acest ulei in 2006, de cand e acest document (sau de cand a aparut prima oara). Poate are cineva versiuni mai noi :).

 

 

 

Clar, de ce l-ar vinde, mai bine-l tin ascuns si-l pun doar ei, la reprezentanta. Sunt tare curios daca ei au la reprezentanta si pun asa ceva. Insa am mari dubii :)

 

De ce nu mi l-au recomandat ?:) AH, da, ca nu se gaseste, uitasem :p

tu stii cate magazine de piese sunt in Germania? nu semana nici pe departe cu Romania

acolo se lucreaza 90% cu service-urile

uleiul original se vinde doar prin reteaua de deal-eri BMW ;)

Link to comment
Share on other sites

@hornetb

nu o sa gasesti ulei BMW in magazine in Germania niciodata ;)

eu zic sa faci o reclamatie la BMW AG ca in Romania la reprezentante pun ulei BMW si nu Castrol sau Aral :D

 

Ce sa mai, daca la reprezentantele din RO se pune "ulei original BMW", inseamna ca-i serioasa treaba si pe bune.

 

Si-atunci, prostii aia de la BMW.DE de ce n-au recomandat acest ulei ? Ah, acelasi raspuns, ca nu-l gasesc la vanzare :D

Link to comment
Share on other sites

Ce sa mai, daca la reprezentantele din RO se pune "ulei original BMW", inseamna ca-i serioasa treaba si pe bune.

 

Si-atunci, prostii aia de la BMW.DE de ce n-au recomandat acest ulei ? Ah, acelasi raspuns, ca nu-l gasesc la vanzare :D

 

 

pai intreaba-i pe ei

pe mine ma depaseste situatia cu ce ti-au raspuns aia

Link to comment
Share on other sites

tu stii cate magazine de piese sunt in Germania? nu semana nici pe departe cu Romania

acolo se lucreaza 90% cu service-urile

uleiul original se vinde doar prin reteaua de deal-eri BMW ;)

 

Hai ca nu-i chiar asa. N-am umblat eu mult, dar putin cat am umblat, am vazut cateva mici service-uri "de cartier" intr-un mic orasel doar. Care schimbau si ulei si tot ce vrei sau trebuie :) De acord ca mai mult se lucreaza in reprezentante, daca asta ai vrut sa zici, dar asta nu inseamna ca n-ai unde in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

nu neaparat tu dar multi pe toate topicurile se bat cu caramida in piept ca au ulei in masina numai adus din germania si nu numai asta, e si "made in DE"..zici ca fac naveta la munchen saptamanal si cum li se aprinde oil service in bord opresc pe marginea drumului si il iau de acolo de la mama lui, la poarta rafinariei..

 

 

Link to comment
Share on other sites

pai intreaba-i pe ei

pe mine ma depaseste situatia cu ce ti-au raspuns aia

 

Iti dai seama ca n-am de ce sa mint, asta-i raspunsul primit. Uite, vorba ta, poate o s-o rog sa le mai dea un mail. :)

Logic ar fi, ca daca ar fi existat acel ulei minune original bmw, sa mi-l fi recomandat, chiar in capul listei. Parerea mea. Gresita, evident :)

Link to comment
Share on other sites

Hai ca nu-i chiar asa. N-am umblat eu mult, dar putin cat am umblat, am vazut cateva mici service-uri "de cartier" intr-un mic orasel doar. Care schimbau si ulei si tot ce vrei sau trebuie :) De acord ca mai mult se lucreaza in reprezentante, daca asta ai vrut sa zici, dar asta nu inseamna ca n-ai unde in alta parte.

 

nu, nu asta am vrut sa spun

am spus magazine de piese/uleiuri ( fara service mici sau mari ) in benzinarii nici atat nu o sa gasesti ulei BMW

cate sunt?

2-3 intr-un oras mare ?

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

nu neaparat tu dar multi pe toate topicurile se bat cu caramida in piept ca au ulei in masina numai adus din germania si nu numai asta, e si "made in DE"..zici ca fac naveta la munchen saptamanal si cum li se aprinde oil service in bord opresc pe marginea drumului si il iau de acolo de la mama lui, la poarta rafinariei..

 

Eu n-am zis asa ceva, din contra, pana acum am bagat doar din RO...toata lumea baga, ce drac sa facem :)

Pentru urmatorul/urmatoarele schimburi, o sa incerc sa-mi iau uleiul din DE, made in EU sau cum l-oi gasi, oricum cred ca-i macar putin mai bun decat unul de pe piata din RO.

 

nu. nu asat am vrut sa spun

am spus magazine ( fara service )

cate sunt?

2-3 intr-un oras mare ?

 

Asta n-o mai stiu. Insa putin relevant...

Link to comment
Share on other sites

Zi-ne de uleiul "original BMW" din magazinele din DE :D

Ala pe care toti il lauda si-l recomanda :) Exista in Germania ?

Daca da, nu inteleg de ce prostii ala de la BMW.DE nu mi l-au recomandat :) Idiotii :) O sa le scriu un mail sa-l dea afara pe ala care mi-a recomandat 3 uleiuri, din care doua Castrol si unul Aral, in loc sa recomande ce are in curte, adica "ulei original BMW" :)

 

sa sti ca exista o explicatie foarte simpla...BMW vinde ulei doar pentru schimb(in service), nu pentru revanzare...normal au recomandat orice alt ulei in afara de cel BMW care in mod normal se gaseste doar in service PENTRU SCHIMB si nu pentru revanzare ca si celelalte marci de ulei...ca in Romania se revinde...e alta poveste...

 

 

cele bune

Link to comment
Share on other sites

 

4. Nu stiu de ce ce-i care vand piese, tot apara acest asa zis "ulei original BMW", cand bani pot lua (chiar mai multi), pe Castrol :) Sau poate ala "original BMW" e mult mai ieftin, cine stie :)

 

 

 

 

 

nu prea se merita sa vinzi uleiul bmw :) pt ca are ados mic

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis asa ceva, din contra, pana acum am bagat doar din RO...toata lumea baga, ce drac sa facem :)

Pentru urmatorul/urmatoarele schimburi, o sa incerc sa-mi iau uleiul din DE, made in EU sau cum l-oi gasi, oricum cred ca-i macar putin mai bun decat unul de pe piata din RO.

 

 

 

Asta n-o mai stiu. Insa putin relevant...

e foarte relevant

Link to comment
Share on other sites

 

Aici vad ca toti cumpara numai castrol made in DE, eu nu am sansa asta..sa traiesc in Romania si sa pun ulei made in De..

 

 

 

 

nu exista Castrol made in De, cel putin sa scrie pe eticheta de cand cu UE, inainte pana sa fie castrol cumparat de BP, mai scria pe bidoane, acum poti sa te uiti la codul de bare sa vezi daca e venit prin De , adica sa aibe prima cifra 4

Link to comment
Share on other sites

ce intelegi printr-un oras mare.. ? in Trier, care are cam 98 k locuitori, suprafata cat Brasov lejer, stiu eu cel putin 4, asa fara sa sap cine stie ce.. Intodeauna o sa dai de reteaua ATU, Hela, sau Trost cel putin, care iti aduc orice vrei pe 5-6 producatori, plus un milion de reprezentante de ce vrei tu.. cateodat si intr-un oras de 20-30k gasesti o reprezentata BMW. In Trier sunt 2 de exemplu. (care e cam cat TUlcea la populatie)

Trost mi se par cei mai seriosi, stiu ca au cumparat si o retea din ROmania, Meteor a lor parca e.

Dar ai dreptate,d e regula se cumpara via service.. la cat manopera umfla aia li se rupe de 3 euro in plus la o piesa in general.(sunt si exceptii.. au si ei hotomanii lor..) Cei care cumpara ca mine cumpara cand repara la bordura , cazul meu :) mai mult online daca stau mai la tara, vine tot in 2 zile maxim si costul aditional e infim, (pierd 1h lejer sa ajung in Trier, trebuie sa rup usa la servici devreme sa ajung inainte de 5 cand se inchide tot, in conditii de trafic maxim ..etc.. ) , sau din retele astea, poate mai sunt si altele ..

L.E... eu stiu asta Poyut, dar stii si tu foarte bine cati se bat cu caramida in piept cu uleiul Made in De..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ce intelegi printr-un oras mare.. ? in Trier, care are cam 98 k locuitori, suprafata cat Brasov lejer, stiu eu cel putin 4, asa fara sa sap cine stie ce.. Intodeauna o sa dai de reteaua ATU, Hela, sau Trost cel putin, care iti aduc orice vrei pe 5-6 producatori, plus un milion de reprezentante de ce vrei tu.. cateodat si intr-un oras de 20-30k gasesti o reprezentata BMW. In Trier sunt 2 de exemplu. (care e cam cat TUlcea la populatie)

Trost mi se par cei mai seriosi, stiu ca au cumparat si o retea din ROmania, Meteor a lor parca e.

Dar ai dreptate,d e regula se cumpara via service.. la cat manopera umfla aia li se rupe de 3 euro in plus la o piesa in general.(sunt si exceptii.. au si ei hotomanii lor..) Cei care cumpara ca mine cumpara cand repara la bordura , cazul meu :) mai mult online daca stau mai la tara, vine tot in 2 zile maxim si costul aditional e infim, (pierd 1h lejer sa ajung in Trier, trebuie sa rup usa la servici devreme sa ajung inainte de 5 cand se inchide tot, in conditii de trafic maxim ..etc.. ) , sau din retele astea, poate mai sunt si altele ..

 

eu ma refream la mazine mici si particulare ( mai scapa cate un arab sau turc cu asa ceva ) nu la retele gen TROST care sunt si in Romania

 

ia vezi la TROST au ulei BMW?iti spun ca nu au ca nu vand nici in Romania

Link to comment
Share on other sites

La Castrol se poate citi codul de bare si vezi unde e "facut"...

 

am clienti care cumpara ulei din Germania prin diversi care fac drumuri acolo ...cica ar fi mai bun ala din Germania twitch.gif ca la noi se vinde ulei contrafacut si ala e bun , normal ca si p-ala scrie tot made in EU si e si mai scump decat in Romania :) dar e "de Germania" :) pt ca e cumparat de acolo

Link to comment
Share on other sites

pai nu au sigur ulei BMW :) .

Germania e si ea la media europeana.. adica cam 30% din piata contrafcut , ca doar nu o fi mai cu mot.. cum am explicat si mai sus ..:)

 

magazine mici chiar nu am vazut.. dar nici nu m-am uitat atent. Exista garaje mici unde incap 2 masini si au vreo 2-3 mecanici, dar magazine mici de piese auto chiar nu am vazut.

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.