Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

Deschid acest topic deoarece am remarcat ca uleiul 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04 , este foarte discutat , iar pana acum nu s-a ajuns la o concluzie vis a vi de provenienta lui sau reteta.

 

Cu totii stim ca BMW recomanda Castrol , iar lucrul acesta este evident pentru orice persoana care a ridicat capota unui BAVAREZ , deoarece pe busonul de la ulei este inscriptionata marca mai sus amintita si recomandarea BMW de a folosi acest ulei . Problema ridicata de catre noi este urmatoarea:

 

Oare uleiul din flacoanele inscriptionate ORIGINAL BMW este CASTROL????

 

RASPUNSUL meu la aceasta intrebare ar fi urmatorul : cu certitudine DA , este CASTROL

 

Multi dintre voi ma veti intreba de ce sunt atat de sigur de acest lucru , iar eu va voi raspunde cu informatia de care dispun si pe care intentionez sa o aduc in sprijinul afirmatiei pe care o fac si sper ca este pertinenta, deoarece s-ar putea sa nu pic tocmai pe gustul unora dintre noi.

 

Raspunsul pe care l-am primit in Germania de la un reprezentant Castrol , a fost urmatorul :" suntem producatori de lubrifianti nu numai pentru BMW , ci si pentru celelalte companii de renume , respectiv MERCEDES-BENZ, VW-AUDI GROUP, PORSCHE "

O alta abordare a fost urmatoarea , in care am primit un exemplu si am fost intrebat :" daca pe autostrada se aprinde becul la ulei ce faci? Raspunsul a fost ca merg la portbagaj unde am o rezerva de ulei pentru completat. Urmatoarea intrebare a fost : Daca nu mai ai nici bidonul de rezerva ?? atunci am incercat sa gasesc tot felul de variante in care ma deplasez la un service bmw si cumpar, lucra care stim cu totii ca nu se intampla ca nu vrem sa patim ceva la masina , asa ca ne oprim la prima benzinarie si luam din raft uleiul care este conform cu normele recomandate de catre BMW pentru masina pe care o conducem .

 

Ce inteleg este urmatorul lucru , ca cei de la Castrol au o anume politica de marketing in care promoveaza ulei Castrol in recipiente personalizate pentru marii producatori de autovehicule , respectiv in recipiente personalizate Castrol , deoarece orice firma care se respecta promoveaza si uleiul casei si nu este decat un simplu furnizor pentru marii consumatori.

 

 

Vin in sprijinul acestor afirmatii cu informatii pe care le veti gasi pe urmatorul link http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=7027039 , totodata va recomand sa dati translate la pagina deoarece este in Germana .In acelasi loc puteti sa gasiti ce fel de ulei se recomanda pentru tipul de masina pe care il conduceti , respectiv marca .

 

Voi reveni pe topic cu informatie extrasa de pe pagina Castrol si de pe un sistem informatic BMW , cu specificatii si recomandari .

 

 

Sper ca va veti implica pe acest topic si vom incerca inca 1 data sa descoperim daca Originea uleiului pentru BAVAREZ este Castrol sau este decat un mit.

 

 

Totodata , profit de aceasta ocazie si va doresc tuturor Craciun Fericit!

Link to comment
Share on other sites

Asta este o discutie fara sens. Este a nu stiu cata de altfel.

 

Oficial, nici BMW nici Castrol nu vor furniza niciodata vreo informatie. Nici nu vor scpune ca asa e, nici nu vor nega.

In aceste conditii, ce valoarea pot avea parerile unor citititori de pe forum, cititori care nu au absolut nicio legatura cu vreuna din firmele implicate?

Unii vor spune ca da, altii ca ba, insa nimeni nu va putea aduce vreo dovada.

 

Afirmatia de genul mi-a spus mie nu stiu cine de nu stiu unde, nu poate fi considerata dovada.

 

Parerea mea, fara sa am insa nicio dovada in acest sens, este ca uleiul BMW LL04 5W30 care se vinde pe net la preturi in jur de 30 de lei pe litru nu poate fi ulei original BMW. Este mult prea ieftin, indiferent ca s-ar spune ca se face aprovizionarea in nu stiu ce fel sau ca BMW si-ar pune adasouri astronomice.

Link to comment
Share on other sites

Dupa multi ani in care am cumparat "original BMW" (sticlele argintii) am ajuns la aceeasi concluzie, respectiv uleiul BMW este in fapt Castrol

Cum ai ajuns la concluzia asta? Ai facut ceva teste sau cum?

Te uiti asa le ulei si spui ca e la fel ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Asta este o discutie fara sens. Este a nu stiu cata de altfel.

 

Oficial, nici BMW nici Castrol nu vor furniza niciodata vreo informatie. Nici nu vor scpune ca asa e, nici nu vor nega.

In aceste conditii, ce valoarea pot avea parerile unor citititori de pe forum, cititori care nu au absolut nicio legatura cu vreuna din firmele implicate?

Unii vor spune ca da, altii ca ba, insa nimeni nu va putea aduce vreo dovada.

 

Afirmatia de genul mi-a spus mie nu stiu cine de nu stiu unde, nu poate fi considerata dovada.

 

Parerea mea, fara sa am insa nicio dovada in acest sens, este ca uleiul BMW LL04 5W30 care se vinde pe net la preturi in jur de 30 de lei pe litru nu poate fi ulei original BMW. Este mult prea ieftin, indiferent ca s-ar spune ca se face aprovizionarea in nu stiu ce fel sau ca BMW si-ar pune adasouri astronomice.

corect,oficial niciodata nu o sa vezi vreo hartie in acest sens. Afirmatia ca ar fi castrol e hazardata cu toate ca sunt sanse mari sa fie. Oricum bmw in acest fel poste oricand imbutelia aral sau esso sau orice doreste cand vor ei.

Cu faptul ca nu poate fi oe la pretul de 30 lei nu sunt de acord,daca cumperi o cantitate apreciabila de cateva tone iti poti negocia foarte bine pretul.

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Dupa multi ani in care am cumparat "original BMW" (sticlele argintii) am ajuns la aceeasi concluzie, respectiv uleiul BMW este in fapt Castrol

Cum ai ajuns la concluzia asta? Ai facut ceva teste sau cum?

 

 

:) Paul , Paul...

 

Ceea ce te deranjaza pe tine este urmatorul aspect pretul uleiului pe care il comercializez eu ... sincer iti spun ca personal nu am nici o problema cu tine , dar vad ca atitudinea ta fata de mine este una tendentioasa desi noi doi nu am intrat in vre-un conflict din cate imi amintesc.Sunt de acord ca fiecare user are pe cineva pe forum pe care simpatizeaza sau nu , iar eu sincer nu incerc sa iti intru in gratii asa ca nu trebuie sa ne prefacem ca ne placem , totodata sunt convins ca esti constient ca ceea ce vand este ORIGINAL , dar nu poti fii de acord probabil din cauza ca ai jurat loialitate altui coleg care vinde produse pentru masinile pe care le indragim.Nu inseamna ca daca vand ceva la un pret foarte bun , atunci acel lucru este contrafacut , poate sa insemne ca furnizorul meu imi ofera un pret bun sau ca sunt din fire o persona mai putin lacoma care nu este disperata dupa un castig mare la un produs .

 

Repet , voi posta material care sa intareasca afirmatia facuta de mine , din pacate nu sunt atat de bun la calculator si nu prea ma pricep sa atasez un format pdf pe forum si nici sa transform pdf ul in jpeg. Dar am sa incerc totusi sa vad daca imi iese

 

 

Am deschis acest topic cu speranta ca nu voi fii criticat , dar vad ca esti singurul moderator care are ceva sa imi spuna .

 

Pe curand

 

mai sunt vreo 5 topicuri cu acelasi subiect :twoup:

apropos azi am trecut pe la Filaret si era oferta la 5w30 la 49 lei/litru

 

LE dar restul uleiurilor 0W30, 0W40, 5W40,10W40, 15W40 etc. de ce le-ai sarit din schema?

 

 

Salut CLAUDIU ,

 

Vad ca s-a reunit toata gasca pe topic ,

 

 

NU am sarit din schema nici un ulei , dar probabil acesta este cel la care dupa cum spunea DAN GROZA , este cel la care am negociat mai bine . :)

romanian.pdf

Link to comment
Share on other sites

mai sunt vreo 5 topicuri cu acelasi subiect :twoup:

apropos azi am trecut pe la Filaret si era oferta la 5w30 la 49 lei/litru

 

LE dar restul uleiurilor 0W30, 0W40, 5W40,10W40, 15W40 etc. de ce le-ai sarit din schema?

 

 

Salut CLAUDIU ,

 

Vad ca s-a reunit toata gasca pe topic ,

 

 

NU am sarit din schema nici un ulei , dar probabil acesta este cel la care dupa cum spunea DAN GROZA , este cel la care am negociat mai bine . :)

pai din moment ce in titlu este mentionat doar 5W30 le-ai sarit

referitor la pret e dsicutabil, ca nu poti sa negociezi doar un produs dintr-o gama, negociezi toata gama de uleiuri :)

Link to comment
Share on other sites

Asta este o discutie fara sens. Este a nu stiu cata de altfel.

 

Oficial, nici BMW nici Castrol nu vor furniza niciodata vreo informatie. Nici nu vor scpune ca asa e, nici nu vor nega.

In aceste conditii, ce valoarea pot avea parerile unor citititori de pe forum, cititori care nu au absolut nicio legatura cu vreuna din firmele implicate?

Unii vor spune ca da, altii ca ba, insa nimeni nu va putea aduce vreo dovada.

 

Afirmatia de genul mi-a spus mie nu stiu cine de nu stiu unde, nu poate fi considerata dovada.

 

Parerea mea, fara sa am insa nicio dovada in acest sens, este ca uleiul BMW LL04 5W30 care se vinde pe net la preturi in jur de 30 de lei pe litru nu poate fi ulei original BMW. Este mult prea ieftin, indiferent ca s-ar spune ca se face aprovizionarea in nu stiu ce fel sau ca BMW si-ar pune adasouri astronomice.

corect,oficial niciodata nu o sa vezi vreo hartie in acest sens. Afirmatia ca ar fi castrol e hazardata cu toate ca sunt sanse mari sa fie. Oricum bmw in acest fel poste oricand imbutelia aral sau esso sau orice doreste cand vor ei.

Cu faptul ca nu poate fi oe la pretul de 30 lei nu sunt de acord,daca cumperi o cantitate apreciabila de cateva tone iti poti negocia foarte bine pretul.

 

 

 

salut dan

 

 

NU vreau sa va jignesc nici pe tine , nici pe Claudiu.

 

Consider ca am fost fair play fata de amandoi si nu am facut contraoferta la niciuna dintre ofertele voastre sau mai rau sa pun vre-un PM la un client cu un pret mai bun ......

 

 

Cred ca ar trebuii sa acceptati ca la masa s-a mai asezat un jucator si ca trebuie sa dam curs jocului sau nu???

 

Ma indoiesc ca sunt considerat o amenintare de catre veterani :twoup:

 

 

atasamentele reprezinta specificatii tehnice si norme de siguranta atat pentru longlife 04 cat si castrol edge , poate remarcati vre-o asemanare

castrol_edge_5w30.pdf

LONGLIFE5W30.pdf

LONGLIFE5W30A.pdf

LONGLIFE5W30B.pdf

LONGLIFE5W30M.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce te deranjaza pe tine este urmatorul aspect pretul uleiului pe care il comercializez eu ... sincer iti spun ca personal nu am nici o problema cu tine , dar vad ca atitudinea ta fata de mine este una tendentioasa desi noi doi nu am intrat in vre-un conflict din cate imi amintesc.Sunt de acord ca fiecare user are pe cineva pe forum pe care simpatizeaza sau nu , iar eu sincer nu incerc sa iti intru in gratii asa ca nu trebuie sa ne prefacem ca ne placem , totodata sunt convins ca esti constient ca ceea ce vand este ORIGINAL , dar nu poti fii de acord probabil din cauza ca ai jurat loialitate altui coleg care vinde produse pentru masinile pe care le indragim.Nu inseamna ca daca vand ceva la un pret foarte bun , atunci acel lucru este contrafacut , poate sa insemne ca furnizorul meu imi ofera un pret bun sau ca sunt din fire o persona mai putin lacoma care nu este disperata dupa un castig mare la un produs .

Tu ai o problema cu tine insuti probabil. Este o mitocanie sa afirmi asa ceva despre mine.

Vorbeam de una, ai inceput tu cu aiurelile tale. Incerci sa captezi atentia victimizandu-te. Si sa justifici incalcarea de catre tine a regulilor forumului. Comportament infantil.

 

Imi este absolut indiferent ce vinzi tu sau altul. Nu favorizez sau defavorizez pe nimeni. Cu alte cuvinte mi se rupe in paispe de ce vinzi tu.

Nu ma mai implica pe mine in aiurelile astea. Daca mai faci acuzatii fara acoperire si daca mai insisti in directia asta, e cea mai sigura cale de a-ti lua suspend defintiv.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

salut dan

 

 

NU vreau sa va jignesc nici pe tine , nici pe Claudiu.

 

Consider ca am fost fair play fata de amandoi si nu am facut contraoferta la niciuna dintre ofertele voastre sau mai rau sa pun vre-un PM la un client cu un pret mai bun ......

 

 

Cred ca ar trebuii sa acceptati ca la masa s-a mai asezat un jucator si ca trebuie sa dam curs jocului sau nu???

 

Ma indoiesc ca sunt considerat o amenintare de catre veterani :)

 

 

atasamentele reprezinta specificatii tehnice si norme de siguranta atat pentru longlife 04 cat si castrol edge , poate remarcati vre-o asemanare

 

 

pai nu prea aveam multe in comun asa ca...

daca a face o oferta de dumping e joc de acord :); dar vezi ca si altii pot face acelasi lucru :twoup:

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

mai sunt vreo 5 topicuri cu acelasi subiect :twoup:

apropos azi am trecut pe la Filaret si era oferta la 5w30 la 49 lei/litru

 

LE dar restul uleiurilor 0W30, 0W40, 5W40,10W40, 15W40 etc. de ce le-ai sarit din schema?

 

 

Salut CLAUDIU ,

 

Vad ca s-a reunit toata gasca pe topic ,

 

 

NU am sarit din schema nici un ulei , dar probabil acesta este cel la care dupa cum spunea DAN GROZA , este cel la care am negociat mai bine . :)

pai din moment ce in titlu este mentionat doar 5W30 le-ai sarit

referitor la pret e dsicutabil, ca nu poti sa negociezi doar un produs dintr-o gama, negociezi toata gama de uleiuri :)

ok

am sa incep sa postez mai multa informatie ca sa te lamuresc si pe tine

, o parte am sa te rog sa o downloadezi si tu de pe link ul castrol pe care l-am amintit in topic

5w40.pdf

Link to comment
Share on other sites

eu tot nu inteleg de ce conteaza atat de mult ce untdelemn e in doboazele alea de ulei BMW... nu ma refer la fake-uri, ci uleiul BMW... de ce e atat de important sa aflam ce e in el... e chiar asa o mare descoperire?

 

LE: la mine pe busonul de la ulei nu scrie nimic ci doar e desenat acel semn pentru ulei... deci bag exact ce ma duce capu'

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
pana acum nu s-a ajuns la o concluzie vis a vi de reteta.

 

Si cine vrei sa-ti spuna tie, reteta uleiului original BMW ?

 

 

 

Vad ca s-a reunit toata gasca pe topic ,

 

acum da :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu tot nu inteleg de ce conteaza atat de mult ce untdelemn e in doboazele alea de ulei BMW... nu ma refer la fake-uri, ci uleiul BMW... de ce e atat de important sa aflam ce e in el... e chiar asa o mare descoperire?

 

LE: la mine pe busonul de la ulei nu scrie nimic ci doar e desenat acel semn pentru ulei... deci bag exact ce ma duce capu'

 

 

bun rationament :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca cel mai bun ulei bmw 5w30 e castrol edge 5w30.

Ueiurile bmw pot fi castrol, dar asta nu inseamna ca e ulei edge sau magnatec sau ceva ce vand ei sub marca proprie.

Parerea mea e ca uleiurile bmw au retete proprii, asemanatoare cu cele castrol comerciale, dar nu identice, ci chiar inferioare, de aici si diferenta de pret.

Bmw comanda o reteta pentru functionarea optima a motorului, asta nu inseamna ca nu se poate si mai bine. Iar bataia se da intre mobil si castrol nu intre uleiurile bmw si mercedes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.