Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

Asta este o discutie fara sens. Este a nu stiu cata de altfel.

 

Oficial, nici BMW nici Castrol nu vor furniza niciodata vreo informatie. Nici nu vor scpune ca asa e, nici nu vor nega.

In aceste conditii, ce valoarea pot avea parerile unor citititori de pe forum, cititori care nu au absolut nicio legatura cu vreuna din firmele implicate?

Unii vor spune ca da, altii ca ba, insa nimeni nu va putea aduce vreo dovada.

 

Afirmatia de genul mi-a spus mie nu stiu cine de nu stiu unde, nu poate fi considerata dovada.

 

Parerea mea, fara sa am insa nicio dovada in acest sens, este ca uleiul BMW LL04 5W30 care se vinde pe net la preturi in jur de 30 de lei pe litru nu poate fi ulei original BMW. Este mult prea ieftin, indiferent ca s-ar spune ca se face aprovizionarea in nu stiu ce fel sau ca BMW si-ar pune adasouri astronomice.

Scuze ca intervin in discutie.

Nu este mai ieftin ca in Germania, as putea spune ca este la acelasi pret ca acolo ( in jurul lui 5,20 euro/litru).

Deci nu trebuie sa ne miram, daca este cineva care vinde la acelasi pret la care se vinde si in Germania

Link to comment
Share on other sites

Dear Sir,

Thank you very much for your inquiry.

I am Sarah^^ from Guanghzou Chunhua Auto Part Co., Ltd .

We can provide auto parts for MERCEDES BENZ&BMW and motor oil for many cars

The Engine Oil for BMW (8321 9407 782), if you can sure you need 1000 litre , i would offer 19RMB for one Litre.

If you want to know more about our products, pls feel free to contact with me.

I am looking forward to hearing from you.

Best Reugards

Sarah^^

 

 

19RMB inseamna 3$, deci 10 lei litru, daca ii adaugi vama si TVA, transport si un adaos comercial, cam la 30 lei se vinde. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ambalarea se face exact asa cum doreste clientul, e specificat in anunt. Vrei bidon de BMW, iti da bidon de BMW. Vrei ulei de BMW cu eticheta de Mercedes, iarasi nu e o problema. Banuiesc ca nu ar fi o problema nici sa-l ambaleze in sticle de coca cola. Evident, tot originale :twoup:

 

Referitor la calitatea ambalajului, imi amintesc de lansarea lui Win 9x, cand Microsoft a considerat ca lipirea pe pachetele de soft a unor holograme extrem de dificil de replicat ar face mai usoara descoperirea pachetelor de soft pirat.

Nici nu apucasera sa lanseze bine produsele cu holograma, cand au constatat ca hologramele erau deja falsificate. Nu luasera in calcul forta poporului Chinez :) . Un institut de cercetari din China luase problema in serios si realizasera holograme identice.

 

Sa lamurim si pozitia unora care spun ca ce daca este facut in China. Faptul ca este facut in China nu este neaparat un lucru rau in sine. Rau este faptul ca este contrafacut!

 

Si Iphone este facut in China. In 2 variante insa :) . Cea originala, a carei distributie este controlata de Apple este OK. Se fac insa si o multime de replici care nu au absolut nicio legatura cu cea originala. Asa ca faptul ca Apple le face acolo, nu certifica in niciun fel calitatea altor replici facute in China.

 

Daca uleiul ar fi facut pentru BMW, sub supravegherea sa, probabil nu ar nicio problema. Acest ulei insa sigur nu ar putea fi vandut decat prin reteaua de distributie BMW.

Cata vreme este facut de nu stiu ce ciudatenie de firma care il ambaleaza asa cum doreste clientul si il vinde oricui, e clar ca nu are nicio legatura cu uleiul original BMW.

 

Cred ca s-a clarificat misterul si originea uleiului vandut la noi cu 30 de lei. Cumparat la 10 lei din China ajunge pe piata la un pret rezonabil de 30 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios astia n-au si ei legi nimic,sunt firme destia ilegale sau e totul ok ? Mi se pare naspa intr-un fel,pentru noi,ca pentru ei e bine,locuri de munca,economia merge :twoup:)

 

Fac orice chinezii astia,de la imbracaminte(sub un brand cunoscut) pana la masini,bine alora nu le pune sigla bmw :)).Fac si apple,si nokia etc chiar cu sigla lor asta mi se pare revoltator,adica bun faci un telefon care seama cu nokia N95 insa are alt nume,si e putin diferit totusi macar de bun simt,ei nu,il fac pe cat se poate identic si mai scriu si nokia pe el.

Link to comment
Share on other sites

Legi in China? :twoup:

Au legi, dar piata este atat de mare incat toti producatorii tac si inghit cand e vorba de China.

Imi amintesc un caz cand chinezii au copiat un model de Mercedes parca.

Firma Mercedes a deschis un proces in China contra fabricantului acele copii.

Stii care a fost decizia jutsitiei Chineze? Cica, da masina este copiata, dar copia se adapteaza mai bine pietei chineze decat originalul, asa ca nu se va lua nicio masura impotriva celor ce au facut copia.

 

Stii ce a facut Mercedes ? Nimic... Decat sa piarda o piata atat de mare precum China, Mercedes a tacut si a inghitit.

 

Evident, cu totul altfel ar fi stat lucrurile daca replica ar fi fost facuta de o alta tara si nu de China. Amenintari, represalii economice, scandal privind incalcarea legislatiei, etc.

Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc un caz cand chinezii au copiat un model de Mercedes parca.

 

Chiar mai multe

 

http://www.chinacartimes.com/wp-content/jac-sedan.jpg

 

http://youthoughtwewouldntnotice.com/blog3/wp-content/uploads/2007/08/mercedes-20c-20vs-20geely-20merrie-20300.jpg

 

http://i2.cdn.turner.com/money/galleries/2008/fortune/0810/gallery.china_cars.fortune/images/byd_f8_mercedes_clk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Incep sa nu mai stiu de unde sa cumpar ulei :twoup: . Ar trebui sa cer acte de provenienta ?! Poti sa stii care mai e original si care nu, poate si ala din reprezentanta e facut in china.... Important este sa iasa banul pe foametea asta...

 

e simplu , e ca la bautura din baruri , cand vine controlul au si cu timbru si fara timbru :). Deci oricand un vanzator iti poate prezenta un certificat provenienta si autenticitate .

Link to comment
Share on other sites

lol Myx, azi numai comparatii d-astea funny bagi... la rodaj "e simplu, e ca la femei si pedala", la ulei "e simplu, e ca la bautura si timbru" :twoup:

 

Mannn, ce craciun am cu antibiotice si fara bautura :) :) :twoup: , nici pofta de mancare nu am . Cu fata asa e , se poate defecta , dureri etc vai vai :twoup: si in general cu un lucru nou te porti mai usurel , mai finut , mai dragut . Ulterior ii arati cum sta treaba :twoup: Hai la multi ani !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Mannn, ce craciun am cu antibiotice si fara bautura :) :) :twoup:

 

Pai arde o narghilea cu iarba, in scop terapeutic evident :twoup: La multi ani si la matale' !

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Dear Sir,

Thank you very much for your inquiry.

I am Sarah^^ from Guanghzou Chunhua Auto Part Co., Ltd .

We can provide auto parts for MERCEDES BENZ&BMW and motor oil for many cars

The Engine Oil for BMW (8321 9407 782), if you can sure you need 1000 litre , i would offer 19RMB for one Litre.

If you want to know more about our products, pls feel free to contact with me.

I am looking forward to hearing from you.

Best Reugards

Sarah^^

 

 

19RMB inseamna 3$, deci 10 lei litru, daca ii adaugi vama si TVA, transport si un adaos comercial, cam la 30 lei se vinde. :twoup:

 

De ce sa te chinui sa-l iei din China cand asa ceva se parctica si la noi in tara. Cu 10 Lei/litru se gaseste orice ulei "original".

Link to comment
Share on other sites

Dear Sir, Thank you very much for your inquiry. I am Sarah^^ from Guangzhou Chunhua Auto Part Co., Ltd We can provide auto parts for MERCEDES BENZ&BMW and motor oil for many cars. Now pls kindly find the attache e-catalogue of Motor Oil for BMW. Best Reugards Sarah^^

 

MERCEDES BENZ&BMW

ENGINE OIL 机油 8321 9407 782 1L BMW ¥20.00

ENGINE OIL 机油 8321 0144 456 1L BMW ¥25.00

ENGINE OIL 机油 8321 0398 504 1L BMW ¥26.00

ENGINE OIL 机油 8122 9407 414 1L BMW ¥20.00

ENGINE OIL 机油 8122 9407 547 1L BMW ¥25.00

Power Steering Fluid 方向机油 8122 9407 758 1L BMW ¥25.00

Power Steering Fluid 方向机油 8122 9407 759 1L BMW ¥25.00

Power Steering Fluid 方向机油 8122 9407 549 1L BMW ¥25.00

Transmission Oil 波箱油 8122 9400 272 1L BMW ¥23.00

Antifreeze 水箱水 8122 9407 454 1.5L BMW ¥20.00

 

 

iaca si niste preturi...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Dear Sir, Thank you very much for your inquiry. I am Sarah^^ from Guangzhou Chunhua Auto Part Co., Ltd We can provide auto parts for MERCEDES BENZ&BMW and motor oil for many cars. Now pls kindly find the attache e-catalogue of Motor Oil for BMW. Best Reugards Sarah^^

 

MERCEDES BENZ&BMW

ENGINE OIL 机油 8321 9407 782 1L BMW ¥20.00

ENGINE OIL 机油 8321 0144 456 1L BMW ¥25.00

ENGINE OIL 机油 8321 0398 504 1L BMW ¥26.00

ENGINE OIL 机油 8122 9407 414 1L BMW ¥20.00

ENGINE OIL 机油 8122 9407 547 1L BMW ¥25.00

Power Steering Fluid 方向机油 8122 9407 758 1L BMW ¥25.00

Power Steering Fluid 方向机油 8122 9407 759 1L BMW ¥25.00

Power Steering Fluid 方向机油 8122 9407 549 1L BMW ¥25.00

Transmission Oil 波箱油 8122 9400 272 1L BMW ¥23.00

Antifreeze 水箱水 8122 9407 454 1.5L BMW ¥20.00

 

 

iaca si niste preturi...

no te bagi sa aduci? :twoup:) ii trimiti banii la aia in avans? :)) dupa prima masina care se strica nu cred ca iesi prea bine da' poate e ok uleiul.. +risti sa iti fie confiscat in vama :)

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Pai daca isi cumpara bilet de avion pana in China (500$), si se intoarce cu 2 geamantane de 50 kg fiecare la care plateste 50$ pentru overwheight, in care sunt 100 litri de ulei la 3$ litrul, iese la un total de 850$, vama nu plateste ca la aeroport nu te controleaza. Daca vinde la negru cu 12$ litrul aka 35 lei, scoate 1200$, deci un profit de 350$. :twoup: :)
Link to comment
Share on other sites

Atata e biletul pana in China, 500$ dus intors, m-am uitat. Am venit eu din USA de fiecare data cu 4 geamantane blindate de tot felul, inclusiv laptopuri. 50$ am platit pentru ca depasisem limita, e amenda nu e la kg (eu 50$ si prietena 50$, ca nu poti decat 2 geamantane de fiecare). Nu m-a controlat niciodata. Mai mult mi-am facut griji sa nu le faca "pierdute".

 

Dar, apropo, zbori 29 de ore pana in China, mai mult decat pana la NY.

Link to comment
Share on other sites

nu am citit tot ce ati scris,dar eu dupa ce mi-am cumparat masina la primul schimb am pus ulei castrol. in 10 000 km mi-a papat masina cam 1 l .Dupa aceea am pus ulei bmw si nu imi papa mai deloc.Am completat 1L in aprox 70 000 km .deci mai mult decat sigur nu sunt la fel.
Link to comment
Share on other sites

Informatia data de tine este complet inutila :).

 

Castrol face o multime de tipuri de ulei, cum ar fi Magnatec, Edge, 5W40, 0W30, etc.

La fel si la BMW.

 

Trebuie sa specifici exact despre ce tipuri de ulei este vorba, de exemplu Castrol Magnatec 5W40 si BMW LL04 5W30.

Nu uita sa mentionezi si motorizarea la care te referi.

 

Cum adica ai completat 1l la 70.000 km? Tu ai mers cu uleiul 70.000 km? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aha. si zici ca esti din Cluj?

ai completat in medie cam 142 g la schimb. cat e dat consumul de ulei la masina ta?

Mda... aerul din Cluj e mai curat si deaceea masinile aici consuma asa putin ulei. :) Lasand ironiile la o parte ... nu stiu care este consumul de ulei dat la masina mea ,dar o sa ma interesez. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.