Jump to content

Cat costa un scooter?


teddy

Recommended Posts

Am citit mai sus, dar am vazut ca post'urile sunt destul de vechi. S-a mai schimbat ceva in legislatie legat de permisul pentru scuter?

Iti trebuie permis sau e suficient atestatul de absolvire a cursului de legislatie rutiera, pentru a conduce un moped (fara pedale) de 49cmc?

 

Mai stie cineva ceva despre asta?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am citit mai sus, dar am vazut ca post'urile sunt destul de vechi. S-a mai schimbat ceva in legislatie legat de permisul pentru scuter?

Iti trebuie permis sau e suficient atestatul de absolvire a cursului de legislatie rutiera, pentru a conduce un moped (fara pedale) de 49cmc?

 

Mai stie cineva ceva despre asta?

 

Daca ai grupa B,C,D,etc. nu-ti trebuie nimic, daca nu ai permis deloc, iti trebuie doar un curs de legislatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hristos a inviat!

 

N-am vrut sa mai deschid alt topic, asa ca intreb aici, ce parere aveti despre moped-uri? Ma refer la masinutele alea ciudate stil Lastun, cu 2 locuri si viteza max 45km/h :D . Nu ca as fi innebunit dupa "frumusetea" lor, dar am ramas cu permisul anulat si imi trebuie un mijloc de locomotie mai generos decat un scuter. Astept pareri, pun si ceva poze, iar detalii tehnice, motor de 500 cm3 diesel, cutie automata, max 4 kw, ca sa se incadreze la categoria "moped".

post-15854-0-01887100-1303805998_thumb.jpg

post-15854-0-94244700-1303806022_thumb.jpg

post-15854-0-36814700-1303806035_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hristos a inviat!

 

N-am vrut sa mai deschid alt topic, asa ca intreb aici, ce parere aveti despre moped-uri? Ma refer la masinutele alea ciudate stil Lastun, cu 2 locuri si viteza max 45km/h :D . Nu ca as fi innebunit dupa "frumusetea" lor, dar am ramas cu permisul anulat si imi trebuie un mijloc de locomotie mai generos decat un scuter. Astept pareri, pun si ceva poze, iar detalii tehnice, motor de 500 cm3 diesel, cutie automata, max 4 kw, ca sa se incadreze la categoria "moped".

 

 

depinde pe unde ai de umblat..doamne feri sa te loveasca careva..

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

@tiberiuenache Multumesc la fel!

 

@iulian.purcari Pot sa spun ca sunetul produs de Aixam nu este tocmai ''generos''.

 

Scuterul l-am luat de la mine din oras, asta a fost unul dintre principalele criterii. Bineinteles ca este second-hand, insa nu ma deranjeaza deoarece piesele pentru scutere chinezesti se gasesc la tot pasul si sunt foarte ieftine. Despre fiabilitate nu mai vorbesc, am facut cu unul din asta ~10k km intr-un an, iar pe cand aveam Gilera (deh, firma respectabila) umblam la el saptamanal, fiind mai complicat (racire apa, etc.)

 

Daca va intereseaza unul nou, se gasesc in multe hypermarket-uri sau chiar la First Bike.

Pentru unul de ocazie, puteti vizita bikeshop.ro, scuteristi.ro, motociclism.ro.

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

@iulian.purcari Pot sa spun ca sunetul produs de Aixam nu este tocmai ''generos''.

Nu stiu daca ai observat tot ce am scris mai sus, nu ii vorba de placut, ca greu poti uita de cei 6 cil de la e36, si greu pot trece la orice alta marca-ma refer la placerea de a conduce, dar la mine ii chestia de "nevoie" :D Mersi oricum pentru sfat, stiu ca suna ca o drujba :fear:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.