Jump to content

Cat costa un scooter?


teddy

Recommended Posts

Chiar sunt sincer curios, voi ati mers azi prin Bucuresti? Am facut o ora si jumatate din piata muncii pana la casa scanteii, si asta cu tot cu depasiri pe linia de tramvai pe mihai bravu, cu schimbari multe de benzi (deobicei eficiente)... nu mai tine. Scooter poate nu, ca vine iarna, dar cred ca imi fac abonament la metrou. Asa nu mai merge!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

metroul e f bun, pacat ca la multi le e rusine sa-l foloseasca.

 

134897[/snapback]

 

Nu mi-e rusine. Nu ar renta sa folosesc masina ca sa traversez orasul de la Sud la Nord in fiecare zi. Mai ies seara dupa ora 9 si la sfarsit de saptamana.

Stau la munca si ma uit pe geam (Piata Victoriei) cum nu se misca nimic pe Stefan cel Mare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Problema cu scuterul este ca soferii abia au inceput sa se invete cu ele prin oras si risti sa te faca vreunul carne de mici pentru ca nu te vede.Altfel,pe timp frumos,cred ca va deveni mijlocul ideal de transport prin Bucuresti in 2-3 ani.
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Problema cu scuterul este ca soferii abia au inceput sa se invete cu ele prin oras si risti sa te faca vreunul carne de mici pentru ca nu te vede.Altfel,pe timp frumos,cred ca va deveni mijlocul ideal de transport prin Bucuresti in 2-3 ani.

134914[/snapback]

 

...si in afara de asta unde il parchezi si cum il asiguri contra furt cat stai 8 ore la serviciu?

Si pe mine ma tenteaza un scuter Aprilia....e foarte frumos.

Link to comment
Share on other sites

scuterul e super dar nu in Ro , ramai repede fara el si cum mai ziceau si altii la noi nu e obisnuita lumea cu asa ceva in trafic, in rest am numai pareri bune despre scutere , mai ales vara la o plimbare , consuma putin si sunt tineresti.

Pretul pentru un scuter pleaca de la 200euro unul la mana a doua si ajunge pe la 5000~10.000 euro nou , depinde ce vrei acum , ca sunt scutere capabile de confortul unei limuzine , cu specificatia ca mergi direct in aer liber :blink:

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

aici risti sa te calce o masina cu scuterul, dar in Italia risti sa te calce o "haita" de scutere :)

134943[/snapback]

 

:blink: m-a amuzat teribil remarca asta...pacat de faptul ca acesta este "crudul" adevar ...dar tot nu pot renunta la "doua roti".

Cu timpul ,probabil, o sa se normalizeze si la noi situatia si se va putea merge in (relativa) siguranta si cu scuter, motor, etc.

Important este respectul reciproc.

Link to comment
Share on other sites

haha ce coincidenta! azi mi-am luat limuzina peugeot de 50 cmc fara carnet. 99mil. scump si nu stiu daca face dar e misto lucrat si e fun cu el. fac 45 min cu masina de acasa la munca. o sa vad maine cat fac cu scuterul si va spun. eu l-am luat ca nu mai am carnet de la un radar.

 

http://img525.imageshack.us/img525/277/p1se1.jpg

 

http://img360.imageshack.us/img360/9478/p2jg9.jpg

 

http://img53.imageshack.us/img53/6508/p3ch2.jpg

 

http://img505.imageshack.us/img505/8954/p4yr2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai nou eu folosesc METROUL + k nu costa mult :blink: , ma costat un abonament pe o luna 200 000 deci merita

Daca tre sa ajung de la p-ta Victoriei pana la Constantin Brancoveanu nu fac decat vre o 15 minute ( daca nu astepti mult metroul ) :)

Link to comment
Share on other sites

misto de tot.O sa ii placa scuterul pt ca e mult mai manevrabil si o sa se simta mult mai liber ca si cu masina.Chiar si fata de motocicleta pt ca e foarte usurel.pana o sa se trezeasca lumea la semafor el are deja 50km/h pana baga aia in treapta I.Tin minte cum era cand mergeam eu cu scuterul.Super.M-as plimba si acum dar am avut prea multe raceli din cauza la scuter, si nu mai merita
Link to comment
Share on other sites

stau si ma gandesc cum sa cobori dela un m3 ,seria 7,x5 la un scuter :) trebuie sa fie tare senzatia :)  oricum super frumos scuterul,sa-l folosesti fara incidente :blink:

135048[/snapback]

 

nu am astfel de probleme, e f fun cu el. putin imi pasa cu ce merg daca ma simt bine.

Link to comment
Share on other sites

gasisem prin oras un scuter, il dadea omul cu 15 mil. neg., era sh, si m-am gandit ca sunt prea mare de scuter , da acuma vad ca nu prea sunt.... cred ca ii mai dau un tel. tipului...

//offtopic : @ Doru : vad ca ai si un MountaiBike prin curte....te incumeti sa traversezi Bucurestiul pe bicla?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Dap, eu am casco la al meu. Daca e nou e mai usor sa-i faci casco la valoarea lui, sau ma rog 85% din ea...:twoup: Chiar si asa am la el lant si BrakeLock cu alarma.

 

Sunt doua variante la situatia asta, ori iti iei scuter sh la 500-600E, dar nu-i faci casco....(nu prea accepta nimeni), ori ti-l iei nou la 1600-1800E si ii faci Casco si mai dormi linistit.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la varinata sh, dar n-am mai avut niciodata scuter, si nu prea stiu la ce sa ma uit. Daca l-as lua nou as sta mai linistit. Dar ma gandeam la ceva mai la 3000. Am vazut prin carrefour d-alea la 2000 dar mi se par cam chinezarii.

Tu unde il tii? Eu ma gandeam sa-l bag in bloc, in vreo boxa, daca s-o putea..

Link to comment
Share on other sites

Chinezariile nu ti le recomand, sunt cam proaste. Sunt cateva modele de scutere care sunt cele mai recomandate: Piaggio NRG, Yamaha Aerox, Aprilia SR50, Gilera Runner si ceva mai clasic&fancy Piaggio Vespa. La acestea gasesti piese ieftine si sunt si fiabile. Plus ca cu inca 10 mil le poti face rachetute :twoup: (sa atinga usor 90-100km/H)

In principiu tot ce este Yamaha, Piaggio, Aprilia si Gilera este bun, motoarele sunt asemanatoare 2 timpi sau 4 timpi, difera designul.

Eu pe al meu il tin afara pt ca e parcarea pazita, insa in oras il bag prin mall-uri, parcari luminate, etc. legat cu lant.

 

Daca ai vreo boxa/garaj ceva e f bine, poti dormi mai linistit...insa cea mai sigura investitie este Casco...pt 5mil/an eu zic ca este destul de bine, chiar daca nu-ti recuperezi toti banii inapoi cel putin nu iti dispare toata investitia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.