Jump to content

Se merita un 520I din 1993?


bgcnet

Recommended Posts

Salut sunt nou pe acest forum si azi am avut ocazia sa testez aceasta masina : http://www.autovit.ro/html/9/3/4/5/409345.php

Ma bate gandul sa o cumpar, vreau sa stiu ce parere aveti si daca chiar se merita? Ce probleme as putea intampina?

 

Astept cat mai repede sugestii!

 

Multumesc:)

Link to comment
Share on other sites

Salut sunt nou pe acest forum si azi am avut ocazia sa testez aceasta masina : http://www.autovit.ro/html/9/3/4/5/409345.php

Ma bate gandul sa o cumpar, vreau sa stiu ce parere aveti si daca chiar se merita? Ce probleme as putea intampina?

 

Astept cat mai repede sugestii!

 

Multumesc:)

135110[/snapback]

 

ai mers cu masina aia? ce e cu aia de 180 cp? ea are 150 stoc ! are chip-tuning ceva?

Link to comment
Share on other sites

asa....

180k km sunt pusi oare sa rimeze cu 180cp??? :blink: never...poate 280mii km.

180cp???chiar mai putin de 150cp valoarea initiala,filtrul de aer fiind pozitionat langa motor si astfel tragand tot aerul cald si "aia"putere,poate in minus,chestie taraneasca,mai bine punea un perete despartitor,in fine...

masina a rulat numai in germania si are doar 180k km,asta dupa ce a rupto romanasu nostru :)

nu merita

Link to comment
Share on other sites

Deci nu merita? masina are chip tunning omul a zis ca mi-o lasa si la 1300 dar ia casetofon de pe ea? ce dracu oameni buni cu 1300 euroi de abia iei o dacie 1310 din 95!!!!!

Nu nu o iau pt piese o iau sa ma plimb cu ea; ea initial are 150 cai iar din filtru si chip tunning a mai castigat 30 cai:)

Notorul presupun ca e cel cu 24 valve...oricum in interior arata bine dar nu o iau pt piese; asigurare are, trebuie sa imi fac procura...

Daca va pricepti lasati un telefon ceva poate dati o fuga cu mine sa nu ma pricep la bmw sa faceti o tura cu ea...platesc cu bere:)))

Link to comment
Share on other sites

Are 149 de cai varianta in 24 de valve.....cealalta are in jur de 130 cred

Chip tuning nu ar putea sa ii dea 30 de cp

135124[/snapback]

 

M50 ul are toata ziua 150cp,iar M20 are 129cp.(2L)

toba finala hai sa zici ca da 2cp asta daca elimini si katul,care nu i simti doar la turatii inalte,defapt nu-i simti deloc.

la benzina am inteles ca chipul aduce max 8% din puterea initiala,fapt simtit la 5000ture in sus

Link to comment
Share on other sites

Deci nu merita? masina are chip tunning omul a zis ca mi-o lasa si la 1300 dar ia casetofon de pe ea? ce dracu oameni buni cu 1300 euroi de abia iei o dacie 1310 din 95!!!!!

Nu nu o iau pt piese o iau sa ma plimb cu ea; ea initial are 150 cai iar din filtru si chip tunning a mai castigat 30 cai:)

Notorul presupun ca e cel cu 24 valve...oricum in interior arata bine dar nu o iau pt piese; asigurare are, trebuie sa imi fac procura...

Daca va pricepti lasati un telefon ceva poate dati o fuga cu mine sa nu ma pricep la bmw sa faceti o tura cu ea...platesc cu bere:)))

135126[/snapback]

 

esti cam fiert" si asta nu e bine pt ca o sa-ti para rau...

nu castigi atata sumedenie de putere din chip+toba la benzinar garantat.

e M50 dar e cu numere "faine"cu care nu o sa te dai mult timp,si cand te dai tine pls cate 10eur de "dat"

Link to comment
Share on other sites

DTM nu stiu ce sa zic nu iau masina doar pt caluti si altele...pur si simplu imi place confortul si senzatia din interior...acum am o dacie 1310 ma intelegeti...1300 euroi nu mi se pare o suma mare cam 2 salarii de ale mele...dar vreau sa stiu daca se merita ca investitie fara sa bag multi bani in ea???
Link to comment
Share on other sites

Masina e neinmatriculata si cine naiba poate crede ca are doar 180000 km in 16 ani ?

 

Pe de alta parte, daca vrei sa te plimbi cu ea pana se face varza de tot, cred ca merita. E ca si cand ai inchiria o masina cu 650 pe an, deci cam 55 pe luna. E un pret super bun si cred ca masina mai merge 2 ani. Plus ca la urma o vinzi de piese si mai recuperezi cate ceva.

 

Fa-i o verificare sa vezi ca nu crapa in prima luna si daca e ok si-ti place take-it !

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

DTM nu stiu ce sa zic nu iau masina doar pt caluti si altele...pur si simplu imi place confortul si senzatia din interior

 

dar vreau sa stiu daca se merita ca investitie fara sa bag multi bani in ea???

135132[/snapback]

 

buun nu o iei pt putere,dar gandeste-te cine a tras de ea pan la tine,si de ce o lasa si in 1300eur....

 

investitie intr-o masina "buna"nu am auzit sa fie :blink: dar tocmai ca sa faci o afacere si pt tine te uiti sa fie cat mai stock,cat mai aproape de original,nu cu tziganii pe ea,ca nah,vorba aia...

Link to comment
Share on other sites

DTM nu are tiganii pe ea decat scaune si volan de m5...o chestie am observat indicatorul acela de consum instantaneu cu ac cand masina sta pe loc nu sta pe 0 sta undeva dupa 30 (bineinteles ca nu consuma atat) si cand merge sare undeva intre 10 si 15...
Link to comment
Share on other sites

Te4 inteleg......stiu cum e.,....dar nu o sa te dai mult cu masina asta.......informeaza-te bine.......inainte........

Daca ii faci asigurare la noi.......masina nefiind inscrisa in Romania o sa platesti in jur de 100 de eruo pe luna......nu sunt vrajeli e pe bune

"Nu nu o iau pt piese o iau sa ma plimb cu ea; ea initial are 150 cai iar din filtru si chip tunning a mai castigat 30 cai:)".......Chip-ul la motoarele pe benzina iti dau intre 8-12 % din puterea motorului....adica maxim17 cp.....dar e exlclus.....cu filtrul mai mult pierzi decatcastigi.......si toba daca e doar finala......in afara de foarte putina galagie nu ai nici macar un calut mai mic in plus...

Link to comment
Share on other sites

DTM nu are tiganii pe ea decat scaune si volan de m5...o chestie am observat indicatorul acela de consum instantaneu cu ac cand masina sta pe loc nu sta pe 0 sta undeva dupa 30 (bineinteles ca nu consuma atat) si cand merge sare undeva intre 10 si 15...

135140[/snapback]

 

aia cu sageata de consum e normala,si la mine sare idem.

ma refer la filtre de aer si ...si rectific sa nu jignesc(chiar imi cer scuze) tzaranii :blink: e mai bine.

 

sunt banii tai,la urma urmei faci tot ce vrei tu cu ei,eu doar ti-am dat parerea mea.nu mi-as lua o masina cu numere straine in tara la noi.si mai ales una supertunata :)

succes

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, lamuriti-ma si pe mine cu un lucru. Masina asta este neinmatriculabila. Ca sa se "dea" cu ea inca 2 ani, trebuie sa faca manevra cu iesitul din tara la un anumit interval? Ca parca nici asta nu mai merge...

 

Poate nu inteleg eu, dar nu are cum sa se bucure legal de masina decat cateva luni (parca 4)... Daca gresesc eu, va rog mult sa ma corectati.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, lamuriti-ma si pe mine cu un lucru. Masina asta este neinmatriculabila. Ca sa se "dea" cu ea inca 2 ani, trebuie sa faca manevra cu iesitul din tara la un anumit interval? Ca parca nici asta nu mai merge...

 

Poate nu inteleg eu, dar nu are cum sa se bucure legal de masina decat cateva luni (parca 4)... Daca gresesc eu, va rog mult sa ma corectati.

135189[/snapback]

Pai daca iesi o data la 6 luni cu ea din tara merge + k trebuie sa ai cartea verde valabila :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare si sincer sa fiu ... merita ... pana la un punct...

1. masina aia sigur nu are 180.000 ... Fii atent la afisajul electronic... daca se vede cu intreruperi si cu contururi lipsa la cifre inseamna ca a fost manarit... :) Din proprie experienta iti spun ca o masina de genul asta are undeva peste 250.000 km ...

2. pretul pare suuuper ok... dar... hai sa iti zic o poveste... uita-te la acte... vezi daca iti poate face procura intr-adevar... Asta inseamna ca e proprietarul masinii.. Daca el are procura de la proprietar si iti da tie procura... e frectie la picior de lemn... Poti circula cu ea in Romania dar cand vei incerca la 120 de zile sa iesi din tara cu ea pentru ca nu ai voie sa circuli mai mult de la data intrarii in tara a masinii ti-o vor lua vamesii... :)

3. Daca nu ti-o iau vamesii ti-o iau politistii in cazul in care asigurarea ta e falsa sau nu mai e valabila... Trebuie sa ai o asigurare internationala numita cartea verde care sa fie valabila... In cazul in care ti-a expirat iarasi e o problema... o poti face si in Romania... Astra Asigurari face asa ceva, carti verzi pentru masinile neinmatriculate in Romania si care carte verde sa fie valabila si in Romania... Pe 6 luni te va costa vreo 405 USD. Sugestia mea e ca daca asigurarea pare valabila sa o verifici... Sa vezi daca asiguratorul care a emis-o exista cu adevarat etc... :D

4. Chiar daca spune ca numerele sunt valabile pana in 2008 verifica te rog sa fie asa... Stii germana? Uita-te cu atentie in brieful mare al masinii (masinile cu nr germane au doua acte ... brieful mare si brieful mic) si vezi cand a fost efectuat ultimul ITP.

5. Vezi daca are sau nu hartia cu ultimele impozite... Daca cumva nu-s platite in ultimii 3 ani, cei din UE au prostul obicei sa dea masinile in urmarire si cand intri intr-o tara membra UE ramai fara masina pana cand se achita impozitele la zi.

6. Daca toate chestiile de mai sus inca nu te-au dat inapoi... du-te cu masina la tester si un mecanic care s-o verifice la sange... Carte de service am o vaga impresie ca nu are omul care o vinde sa vezi ce si cum... asa ca cel mai bine o verifici la sange sa nu ai probleme.... Exista aici un ghid al cumparatorului ... Citeste-l bine...

7. Pregateste sa fii oprit... Cel putin in primele 2 luni pana te invata politia care sta pe traseele pe care mergi tu de obicei... Nu strica, vorba cuiva mai sus, sa tii in acte pregatite pentru orice eventualitate 2-3 bancnote de 50-100 RON. :blink:

Mult succes... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca iesi o data la 6 luni cu ea din tara  merge + k trebuie sa ai cartea verde valabila  :blink:

135190[/snapback]

 

120zile e termenul care poti circula cu masina in tara.punct

deci platesti 1300euro + "penalizari" pt 4 luni...si nervii incordati la maxim cu politistii care se leaga de absolut orice.

stiu ca e tentatia mare de la o dacie sa treci in 5er dar eu zic sa fii cumpatat si sa nu te arunci ca te vei trezi in mari probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.