Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Trebuia sa zici ca a fost gratis, e simbolic!

 

daca ai sa compari preturile cu cele de acum 2-3 ani ai sa vezi ca nu mai sunt asa simbolice ,e vb de o triplare . In trendul asta peste 3 ani vb de impozitul la 330 de acum ca un mizilic .

 

 

pai acum 2 ani... si salariile si pensiile erau mai mari :twoup: :twoup: :) :)

totusi, la motoarele mici, valoarea impozitului e.... muult mai umana.

Link to comment
Share on other sites

Sa le stapanesti sanatos!

ML-ul il vinzi cumva?

Era pe autovit la un moment dat. O sa-l pun din nou. Da pm daca te intereseaza.

 

ML320 cdi 2007 si un 635d deocamdata.

 

nenea ...in timpurile astea obrazul subtire , se tine cu cheltuiala :)

Da nenea, ai dreptate, dar nici sa dai bani statului aiurea, decat sa platesc impozit la stat prefer sa plec in concediu inafara tarii si nu mi-e rusine sa ma dau cu motoare 2.0.

 

Daca eu va trebui sa platesc 30k lei impozit, imaginati-va cat va trebui sa plateasca marii transportatori, marile firme de constructii etc etc...

 

Toate astea se vor vedea in preturile finale ale produselor si serviciilor. :twoup:

 

 

la transporturi nu se calculeaza altfel impozitul? altfel asigurarile?

Link to comment
Share on other sites

, ai dreptate, dar nici sa dai bani statului aiurea, decat sa platesc impozit la stat prefer sa plec in concediu inafara tarii si nu mi-e rusine sa ma dau cu motoare 2.0.

 

Daca eu va trebui sa platesc 30k lei impozit, imaginati-va cat va trebui sa plateasca marii transportatori, marile firme de constructii etc etc...

 

Toate astea se vor vedea in preturile finale ale produselor si serviciilor. :twoup:

 

da nenea , f sanatos gandesti , mai grav e cand va fi si la motor 2.0 o taxa ridicata .

Link to comment
Share on other sites

azi am avut o mare surpriza ascultind un post de radio local spunind ca edilii nostri locali au marit taxele si impozitele pt investitiile facute in 2010 si eu care credeam ca impozitul la motor de 2000 era 200 ron aflu cu stupoare ca era marit la 350 si acum de la 01.01.2011 l-au facut la 750 ron

pai PDL-ul asta nenorocit nu merita un molotov? :twoup:

rm valcea este orasul cu pricina.

S-ar pute sa merite chiar 2...

Link to comment
Share on other sites

Cum adica impozitu la 2000cm3 s-a facut 750 ron ? Eu la 2500cm3 am platit 842ron nu are cum sa fie asa mare la 2000

astazi sa anuntat,crede-ma ca este de facut deranj printre cretinii astia.si vb la mine in valcea nu peste tot.

 

Stai umpic, asta s-a intamplat in toata tara sau numai la tine ? nu prea sunt la curent cu stirile, cel putin ce am auzit ultima oara e ca ar fi modificare iar toate impozitele din aprilie si va fi o alta formula de calcul insa una si mai nefavorabila decat asta de acu .

Link to comment
Share on other sites

Ce prostie, nu poti sa-ti inmatriculezi masina in alt oras ? la mine aici e vreo 150 ron parca la 2000cm3 insa daca au inceput sa creasca in valcea si alte orase sigur pan la sf anului vor ceste in toate orasele. Daca te pot ajuta cu ceva sa-ti inmatriculezi aici si poti plati pe net sa scutesti niste bani, mi se pare aiurea sa platesti cat unul cu motor de 2500cm3, oricum cat despre pdl nu va mai amagiti singuri, nu le puteti face nimic si nimeni n-o sa le faca nimeni, oamenii si-au pus un plan bine la punct inainte sa faca pact cu diavolul ( adica inainte sa vina la putere ilegal ) si din cel acel moment vor duce totul la bun sfarsit si nimeni nu o sa le poata face nimic, am cateva cunostinte sus si pot sa garantez 100% ca nu o se schimbe nimic decat in mai rau pt ca planul lor nu e nici pe jumate aplicat. Romania va ajunge o tara de sclavi care vor munci din greu zi si noapte abia isi vor permite mancarea si hainele de pe ei si vor sustine aceasta retea mafiota care nu va fi niciodata eliminata, nici macar prin revolutie, au n planuri in caz de se ajunge la cea fost in 89 sa nu credeti ca sunt asa de prosti cum par la tv.
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se poate ,mai bine imi inmatriculez masina in bulgaria,este super ok,aici nu prea mai e de trait,

fostul nostru primar l-au bagat la pirnaie,a iesit ,masa mare ,si au conturi de 80 de mil de E in elvetia, si il doare in spate,a bagat primaria in datorii mari de tot, la fel si primarul actual care pe vremea lui era viceprimar,binenteles PDL

 

Stai linistit cu bulgaria ca nu va mai merge nici aia, eu le-am platit la mizerii astia impozitul pe anu asta desi initial am fost tentat sa numai platesc nimic si sa plec cu masina in UK si sa ma caute ca numai am alte proprietati pe numele meu, dar ma gandesc sa nu le faca rau familiei sau cine stie ce le vine in minte la astia nu e un capat de tara, am platit anul, asta voi plati si la anul dupa care voi inmatricula masina in UK chiar daca impozitul e triplu fata de aici cel putin nu le dau bani la hoti, mi-am calculat pe un site din UK si ar veni 20 Lire pe an impozitul la E39 din 2002 / 525i acum sa vad acolo ca parca nu prea imi vine sa cred ca e asa putin. A-si vrea sa pastrez masina chiar daca nu o voi mai folosi imi place foarte mult si vreau sa o am amintire, este masina mea preferata si nu cred ca alta masina va reusi sa ma cucereasca asa cum m-a cucerit asta.

Link to comment
Share on other sites

ma toti ziccem ca plecam ca facem nustiu ce, dar chiar nu putem face ceva cu cirnatii astia de la putere?

 

Nu.

 

Ca sa se schimbe ceva trebuie sa mai treaca cel putin o generatie. De ce ? simplu, generatia actuala e formata din oamenii care au trait in comunism si le este frica sa deschida gura si mai sunt si obisnuiti cu greul, cultura si educatia lor formata in perioada comunista este una pur cretina, de ce sa ai masina puternica ? nu poti merge cu autobuzul, la ce iti trebuie aia, cealalta etc. Drept urmare cine sa faca revolutie ? mosnegii ? si nu ma gandesc ca nici dupa ce va trece o generatie se va schimba ceva, pt ca observ generatia actuala, majoritatea nu-i intereseaza nu le pasa si le e prea greu sa se consume pt ce se intampla, ei au distrus scoala si au educat romanii prin libertate prea mare, care a permis droguri, manele si tot ce-i mai rau in felul asta tinand tinerii preocupati si distrugandule mintea, au distrus scoala, nu se mai invata nimic, sistemul de invatamant din romania cu hartia si pixu, tabla si creta, predatul si ascultatul e unul primitiv si care nu da rezultate, copii devin plictisiti sa tot invete prostii care nu le ajuta la nimic si refuza sa invete, iar asta are urmari, mintea daca nu-i antrenata se atrofiaza la fel ca un muschi si asa ajung o mare parte niste cretini, restu care au alte pasiuni si totusi isi folosesc mintea la ceva constientizeaza ce se intampla, ajung sa se implice sa le pese, tipa striga dar restu nu le pasa, nu se obosesc si nu se deranjeaza, la fel cum au dresat si manipulat populatia si continue sa o faca eu nu vad posibil nici un fel de schimbare motiv pt care abandonez nava, a-si sta sa lupt daca a-si vedea o speranta, dar nu o vad. Foarte putini romani au educatia si mentalitatea populatiei din tarile straine, eu daca vad ca cineva pleaca de la servici mai devreme cu juma de ora mi se pare o chestie abuziva si a-si reclama pe loc, respectivul merita taiat din salariu avertizat si daca continue dat afara, dar altii gandesc altfel, am si eu treaba acasa etc. Romanii se plang ca au salarii mici, pai au pt ca si munca care o fac nu se compara ca in afara, aici e foarte relaxata munca, in afara se munceste din greu si e o supravietuire sa nu-ti pierzi locul de munca, daca superi vreun client sau faci vreo aberatie sa pleci nejustificat sau cum se face la noi esti dat afara. Romanii nu sunt educati, care au mai fost pe afara stiu cum e munca, stiu cum sunt oamenii si toate, la noi visul romanului e sa cante manele, sa fie smecher, sa aibe gagici, masina tare, permis luat la pitesti, etc. Tu chiar nu ai contact cu lumea ? nu vezi cum gandeste lumea deaici ? cum poti sa mai speri la ceva ? Eu am foarte mult contact cu lumea zilnic si am incetat sa mai sper inca de anul trecut si stiu cam tot ce va fi va fi mai rau vor aparea legi si taxe tot mai abuzive si mai abuzive, preturi la fel si NIMENI nu o sa faca nimic. Nu vezi romanii ce idei imbecile au ? legat de chestia cu benzina, nu punem benzina 3 zile sau platim cu monede la peco, pai asta la ce ajuta ? ce-ar trebuii facut ? dat in judecata Petrom, insa datorita legilor din romania (care sunt cele mai tampite din lume si sunt facute in asa fel incat unii si altii sa scape cu basma curata) nu ar ajunge nicaieri.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

QUOTE'' Romanii se plang ca au salarii mici, pai au pt ca si munca care o fac nu se compara ca in afara, aici e foarte relaxata munca, in afara se munceste din greu si e o supravietuire sa nu-ti pierzi locul de munca"

 

Gandeste-te,daca ar munci mai mult ar fi rasplatiti cum se cuvine?Tot ce conteaza acum e profitul,nu intereseaza pe nimeni de cum o duce angajatul X.Oricum, peste tot e din ce in ce mai rau pt oamenii simpli,nu numai in Romania.Dupa parerea mea Ro este o tara in care oamenii muncesc ca sclavii pt investitorii straini care sunt sustinuti de cei de sus si care platesc niste salarii de mizerie si au niste profituri uriase de pe urma romanilor.De ce credeti ca vin toti in Ro,ca sa platesca salarii de 200e si pe urma sa-si vanda produse in Europa la preturi raportate la salariile lor.In Franta e plin de Dacia,si saracii romani muncesc pe niste salarii de 2 lei,pretul masinilor in Ro e f mare raportat la salariile romaniilor,suntem multumiti ca sunt locuri de munca pt romani ,dar la ce salarii???Nu stiu daca Romania se va ridica vreodata,am ramas rau in urma,oamenii din provincie sunt f usor influentabili,reprezinta majoritatea populatiei

Link to comment
Share on other sites

QUOTE'' Romanii se plang ca au salarii mici, pai au pt ca si munca care o fac nu se compara ca in afara, aici e foarte relaxata munca, in afara se munceste din greu si e o supravietuire sa nu-ti pierzi locul de munca"

 

Gandeste-te,daca ar munci mai mult ar fi rasplatiti cum se cuvine?Tot ce conteaza acum e profitul,nu intereseaza pe nimeni de cum o duce angajatul X.Oricum, peste tot e din ce in ce mai rau pt oamenii simpli,nu numai in Romania.Dupa parerea mea Ro este o tara in care oamenii muncesc ca sclavii pt investitorii straini care sunt sustinuti de cei de sus si care platesc niste salarii de mizerie si au niste profituri uriase de pe urma romanilor.De ce credeti ca vin toti in Ro,ca sa platesca salarii de 200e si pe urma sa-si vanda produse in Europa la preturi raportate la salariile lor.In Franta e plin de Dacia,si saracii romani muncesc pe niste salarii de 2 lei,pretul masinilor in Ro e f mare raportat la salariile romaniilor,suntem multumiti ca sunt locuri de munca pt romani ,dar la ce salarii???Nu stiu daca Romania se va ridica vreodata,am ramas rau in urma,oamenii din provincie sunt f usor influentabili,reprezinta majoritatea populatiei

 

Nu se va ridica, si nu e chiar asa ce zici referitor ca e greu si in alte tari, in UK salariul minim pe ora este de 5.95lire asta inseamna lunar aproximativ 1250 Lire pt cel mai josnic muncitor. Cu banii aia poti traii mult mai bine decat aici cu 500 ron care e salariul minim. Iar daca ai o facultate si nu ai facut-o doar ca sa ai hartia, adica ai iesit si cu ceva experienta cat de mica, poti sa lucrezi pe un salariu lunar de ~2000 lire. Si asta la 3-4 luni de la terminarea masteratului. Nu cred ca e comparabil cu ce e in romania, unde dupa ce faci scoala de iti distrugi creierii, castigi 10 mil sau poate in bucuresti sunt salarii mai mari. Iar anglia nu e cea mai roz tara din ue, sunt tari care o duc mult mai bine, Germania, Luxemburg, Austria, Suedia, Norvegia, Danemarca, Belgia etc. Anglia e undeva putin peste Italia, Spania, Franta unde salariile sunt de ~800-1000 Euro cele mai de jos, insa acolo atat munca de jos cat si cea de sus este foarte luata in serios. Aproape in orice domeniu lucrezi, iti este interzis sa parasesti postul pe motiv ies la o tigara, ma duc sa mananc, vb la telefon, nu ai voie sa vb cu colegii decat strict in interes de servici, si multe altele. Am pe cineva in Germania care lucreaza acolo de 8 ani, cand intra la servici lasa telefonul mobil in verstiar si il ia la plecare nu are voie sa vb cu nimeni altceva decat legat de servici, este filmat si verificat permanent ce face unde se duce cat sta la baie etc. Intradevar, nu ii tine peste program, din punctul asta de vedere e foarte ok, cand se face ora ai plecat si ce stai in plus este platit dublu ( si stai doar daca vrei nu esti obligat ) dar cat stai la servici iti faci treaba, in romania e foarte relaxata munca insa nu asta este motivul salariilor proaste, ci hotia la nivel inalt ziceam doar asa ca o paralela chestia asta. Voi inca mai credeti ca, comunismul a cazut in 89 ? nu chiar, s-a modernizat doar, e un comunism mai modern, avand in vedere ca daca vb ceva despre pdl sau basescu te aresteaza ( cazurile becali, mazare, diaconescu, vadim si altii) daca faci proteste ca nu esti multumit de salarii, pretul benzinei etc te amendeaza si te ameninta cu puscaria, ce fel de democratie e asta ? ei nu respecta nici o lege si nimeni nu le face nimic dar noi daca facem cea mai mica greseala suntem compromisi. De multe ori la nervi am zis ca asta merita romanii pt ignoranta lor (f multi au votat cu basescu si unii inca il mai sustin in continuare), altii nici nu se obosesc sa se deranjeze sau sa le pese referitor la ce se intampla in tara iar altii cauta si ei sa fure la fel cum fura cei de sus. Dar pe langa astia sunt si oameni care n-au nici o vina, oameni care sufera din cauza prostiei si a hotiei si care nu au nici o vina ca s-au nascut aici si mi-as dori foarte mult sa ii ajut pe acei oameni, crezi ca e usor sa pleci ? nu e deloc usor crede-ma, cel putin pt mine, imi va fi mie mai bine dar cum ramane cu ceilalti care sunt aici ?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca singura solutie ar fi o lovitura de stat,dar nu ca aia din '89 unde asteptam cu totii sa se termine mai repede(balamucul) si dupa aceea cascam ochii si urechile la gogomaniile lui iljici,ci una zdravana sa semene a razboi civil si "maziliti" toti,dar absolut toti.Ori ei ori noi! Am observat ca poporul roman a gresit pt a nu stiu cata oara,nu s-au lecuit cand l-au votat pa nea ion,a trebuit sa-l voteze si pa marinar,si unde mai pui ca l-a votat de doua ori...deci aceeasi prostie repetata! Ca sa nu mai zic si de marioneta aia de ciocos. Cred ca cea mai mare greseala am facut-o la '89...nu trebuia sa se termine doar cu impuscarea ceausestilor,trebuia sa se continue si cu restul(si stim bine cu cine)pt ca toti care sunt acum fie la putere sau opozitie,au facut parte din acelasi regim(au fost catei,care mai tarziu l-au "sapat" pe ceausescu).
Link to comment
Share on other sites

azi am avut o mare surpriza ascultind un post de radio local spunind ca edilii nostri locali au marit taxele si impozitele pt investitiile facute in 2010 si eu care credeam ca impozitul la motor de 2000 era 200 ron aflu cu stupoare ca era marit la 350 si acum de la 01.01.2011 l-au facut la 750 ron

pai PDL-ul asta nenorocit nu merita un molotov? :twoup:

rm valcea este orasul cu pricina.

 

Nu te agita, sunt niste retarzi ziaristii. Probabil de la articolul asta din Adevarul s-a facut valva.

 

http://www.adevarul.ro/locale/ramnicu-valc..._408559290.html

 

Spre exemplu, citat din articol:

 

Impozitele cresc ºi ajung la 2160 de lei pentru maºini de 3000 de cmc, aºa cum se aratã În tabloul taxelor locale publicat de primãria Râmnicului. Aceleaºi documente, emise Însã de primãriile din Ploieºti ºi Piatra NeamÞ impun pentru cetãÞenii acestor oraºe, pentru acelaºi tip de automobil, un impozit de 1080 de lei.

 

Pai atata e din august impozitul, adica dublu, nu de acum. Deci nu s-au mai dublat in plus fata de alte orase, stai linistit. Aia de la primariile din Ploiesti si P.Neamt nu si-au facut update probabil si retarzii astia au luat-o de buna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu doresc sa ma erijez in aparator al statului dar... prea dam vina pe el.

cred ca in fond si la urma urmei, fiecare dintre noi a concurat la situatia actuala.

cum? simplu: prin ignoranta.

si o sa enumar cateva aspecte care le-am(nu eu, ci noi toti!) ignorat:

1*ajutoarele oferite de stat saracilor - ma refer la cei ce nu au muncit niciodata!

2*neputinta(sau ne-silinta) sistemul legislativ;

3*aroganta celor care cumpara voturi cu sarmale si pufuleti;

4*nepoata sefului care vine sa se angajeze ... si e doar o piti(vorba lui @poleposition - baaa cum arata: ai da in ea... ca surdu-n clopot!);

5*"solidaritatea" fata de bancorex:

6*parazitismul social al unor categorii de cetateni;

7*traiul bun al pensionarilor pe caz de "boli inchipuite"...

8*taierea salariilor, dar mai ales a pensiilor(un lucru pentru care bunicii si parintii nostrii au platit);

exemplele pot continua la nesfarsit.

 

peste tot aud ...toata lumea fura...

 

daca stam si ne gandim mai bine:

- bunicii nostrii au lucrat la CAP, SMA ... si acolo se fura cat puteai duce acasa;

- in ultimii douajdeani s-a devalizat tot(spun unii) - astia ar cam fi parintii nostrii; ei sunt cei care ne conduc, nu altii !

- si acum noi... am vrea sa mai furam si nu avem ce?

sau ce vrem? sa muncim? sa fim seriosi: cartea, munca si carnea de porc sunt ...grele!

 

 

noi intre noi ne furam , ne taxam direct sau indirect, atata timp cat muncim si permitem ca altii sa se infrupte din rodul muncii noastre.

statul a dat dovada de ... inclinatii "umaniste". de multe ori a luat de la cei ce aveau(putin sau mult) si a dat la ...orbeti(cum le spun eu).

fiind oronatorul de credite... e normal sa isi indese desagii proprii.

 

cu tot respectul, dar cred ca noi avem cea mai mare vina.

 

Autocritica .... unde este, domnilor?

 

p.s.

nu aruncati cu pietre... ca si eu sunt in situatia voastra.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Pai si ce te miri, asta e politica sociala a PSD care a tinut tara in loc atatia ani. Faza a fost in felul urmator.

 

PSD a furat + romanii au furat = LOVE. Cata vreme si romanul se invartea, prea putin a contat ca aia de la putere au distrus si devalizat tot.

 

PDL fura + romanii nu mai fura = HUO. Acuma ca astia de la PDL fura in continuare ce mai pot, dar le dau in nas la romani de le-a ajuns cutitul la os, nu mai e smecherie tata, pai ce inseamna asta, noi sa fim mai fraieri?

 

Deci cum suna viitorul? Urmeaza din nou PSD-ul la putere probabil, vor fura ce a mai ramas, dar ce smecheri suntem noi ca o sa mai rupem si noi un pic, boerie tata. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ce imi place mie de astia care se uita la Germania si Anglia si alte tari dezvoltate si zic ca ce naspa e in Romania , pai ia mai uitati-va voi si pe la Mali , Congo , Afghanistan si alte tari de-astea si o sa ziceti ca Romania e un fel de paradis.Cred ca multi au uitat ce 'bine' era in Romania in anii 80...
Link to comment
Share on other sites

Ce imi place mie de astia care se uita la Germania si Anglia si alte tari dezvoltate si zic ca ce naspa e in Romania , pai ia mai uitati-va voi si pe la Mali , Congo , Afghanistan si alte tari de-astea si o sa ziceti ca Romania e un fel de paradis.Cred ca multi au uitat ce 'bine' era in Romania in anii 80...

 

Tu traiesti in anii 80 ? Nu e normal sa discuti despre timpurile actuale, si vb despre Anglia si Germania ca sunt tari din apropierea noastra n-am sa vb acum despre Korea, Singapore sau tari de genul asta Taiwan, Noua Zeelanda, unde se traieste mult mai bine ca aici oricum dar sunt foarte indepartate iar limba asiatica este grea si pe langa asta e greu si cu actele. In tarile europene e cel mai usor de emigrat atat pt partea de documente cat si pt limba orice limba ar fi ea e, e relativ usor de invatat cu exceptia limbii germane si a celor din tarile nordice.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca te nasteai in Africa Centrala ce mai ziceai de Romania.E adevarat ca suntem mult in urma Europei de Vest ,dar vom progresa si noi usor-usor ,daca nu venea criza asta era chiar binisor , luasem si noi un pic de avant.Rabdare , rabdare.... Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca te nasteai in Africa Centrala ce mai ziceai de Romania.E adevarat ca suntem mult in urma Europei de Vest ,dar vom progresa si noi usor-usor ,daca nu venea criza asta era chiar binisor , luasem si noi un pic de avant.Rabdare , rabdare....

 

Vom ce ? haha, stai sa ghicesc, esti pdlist cumva ? ia zi, nu-i asa ca romania a adoptat cele mai bune masuri si in urma lor va ajunge una din cele mai dezvoltate tari din europa ? numai stiu cine zicea la tv chestia asta anu trecut dupa ce s-a marit tva-ul. Omule, nu te amagi singur ca esti tare naiv, romania nu v-a progresa nicicum va regresa. Tu nu ai inteles nimic, tot ce se face acum este ca numai au de unde sa fure si nu le convine sa administreze tara pe gratis nu pt binele tarii si se va intinde atat de mult coarda incat o sa ramana in tara doar unii care tine care vor fi sclavii lor cu gandul ca incet incet vom progresa si o sa va proteasca prin mass media ca vom ajunge mare putere economisind etc, la fel cum ii prosteste pe astia care lureaza la amway le arata poze cu dubaiu si le pune muzica si toti gata se apuca si isi vand si sufletu ca sa vanda produse crezand ca ii trimite cineva in dubai, mare tara de oameni fara minte cum sa poti sa crezi ca vom progresa ? tu stii ce-i ala progres ? daca ei din banii care ii iau de la noi, nu planteaza un copac din ce sa vina progresul ? in fine, mie mila doar de unii care sufera din cauza prostiei celorlanti. Esti tu curios daca ma nasteam in africa ce legatura are asta cu realitatea ? asta arata ca, creierul tau e putin inchis la culoare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.