Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Normal ca nu e foarte simplu insa e o solutie pentru cine isi doreste si vrea sa tinda cat mai mult spre normalitate.E imposibil sa se schimbe ceva radical in tara asta,radical adica in 10-20 ani,poate doar sa vina al 3-lea razboi mondial sa ne cucereasca naiba careva,aia de prin vest probabil mai trag sperante de genul,pe noi astia de prin sud cine naiba sa ne ia,bulgarii si sarbii,deci mai bine nu.

 

Depinde cum e firea oricarui om si la ce varsta e,daca deja ai un 30 ani sau peste,copil nevasta,e foarte greu,desi altii mai pleaca si in situatia aia.Cu rudele n-ai ce sa faci,cu casa normal ca nu o vinzi la inceput,o inchiriezi,daca dai chix ai macar unde sa te intorci,unde sa stai,cu timpul 5-10 ani cand deja lucrurile sunt clare ca ramai acolo,o vinzi.Conteaza fiecare cum se acomodeaza,e posibil sa se intample si ce spui tu,sa te apuce dorul de tara asta infecta desi pare greu de crezut,e foarte posibil.Sclavagism tot exista,modern insa,deci cumva toti suntem sclavi nu asta e problema :twoup:

Link to comment
Share on other sites

blitz: de unde crezi tu ca au astia care conduc tara bani de rolls-uri si maybach-uri ? salarii de sute de mil, vacante in dubai, hoteluri in monte carlo si altele ? din taxaele idioate care le platesti tu si altii ca tine care se asteapta la evolutie a romaniei. Normal ca sunteti sclavii, tu ai un salariu mizer care nu-ti permite nici macar o masina de talie medie sa o iei de noua, aici ma refer la o marca precum audi, bmw, mercedess. Sa numai zic ca nu-ti permiti sa te duci in las vegas sa stai la un hotel decat daca faci imprumut pe 20 de ani, si daca mai stai si la bloc, inloc sa ai o vila intr-o zona rezidentiala inseamna ca esti mult sub nivelul normal de trai bine. In alta ordine de idei tu "supravietuiesti" in timp ce sclavagesti pt ei sa aibe luxul pe care nici americanii nu il au decat cei din rang-ul miliardarilor. Si da, esti sclavul lor si contribui la asta, scoate-ti din cap orice altceva si obisnuietete cu ideea oricat ai incerca sa negi si sa te convingi ca nu-i asa.

 

Alex4Tuning:

cine are posibilitate si nu pleaca e fraier rau din punctul meu de vedere

 

Total si 100% deacord cu tine. Cine sta aici nu e decat un slav al edililor sau un hot ca ei care fura de la sclavii de muncesc zi si noapte pt un ap de 2-3 camere si o masina sh din germania. Si unii mai sunt si prostiti in asa fel incat isi imagineaza ca nu sunt sclavi. Civilizatie in romania nu exista si nu va exista niciodata. Doar azi am avut 3 exemple de prostie romaneasca. Am intrat intr-un xerox sa scot ceva de pe stick aia deacolo pe langa faptu ca nu stia sa dea copy/paste s-a chinuit vreo 10 minute dupa care a renuntat si a inceput sa vb pe mess cu cineva, mi-am smuls sticu din calculator si am pelcat pierdusem 20 min de aiurea. Exemplu de civilizatie romaneasca. Pe urma am fost la kaufland care chipurile e magazin german. Am cumparat marfa de vreo 300 ron, ma duc la casa imi inchide casa in nas pe motiv ca s-a terminat programul. Era 21:30, ma duc la alta casa, erau doar 2 case dita mai coada, pan la urma redeschide aia casa vazand ca e multa lume. Foarte frumos gest ma alunga dupa care deschide iar. Stau peste 20 min la rand si aud zicand la boxe ca daca stai la rand mai mult de 5 minute si nu sunt toate casele deschise primesti un bon de 3 lei. Din curiozitate am vrut sa verific asta, nu ca mi-ar fi trebuit la ceva bonul dar eram curios ce se va intampla. Logic am fost trimis de la cutare la cutare de vreo 5 ori. Apoi au aparut niste indivizi de la securitate si m-au luat la intrebari de parca a-si fi fost infractor, m-au controlat in cos, m-au verificat cu aparatul sa nu fi furat marfa. S-au adunat 4 si stateau toti la usa ma si busea rasu, i-am intrebat daca doresc sa ma dezbrac sa ma verifice sa nu fi ascuns in chiloti ceva. Pana la urma vine sefa de magazin si zice ca nu a fost nici o problema la case si nu s-a asteptat circa 2-3 minute de fiecare si daca ma mai poate ajuta si cu altceva. Pe mine chestiile astea ma termina, ca in tara asta toti trag chiulu la servici, nu fac nimic, vor salarii mari si absolut nici o institutie nu e serioasa, oriunde te-ai duce daca ai deaface cu romanu poti sa te lasi pagubasi, culmea am pus un bilet la reclamatii cu tot evenimentul in ideea ca va fi sancionata macar aia care mi-a zis ca, casa e inchisa la 21:30 desi programul e pana la 22:00, si cat mi-am scos toate produsele din cos si le-am pus in jante etc a venit cineva si a scos biletu care l-am scris din cutie =)). Oare pt ce sa stau aici ? sa vad zilnic natia asta de oameni needucati ? Si a 3 chestie, a fost cu un restaurant unde merg cel putin odata pe saptamana si fac consumatie de ~50 ron. Am lasat cateva minute masina sa iau niste documente de la cineva, in ideea ca sunt client la ei si nu se vor supara, cand m-am intors era patronu cu o scandura in mana si a zis ca daca nu imi mut masina mi-o sparge si ca imi da si in cap cu scandura, daca parchez acolo intru si intru in restaurant bine, daca nu sa ma duc in .... . Cu cativa ani in urma, obisnuiam sa ma bat, sa ma cert si sa fac scandaluri insa toate astea n-au facut decat sa imi afecteze viata cu doua dosare penale care nu prea mi-au prins bine in viata si acum e cam nasol daca nu imi corectez comportamentul, pt ca vreau sa parasesc tara si sa nu ajung in vreo puscarie pt un prost care n-a fost educat. Insa mi se pare foarte interesant modul romanilor de a face afaceri si unii se mai si ingramadesc la oameni din astia. In orice alta tara daca faci o plangere si esti nemultumit deva esti rezolvat pe loc cu scuzele de rigoare si primesti si ceva cadou. Si astea sunt doar cateva exemple care mi s-au intamplat intr-o zi dar dealungul vietii in romania mi s-au intamplat foarte multe care incet incet m-au impins sa fac pasul plecarii. Eu nu traiesc intr-o tara cu oameni din astia, sa invete cum sa se poarte cu oamenii si cum sa faca afaceri si cum sa conduca si administreze o tara. Desi si-au asigurat banii cat pt 5 vietii sper ca intr-o zi la toti astia care au dus-o bine pe munca altuia sa pateasca ceva incat sa nu se poata bucura de ce au furat iar patronii sa ajunga in faliment si puscarie si sa invete sa se poarte atat cu oamenii cat si cu angajatii lor.

Link to comment
Share on other sites

Tetzusan,eu ce inteleg din ce spui? Ca, suntem o natie de needucati,de primitivi,cum am vrea sa fie mai bine cu o asa societate?Ce procentaj de romani e civilizat?Cati romani sunt educati?Cati romani respecta niste reguli elementare in societate? In mediu rural isi dau cu topoarele in cap,isi sparg sticle in cap la discoteca.Cati romani respecta natura?Daca nu sunt cosuri de gunoi trebuie sa lase mizerie peste tot.Daca fac 100km in tara pe drum national voi vedea cel putini 10 soferi care arunca tigari si gunoaie pe geam.In Bucuresti,capitala unei tari,se iau la bataie in trafic,se scuipa, se injura etc.Se iau la bateie pe locurile de parcare.Sunt oamenii stresati din cauza traiului,dar rezolva ceva cu asta?Nu regret ca am plecat din Ro,ma suturasem sa ma consum din cauza prostiei omenesti si sa sper ca va fi bine,sa-mi treaca viata,pe urma sa regret ce n-am facut.Am ajuns la concluzia ca,nimic nu e intamplator.Romania isi cam merita soarta,pacat de putinii oameni civilizati care sunt in minoritate si nu pot face mare lucru
Link to comment
Share on other sites

Tetzusan,eu ce inteleg din ce spui? Ca, suntem o natie de needucati,de primitivi,cum am vrea sa fie mai bine cu o asa societate?Ce procentaj de romani e civilizat?Cati romani sunt educati?Cati romani respecta niste reguli elementare in societate? In mediu rural isi dau cu topoarele in cap,isi sparg sticle in cap la discoteca.Cati romani respecta natura?Daca nu sunt cosuri de gunoi trebuie sa lase mizerie peste tot.Daca fac 100km in tara pe drum national voi vedea cel putini 10 soferi care arunca tigari si gunoaie pe geam.In Bucuresti,capitala unei tari,se iau la bataie in trafic,se scuipa, se injura etc.Se iau la bateie pe locurile de parcare.Sunt oamenii stresati din cauza traiului,dar rezolva ceva cu asta?Nu regret ca am plecat din Ro,ma suturasem sa ma consum din cauza prostiei omenesti si sa sper ca va fi bine,sa-mi treaca viata,pe urma sa regret ce n-am facut.Am ajuns la concluzia ca,nimic nu e intamplator.Romania isi cam merita soarta,pacat de putinii oameni civilizati care sunt in minoritate si nu pot face mare lucru

 

Pai ai cam inteles bine alex80. Ai dreptate in ceea ce zici si ai facut foarte bine ca ai plecat. A sta aici si a spera ca va fi mai bine e pura naivitate pt unii si pura prostii pt altii ( care spun ca sunt multumiti si astepta ca lucrurile sa fie mai bune). Cum sa fie lucrurile bune, cand in continuare oamenii sunt concediati, salariile si pensiile taite, tot imprumutam si nu dezvoltam nimic din banii care ii imprumutam se duc in buzunare la hotii care conduc. Ce poate fi bine ? Nu vad logica unora, care spun ca vom progresa, ca lucrurile isi vor revenii. Cum ? ar trebuii sa fie ceva la orizont, ziua buna se vede de dimineata, dar atata timp cat nu e nici un semn ca va fi mai bine, si sunt multe alte semne ca va fi rau, cum poti sa speri si sa te astepti sa fie mai bine ?

Link to comment
Share on other sites

si in alta tara daca pleci tot sclav esti, dar pe alti bani.

la noi inca e libertate .

 

E libertate din punct de vedere legal. Insa poporul din jur nu te mai lasa sa fii liber. Prin libertate inteleg si libertatea de a te exopriam dar si libertatea de a te bucura cu ceea ce ai sau sa poti face ce vrei (evident sa nu deranjezi pe ceilalti)

 

S-a ajuns ca daca ai o masina scumpa sa se uite lumea la tine urat. Daca ai casa mare si frumoasa, parerea majoritatii este ca e normal sa fii suprataxat. Daca un chelos cu ceafa lata are ceva business, sigur ala e un smecher care nu sta la semafor, care nu sta la coada si care in magazine da peste tine.

 

Toate astea fac treptat ca placerea de a te bucura de ale tale sa scada si sa nu mai fie asa mare libertate...

Link to comment
Share on other sites

Tetsuzan tu ai impresia ca doar la noi se fura?Crezi ca noi am inventat furatul?Ia vezi cati bani s-au pompat in fosta RDG si pe unde au ajuns banii...sunt multi care sunt someri pe acolo si altii si-au tras toti banii care erau pt dezvoltarea zonei.Intradevar oamenii simpli o duc mult mai bine acolo , conditiile minime de trai sunt mult mai bune.Oricum vad ca o dai cu oamenii civilizati dar tu ai 2 dosare penale...cam ironic!
Link to comment
Share on other sites

Tetsuzan tu ai impresia ca doar la noi se fura?Crezi ca noi am inventat furatul?Ia vezi cati bani s-au pompat in fosta RDG si pe unde au ajuns banii...sunt multi care sunt someri pe acolo si altii si-au tras toti banii care erau pt dezvoltarea zonei.Intradevar oamenii simpli o duc mult mai bine acolo , conditiile minime de trai sunt mult mai bune.Oricum vad ca o dai cu oamenii civilizati dar tu ai 2 dosare penale...cam ironic!

 

Pai, cand esti provocat si chiar atacat ca fost boxeor ce vrei sa fac sa stau sa iau bataie ? normal ca am ripostat, doar ca cei care fac legea au vazut diferit lucrurile asta inseamna sa ai pile la politie eu refuz sa dau bani ca sa mi se faca dreptate. Asta a fost greseala mea si faptul ca am subestimat legea si smecherii. M-am trezit ca ei sau dus acasa si eu am ramas acolo. A fost vina mea dar nu pt ca nu am fost civilizat, si pt ca am raspuns la violenta cu violenta. Oricum nu conteaza asta, atata timp cat nu am apucaturi de barosan, nu ma duc in baruri sau cluburi sa ma iau de lume cu masina parcata in fata si telefonu pe masa, nu starnesc certuri cu oamenii din contra incerc sa le evit. Mi-am invatat lectia, romania n-a fost corecta cu mine si pe becali l-au luat la parnaie ca a incercat sa isi faca singur dreptate. Asta inseamna sa judeci un om dupa aparente sa nu iti folosesti mintea sa gandesti. Cat despre RDG, nu cred ca se poate compara ce au furat aia cu ce se fura la noi, cum o duc aia si cum o ducem noi si nici nu isi are rostu sa zici ca peste tot se fura si ca nu noi am invetat furatul atata vreme cat nivelul celorlalti este de 1000 ori mai bun ca al nostru. Nu te minti singur cu chestii din astea si afara se fura, si acolo e greu, nu este adevarat. E grea munca intradevar ca romanu e lenes, dar mai bine sa fie munca grea si viata frumoasa decat invers.

Link to comment
Share on other sites

si in alta tara daca pleci tot sclav esti, dar pe alti bani.

la noi inca e libertate .

 

E libertate din punct de vedere legal. Insa poporul din jur nu te mai lasa sa fii liber. Prin libertate inteleg si libertatea de a te exopriam dar si libertatea de a te bucura cu ceea ce ai sau sa poti face ce vrei (evident sa nu deranjezi pe ceilalti)

 

S-a ajuns ca daca ai o masina scumpa sa se uite lumea la tine urat. Daca ai casa mare si frumoasa, parerea majoritatii este ca e normal sa fii suprataxat. Daca un chelos cu ceafa lata are ceva business, sigur ala e un smecher care nu sta la semafor, care nu sta la coada si care in magazine da peste tine.

 

Toate astea fac treptat ca placerea de a te bucura de ale tale sa scada si sa nu mai fie asa mare libertate...

 

bine punctat. cand vorbeam de orbeti, ... la genul ala de oameni ma refeream, care asteapta... sa li se dea si "jinduiesc" ca si hienele la bunul tau.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Tetsuzan tu ai impresia ca doar la noi se fura?Crezi ca noi am inventat furatul?Ia vezi cati bani s-au pompat in fosta RDG si pe unde au ajuns banii...sunt multi care sunt someri pe acolo si altii si-au tras toti banii care erau pt dezvoltarea zonei.Intradevar oamenii simpli o duc mult mai bine acolo , conditiile minime de trai sunt mult mai bune.Oricum vad ca o dai cu oamenii civilizati dar tu ai 2 dosare penale...cam ironic!

 

Pai, cand esti provocat si chiar atacat ca fost boxeor ce vrei sa fac sa stau sa iau bataie ? normal ca am ripostat, doar ca cei care fac legea au vazut diferit lucrurile asta inseamna sa ai pile la politie eu refuz sa dau bani ca sa mi se faca dreptate. Asta a fost greseala mea si faptul ca am subestimat legea si smecherii. M-am trezit ca ei sau dus acasa si eu am ramas acolo. A fost vina mea dar nu pt ca nu am fost civilizat, si pt ca am raspuns la violenta cu violenta. Oricum nu conteaza asta, atata timp cat nu am apucaturi de barosan, nu ma duc in baruri sau cluburi sa ma iau de lume cu masina parcata in fata si telefonu pe masa, nu starnesc certuri cu oamenii din contra incerc sa le evit. Mi-am invatat lectia, romania n-a fost corecta cu mine si pe becali l-au luat la parnaie ca a incercat sa isi faca singur dreptate. Asta inseamna sa judeci un om dupa aparente sa nu iti folosesti mintea sa gandesti. Cat despre RDG, nu cred ca se poate compara ce au furat aia cu ce se fura la noi, cum o duc aia si cum o ducem noi si nici nu isi are rostu sa zici ca peste tot se fura si ca nu noi am invetat furatul atata vreme cat nivelul celorlalti este de 1000 ori mai bun ca al nostru. Nu te minti singur cu chestii din astea si afara se fura, si acolo e greu, nu este adevarat. E grea munca intradevar ca romanu e lenes, dar mai bine sa fie munca grea si viata frumoasa decat invers.

 

 

Daca zici ca ai fost provocat e de inteles atunci ,si eu am patit-o si tot eu am platit despagubiri dar macar am facut niste damage :twoup: .

Eu nu ma mint cu RDG-ul ci m-au 'mintit' niste nemti veniti asta vara in Romania care lucrau pentru o firma austriaca si ziceau ca a ajuns sa fie mai bine in Austria (nemtii considera austriecii un fel de tigani ai lor) decat la ei.Se fura si la ei dar nu se simte asa tare la nivel de infrastructura pentru ca au o economie de 100 ori mai dezvoltata ca a noastra , aici e marea diferenta.

Link to comment
Share on other sites

In germania un brutar castiga 2500 euro. Cel cu care ai vorbit este poate vreun roman care s-a convertit peacolo =)) Numai romanii unde se duc se plang, inclusiv aici, ce grea e munca, dar bani sa fie multi. Daca un neamt ti-a zis asta , nu inseamna ca in germania e nasol de trait si ca toti emigreaza in austria. Au si ei pleava lor ca peste tot. Nemtii sunt un popor muncitor la fel ca japonezii. Cat despre furat, in orice tara se fura insa nu asta e punctul meu, ci felul cum traiesti, In germania iti poti permite foarte multe raportate la salar si nu la firme, pe langa faptul ca oamenii sunt foarte coresti si institutiile. Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Nu am vorbit cu unu , ci cu mai multi care erau nemti sadea , lucrau pe 5000 de euro plus diurne si alte chestii.Nevasta unuia din ei era la asistenta sociala si zicea ca nemtii din zona sunt foarte lenesi si le cam place sa stea pe ajutor social(care e foarte mare).
Link to comment
Share on other sites

Nu am vorbit cu unu , ci cu mai multi care erau nemti sadea , lucrau pe 5000 de euro plus diurne si alte chestii.Nevasta unuia din ei era la asistenta sociala si zicea ca nemtii din zona sunt foarte lenesi si le cam place sa stea pe ajutor social(care e foarte mare).

 

Gata! m-ai convins ! Germania e o tara naspa! serios, is lenesei si munca e grea. Hai in Romania. Muuult mai bine! Baiatule, eu aduc masini din germania de 4 ani, am rude acolo si am stat mai mult timp decat ai vorbit tu cu cine stie ce samsar care te-a prostit ca e neamt nu-mi zi tu mie cum e in germania si ca e nasol ca debitezi prostii.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ceva tu intelegi altceva si esti foarte agresiv in limbaj...eu ti-am zis ce ziceau ei , tu poate nu mergi in zona din care sunt ei ca si Germania asta e mare totusi.Normal ca e mai bine in Germania ca la noi , eu iti ziceam ca ei acolo nu sunt asa multumiti si vor si ei sa fie la ei ca in ex- Germania de Vest.Toata lumea aspira la mai bine , nu numai tu romanule!
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ceva tu intelegi altceva si esti foarte agresiv in limbaj...eu ti-am zis ce ziceau ei , tu poate nu mergi in zona din care sunt ei ca si Germania asta e mare totusi.Normal ca e mai bine in Germania ca la noi , eu iti ziceam ca ei acolo nu sunt asa multumiti si vor si ei sa fie la ei ca in ex- Germania de Vest.Toata lumea aspira la mai bine , nu numai tu romanule!

 

Nu. Ceea ce incerci tu sa zici este ca in toate tarile e la fel de rau ca in romania sau ca ori ince tara ai fi te lovesti de aceleasi probleme lucru fals. In germania sunt alte probleme insa nici pe departe financiare. Oamenii vor sa traiasca mai bine, insa dejs traiesc f bine spre comparatie cu noi care suntem foarte jos. E tipic lor sa vrea mai mult, au o mentalitate asemanatoare cu cea a japonezilor, tind spre mai bine. Dar e total eronat sa zici ca si acolo se fura, si acolo e greu si ei ai probleme etc.

Link to comment
Share on other sites

Bine in Germania nu se fura,ei nu au nicio problema, e totul roz...Eu inteleg ca daca te uiti din Ro la ei pare totul roz ,dar pentru unul care locuieste acolo si vede ca patronii s-au imbogatit peste masura cu ajutoare de la stat pt fosta RDG, iar in Germania de Vest e mai bine , salarii mai bune, nu e la fel,nu ii convine.Oricum inchei discutia ca nu isi are rostul , e un topic despre impozit.
Link to comment
Share on other sites

Bine in Germania nu se fura,ei nu au nicio problema, e totul roz...Eu inteleg ca daca te uiti din Ro la ei pare totul roz ,dar pentru unul care locuieste acolo si vede ca patronii s-au imbogatit peste masura cu ajutoare de la stat pt fosta RDG, iar in Germania de Vest e mai bine , salarii mai bune, nu e la fel,nu ii convine.Oricum inchei discutia ca nu isi are rostul , e un topic despre impozit.

 

 

este unii care stie mai bine ... dom'le ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ceva tu intelegi altceva si esti foarte agresiv in limbaj...eu ti-am zis ce ziceau ei , tu poate nu mergi in zona din care sunt ei ca si Germania asta e mare totusi.Normal ca e mai bine in Germania ca la noi , eu iti ziceam ca ei acolo nu sunt asa multumiti si vor si ei sa fie la ei ca in ex- Germania de Vest.Toata lumea aspira la mai bine , nu numai tu romanule!

 

posibil ca harnicia si zelul individual sa nu fie foarte ridicat la nemti (ei merg dupa ceas, nici mai repede si nici mai incet). in mod cert nu sunt la fel de harnici ca romanii care au ales sa lucreze pe afara. ca sunt foarte organizati si promoveaza ideile bune si oamenii inteligenti, este alta treaba...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, ca statul a avut mai mult de pierdut la "buget" dupa majorarea impozitelor.

 

Nu au platit nici 15% din posesori de motoare mai mari de 2.000cm (si eu fiind printre ei) , deci bugetul este pe "gaura" comparat cu 2008-2009 .....il "fac" de 1,8 cm si asa il platesc... nu de zgarcit, ci din lipsa de respect pentru stat si cei care-l conduc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut , vreau sa imi iau un bmw 530 sau 535 si vreau sa stiu de acuma , pt a sti cum sa fac cu actele , cum as putea sa fac ca impozitul sa fie mai mic . Am auzit ca ar fi mai ieftin pe la sate , comune . Se poate un site unde sa calculez sa vad diferenta intre orasul meu si un sat sau comuna ? as putea sa o pun pe numele la bunica care sta la sat , daca as scuti ceva , altefel nu stiu daca prea are rost daca suma scutita nu e destul de buna :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.