Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Am o masina vanduta in 30 dec 2010 unei firme romanesti. Pe 31 dec firma a vandut-o unei persoane iar de la persoana am luat-o pe 25 ian. Am facut actele le-am dus inainte pe 30 ian si mi-au calculat taxa vreo 68 mil la motor de 2000 3-4 ani vechime!

 

Acum eu am citit legea si din ce zice eu consider ca trebuia sa fie pe taxa veche dupa actele care le-am dus. Ei au intrepretat legea cum ca masina nu a fost adusa pt inmatriculare ci pt vanzare. Nu am vazut sa scrie ceva de genu asta dar in fine...

 

Am depus o contestatie pe 1 feb dar deja suntem in 15 si nici un raspuns!

 

Oare am dreptate sa sper la taxa veche sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Se recalculeaza si diferenta pe semestrul 2 de anul trecut,asa mi-au zis la ghiseu,cica de atunci s-au majorat impozitele si sa nu cumva sa ramanem datori statului.

Pentru e39 motor 520(2.2) a fost 900 si ceva,nu mai retin exact si la 525 a fost 1100 si ceva maruntis...

Link to comment
Share on other sites

11 x 72 =792 lei

pana in 30 aprilie mai ai 10% reducere

eu acum am platit pt 525-ul meu 13x72=936 - 94 de lei reducerea de 10 procente

 

astazi am achitat si eu o amenda radar,okazie cu care am intrebat cat este impozitul la 525-ul meu si mi s-a zis ca 1060lei daca platesc pana in martie,si 1100+un pic dupa acesta data <_<

eronat. poate mai ai ceva acolo inafara de masina. este 936 fara reducere .

Link to comment
Share on other sites

11 x 72 =792 lei

pana in 30 aprilie mai ai 10% reducere

eu acum am platit pt 525-ul meu 13x72=936 - 94 de lei reducerea de 10 procente

 

 

eronat. poate mai ai ceva acolo inafara de masina. este 936 fara reducere .

s-ar putea sa ai dreptate!amenda radar a fost 134lei ca am platit-o in 48h,dar cum am efectuat-o in alt judet,mi-a venit somatie acasa pentru neplata.

am intrebat inainte sa depun copie dupa chitanta amenzii si banuiesc ca mi s-a spus suma totala.adunand suma amenzii la suma impozitului dat de tine,iese exact ce mi-a zis doamna de la ghiseu.prin urmare nu poate fi decat o veste imbucuratoare :D

Link to comment
Share on other sites

Nu este normal ca cei cu motoare sub 2 L sa plateasca o suma modica de 100 RON si cei cu 2.500 cmc sa plateasca ~1.000 RON. Mai ales ca in multe cazuri sunt motoare <2l cu putere peste 200 CP, turbo!

Boc este cel mai infect cretin din lume...

 

Boc e doar o marionetĂŁ.

BĂŁsescu ĂŽl manevreazĂŁ.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este normal ca cei cu motoare sub 2 L sa plateasca o suma modica de 100 RON si cei cu 2.500 cmc sa plateasca ~1.000 RON. Mai ales ca in multe cazuri sunt motoare <2l cu putere peste 200 CP, turbo!

Boc este cel mai infect cretin din lume...

 

pana se va introduce la noi ... impozit functie de puterea motorului mai tre' sa votam de cateva ori. :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

varianta bulgareasca , am aleso eu.

la motoru meu 2,500cmc asigurare, itp, impozit -150euro anual

 

varianta bulgareasca , am aleso eu.

la motoru meu 2,500cmc asigurare, itp, impozit -150euro anual

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.