Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Alo, am trecut de la impozit de 2100 lei pe an, la 180 lei, cum sa nu mi se para mai bine?

 

fericitule! :thumbsup:

 

Am verificat ce impozit trebuie platit in Italia pentru un 535d de 286 cv si rezultatul este de 683,70 E . Pentru un M6 de 5000 cmc cu 507 cv impozitul anual este de 1447 euro .

 

impozitarea e un pic diferita: se face dupa puterea motorului nu capacitatea cilindrica.

si cumulat cu ... asigurarea ...

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni,eu am zis asa si asta am de gand sa fac:pe mine nu poate sa ma opreasca nimeni sa-mi cumpar o masina cu cilindrata mare,aia-s niste cretini daca vor sa ne bage pe gat jiunghiurile lor cu motoare de 1.2,1.4 si max 1.6l;modalitati tot se vor gasi ca sa poti circula in romanica cu o masina care are cilindrata mare. Faza e ca decat sa le dau lor atatea zeci de milioane de pomana,mai bine platesc in afara(in cazul meu aici in italia). Poate majoritatea stiti ca si aici e rupere de nori cu anumite taxe,dar prefer sa le platesc la astia decat la hotii aia de la noi,pt ca astia imi ofera cat de cat niste conditii optime de a circula linistit si fara dureri de cap. Si daca tot platesc si sunt in regula cu masina,tot nu fac ca ei(ma refer la hotii de la noi),in sensul ca indiferent de cate taxe vor pune si cat de mari vor fi,eu tot am sa vin in tara fara probleme,si chiar daca ma vor opri autoritatile,am sa le arat ca se circula si cu "monstri" indiferent de incercarea lor de a stopa acest fenomen(din cauza unor interese,evident!).
Link to comment
Share on other sites

chiar.. avem impozite mai mari ca in italia si germania, mi se pare incredibil. oare pe ce se bazeaza astia cand dau legile?

 

e ca si cum ai pune in sudan, impozit pe camile de la 1500$ in sus.

 

eu ma gandesc ca majoritatea in romania isi permit, dar mie unul, sa am motor de vreo 3000, nu mi-ar conveni sa arunc banii astia la gunoi, fiindca pur si simplu asta e.

Link to comment
Share on other sites

ti se pare mic 180 de lei?,asta este fantastica mentalitate a romanului

 

Sincer nu mi se pare mare 180 lei desi si eu am tot atat de platit. Mai mult, mi se pare normal sa il mareasca si sa-l faca mai mare la un macar 10mil pe an la un motor de 2000. Si sa scada impozitul la motoarele mari pentru ca sunt aberante. Repet: eu am motor mic de 2000.

 

Masina este un moft pentru foarte multi cetateni ai acestei minunate tari. Daca te uiti prin mijloacele de transport in comun, rar sunt pline pentru ca toti isi plimba fundul cu masina.

 

Seara cand vi acasa nu gasesti loc de parcare. Culmea este ca daca vi pe la pranz acasa gasesti multe masini tot acolo, nemiscate. Asta pantru ca o alta parte a cetatenilor acestei tari tin masina sa se laude sau din miserupism. Sunt multi care au masina si merg cu ea o data pe saptamana sau mai rar, in rest stau in casa.

 

De ce sa tii o masina doar ca sa stea parcata, degeaba?

 

Cu o impozitare adecvata si cu loc de parcare platit, s-ar reduce mult din inghesuiala, trafic etc. si ar fi o viata mai placuta pentru cei care au masina de nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Bala,nu cred ca masina e un moft,un moft ar fi sa fii multimiliardar si pe langa 'jde masini sa mai ai nu stiu ce "ozn" de masina care nu-ti foloseste la nimic si care e atat de rara si de scumpa incat numai tu si vreo cativa de talia ta si-o poate permite...ala e un moft!

In alta ordine de idei,pt foarte multi cetateni ale acelei "minunate"(bul shit) tari,masina e o placere,o necesitate,o dorinta,iar pt si mai multi cetateni a acelei tari,este un vis frumos,intelegi? Sa ne aducem aminte ca pe timpul lui ceasca iti curgeau balele tot asteptand cate un an la o troaca de 1300 sau 1310,+ de asta,ma intreb si eu,de ce oare noi romanii gandim asa de negativ la aproape orice,adica de ce toti cetatenii de pe aceasta planeta au drepul la orice iar noi ne gandim ca anumite lucruri n-ar trebui sa le avem,sau ca sunt nefolositoare,sau ca sunt mofturi,sau ca de ce avem ca nu trebuia,sau ca e prea mult ca numai romanul e hapsan(oare numai noi suntem hapsani?),si tot asa,etc etc etc?

Referitor la persoana a II-a din context,am vbt la modul general,nu am facut referire la persoana ta sau a mea sau cineva anume. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Bala,nu cred ca masina e un moft,un moft ar fi sa fii multimiliardar si pe langa 'jde masini sa mai ai nu stiu ce "ozn" de masina care nu-ti foloseste la nimic si care e atat de rara si de scumpa incat numai tu si vreo cativa de talia ta si-o poate permite...ala e un moft!

In alta ordine de idei,pt foarte multi cetateni ale acelei "minunate"(bul shit) tari,masina e o placere,o necesitate,o dorinta,iar pt si mai multi cetateni a acelei tari,este un vis frumos,intelegi? Sa ne aducem aminte ca pe timpul lui ceasca iti curgeau balele tot asteptand cate un an la o troaca de 1300 sau 1310,+ de asta,ma intreb si eu,de ce oare noi romanii gandim asa de negativ la aproape orice,adica de ce toti cetatenii de pe aceasta planeta au drepul la orice iar noi ne gandim ca anumite lucruri n-ar trebui sa le avem,sau ca sunt nefolositoare,sau ca sunt mofturi,sau ca de ce avem ca nu trebuia,sau ca e prea mult ca numai romanul e hapsan(oare numai noi suntem hapsani?),si tot asa,etc etc etc?

Referitor la persoana a II-a din context,am vbt la modul general,nu am facut referire la persoana ta sau a mea sau cineva anume. :thumbsup:

 

sunt multe specimene care au masina si nu o folosesc. si-au luat doar de fala, daca nu de moft! @bala are dreptate.

 

ai idee cati imi rad in nas... la cat impozit platesc? si banuiesti care sunt...

ai idee cu cine ma cert la bloc pentru un loc parcare? exact cu cei ce au masini si nu le folosesc!

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Referitor la persoana a II-a din context,am vbt la modul general,nu am facut referire la persoana ta sau a mea sau cineva anume. :thumbsup:

 

Crede-ma ca nici eu nu am facut referire la cineva anume.

 

Uite un exemplu. Am vecin care sta cu fie-sa, fie-sa maritata si au un copil. Au doua masini, un logan al ginerelui cu care se circula si o masina a lui, o dacie 1310 pe care din vara nu a mutat-o. Singurul rol al daciei in ultimele minim 6 luni a fost ca fie-sa lasa caruciorul copilului in dacie ca sa nu-l urce la etaj. Stii care e culmea? Din pct de vedere al taxelor, masina aia e ok. E platit tot la ea desi are rol de "magazie". Da, vor zice multi ca omul daca si-a platit, si ce?

 

Pai nu e asa. Omul asta, e pensionat pe caz de boala. Abia poate merge si destul de probabil nici nu mai poate sa mearga mai des o data, de doua ori pe an cu masina si pana la urma mai au alta ! Dar nu, ei tin doua, din care una e tinuta dintr-o pensie de boala...

 

Ce spui tu ca toti avem dreptul sunt de acord dar pana la o limita. Pana acolo cand se cere ca toti sa avem dreptul la o resursa consumabila. Cum ar fi spatiul.

 

Traim din ce in ce mai inghesuiti. Nu avem parcari (bine, nici nu se fac) dar oricate am avea, daca inmultim masiniile nu vom mai avea loc. Ne vom calca pe picioare...

 

Eu locuiesc (inca) la bloc. Stau intr-o zona destul de degajata si buna a Timisoarei. La mine nu e inca problema si nu ma enervez (prea des). Dar am prieteni care efectiv trebuie sa urce borduri, sa se blocheze intre ei doar pentru ca unii, isi tin diverse chestii prin masini sau pentru ca sa mearga o data la 3 luni.

 

Impozitul platit ar trebui pe langa asigurarea unui venit bugetului, sa impuna o tendinta, o normalitate...

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de pĂŁrere cĂŁ impozitele pentru maÂşinile de sub 2.5 litri sunt mult prea mici Âşi exact cum spune Bala, permit ideea de a avea una sau mai multe maÂşini cu rol de magazie sau pentru a bloca un loc de parcare.

 

Mi se pare total aberant sĂŁ plĂŁtesc 5100 Ron la 3.5, iar unul cu un motor de 2 litri sĂŁ plĂŁteascĂŁ 180 lei.

 

NiÂşte impozite corecte ar fi urmĂŁtoarele:

 

motoarele de pânã la 2 litri: 4 milioane

motoarele de 2.1 - 2.5 litri: 8 milioane

motoarele de la 2.6 la 3 litri: 12 milioane

motoarele de 3.1 - 3.5 litri: 15 milioane

motoarele mai mari: 20 de milioane

Link to comment
Share on other sites

niste impozite corecte nu sunt fixe, sunt in functie de vechimea masinii (adica la o masina prea veche sa nu platesti impozit mai mult decat face masina in sine, asta e si ideea cu dacia 1310).

 

deasemenea, sa fie in functie de norma de poluare si capacitatea cilindrica. dar e vorba de prea multa civilizatie si corectitudine pt tara asta.

Link to comment
Share on other sites

Impozitul nu trebuie să fie atât de mic încât să încurajeze deţinătorului unui cazan să-l păstreze.

 

Consumul trebuie încurajat prin taxe.

 

Dacă cineva are o Dacia 1300 sau 1100 în perfectă stare, o va păstra chiar dacă are de plătit 4 milioane pe an.

 

Dacă are un cazan, impozitul îl va face s-o dea la REMAT.

Aşa se eliberează locurile de parcare.

 

În faţa blocului meu sunt vreo 3 Dacia 1310 şi un Fiat 1500 care nu circulă niciodată.

 

Astfel de comportamente n-ar trebui încurajate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pt mine e mai simplu, statul asta nu merita nici un leu avand in vedere coruptia si faptul ca banii tai ajung in buzunarele unora, si nu in serviciile publice sau strazi, autostrazi, infrastructura etc.

 

pe de alta parte, nu prea ai cum sa ii pui la un amarat de om, care are o amarata de dacie 1300 (ma refer la cei care circula cu ea, si e singura masina), un impozit de 3-4 milioane, pt ca omul ala nu

 

prea are cum sa isi permita, nu e vreun bogatan, nu face parte nici macar din clasa de mijloc. eu asa vad lucrurile, o alta tara ar fi stiut cum sa puna impozit sa isi protejeze cetatenii.

Link to comment
Share on other sites

În faþa blocului meu sunt vreo 3 Dacia 1310 ºi un Fiat 1500 care nu circulã niciodatã.

 

Eu am facut plangere la politia comunitara si intr-o luna le-au saltat pe toate. Asta incluzand si lipirea actibildului de preaviz de 10 zile, asteptare si ridicarea.

 

Unul dintre ei mi-a spus ca daca cineva nu-i sesizeaza si sa le dea o semnatura ca masinile respective nu au fost miscate de mai multi ani, nu au ce as faca. Nu stiu daca e asa sau nu dar in cazul meu au fost destul de prompti.

Link to comment
Share on other sites

La mine n-ar merge asta, deţinătorii maşinilor respective stau în bloc la mine şi în cel de lângă blocul meu.

Nebunul de moş care are Fiat-ul îl vopseşte în fiecare vară cu pensula, e un cretin.

 

pt mine e mai simplu, statul asta nu merita nici un leu avand in vedere coruptia si faptul ca banii tai ajung in buzunarele unora, si nu in serviciile publice sau strazi, autostrazi, infrastructura etc.

 

pe de alta parte, nu prea ai cum sa ii pui la un amarat de om, care are o amarata de dacie 1300 (ma refer la cei care circula cu ea, si e singura masina), un impozit de 3-4 milioane, pt ca omul ala nu

 

prea are cum sa isi permita, nu e vreun bogatan, nu face parte nici macar din clasa de mijloc. eu asa vad lucrurile, o alta tara ar fi stiut cum sa puna impozit sa isi protejeze cetatenii.

 

Dacă omul ăla nu-şi permite să plătească 4 milioane pe an, în mod evident nu-şi permite nici să-şi întreţină maşina ca lumea, prin urmare mai bine ar fi să nu o deţină.

O maşină neîntreţinută are risc potenţial de accident mult mai mare decât o maşină întreţinută.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ţi-am zis, nu trebuie încurajată deţinerea facilă a unor astfel de maşini.

 

Nu merită, însă un stat nu poate exista fără taxe şi impozite.

 

Ar trebui să fie scutite de impozite maşinile de peste 20 de ani, în stare foarte bună, care pot lua ITP-ul fără probleme şi în stare originală, nu să se plătească impozit mic pentru toate cazanele cu motor mic pe care nu s-au montat nişte pneuri bune de când au ieşit pe poarta fabricii.

 

O maşină veche, neîntreţinută, poluantă mai bine ajunge la REMAT.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

si daca preturile parcarilor de la bloc ar fi corelate cu zona de rezidenta(gradual, concentric)... multi ar fi renuntat la masini in oras, in special cei ce isi vopsesc masina cu pensula... :download:

a propos... aia care vopsesc atelajul in spatele blocului, nu polueaza?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

La mine n-ar merge asta, deÞinãtorii maºinilor respective stau În bloc la mine ºi În cel de lângã blocul meu.

Nebunul de moÂş care are Fiat-ul ĂŽl vopseÂşte ĂŽn fiecare varĂŁ cu pensula, e un cretin.

 

 

Cum ma, vopseste masina cu pensula ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu masinile parasite e valabila numai daca masina nu se misca deloc si n-are taxele platite. Aveam un vecin taximetrist care avea un Tico galben pe care nu il mai folosea, veneau aia de la primarie destul de des, insa el parca de fiecare data masina in acelasi loc dar in alta pozitie, si avea si impozitul platit, asa ca n-aveau ce sa ii faca. Pana la urma a disparut, dar cred ca a dus-o la Remat ca il vad acum cu un taxi Logan nou.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.