Jump to content

seria 3 si rivalii


sandumrs

Recommended Posts

consider ca o dicutie despre seria 3 nu poate fi corecta decat prin prisma realizarilor sale fata de concurenta.

ce parere aveti?

 

seria 3 se bate pe toate pietele cu dusmanu" mercedes c-klasse si cu audi a4,dar are mari rivali printre straini ----inffiniti g35,lexus is,acura tl,jaguar x type etc

cred ca tehnologia terenului de rulare perfect inbinata cu transmisia si cu motoarele de ultima generatie vor avea mult de spus in lupta cu concurenta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Citesc site-ul revistei car and driver din state,astia au testat diferite masini din clasa medie premium care sa detroneze suprematia seriei 3.Nu au gasit .scria unul din redactori catre cititori ca in aceasta clasa doar A4 3.0 se mai poate compara cu 330i dar pe A4 nu scrie seria 3.

Haha

Rad de astia de pe forumul Autoshow care cred ca japonezii sunt cei mai tari in clasa asta.

Concurenta ar trebui sa se gandeasca ca cele mai bune masini din clasa medie premium sunt facute in zone apropiate din bavaria.

Link to comment
Share on other sites

Citesc site-ul revistei car and driver din state,astia au testat diferite masini din clasa medie premium care sa detroneze suprematia seriei 3.Nu au gasit .scria unul din redactori catre cititori ca in aceasta clasa doar A4 3.0 se mai poate compara cu 330i dar pe A4 nu scrie seria 3.

Haha

Rad de astia de pe forumul Autoshow care cred ca japonezii sunt cei mai tari in clasa asta.

Concurenta ar trebui sa se gandeasca ca cele mai bune  masini din clasa medie premium sunt facute in zone apropiate din bavaria.

12577[/snapback]

 

 

Japonezii sunt "tari" la preturi.Dar cine vrea BMW va cumpara BMW.

 

In state sunt multe masini cu preturi mai mici decat BMW-ul si performante asemanatoare.

Diferenta este imaginea marcii care va isi va spune intotdeauna cuvantul.

Link to comment
Share on other sites

Ca preturi sunt foarte competitive.De fapt sunt foarte competitive in general.

Cred ca in America Seria 3 se vinde doar in variantele 325 si 330 i sau ix,alte variante nu cred ca exista.

Targetul cred ca sunt pers tinere cu venituri mari.Cu imaginea nu prea se omoara americanii dar bmw pentru ei este un cult.

Link to comment
Share on other sites

Ca preturi sunt foarte competitive.De fapt sunt foarte competitive in general.

Cred ca in America Seria 3 se vinde doar in variantele 325 si 330 i sau ix,alte variante nu cred ca exista.

Targetul cred ca sunt pers tinere cu venituri mari.Cu imaginea nu prea se omoara americanii dar bmw pentru ei este un cult.

12581[/snapback]

 

 

Nu se omoara cu imaginea? :blink:

 

Pai daca un manager care face peste 100 de mii pe an apare la firma cu o Toyota

sa vezi ce o sa rada angajatii pe "la spate".

Link to comment
Share on other sites

Lexus Is300 este conceput special ca sa concureze cu Bmw 330i.Cauta pe site-ul Lexus si vei vedea ca au pus si cutie manuala "pentru Is 300".

Is 300 este un rival de luat in seama al seriei 3.

Se afla la sfarsit de cariera si mi-e teama ca noul 3 va avea mult de furca cu noul IS300(am inteles ca vor pune un motor de 3.5V6) pe piata Americana.

Toata gama Bmw este afectat de vanzarile bune inregistrate de Lexus.

Trebuie sa nu mai subestimam marca Lexus, nu e acelasi lucru cu Toyota din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Lexus Is300 este conceput special ca sa concureze cu Bmw 330i.Cauta pe site-ul Lexus si vei vedea ca au pus si cutie manuala "pentru Is 300".

Is 300 este un rival de luat in seama al seriei 3.

Se afla la sfarsit de cariera si mi-e teama ca noul 3 va avea mult de furca cu noul IS300(am inteles ca vor pune un motor de 3.5V6) pe piata Americana.

Toata gama Bmw este afectat de vanzarile bune inregistrate de Lexus.

Trebuie sa nu mai subestimam marca Lexus, nu  e acelasi lucru cu Toyota din pacate.

12595[/snapback]

 

 

Ca sa fac dintr-o discutie lunga una scurta:

 

tu vezi si analizezi piata de masini si clienti din America de Nord intr-un mod diferit.

Eu o vad altfel si imi mentin parerea .Plus ca nu este vorba numai de Lexus.In America mai exista si Infiniti,Honda etc care concureaza masinile germane.

Link to comment
Share on other sites

Da si altii, dar toti si-au luat o macheta de serie 3 cand s-au apucat sa proiecteze un model din clasa medie premium.

12598[/snapback]

 

 

Multi au luat una de Mercedes.Si sa stii ca nu conteaza numai masina.O sa razi poate dar clientii sunt un pic diferiti fata de cei din Europa.Conteaza foarte mult cum sunt tratati de catre dealer ,de cate ori sunt nevoiti sa vina la service din cauza problemelor etc.Exista multe criterii care se analizeaza cand se cumpara o masina scumpa(asta daca oscileaza intre o marca sau alta).Lexusul castiga aici cu fiabilitatea si modul de a trata clientii.

Dar dupa cum am mai spus:cine vrea BMW isi va cumpara BMW.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar si una da Mercedes C-Klasse si ma gandesc aici la noul Passat.

La capitolul cum sunt tratati clientii, japonezii sunt cei mai buni intradevar.

Oamenii cu bani nu sunt toti snobi,indiferent din ce parte a globului, de aceea cumpararea unei masini scumpe poate fi o alegere dificila.Unul dintre criterii poate fi cum sunt tratati in showroom-uri si modalitatile de service si multe altele.

La acest capitol Bmw duce lipsa,imi vine greu sa recunosc asta.

Treaba cu fiabilitatea Lexus cred ca e un pic fortata......nici Bmw nu sta rau la acest capitol ......ba eu cred ca sta mai bine ca lexus.

Link to comment
Share on other sites

Ok nu pot sa te contrazic,dar nici sa fiu de acord cu tine.

Pacat ca e o discutie in doi insa.

12612[/snapback]

 

From personal experience with Lexus and BMW, if the deciding factor is on customer service, my choice would be Lexus--NO CONTEST!

 

The fact remains that I prefer BMW cars over Lexus cars.

 

 

Exact ce iti spuneam.Daca vrea BMW isi ia BMW.Si o spune din experienta nu din statistici.(apropo de customer service).

 

Nici nu urmaresc sa te conving.Ca tu crezi sau nu, asta nu modifica cu nimic realitatea.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca tie orice BMW ti se pare rupt din ceruri si nu exista alte masini pe lumea asta. E normal, fiecare trecem printr-o astfel de perioada :blink:

 

Cine critica BMW-ul probabil e un bolovan, care habar n-are de masini. Iar cine indrazneste sa scape cum ca ar fi un concurent pe piata ptr 3, e bun de dus la spital. Hai sa-ti dau eu un concurent:

 

Accord 2.4 vs 325i

 

Tot nu sunt de acord.Nu cred ca o sa ma convingi cu statistici

12615[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Eu personal sunt f de acord de o comparatie dar de ce in America?Eu unul nu traiesc acolo si mai nimeni de pe acest forum.Masinile ce sunt pentru america sunt altele decat pentru Europa.Statistici am si eu destule si bune Lexus a fost se este inaintea unui BMW fara comentarii.Dar aici in Europa sunt alti concurenti.Sa numesc numai catva Mercedes,Audi,VW,Mazda si as putea continua.

Sigur imaginea e alta nici eu nu-mi permit sa merg oriunde cu Golful caci multi ar rade si as avea o imaginea rea pe viitor la serviciu e ceva normal.Asa ca vrea nu vreau oficial merg cu BMW ce fac in concediu e altceva.Dar daca ma gandesc la noul 3 e ceva f f bun rar am stat asa lipit de sosea ca in E-90,se simte ca e o masina sport premium si eu la ora actuala nu l-as schimba pe nimic mai ales pretul e f f accesibil pentru mine.Dar eu am o vorba gusturile si placerile sunt diferite si fiecare sa cumpere si sa conduca ce vrea sau cum poate.Dar eu stiu oriunde m-am dus in Ro cu BMW lumea s-a uita mai altfel si nu stiu daca era la fel daca eram cu un Lexus.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca tie orice BMW ti se pare rupt din ceruri si nu exista alte masini pe lumea asta. E normal, fiecare trecem printr-o astfel de perioada :blink:

 

Cine critica BMW-ul probabil e un bolovan, care habar n-are de masini. Iar cine indrazneste sa scape cum ca ar fi un concurent pe piata ptr 3, e bun de dus la spital. Hai sa-ti dau eu un concurent:

 

Accord 2.4 vs 325i

12707[/snapback]

 

 

Ai cam trecut de la o extrema la alta.In caz ca nu ai vazut este un site ptr cei care iubesc si apreciaza masinile BMW.

 

In al 2 lea rand si o sa o spun de cate ori este nevoie.

 

CLIENTII CARE CUMPARA BMW NU INTRA IN CATEGORIA CELOR CARE CUMPARA HONDA .

Singurul motiv care poate exista tine de partea financiara .

Eu personal nu am auzit pe nimeni sa stea in cumpana intre a cumpara BMW sau Honda.

 

Dar asta este parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.