Jump to content

seria 3 si rivalii


sandumrs

Recommended Posts

Spre exemplu, de ce ai lua un 325 in locul unui Accord (in Romania)? Eu iti dau motivele mele si tu ma completezi:

 

1. Ai atat de multi bani incat nu te intereseaza sa compari cele doua masini;

2. Tii sa te dai rotund (oh, da, asta e un motiv care atarna greu);

3. Esti mare fan BMW (nimic de comentat);

 

Mai e si altceva?

 

Nu uitati ca in ciuda H-ului din sigla, mi-au trecut pe sub fund 3-ul actual, 5-ul nou si chiar si un M3. Deci nu vorbesc prostii.

 

Ca tot vorbeam, SI EU APRECIEZ bmw-urile.

 

 

 

Ai cam trecut de la o extrema la alta.In caz ca nu ai vazut este un site ptr cei care iubesc si apreciaza masinile BMW.

 

In al 2 lea rand si o sa o spun de cate ori este nevoie.

 

CLIENTII CARE CUMPARA BMW NU INTRA IN CATEGORIA CELOR CARE CUMPARA HONDA .

Singurul motiv care poate exista tine de partea financiara .

Eu personal nu am auzit pe nimeni sa stea in cumpana intre a cumpara BMW sau Honda.

 

Dar asta este parerea mea...

12719[/snapback]

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu e chiar asa dar America e o piata importanta BMW vinde masinile mult mai ieftine acolo si mai bine dotate.Dar sunt si alte norme diferite la masini eu unul zic sau sunt de parere sa compar ceva si cu ce are vecinul.Aici unde stau sunt o groaza de BMW-uri dar un Lexus nu am vazut decat la reprezentanta de la Toyota sau in reviste si ziare.Dar Audi sau Mercedes si sa nu vorbes de Mazda sunt o groaza.
Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu, de ce ai lua un 325 in locul unui Accord (in Romania)? Eu iti dau motivele mele si tu ma completezi:

 

1. Ai atat de multi bani incat nu te intereseaza sa compari cele doua masini;

2. Tii sa te dai rotund (oh, da, asta e un motiv care atarna greu);

3. Esti mare fan BMW (nimic de comentat);

 

Mai e si altceva?

 

Nu uitati ca in ciuda H-ului din sigla, mi-au trecut pe sub fund 3-ul actual, 5-ul nou si chiar si un M3. Deci nu vorbesc prostii.

12727[/snapback]

 

 

Parerea mea.

 

1.Cel care are bani multi si nu il pasioneaza ceva in mod special.

Va cumpara BMW datorita imaginii.

2.Va cumpara BMW.E una sa apari cu un BMW una sa apari cu o Honda.

3.Nici nu este nevoie de asta.Nu imi plac Hondele.(asta este personala)

4.Cea mai frecventa situatie.Imi doresc un BMW dar nu imi permit decat o Honda.

5.Ultima dar nu cea din urma.Imi plac Hondele deci imi voi lua Honda.

6.Daca masinile sunt comparabile la pret,performante etc imi iau BMW pentru imagine,tinuta de drum,frane,design.Hondele arata cam toate la fel(asta e parerea mea).

7.In Romania piesele de Honda sunt mai scumpe.Deci castiga iar BMW-ul.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa dar America e o piata importanta BMW vinde masinile mult mai ieftine acolo si mai bine dotate.Dar sunt si alte norme diferite la masini eu unul zic sau sunt de parere sa compar ceva si cu ce are vecinul.Aici unde stau sunt o groaza de BMW-uri dar un Lexus nu am vazut decat la reprezentanta de la Toyota sau in reviste si ziare.Dar Audi sau Mercedes si sa nu vorbes de Mazda sunt o groaza.

12731[/snapback]

 

 

In Europa nu are sens sa vorbim de Lexus sau Infiniti.Sunt practic inexistente.

Asa este.Cred ca ideea a fost ca poate te-ai gandi sa iti iei un Lexus fata de un BMW.Pe cand in Germania nu stiu daca este asa.Tu trebuie sa stii.Cand cineva vrea sa cumpere o masina germana(de ex BMW) se gandeste ca mai bine ar fi una japoneza?

Daca da ,care ar fi motivele exceptand partea financiara?

Link to comment
Share on other sites

In Europa nu are sens sa vorbim de Lexus sau Infiniti.Sunt practic inexistente.

Asa este.Cred ca ideea a fost ca poate te-ai gandi sa iti iei un Lexus fata de un BMW.Pe cand in Germania nu stiu daca este asa.Tu trebuie sa stii.Cand cineva vrea sa cumpere o masina germana(de ex BMW) se gandeste ca mai bine ar fi una japoneza?

Daca da ,care ar fi motivele exceptand partea financiara?

12734[/snapback]

Eu am un prieten care sta in Hamburg.

Mi-a spus in felul urmator:"La noi lumea gandeste altfel.....De exemplu cu 25.000 de euro iti iei un BMW,Audi,etc. fara nici o optiune sau poti sa-ti iei la aceeasi bani o Toyota full-options"

Link to comment
Share on other sites

Aici in Germania banii joaca un mare rol.Cred ca daca un BMW ar costa cat o Japoneza f f putini ar cumpara Japoneze dar sunt mult mai ieftine si conditii de rate,leasing f f bune mai aproape la toti e asa dar si o masina Japoneza costa ceva,problema pieselor si reparatilor e si aici mult mai mari ca la cele Germane si sa nu vorbesc de asigurari te omoara cate o Japoneza mai ales cand esti tanar 20-28 de ani platest de te rupi,la un Golf de exp poate 500-600€ pe an si la o mazda 2.000-3.000€ sunt greu de reparat si trebuie multa munca care costa mult aici o ora de lucru cel putin 100€ si asigurarile se orienteaza.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea.Sunt marci de masini pentru care merita sa faci un compromis si sa iti iei un model din toata gama,ieftin,fara optiuni,indiferent cum,numai sa il ai.Asta daca esti cu adevarat un pasionat al marcii.Asta inseamna ca un fan BMW isi ia BMW,unul care ii place Audi isi ia un Audi,altu care ii place Mercedes,isi ia si el un Mercedes.Cei care isi iau azi o Honda maine o Mazda si apoi zic ce marfa e masina lui si nu se compara cu altele,pentru mine e doar un sofer,si nu are ce cauta pe un forum de pasionati ai marcii respective.Sa se duca la un forum de soferi.

Am un prieten care e si el innebunit dupa BMW.Am fost cu el sa vada o gramada de modele,isi cauta un 525d cu optiuni pe la 18-19 mii de euro.Pana la urma,cel care dadea banu,a decis sa ii ia un Citroen C5 nou,cu 24 de mii.M-a terminat cu masina asta,ce misto e,ce ca lumea e suspensia etc.Normal ca omu pur si simplu s-a autosugestionat el ca e misto masina,de a ajuns sa ii placa la inceput.Acum cand vede un seria 5 pe strada,il vad cum se uita lung si ofteaza.Si pe asta il bag in categoria soferi,ca daca era omu pe treaba lui,punea picioru in prag si lua un BMW daca asta isi dorea si era pasionat.Si nu o mai dadea dupa ce s-a trezit in brate cu Citroen-ul ca ce misto e fata de un BMW.

Link to comment
Share on other sites

Aici in Germania banii joaca un mare rol.Cred ca daca un BMW ar costa cat o Japoneza f f putini ar cumpara Japoneze dar sunt mult mai ieftine si conditii de rate,leasing f f bune mai aproape la toti e asa dar si o masina Japoneza costa ceva,problema pieselor si reparatilor e si aici mult mai mari ca la cele Germane si sa nu vorbesc de asigurari te omoara cate o Japoneza mai ales cand esti tanar 20-28 de ani platest de te rupi,la un Golf de exp poate 500-600€ pe an si la o mazda 2.000-3.000€ sunt greu de reparat si trebuie multa munca care costa mult aici o ora de lucru cel putin 100€ si asigurarile se orienteaza.

12740[/snapback]

 

 

Deci in Germania este perfect din punctul asta de vedere.Iti doresti un BMW ti-l cumperi.

Chestia cu banii este valabila peste tot zic eu.Din cauza asta multi isi cumpara Honda si nu BMW.Lipsa banilor...

 

Cel care are banii necesari si totusi cumpara o Honda e nascut in ..Japonia :blink:

Link to comment
Share on other sites

LOL

 

1. Corect

2. Asta e ceea ce spune un fotbalist dupa parerea mea (fara nici un gand rau). Daca te intereseaza atat de mult imaginea, iti iei un Jaguar, masina mult mai exclusivista si la aceeasi bani, pentru ca in Romania stim cu totii cu cine e asociat BMW-ul (si regret asta). Orice rupt in coate, care a dat un tun, isi ia BMW. Oricum, poti sa mai iei si un Vacheron Constantin ca tot de imagine e vorba si sa te dai prin Mall. Si atunci e tot tabloul. Daca ajungi sa iti iei o masina ptr imagine, stai prost de tot la capitoul personalitate si recunoastere.

3. Asta e

4. Nimic de comentat, nu stiu de unde ai idea asta

5. Ok

6. E redundant cu pct 1. Imaginea am rezolvat-o; tinuta de drum putem sa facem un topic separat si s-o discutam acolo cu cineva care chiar a condus bmw-uri si alte masini bune; frane(?!); design(?!). Cat despre faptul ca Hondele arata toate la fel, fa o comparatie intre Accordul vechi si cel nou si nu vei recunoaste decat sigla. Asta e marele lor dezavantaj. Se numeste IMAGINE DE MARCA. Deci cade si punctul asta.

 

Eu zic ca indiscutabil 325i e o masina foarte buna, cu o sportivitate de invidiat, etalon in clasa ei. Dar cel putin 15% din pret e brand-ul BMW. Eu zic ca nu justifica.

 

Putem face o comparatie punct cu punct a celor doua masini si inafara "imaginii" si a valorii la re-vanzare, nu castigi nimic daca iti iei BMW.

 

 

 

Parerea mea.

 

1.Cel care are bani multi si nu il pasioneaza ceva in mod special.

Va cumpara BMW datorita imaginii.

2.Va cumpara BMW.E una sa apari cu un BMW una sa apari cu o Honda.

3.Nici nu este nevoie de asta.Nu imi plac Hondele.(asta este personala)

4.Cea mai frecventa situatie.Imi doresc un BMW dar nu imi permit decat o Honda.

5.Ultima dar nu cea din urma.Imi plac Hondele deci imi voi lua Honda.

6.Daca masinile sunt comparabile la pret,performante etc imi iau BMW pentru imagine,tinuta de drum,frane,design.Hondele arata cam toate la fel(asta e parerea mea).

7.In Romania piesele de Honda sunt mai scumpe.Deci castiga iar BMW-ul.

12733[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Cel care are banii necesari si totusi cumpara o Honda e nascut in ..Japonia :blink:

12743[/snapback]

Nu cred ca e chiar asa caci exista fani pentru masinile japoneze si fani pentru masinile germane numai aici omul care poate si daca face un sacrificiu mai mic cumpara o masina Germana si va zic ca BMW are la ora actuala un renume f f bun si eu zic ca nimic nu e ca un BMW,eu cel puti asa simt cand stau la volan si ascult motorul e simfonie si viteza cum sta lipit pe sosea e o arta sa nu ma gandesc la curbe sau la frana eu am condus zeci de masini dar la banii de BMW nu e aproape nimic sau aici in Germania nimic.

Link to comment
Share on other sites

Si eu puteam sa-mi iau la 12.000 de euro alta masina.Sa va dau exemple ce oferte am avut:Renault Laguna 2,2Dci din 2002 full options la 11.500E,Opel Vectra 2,2 Dti 2002 full options la 11.000E, VW Passat 1,6(nasol rau merge) 2001 la 10.000E,Opel Vectra 2,2i 16v 2001 60.000 km absolut full(piele,navigatie) la 12.000E dar pana la urma am ales 316i E46 ca BMW tot BMW este pana la urma :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu-mi sariti in cap ca am zis "orice rupt in coate" sa va explic mai bine. Noi, romanii, ne-am nascut saraci. Ca orice sarac, suntem intr-o dorinta acuta de afirmare, cu orice pret. Mai tineti minte pager-ele? Erau indivizi cu camasa in pantaloni si cu cate doua pagere la 'cingatoare. Mobile, ceasurile, smad. Romanul, isi vinde chilotii numai sa-si ia si el ceva care sa-l scoata din anonim, sa arate celorlalti ce bun e el, ce capabil, cati bani are.

 

La fel DIN PACATE s-a intamplat si cu BMW-urile. Care e cea mai tare tzara din lume? Giurmania! Care ie cele mai tari masini din lume? Beveurile. Astfel incat, dupa '90 s-a umplut tara de ciurucuri la mana a 15-a. Ce conteaza ca-ti cad rotile ... ai BEVE.

 

Cunosc o gramada de cazuri de prapaditi, care au facut trafic cu mobile si casetofoane si cand au dat un tun, s-au infipt la un beveu imediat.

 

Astfel s-a ajuns la o mica isterie si s-a format un curent BMW. Repet, mie imi plac foarte mult aceste masini, le cunosc bine insa la ora actuala, daca as avea multi bani, M-AS FERI de un BMW, tocmai din cauza imaginii.

 

Asta a fost explicatia, sper sa nu va simtiti jigniti nici unul. N-am venit aici sa fac scandal :blink:

Link to comment
Share on other sites

LOL

 

1. Corect

2. Asta e ceea ce spune un fotbalist dupa parerea mea (fara nici un gand rau). Daca te intereseaza atat de mult imaginea, iti iei un Jaguar, masina mult mai exclusivista si la aceeasi bani, pentru ca in Romania stim cu totii cu cine e asociat BMW-ul (si regret asta). Orice rupt in coate, care a dat un tun, isi ia BMW. Oricum, poti sa mai iei si un Vacheron Constantin ca tot de imagine e vorba si sa te dai prin Mall. Si atunci e tot tabloul. Daca ajungi sa iti iei o masina ptr imagine, stai prost de tot la capitoul personalitate si recunoastere.

 

 

Jaguar nu a fost cumparat de Ford?!Asa stiam.Apropo de imagine.

Dupa cum vorbesti toti ar trebui sa cumpere Dacii si ceasuri Citizen sau Seiko.

Daia nu conduci tu BMW?Ca au multi fotbalisti??Daia sa nu imi cumpar un ceas bun?

Eu am cu totul alta viziune plus ca imi place mult vorba asta:"cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"(fara nici un gand rau).

Ciudat ca spui chestia asta la capitolul personalitate.O gramada de sportivi(nu toti sunt fotbalisti),oameni de afaceri etc isi cumpara BMW pentru imagine.

Deci Tiriac(numele asta mi-a venit acum) ar trebui sa conduca o dacie ca de e Tiriac.Are personalitate si oricum toata lumea il cunoaste si il apreciaza.

 

Nu cred! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Usor, usor, ajungem la consens. Ai dreptate, nu trebuie sa cumpere o Dacie, trebuie sa cumpere CE II PLACE. Nu sa ia o masina pentru imagine. Eu nu concep asa ceva. Mi se pare umflare in pene pe fata, superficialitate. Aia nu sunt fani BMW. Au auzit povesti si vor sa se dea si ei in barci. Habar n-au ce ofera un BMW. Pentru ei conteaza doar ca au o elice pe capota. Poti sa le dai ce vrei, motor de Fabia, cat timp caroseria, adica IMAGINEA, e de BMW.

 

Oamenii de genul asta murdaresc imaginea marcii BMW care e un brand dedicat celor pasionati si cunoscatori.

 

 

 

LOL

 

1. Corect

2. Asta e ceea ce spune un fotbalist dupa parerea mea (fara nici un gand rau). Daca te intereseaza atat de mult imaginea, iti iei un Jaguar, masina mult mai exclusivista si la aceeasi bani, pentru ca in Romania stim cu totii cu cine e asociat BMW-ul (si regret asta). Orice rupt in coate, care a dat un tun, isi ia BMW. Oricum, poti sa mai iei si un Vacheron Constantin ca tot de imagine e vorba si sa te dai prin Mall. Si atunci e tot tabloul. Daca ajungi sa iti iei o masina ptr imagine, stai prost de tot la capitoul personalitate si recunoastere.

Jaguar nu a fost cumparat de Ford?!Asa stiam.Apropo de imagine.

Dupa cum vorbesti toti ar trebui sa cumpere Dacii si ceasuri Citizen sau Seiko.

Daia nu conduci tu BMW?Ca au multi fotbalisti??Daia sa nu imi cumpar un ceas bun?

Eu am cu totul alta viziune plus ca imi place mult vorba asta:"cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"(fara nici un gand rau).

Ciudat ca spui chestia asta la capitolul personalitate.O gramada de sportivi(nu toti sunt fotbalisti),oameni de afaceri etc isi cumpara BMW pentru imagine.

Deci Tiriac(numele asta mi-a venit acum) ar trebui sa conduca o dacie ca de e Tiriac.Are personalitate si oricum toata lumea il cunoaste si il apreciaza.

 

Nu cred! :blink:

12750[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Orice rupt in coate, care a dat un tun, isi ia BMW. Oricum, poti sa mai iei si un Vacheron Constantin ca tot de imagine e vorba si sa te dai prin Mall. Si atunci e tot tabloul. Daca ajungi sa iti iei o masina ptr imagine, stai prost de tot la capitoul personalitate si recunoastere.

12744[/snapback]

 

Uite ca si eu am fost un coate goale pana acum 3-4 ani.Si BMW a fost prima masina care mi-am luat-o imediat dupa ce am dat tunul.Dar nu pentru imagine mi-am luat-o,ci pentru ca a fost visul meu.Personal,pentru mine tot ceea ce te inconjoara nu au nici o valoare daca nu ti le-ai dorit si ai visat la ele,aici intra si o femeie si o masina si o casa si o mobila si orice altceva.

Eu am copilarit in jurul unor baieti de baieti,unul dintre ei in 94 avea un 525 full,super adevarat.Si masina aia m-a marcat personal,si nu numai pe mine,dar si pe ceilalti de varsta mea,adica pe la 15-16 ani.Si asa ne-am jurat toti,cand vom fi mari ne vom lua o masina ca aia.De aici si pasiunea pentru BMW.

Si asta a fost visul meu si cand am dat tunul,mi l-am implinit.

Si mi-am luat si ceas adevarat,dar asta nu ma face mai ciumeg ca altii.

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam si mai sus. Sunt unii care cumpara de gura altora (de "imagine") si unii care cumpara ca asa simt. Probabil ca tu faci parte din a doua categorie.

 

 

 

Uite ca si eu am fost un coate goale pana acum 3-4 ani.Si BMW a fost prima masina care mi-am luat-o imediat dupa ce am dat tunul.Dar nu pentru imagine mi-am luat-o,ci pentru ca a fost visul meu.Personal,pentru mine tot ceea ce te inconjoara  nu au nici o valoare daca nu ti le-ai dorit si ai visat la ele,aici intra si o femeie si o masina si o casa si o mobila si orice altceva.

Eu am copilarit in jurul unor baieti de baieti,unul dintre ei in 94 avea un 525 full,super adevarat.Si masina aia m-a marcat personal,si nu numai pe mine,dar si pe ceilalti de varsta mea,adica pe la 15-16 ani.Si asa ne-am jurat toti,cand vom fi mari ne vom lua o masina ca aia.De aici si pasiunea pentru BMW.

Si asta a fost visul meu si cand am dat tunul,mi l-am implinit.

Si mi-am luat si ceas adevarat,dar asta nu ma face mai ciumeg ca altii.

12755[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

 

Jaguar nu a fost cumparat de Ford?!Asa stiam.Apropo de imagine.

Da Jaguar a fost preluata de Ford pentru ca faceau masini prea bune iar acum si mai bune eu unul nu o indic la nimeni orice comparatie facuta mai recent arata unde e.Si Jaguar e f scumpa BMW are seria 1 care alearga bine si e pe la 30.000€ cat costa un Jaguar?Unul cat de cat trece lejer de 50.000€ sa nu vorbesc poate cu ceva extras ajunge la 80.000€ si sunt bani.

Iar oare la Japonezi cine le fac motoarele mai ales diesel?

Eu unul nu cumpar o masina facuta de 3 firme,si cu emblema de a 4-a pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Usor, usor, ajungem la consens. Ai dreptate, nu trebuie sa cumpere o Dacie, trebuie sa cumpere CE II PLACE. Nu sa ia o masina pentru imagine. Eu nu concep asa ceva. Mi se pare umflare in pene pe fata, superficialitate. Aia nu sunt fani BMW. Au auzit povesti si vor sa se dea si ei in barci. Habar n-au ce ofera un BMW. Pentru ei conteaza doar ca au o elice pe capota. Poti sa le dai ce vrei, motor de

 

Inteleg ce vrei sa spui.Te deranjeaza faptul ca o gramada de oameni inculti,care au furat etc isi fac din numele BMW o imagine.Dar revin la ce am spus mai inainte cu cainele.

 

Deci pana la urma iti protejezi imaginea necumparand BMW?

Nu poti sa dovedesti ca nu esti din categoria de mai sus prin felul de a fi si personalitate chiar daca conduci un BMW?!

Link to comment
Share on other sites

De ce arunci tu aiurea cu namol? Un Jaguar incepe de la 35k DDP. Lasa de cine e facuta, nu mai cauta nod in papura. Dute intr-un oras mai de ciumegi (vezi Monaco) si numara Jaguar-urile. Iar apoi, daca vezi vreun BMW, poti sa ma anunti. Deci daca e sa vorbim de imagine, intre cele doua branduri nu incape egalitate. Ca tie nu-ti place Jaguar si ca ai o parere personala, asta e altceva. Dar nu incerca sa o potrivesti drept mare adevar.

 

Eu nu vorbesc de "japonezi". Eu vorbeam strict de Accord 2.4. Iar dieselul Accord e facut de ... antentie ... Hondaaa. Tam-taaam!!!

 

 

 

 

Jaguar nu a fost cumparat de Ford?!Asa stiam.Apropo de imagine.

Da Jaguar a fost preluata de Ford pentru ca faceau masini prea bune iar acum si mai bune eu unul nu o indic la nimeni orice comparatie facuta mai recent arata unde e.Si Jaguar e f scumpa BMW are seria 1 care alearga bine si e pe la 30.000? cat costa un Jaguar?Unul cat de cat trece lejer de 50.000? sa nu vorbesc poate cu ceva extras ajunge la 80.000? si sunt bani.

Iar oare la Japonezi cine le fac motoarele mai ales diesel?

Eu unul nu cumpar o masina facuta de 3 firme,si cu emblema de a 4-a pe ea.

12757[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca adevarul e pe undeva pe la mijloc. Asa cum spuneau si altii, daca vrei BMW, iti iei BMW, nu conteaza cine are sau n-are.

 

Dar nu-mi lega alegerea unui BMW de construirea imaginii deoarece acest argument are valoare NUMAI la categoriile sociale de care am vorbit mai devreme.

 

 

 

Usor, usor, ajungem la consens. Ai dreptate, nu trebuie sa cumpere o Dacie, trebuie sa cumpere CE II PLACE. Nu sa ia o masina pentru imagine. Eu nu concep asa ceva. Mi se pare umflare in pene pe fata, superficialitate. Aia nu sunt fani BMW. Au auzit povesti si vor sa se dea si ei in barci. Habar n-au ce ofera un BMW. Pentru ei conteaza doar ca au o elice pe capota. Poti sa le dai ce vrei, motor de

 

Inteleg ce vrei sa spui.Te deranjeaza faptul ca o gramada de oameni inculti,care au furat etc isi fac din numele BMW o imagine.Dar revin la ce am spus mai inainte cu cainele.

 

Deci pana la urma iti protejezi imaginea necumparand BMW?

Nu poti sa dovedesti ca nu esti din categoria de mai sus prin felul de a fi si personalitate chiar daca conduci un BMW?!

12760[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Si eu puteam sa-mi iau la 12.000 de euro alta masina.Sa va dau exemple ce oferte am avut:Renault Laguna 2,2Dci din 2002 full options la 11.500E,Opel Vectra 2,2 Dti 2002 full options la 11.000E, VW Passat 1,6(nasol rau merge) 2001 la 10.000E,Opel Vectra 2,2i 16v 2001 60.000 km absolut full(piele,navigatie) la 12.000E  dar pana la urma am ales 316i E46 ca BMW tot BMW este pana la urma :blink:

12748[/snapback]

 

Pai ai vazut ca tu nu ai de ce sa te superi cand am zis de aia cu 316i si 520d?Esti fan BMW si ti-ai luat un 316i pentru ca s-a potrivit cu bugetul tau momentan,si l-ai preferat unei alte marci care desi ar fi fost super super,nu te reprezenta.Daca l-ai fi luat doar ca sa demonstrezi cuiva ca esti bazat financiar si apoi ai fii facut mare caz pe chestia asta,atunci ai fii intrat in categoria celor care le dau cu ignore.Cine vrea sa se dea ciumeg,sa se dea ciumeg cu un 330xi sau un 7 nou nu cu un 316.

Link to comment
Share on other sites

Dar nu-mi lega alegerea unui BMW de construirea imaginii deoarece acest argument are valoare NUMAI la categoriile sociale de care am vorbit mai devreme.

12762[/snapback]

 

 

Nici o clipa nu m-am gandit la asta.Daca cineva are un BMW seria 6 si nu vorbeste bine romaneste(fiind roman :blink: ) imaginea pe care a capatat-o momentan datorita BMW -ului revine la valoarea initiala 0.

 

Ma refer la oamenii care isi completeaza(poate e mai corect asa) imaginea cu un BMW datorita prestigiului firmei.

Link to comment
Share on other sites

Pai ai vazut ca tu nu ai de ce sa te superi cand am zis de aia cu 316i si 520d?Esti fan BMW si ti-ai luat un 316i pentru ca s-a potrivit cu bugetul tau momentan,si l-ai preferat unei alte marci care desi ar fi fost super super,nu te reprezenta.Daca l-ai fi luat doar ca sa demonstrezi cuiva ca esti bazat financiar si apoi ai fii facut mare caz pe chestia asta,atunci ai fii intrat in categoria celor care le dau cu ignore.Cine vrea sa se dea ciumeg,sa se dea ciumeg cu un 330xi sau un 7 nou nu cu un 316.

12764[/snapback]

Nu ma dau ciumeg dar nici nu pot sa ma abtin cand cineva(se stie deja cine) spune ceva de genu:"obositii cu 316i si 520d......" :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.