Jump to content

Seria 1 sau 3 / x18i sau x20i?


Unheilige_Shadow

Recommended Posts

asa e si auto bavaria am auzit..:twoup: oricum orice brand de masina ai, tot la un mecanic normal ajungi, dupa ce gasesti unul bun. .. Cine se mai duce la stealership dupa ce masina a iesti din garantie ? prea putini..

Mie oricum seria 1 mi se pare un pic supraevaluata in general. E doar o opinie

Cel mai tari hothach-uri la ora asta sunt altele...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Saab-ul a apartiunut de GM,platforma de pe 9-3 de exemplu este de vectra C,motorizarile turbo sunt identice cu cele de pe opeluri ca si multe alte piese dar care sunt mai bine facute.In concluzie poti repara un saab la orice reprezentanta/service opel.
Link to comment
Share on other sites

treburile sunt un pic mai complicate, de fapt chiar si la motorizari comune cu Vectra C, 60% din piese sunt diferite si nu sunt interschimbabile ( nici macar nu se potrivesc )

Din cauza asta au si fost fortati GM marca SAAB cu tot cu fabrica, ca nu se putea transfera productia nicaieri in alta parte, datorita specificatiilor diferite, SAAB putea fi produs numai la uzina aia din Suedia.. altfel tranferau productia intr-o uzina Opel si nu mai vindeau nimic..

 

scuze de off topic..

Mie imi plac SAAB foarte mult, am fost cat pe aci sa imi iau un SAAb 9-3 2.0t

Link to comment
Share on other sites

Si parca la BMW ai unde sa o faci :twoup: ? tu citesti forumul asta ? .. :)

 

Totusi Romania e plina de bmw-uri si robabilitatea sa gasesti pe cineva priceput e mult mai mare, prietenu respectiv e din Sebes-Alba (si-a luat g5 si si-a gasit mecanic ~bun imediat)

 

Personal, imi rezolv problemele uzuale singur, daca am timp si scule, daca nu, am unde sa apelez cam pentru orice fel de problema.

In fine, asa gandesc eu-ca o masina rara nu merita decat ca (minim) a 2-a si sa fi pregatit sufleteste ca eventualele probleme costa bani si timp.

 

Am un prieten care acum vreo 7-8 ani a stat cu masina pe bara 9 sau 10 luni pentru ca la 2000$ a vrut "masina straina" (mitsu de prin 80)

Stiu ca lucrurile au evoluat mult dar eu tin ca masina sa fie in stare de functionare, nu concep sa stau dupa un furtunete sau cine stie ce cu saptamanile si sa mai si platesc enorm pe ele pt ca sunt rare. (nu ma refer la Saab)

Link to comment
Share on other sites

La 16-17mii de E cat zici tu ca ai iti poti cumpara multe masini SH mai bune,mai spatioase,mai frumoase,mai performante,mai etc decat seria 1/X1...Parerea mea.

 

Pai asta era ideea, ca eu ma gandeam la Seria 1 sau 3.

 

Da-mi un exemplu, tu ce ai luat mai bun in locul meu?

 

Pai ai o gramada de variante chiar clasa compacta sau sedanuri,benzina sau diesel:

Golf GTI 200cp (stiu ca nu mai vrei G5 insa GTI e altceva)

Seat leon 2.0 TFSI FR-200cp

Audi A3 1.8T-160cp sau 2.0 TFSI-200cp (si sau fara quattro)

Audi A4 1.8T-163cp sau 2.0TFSI-200cp (gasesti si quattro la ambele variante)

Skoda octavia II RS 2.0 TDI-170cp

Skoda octavia II RS 2.0 TFSI-200cp

Passat 2.0 TDI-170cp sau 2.0 TFSI-200cp

Honda civic

Ford focus sau focus ST

Opel Astra GTC 2.0T-220cp

Subaru impreza 2.0 Boxter diesel AWD-150cp(modelul nou hatchback)

Etc..

Cu 16-17mii de E te incadrezi la mai toate modelel de mai sus fabr 2007 si pana-n 70de mii de km.

Asta asa la prima strigare! Deci ai de unde alege daca mai si cauti putin pe net.

 

Da, aici ai dreptate.

Dar ma intereseaza si costurile de intretinere, si consum (adica nu unul nesimntit de peste 15%), care la un X3 sau A4 din cate mai stiu eu cam asa este.

Cat despre Golf, Seat, Ford si Opel nu discut :twoup:.

Sa stii ca o Honda si un Subaru mi-a trecut prin gand :).

Subaru chiar nu am avut ocazia sa conduc, dar am auzit ca este ok.

 

Dar ... parca tot un BMW as vrea, nu stiu de ce dar .....

 

Pe mine unul nu m-ar lasa ratiunea sa platesc 17.000 pe un seria 1, in schimb :

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=3

 

Pai tocmai de asta eram indecis intre S1 si S3, oricum acum am inceput sa inclin mai mult catre Seria 3.

Sa stii ca pe asta am gasit-o si eu cand cautam pe mobile :).

 

Si acum inca o intrebare, ce se presteaza mai bine, un E92 320i cu dotari mai putine, sau un E90 320i la aceeasi bani si cam acelasi km, dar cu dotari aproape full?

Stiu ca diferenta intre ele este de 20 cp pt. E92, dar sincer nu stiu daca este diferenta de motor/consum intre cele 2 generatii.

 

 

Daca ai banii astia te poti indrepta si spre modele mai puternice. Eu mi-am luat un 325i - e90 - 218 cai, full option cu 15.500 euro (acum un an si jumatate). E drept masina avea 4 ani cand am luat-o. Nu am avut insa nici o problema cu ea. Iti recomand sa conduci macar o data motorul asta in 6 cilindri.

Intre seria 3 si seria 1, la banii pe care ii dai, nu te-as sfatui sa iti iei seria 1. In nici un caz.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu-ti recomand seria 1. Gasesti seria 3 masini ok la banii aia.

Referitor la alte marci: in urma cu vreo 3 ani un prieten de-al meu avea un saab. La prima problema, cand a vazut estimarea de pret de la service, l-a vandut. Nu stiu cum mai e acum.

Opel - stiu ca motoarele aspirate de 1.8 benzina consuma undeva pe la 15-16% in bucuresti acum iarna, si sunt niste motoare relativ modeste ca performante. Nu stiu cum sunt cele turbo.

Subaru - Eu eram chitit sa imi iau Subaru la un moment dat, am mers cu Legacy (cel vechi, cel nou nu aparuse atunci) si Impreza. As prefera oricand un bmw xdrive.

In Leon nu pot sa ma sui fara sa mi se faca rau cand vad bordul ala.

A3, A4, Golf si Octavia sunt masini ok, cu mentiunea ca Octavia e cam rigida (suspensii si scaune). Passat-ul e cam barcos de felul lui, se preteaza mai mult la cruising.

 

Asta e parerea mea bazata pe experientele personale, nu dati cu parul, nu vreau flame-uri :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu-ti recomand seria 1. Gasesti seria 3 masini ok la banii aia.

Referitor la alte marci: in urma cu vreo 3 ani un prieten de-al meu avea un saab. La prima problema, cand a vazut estimarea de pret de la service, l-a vandut. Nu stiu cum mai e acum.

Opel - stiu ca motoarele aspirate de 1.8 benzina consuma undeva pe la 15-16% in bucuresti acum iarna, si sunt niste motoare relativ modeste ca performante. Nu stiu cum sunt cele turbo.

Subaru - Eu eram chitit sa imi iau Subaru la un moment dat, am mers cu Legacy (cel vechi, cel nou nu aparuse atunci) si Impreza. As prefera oricand un bmw xdrive.

In Leon nu pot sa ma sui fara sa mi se faca rau cand vad bordul ala.

A3, A4, Golf si Octavia sunt masini ok, cu mentiunea ca Octavia e cam rigida (suspensii si scaune). Passat-ul e cam barcos de felul lui, se preteaza mai mult la cruising.

 

Asta e parerea mea bazata pe experientele personale, nu dati cu parul, nu vreau flame-uri :)

 

Nu da nimeni, din contra eu apreciez mult orice parere :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am 118 d de care sunt foarte multumit, deci nu iti pot da niciun sfat despre motorizari benzina sau consum. Pentru 2 persoane, masina e ok. Daca vrei sa iti iei si prietenii cu tine in masina in concediu sau pe distante mai lungi, sau daca ai copii, nu iti recomand seria 1, desi sunt posesor. Orice ai alege, sa ai parte de una buna!
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce mi-a venit, dar m-a gadilat ce a spus THX-1 in legatura cu alternativele, dar numai ca eu ma gandesc ca mai degrabe mai pun ceva (inca vreo 7000) si iau ceva nou. Asa ca am inceput sa caut si am gasit urmatoarele variante, normal pe benzina:

- Noua Sokda Octavia RS, 2.0 TSI 200CP

- Honda Civic Type R, 2.0 200CP

- Golf VI GTI, 2.0 TSI, 210 CP

- Seat Leon FR 2.0 , 210 CP sau Leon Cupra 240 CP

 

Din cate am vazut toate se invart cam pe la acelasi pret (cu tot cu ceva optionale care le vreau neaparat).

 

Stiu ca este un forum BMW, dar .... care va surade mai mult? :twoup:

 

P.S. Din pacate nu stiu nimic de consumuri si costuri de intretinere (in afara de GTI), daca stiti cate ceva (macar din auzite). Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Pai sa vedem Civic Type R e motor de turatie aspirat,automat cuplu si putere la turatii ridicate(193NM la 5600rot/min si 201cp la 7800rot/min) deci consum mai mare(12.7% in cartea tehnica) la care mai pui 2-3 litri in plus pt Buc.La civic dc incarci masina la drum cu 4 pers. se simte lipsa cuplului,tre sa mergi mai turat si simti si la combustibil.In rest e o masina placut de condus.

Seat Leon are cel mai urat interior si cam cea mai slaba calitate a materialelor,eu as spune pas.

Mai raman Octavia RS si G6 GTI,motoare TSI de 200cp resp 210cp supraalimentate cuplu si putere mare la turatii mai mici(280NM la 1700rot/min si 210cp la 5300rot/min la Golf) automat consum mai mic +INJECTIA DIRECTA(10% in cartea tehnica) la care mai adaugi vreo 2 litri pt Buc.Intre cele 2 ar trebui sa decizi tu care ti se potriveste mai bine daca vrei Hatchbak sau sedanhatch.Chiar daca ambele folosesc aceasi platforma PQ35,Golful e mai sprinten.

Plus ca pt masinile din grupul VAG gasesti piese si service-uri mult mai usor,plus mai putine probleme la revanzare.

Link to comment
Share on other sites

Ultima generati de type R are o suspensie de iti vine sa plangi si tinuta de drum mai proasta decat modelul anterior. Au modificat puntea spate sa faca economie si a iesit un rahat..Vechiul civic e mult mai misto de condus, e parere aproape unanima, desi nu arata asa cool.

Daca vrei poti cauta una facuta inainte de 2007. Oricum inainte sa te decizi fa drive test.. cat mai mult. Sunt ceva bani si poti regreta daca ai luat o decizie pe hartie .. ca una sau alta consuma cu 1-l litri.. ca un civic trebuie tinut in ture mai sus.. nu are importanta. Tot ce conteaza la genul asta de masina e cum te simti tu la volan. Nimeni nu cumpara un GTI ca e o masina foarte practica si economicoasa..

 

De la seria 1 as lua numai 135is ..

Dar ala e mult mai scump si ca sa nu mai vorbesc de intretinerea la BMW..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.