Jump to content

Baga gaze in interior


Recommended Posts

mergand pe drumurile noastre frumoase am luat o piatra pe sub masina,franez ma dau jos si aud ca o bataie de motor,rapid la mecanic.Acolo meseriasu mi-a spus ca sa spart teava de esapament de la sau(langa)catalizator O.K. programare bla bla e.t.c.dar de atunci i-mi face figuri cu gazele astea (parca ar fi un plastic topit inbinat cu benzina urat de tot )gazele intra numai cand sta la semafor in mers este O.K

BMW 520I E39

Link to comment
Share on other sites

Poate e garnitura de la capacul motor . http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...=15&lang=en

 

La mine era veche si prelingea ulei pe evacuare . Nu se simtea decat cand incetineam sau stateam la semafor . Am inteles ca e o problema comuna la motoarele M52.

 

Costa intre 90 si 130 lei , eu mi-am schimbat-o singur .

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

verifica racordul flexibil (unele modele au 2 racorduri flexibile). Daca esti din Bucuresti te pot indruma catre un service specializat in reparatii tobe esapament si iti vor remedia problema.

 

multumesc mult sant din Timisoara

 

Mai am o rugaminte,as vrea daca se poate sa-mi schimb volanul ,mai am un 525 tds "99(volan 3 spite comenzi pe el) si vreu sa-l pun pe 520.(520 nu are comenzi pe el dar in bord vad ceva bec pilot automat)Se poate schimba,pusca comenzile si daca da cum ?Rog detailat.

MULTUMESC MULT.

Link to comment
Share on other sites

verifica racordul flexibil (unele modele au 2 racorduri flexibile). Daca esti din Bucuresti te pot indruma catre un service specializat in reparatii tobe esapament si iti vor remedia problema.

 

multumesc mult sant din Timisoara

 

Mai am o rugaminte,as vrea daca se poate sa-mi schimb volanul ,mai am un 525 tds "99(volan 3 spite comenzi pe el) si vreu sa-l pun pe 520.(520 nu are comenzi pe el dar in bord vad ceva bec pilot automat)Se poate schimba,pusca comenzile si daca da cum ?Rog detailat.

MULTUMESC MULT.

Ma ajuta cineva ?

Link to comment
Share on other sites

verifica racordul flexibil (unele modele au 2 racorduri flexibile). Daca esti din Bucuresti te pot indruma catre un service specializat in reparatii tobe esapament si iti vor remedia problema.

 

multumesc mult sant din Timisoara

 

Mai am o rugaminte,as vrea daca se poate sa-mi schimb volanul ,mai am un 525 tds "99(volan 3 spite comenzi pe el) si vreu sa-l pun pe 520.(520 nu are comenzi pe el dar in bord vad ceva bec pilot automat)Se poate schimba,pusca comenzile si daca da cum ?Rog detailat.

MULTUMESC MULT.

Ma ajuta cineva ?

poti sa ai in bord bec de pilot, pt ca toate au. insa functia e separat. Daca nu ai avut comenzile repective pe celalalt nu merg. In schimb sunetul si ceea ce tine de partea de sunet merg.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Daa ... deci parerea mea este ca racordul flexibil este de vina. La mine facea acelasi chestie, intra mirosul de gaze cand stateam pe loc. Cum ai lovito de desupt, poate ca sa tras un pic in spate si sa miscat din loc racordul respectiv. Asta poti sa verifici si tu. Este imediat acolo unde coboara esapamentul pe desuptul masini.
Link to comment
Share on other sites

verifici si canalele de aer daca sunt bagate bine

P.N. 7

si capacul (pn4). In timp, de la caldura se deformeaza - i se ridica colturile in sus si trage aer direct de afara (adica nu prin filtre).

Dar, cum zice MPower_5er, pe la garnitura aia de la PN7 cel mai degraba iti trage aer direct din compartimentul motor (deci gaze...).

Link to comment
Share on other sites

daca luam in considerare ca Dacia nu intra in categoria Masinilor, atuncea expresia este corecta. Toate masinile au racord felxibil :laugh:

 

 

Dacie nu este !dar nu are flexibilpost-42438-0-23347700-1299236200_thumb.jpg

 

si capacul (pn4). In timp, de la caldura se deformeaza - i se ridica colturile in sus si trage aer direct de afara (adica nu prin filtre).

Dar, cum zice MPower_5er, pe la garnitura aia de la PN7 cel mai degraba iti trage aer direct din compartimentul motor (deci gaze...).

 

Super acolo a fost problema PN 7.multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvat baga gaze pe la PN 7,dar de ce ?? MACARAGIU ca altfel nu pot sa-i spun care mi-a schimbat bujiile (alta tepa Bo super plus 6 mil) cand le-a pus, pe doua a uitat sa le stranga, primele de langa Pn 7.auzeam o bataie dar am zis ca e de la toba,ieri am fost la altul,desface si ce sa vezi 4 cu cheia doua cu MANA !!! piciorusele de la o bujie sau rupt,cealalta mai sa puste prin capota

Deci de acolo intrau gazele inauntru(pn 7 schimbat)

P.S:poate vede meseriasul care mi-a facut asta (DU<TE la sapa)si lasa pe alti sa-si faca meseria.

V-a multumesc tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna,

 

Am si eu o mare rugaminte: imi poate spune cineva un cod pentru racordul flexibil? deja scoate un tacanit deranjant atat in stationare cat mai ales la franari, desi fum nu se observa deloc in jurul lui. Sunt in strainatate si aici nu vor sa imi schimbe decat toata partea cu precatalizator cu tot, ceea ce costa foarte mult. Auzisem ca se poate cumpara doar racordul, nu pe original si ca se poate suda. ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.