Jump to content

Inmatriculare...


deathrow

Recommended Posts

Salz...

 

Masina mea are numere de leasing care expira in noiembrie 2006 deci trebuie sa o inmatriculez luna viitoare.

 

Problema mea e ca HABAR NU AM CUM SI CE TREBUIE SA FAC!!! Nu am mai inmatriculat nici o masina ever...

 

Spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa fac. Ce acte imi trebuie. Unde trebuie sa ma duc. Ce taxe se platesc. Mai am vreo treaba cu RAR-ul si ITP si RCA si de astea...

 

Va multumesc.

 

PS: Daca pe numar scrie ca e valabil pana la 11/06 inseamna ca pot sa o conduc asa pana la 31 noiembrie nu? Se poate inmatricula masina mai devreme de expirarea numerelor???? Adica pe la inceputul lui noiembrie de ex?

Link to comment
Share on other sites

Salz...

 

Masina mea are numere de leasing care expira in noiembrie 2006 deci trebuie sa o inmatriculez luna viitoare.

 

Problema mea e ca HABAR NU AM CUM SI CE TREBUIE SA FAC!!! Nu  am mai inmatriculat nici o masina ever...

 

Spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa fac. Ce acte imi trebuie. Unde trebuie sa ma duc. Ce taxe se platesc. Mai am vreo treaba cu RAR-ul si ITP si RCA si de astea...

 

Va multumesc.

 

PS: Daca pe numar scrie ca e valabil pana la 11/06 inseamna ca pot sa o conduc asa pana la 31 noiembrie nu? Se poate inmatricula masina mai devreme de expirarea numerelor???? Adica pe la inceputul lui noiembrie de ex?

138521[/snapback]

 

Daca scrie 11/06, asa e, sint valabile - atentie, pana la 30 noiembrie (n-are 31)

Era in leasing, adica masina era pe numele firmei de leasing ? O inscrii tot pe firma sau pe perosana fizica ? Firma de leasing trebuie sa-ti dea factureze (daca o iei pe firma) sau sa-ti faca contract de vanz-cump daca e pe persoana fizica. Apoi sint actele necesare ca la orice inmatriculare - admin financiara, politie, taxe, etc

Dar, daca o iei de la o firma de leasing, iti spun ei tot ce trebuie sa faci

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa iti dea factura si daca o inscrii pe persoana fizica. Daca iti face doar contract de vanzare cumparare, o sa ai probleme la finante, cand o sa trebuiasca sa o inregistrezi, eu sunt patit.

 

In primul rand trebuie sa o radiezi de pe firma de leasing, adica in BN.

 

By the way, ai buletin de BC? Trebuie sa mergi acolo pentru inmatriculare.

 

Cam ai de umblat. :blink:

Link to comment
Share on other sites

1.leasingul trebuie sa incheie procedura de import. ATENTIE!!! s-a modificat legislatia si toate contractele facute dupa Aprilie 2005 au sa se incheie prin calcul-ul accizelor la valoarea de intrare nu la valoarea reziduala. dupa incheierea procedurii de import are sa rezulte un proces verbal de constatare care trebuie sa ajunga la tine in original.

2.factura finala(ce face referire la ultima rata si poate plus valoarea reziduala-dupa caz) de la leasing la tine.

3.trebuie sa-ti faci la RAR programare pt identificare

4.trebuie ca cei de la leasing sa-ti trimita fisa de inmatriculare de care ai nevoie la administratia financiara locala pentru luare in evidente. pe fise trebuie sa fie stampila de la leasing si de la administratia financiara de unde pleaca.

5.taxa CEC

6.taxa politie

7.desigur, cartea de identitate cu stampila de radiere pe spate (stampila politiei de unde pleaca).

 

de la judet la judet exista reguli diferite, atat la vama cat si la politie

 

daca ai timp e ok, poti sa te implici. daca nu gaseste o firma sau cineva profilat pe asa ceva.

 

oricum, are sa-ti cauzeze rau tare la nervi...

in Timis exista zeci de firme de intermadieri. In Bucuresti se pare ca nu e nici una !!!!

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

in Timis exista zeci de firme de intermadieri. In Bucuresti se pare ca nu e nici una !!!!

138585[/snapback]

 

ei nu sint firme de intermedieri in bucuresti....doar aici s-a nascut conceptul de a face cat mai putin efort pentru cat mai multi bani :blink: :) ...in fata la udriste, in parcarea aia, gasesti o gramada de dughene gata sa faca asta pentru niste bani.

Link to comment
Share on other sites

Iti zic cam cat m-a costat pe mine inmatricularea:

~ 450.000 actele (contractul, formularele alea batute la masina + RCA pe 1 luna)

~ 520.000 + inca vreo 300.000 niste taxe pe la CEC si BCR

~ 430.000 - autentificarea RAR

~ 490.000 - numere preferentiale (eu am dat doar 250.000 + cererea pentru restituirea garantiei de la nr. provizorii)

~ 110.000 - plata impozit pana la sfarsitul anului

~ inca 2.700.000 - RCA pe 6 luni

 

Pe langa astea, eu am mai platit inca vreo 500.000 din cauza autorizarii de circulatie provizorii. Ma rog, fara RCA, cred ca o sa trebuiasca sa platesti vreo 1.500.000 - 2.000.000 lei vechi.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai RAR valabil cand o radiezi la politie iti rupe ultima pagina din talon si tzi-o restituie, cand te duci sa faci identificarea si nu ai hartia(ultima pagina din talon) ca e raru' valabil te baga la verificari. Si data care scrie pe talonul cel vechi va fi si pe cel nou. Edited by Cipy
Link to comment
Share on other sites

Daca ai RAR valabil cand o radiezi la politie iti rupe ultima pagina din talon si tzi-o restituie, cand te duci sa faci identificarea si nu ai hartia(ultima pagina din talon) ca e raru' valabil te baga la verificari. Si data care scrie pe talonul cel vechi va fi si pe cel nou.

138658[/snapback]

 

Deci pana la urma ma duc la RAR sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa incerc sa descriu procedura si actele intocmite de mine (in cazul tau s-ar putea sa difere pe ici pe colo, in partile ne-esentiale :blink: ):

- intocmire acte: aici intra: contractul de vanzare/cumparare, fisa de inmatriculare (pe care vanzatorul trebuie sa puna stampila de la fisc), cerere de radiere, cerere privind situatia numerelor (la tine nu e cazul), asigurare RCA (pe langa toate actele astea iti trebuie si vreo 2 seturi de copii dupa ele)

- al doilea pas ar trebui sa fie autentificarea RAR

- cu actele de mai sus (si un set de copii) + autentificarea RAR + acte identitate + chitantele ce dovedesc plata taxelor de inmatriculare/impozit/etc te duci la politie si cam asta e.

 

Am descris in mare cam ce se intampla, insa cam la toate institutiile ce intra in acest proces vei obtine informatii despre ce documente trebuie sa prezinti (de obicei afisate pe usi/geamuri/etc :) ).

 

Uite si niste linkuri care sper sa te lamureasca pe deplin:

 

Radieri persoane juridice

Inscriere persoane fizice (declarare autoturism pentru impozit)

Inmatriculare definitiva

Link to comment
Share on other sites

Hai sa incerc sa descriu procedura si actele intocmite de mine (in cazul tau s-ar putea sa difere pe ici pe colo, in partile ne-esentiale  :) ):

- intocmire acte: aici intra: contractul de vanzare/cumparare, fisa de inmatriculare (pe care vanzatorul trebuie sa puna stampila de la fisc), cerere de radiere, cerere privind situatia numerelor (la tine nu e cazul), asigurare RCA (pe langa toate actele astea iti trebuie si vreo 2 seturi de copii dupa ele)

- al doilea pas ar trebui sa fie autentificarea RAR

- cu actele de mai sus (si un set de copii) + autentificarea RAR + acte identitate + chitantele ce dovedesc plata taxelor de inmatriculare/impozit/etc te duci la politie si cam asta e.

 

Am descris in mare cam ce se intampla, insa cam la toate institutiile ce intra in acest proces vei obtine informatii despre ce documente trebuie sa prezinti (de obicei afisate pe usi/geamuri/etc :) ).

 

Uite si niste linkuri care sper sa te lamureasca pe deplin:

 

Radieri persoane juridice

Inscriere persoane fizice (declarare autoturism pentru impozit)

Inmatriculare definitiva

138698[/snapback]

 

:blink:

 

dar tare n-ash mai vrea sa ma duc la RAR...

Link to comment
Share on other sites

E musai si eu zic sa iti faci programare inca de pe acum. Nu stiu daca la voi la Cluj e aglomerat, dar eu am stat aproape o zi (si asta cu ceva interventii). Programeaza-te inca de pe acum, ca sa nu ai surprize mai tarziu. Certificatul ala de autenticitate e valabil 60 de zile.
Link to comment
Share on other sites

da, RAR-ul il poti face la orice reprezentanta cu conditia ca cel ce merge cu masina sa aiba domiciliu in jud. respectiv.

pt ca vine de la firma o sa fie factura nu contract de vanz-cump. contract se face intre persoane fizice.

Link to comment
Share on other sites

deci la RAR ma duc numai pt certificatul de autenticitate... si pot sa il fac si acum aici in cluj chiar daca masina e pe firma de leasing inca? pot sa ma duc eu cu ea? (firma e din BN)

 

Si nu mi-ati zis...

 

TREBUIE SA ASTEPT PANA PE 30 NOIEMBRIE SAU POT SA O INMATRICULEZ MAI DEVREME? SI DACA DA, CU CAT TIMP?

 

mentionez ca masina e deja toata platita si nu am nici o datorie la firma de leasing. leasingul a fost facut ca sa platesc mai putin la taxele vamale (cica) dar masina e platita integral.

 

Deci lamuriti-ma cand pot sa ma duc sa o inmatriculez...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.