Jump to content

BMW Z4 E85 3.0si


xfil3s

Recommended Posts

S-o prezint si pe cea mica :) surioara E60-ului : bavareza la origini , tot de culoare neagra, mult mai puternica si ... mult mai rasfatata :twoup:

 

BMW Z4 E85 3.0si cabrio

an de fabricatie 2006

81.000 km

 

dotarile dupa VIN sunt urmatoarele :

 

Type code BU51

 

Type Z4 3.0SI (EUR)

 

Dev. series E85 ()

 

Line Z

 

Body type ROADST

 

Steering LL

 

Door count 2

 

Engine N52

 

Cubical capacity 3.00

 

Power 195

 

Transmision HECK

 

Gearbox AUT

 

Colour BLACK SAPPHIRE METALLIC (475)

 

Upholstery LEDER OREGON/SCHWARZ / TRAUMROT (LAT5)

 

205 AUTOMATIC TRANSMISSION

 

230 EU SPECIFIC ADDITIONAL EQUIPMENT

 

249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL

 

302 ALARM SYSTEM

 

313 EXTERIOR MIRROR PACKAGE

 

320 MODEL DESIGNATION, DELETION

 

345 CHROME LINE INTERIOR

 

380 HARDTOP PREPARATION

 

387 WIND DEFLECTOR

 

399 SOFTTOP OPERATION, FULLY AUTOMATIC

 

428 WARNING TRIANGLE

 

430 INT/EXT RR VW MIRROR W AUT ANTI-DAZZLE

 

441 SMOKERS PACKAGE

 

459 SEAT ADJUSTM., ELECTR. W. MEMORY

 

470 CHILD SEAT ISOFIX ATTACHMENT

 

493 STORAGE COMPARTMENT PACKAGE

 

494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

 

502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM

 

508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

 

521 RAIN SENSOR

 

522 XENON LIGHT

 

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

 

644 PREP. FOR. MOB. PH. BLUET. INTERF.

 

662 RADIO BMW BUSINESS CD

 

672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS

 

677 HIFI SYSTEM PROFESSIONAL

 

710 M LEATHER STEERING WHEEL

 

853 LANGUAGE VERSION ENGLISH

 

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

 

880 ENGLISH/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

 

9AA EXTERNAL SKIN PROTECTION

 

925 SHIPPING PROTECTION PACKAGE

 

2C8 LT/ALY WHEELS STAR SPOKE 200

 

224 DYNAMIC DRIVING CONTROL

 

4AD INTERIOR ALUM. LENGTHWISE FINE

 

520 FOGLIGHTS

 

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

 

550 ON-BOARD COMPUTER

 

785 WHITE DIRECTION INDICATOR LIGHTS

 

si cateva poze de prezentare :

DSC_0002-1.jpg DSC_0003-1.jpgDSC_0063-1.jpgDSC_0076-1.jpgDSC_0043-1.jpgDSC_0127-1.jpg

 

cam atat pentru inceput ... restul pe parcurs :)

Link to comment
Share on other sites

Super . Doresc sa imi iau si eu un cabrio , oscilez intre seria 6 , Z4 si SL , un mic review???

Dupa amiaza o sa scriu un mic review acum plecat si nu pot scrie mult de pe mobil :)

Mersi

 

e bestiala masina :twoup:

Mersi colegu ... O vezi live astazi la intalnire :)

 

frumoase poze.

Thanks mircea :twoup:

Ps: o sa mai pun niste poze azi sa le aranjez un pic :twoup:

Link to comment
Share on other sites

frumoasa vreme,acum se pot folosi toti calutii :twoup:

 

nu prea am unde :) in drum spre statiuni e plin de radare ... in mamaia azi dimineata s-a infipt unu cu un s5 intr-un stalp si e politie ...

reprize scurte prin oras :)

 

Foarte frumoasa masina, felicitari! cum se misca steptronicul fata de E60?

 

mersi @cipsu - se misca bine ... e mai prompt , nu prea are delay-ul de la e60

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

Superba masina,

 

Superbe pozele, esti cumva fotograf de meserie ? sau sunt facute de profesionist ?

 

Sa o stapanesti sanatos !

 

Thanks :twoup:

 

pozele sunt facute de mine ... si prelucrate tot de mine ... sunt inca incepator in ale fotografiei , mai am multe de invatat ... dar fac progrese :)

Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti sanatos . Eu as aprecia poze normale fara prea multe artificii :twoup: . Dar sunt cele de pe topicul lui mircea , ma multumesc cu alea . Njoy

 

mersi , am si poze normale si un pic aranjate ... sunt ok si alea lui mircea :)

 

@IulianC : mersi mult ... acelasi lucru iti doresc si eu sa te bucuri de 5er :)

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

Un mic review :

 

La 1000km facuti cu ea pot spune urmatoarele:

 

consumul in afara localitatii este excelent, se situeaza undeva intre 7,2 - 7,5v l/100km. ( Bucuresti - Constanta ) - in regim de autostrada mers in jur de 140 si in afara localitatilor 110 , cu depasiri , reprize scurte de sprint ... consumul mi s-a parut super ok .

Consumul dat de BC a fost acelasi cu consumul facut la pompa ... deci Z4 nu minte :twoup:

 

consumul in oras bate undeva in jur de 13-13,5 l/100km si cred ca in cazul in care mersi mult mai sportiv se duce spre 15 lejer :)

 

Una peste alta consumul mi s-a parut super ok pentru un motol L6 3.0si cu 265hp.

 

Masina este relativ usoara , parca 1360kg , motorul trage super bine din toate pozitiile si din toate treptele.

Fata de E60 se observa faptul ca are acel delay la plecare ( din momentul in care apesi pedala pana cand pleaca de pe loc ... la e60 sta cateva sutimi ) la ZET e foarte promta cutia.

 

La plecarea de pe loc ... daca se apasa butonul sport si cutia pusa pe SD ... devine o fiara ... devine foarte brutala . Motorul se aude grav de tot , toba suna senzational , ai senzatia ca esti intr-un super sport. Martorul DTC se aprinde si clipeste pana ajungi spre 70-80km/h ... fara DTC n-am incercat sa vad dc pot s-o stapanesc :)

 

Varianta asta are pe langa DTC si Dynamic Drive ... ceea ce mi se pare super tare , il am si pe E60 si isi face treaba exemplar. Astfel tinuta de drum este formidabila. Tinand cont si de faptul ca pozitia de condus este alta fata de o berlina , stai mult mai jos , botul lung si spatele scurt al masinii iti da o super senzatie. Masina pe curbe sta super bine , nu are tendinte subviratorii.

 

Fiind cabrio ... am avut un pic teama de faptul ca iarna o sa fie ceva probleme ... dar nu sunt ... masina se incalzeste destul de usor , caldura in habitaclu se face destul de repede , am si avantajul scaunelor incalzite , deci una peste alta este chiar ok.

 

Decapotarea se face super rapid , cca 6 secunde , softopul intra in spatele tetierelor ramanand foarte mult loc in portbagaj. Pentru un concediu , o deplasare , plimbari chiar e super spatiu in ea ... in portbagaj intra chiar 2 trollere de dimensiuni medii sau unul mare si unul mic .

 

 

Nivelul de zgomot in interior este super ok la mers de croaziere pana in 160, in accelerari se aude motorul si toba , o senzatie frumoasa .

 

Fiind o masina sport este destul de rigida , nu este foarte joasa cum ma asteptam ... sa imi atinga pe dedesupt.

 

Cam atat pentru moment , daca mai este ceva mai revin pe parcurs cu detalii ... astept insa intrebari de la voi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.