Jump to content

320d E90 DPF


LYM

Recommended Posts

as vrea sa stiu daca pot sa anulez DPF atunci cand se va infunda?fara sa am ceva eroare in bor sau probleme mai grave...??

poti sa il elimini linistit eu am facut la e60 meu,, dupa ce lam curatat de 2 ori am hotarit sa il elimin,, se elimina electroni si mecanic nu o sa ai nici o eroare si masina o sa traga mult mai bine,, nu scoate gram de fum garantez

Link to comment
Share on other sites

numai apare in idrive pentru ca se regenereaza singur;)... nici la mine nu apare 320d 177cp 2007.12

 

 

 

 

se regenereaza singur (sau la cerere) doar cu conditia ca temperatura motorului si a evacuarii sa se mentina la anumite nivele iar pe motor (DDE) sa nu existe nici o eroare... cand deja ai eroare pe DPF, atunci e mai cu cantec... dealerul iti recomanda sa-l schmbi desi uneori cu ceva chinuiala il regenerezi si din starea aia... dar cu tester, neaparat

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

pot sa garantez ca scoate fum ,nu tot timpul dar scoate si mai ales in decelerare scoate un fum albastru de nu te vezi pe cand la accelerarea puternica scote fum negru

iar cei de la rar au un barem disel care trebuie masurat si daca este scos isi da seama imediat iar in acte crie pe catea masinii ce euro ete si cate grame de dioxid de carbon scoate pe km( asa scrie la mine ,dar daca nu ai carte ro nu mai stiu unde scrie)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Stiti cumva daca este specificat in actele masinii ca ai sau nu filtru de particule? Sau tine de norma euro? Spre exemplu: poate fi Euro 4 sau Euro 5 fara acest filtru sau neaparat daca este Euro 4 sau Euro 5, automat are acest tip de filtru. Intreb ca mai sus am mentionat ca am o astfel de prroblema acum ca trebuie sa-mi inmatriculez masina si mi-a dat o palma vineri cea de la firma de inmatriculare cum ca masina nu are, desi este un BMW 320D E90 data de fabricatie 05.2007. Acest filtru poate fi la latitudinea fabricantului daca il pune sau nu? Cine ma poate ghida cu ceva informatii mai detaliate sau daca ma poate lamuri cu acest topic cum sta treaba. Cei de la RAR de unde isi pot da seama daca o masina are sau nu filtru? din actele pe care le prezinti sau dupa masuratorile pe care le efectueaza? Merci!
Link to comment
Share on other sites

masina ta este euro 4 si cu si fara DPF....

 

 

OK! Si cum poti sa sti treaba aceasta? Trebuie sa fie sau nu specificat undeva in actele masinii. Ca asa doar sa-ti dai cu presupusul sau in cel mai rau caz sa o "cauti" de filtru nu prea este o solutie profi!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,m.am uitat azi pe meniul idrive al masinii si imi arata filtrul de particule cu rosu,sub el data:8\2013 stiti ce inseamna?

 

Daca e cu rosu inseamna ca trebuie schimbat.

Costa foarte mult acel filtru de particule, insa il poti anula (Atat fizic cat si din soft).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

Am un e91 din 2009, 318d, 125000 km si de doua sĂŁptĂŁmâni ĂŽmi apare eroarea legatĂŁ de particle filter. Am.mers pe autostrada turat pe la 3000 timp de o ora, dar nicio ĂŽmbunĂŁtĂŁĂâşire. Mesajul apare dupa cateva minute dupĂŁ ce ĂŽncep sa merg cu maĂâ˘ina. Ce se poate face? Cum ar trebui sa procedez?

Ultima oara am alimentat de la petrom, cu motorina nu cea mai scumpĂŁ, poate fi carburantul de vina?

Am sunat la automobile bavaria sa ii intreb ce si cum, iar acestia m.au invitat la o diagnoza, la 200 lei :)) dupĂŁ, nu Ăâ˘tiu cat ma mai costa distracĂâşia.

Fac cu masina drumuri destul de scurte prin oraĂâ˘, ĂŽn mare parte pt ca e liber dimineaĂâşa cand plec.

MulĂâşumesc anticipat :)

post-63767-1384269056473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.