Jump to content

Sa moara capra vecinului


Recommended Posts

Sa moara capra vecinului!

 

Este un lucru stiut ca aceasta vorba spune multe despre multi romani.

Multi nu pot de grija altora, intotdeauna trebuie sa afle totul despre vecini, colegi si cunoscuti, ii deranjeaza daca altora le merge bine si ii bucura cand celorlati le merge rau.

 

Desi n-au nimic de castigat sau de pierdut, sunt revoltati atunci cand aud ca cineva are masina cumparata de parinti sau ca indrazneste sa traiasca pe perioada studiilor din banii parintilor.

Sunt atat de revoltati incat nu uita niciodata sa scrie sau sĂŁ vorbeascĂŁ despre asta intr-un mod tragic de parca ei au fost lasati intr-un cos care apoi a plutit pe Dambovita, iar apoi au fost crescuti de lupi sau au fost aruncati intr-o prapastie unde au reusit sa traiasca pana la maturitate si sa realizeze totul pe forta bratelor.

 

Nu pot sa inteleg de unde atata ipocrizie, de parca n-ar fi in dorinta oricarui parinte sa-i ofere copilului sau ce are mai bun, de parca n-ar fi un lucru natural sa-ti sprijini copiii si sa-i ajuti pana atunci cand au cum sa traiasca pe picioarele lor.

Invidia, prostia si rautatea sunt de neseparat, si ca orice alt defect, sunt mult mai usor de intalnit decat caracterul, respectul sau onoarea.

 

De ce oare isi pierd unii vremea astfel si au atata ura pentru cei din jur?

Poate pentru ca ei n-au avut norocul de a avea parinti cu o oarecare situatie financiara, insa aceasta rautate oarba nu are scuze.

 

In viata, cel mai bine este sa-ti vezi de treaba ta, nu sa mori de grija altuia.

 

Este clar cã e mult mai greu sã spui o vorbã bunã În loc sã dai cu piatra ºi este infinit mai greu sã te bucuri atunci când altuia Îi merge bine decât sã arunci niºte vorbe proaste despre niºte lucruri ºi niºte situaÞii pe care nu ai cum sã le cunoºti cu adevãrat din exterior.

 

La fel cum este mult mai greu sã aplauzi efortul cuiva decât sã-l critici neconstructiv ºi steril atunci când nu ai iniÞiativã ºi nici dorinÞa de a face ceva, iar tu eºti sigur deºtept ºi el prost.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

sincer ma depaseste conceptu asta cu capra vecinului.am observat totusi la multi ca a devenit un hobby.de ce naiba sa te deranjeze ca unul e mai realizat ca tine,are masina noua sau nevasta mai frumoasa?ideea este sa ajungi si tu ca el daca te tine,sau mai bine,daca nu care e sensul?
Link to comment
Share on other sites

Ai vrut sa zici ceva?

:LMAO: Asta a fost tare!!! :hyper:

 

Ce a ajuns forumul asta , numai articole peste articole, nu mai are nimeni probleme cu masina nu s-a mai stricat nici o piesa nimic :laugh: .......

 

 

 

 

misto in rest nu zic ca nu :popcorn:

App de asta,ma chinui de mai bine de juma de ora sa aflu si io un raspuns la problema mea si deocamdata nimic. Am sa mai vin cu un "UP?"

Link to comment
Share on other sites

:LMAO: Asta a fost tare!!! :hyper:

 

 

App de asta,ma chinui de mai bine de juma de ora sa aflu si io un raspuns la problema mea si deocamdata nimic. Am sa mai vin cu un "UP?"

Lasa UP-ul si mai bine incepi cu un articol si la sfarsit bagi un Ps. cu problema ta... poate poate , bafta !!! :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Desi n-au nimic de castigat sau de pierdut, sunt revoltati atunci cand aud ca cineva are masina cumparata de parinti sau ca indrazneste sa traiasca pe perioada studiilor din banii parintilor.

 

 

Ciupa,e doar vina ta,pt. ca nu te-ai nascut mai devreme si inca esti foarte tanar :zorro: . Dar lasa ca peste 10-15 ani,ai sa le arati tu,cine esti si ce ai realizat cu propriile puteri :super: si atunci sa vedem ce or sa mai zica... 8)

Link to comment
Share on other sites

Nu am de ce să demonstrez ceva unor oameni de nimic.

 

Oamenii de nimic nu reprezintă nimic, nu trebuie băgaţi în seamă.

 

Un om trebuie să însemne ceva pentru tine dacă vrei să-i demonstrezi ceva.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si eu dau dreptate lui ciupanezu,deci din toata inima strig: sa moara capra vecinului,de ce altii sa aiba si noi nu, eu il inteleg perfect stiu cum e sa se uite unu la semafor cu un mercedes dinasta cu ochii ovali,si tu sa te oftici ca nu ai si tu macar bmw cu angel din fabrica, stiu cum e sa te calce lumea in picioare sa te bata mar ,fara sa te duca la spital si dupa toata distractia sa te scuipe.

 

dia beau eu cand beau ca au altii ,nu ca n-am eu...

Edited by mihai_leu320
Link to comment
Share on other sites

Si eu dau dreptate lui ciupanezu,deci din toata inima strig: sa moara capra vecinului,de ce altii sa aiba si noi nu, eu il inteleg perfect stiu cum e sa se uite unu la semafor cu un mercedes dinasta cu ochii ovali,si tu sa te oftici ca nu ai si tu macar bmw cu angel din fabrica, stiu cum e sa te calce lumea in picioare sa te bata mar ,fara sa te duca la spital si dupa toata distractia sa te scuipe.

 

dia beau eu cand beau ca au altii ,nu ca n-am eu...

dar când mergi pe stradã ºi vezi oameni cu dizabilitãÞi sau flãmânzi...te mai gândeºti cã pe tine te aºteaptã o casã, o masã caldã e t c? Nu cred...

 

tind sã cred cã oamenii În speÞã sunt egoiºti ºi vãd doar capra vecinului, dar nu vãd cã alÞii n-au nici mãcar poze cu capre... metaforic vorbind :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

dar când mergi pe stradã ºi vezi oameni cu dizabilitãÞi sau flãmânzi...te mai gândeºti cã pe tine te aºteaptã o casã, o masã caldã e t c? Nu cred...

 

tind sã cred cã oamenii În speÞã sunt egoiºti ºi vãd doar capra vecinului, dar nu vãd cã alÞii n-au nici mãcar poze cu capre... metaforic vorbind :rolleyes:

 

 

Am vrut sa fac o ..gluma fara inteles defapt .

 

 

Sa fim on, vreau sa raspundeti sincer,chiar nu simti nici un gol in stomac cand vezi ca vecinu are x5 2010 cu motor de 3000 biturbo,si-ti zice ca papa doar 10% in oras? cu siguranta nu-i doresti raul dar ... eu sunt suncer si recunosc ca ma oftic putin.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Sa fim on, vreau sa raspundeti sincer,chiar nu simti nici un gol in stomac cand vezi ca vecinu are x5 2010 cu motor de 3000 biturbo,si-ti zice ca papa doar 10% in oras? cu siguranta nu-i doresti raul dar ... eu sunt suncer si recunosc ca ma oftic putin.

 

pai de ce sa te oftici? Ca nu ai si tu asa ceva? Pai atuncea cand treci pe strada si vezi o gramada de gagici una mai buna ca alta si nu poti sa le ai,ar trebui sa fi internat la casa de nebuni :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
@Ciupanezu, ai uitat sa-i mentionezi pe pulifricii care considera ca oricine o duce bine in Romania, automat este hot sau parvenit. Astia au unghia cel mai mult adancita in gat si sunt cele mai mari infectii frustrate si ipocrite din punctul meu de vedere, niste gunoaie absolute care nu merita mai mult de o flegma in gura.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.