Jump to content

Sa moara capra vecinului


Recommended Posts

Oricum Ciupanezu este un specien destul de rar intalnit. Lasand orice gluma la o parte, daca tot scrii articol despre capra vecinului macar sa se aplice si in cazul autorului. :thumbsup:

Pe de alta parte, tu esti deosebit de comun.

De lingai si de atarnache e inflatie.

Pe mine chiar nu ma deranjeaza daca altora le merge bine, asa ca nu te simti invidiat ca nu ai de ce.

 

Desi am scris impotriva fenomenului mai sus amintit, se pare ca unii au inteles contrariul. :wacko:

Trist.

 

 

@pole: corect, ai mare dreptate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

...Desi n-au nimic de castigat sau de pierdut, sunt revoltati atunci cand aud ca cineva are masina cumparata de parinti...

 

Cu o mica adaugare: Sunt revoltat pe ei cand au masina cumparata de parinti si se mandresc ca " uite dom'le ce am realizat eu". Asta nu suport

Link to comment
Share on other sites

@Pole, tu ai mare dreptate cu ce spui dar aia care au si au facut in mod cinstit ce au, sunt putini.

Ar fi atat de simplu ca fiscul doar sa-i intrebe cat impozit au platit, nu cum au facut banii sau alte alea.

Ai masina de 100k, ia nene, cat impozit ai cotizat? Pai sa vezi... atunci ilicit, alea, alea...

 

Dar nu ai sa vezi la noi asa ceva.

La noi cred ca tot asa, cu mici exceptii sa vezi in parlament pe unul care nu are jde vile, terenuri si alte alea.

Deci idealul e sa te faci ceva, astfel incat sa ajungi undeva, si sa te pui pe furat. Incredibil, dar am intalnit la multi conceptia asta.

Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles, oricum nu-ti stresa neuronii.

 

Poate are legĂŁturĂŁ cu faptul cĂŁ nu prea eÂşti ĂŽn stare sĂŁ te exprimi fĂŁrĂŁ sĂŁ laÂşi loc de interpretĂŁri.

 

Cu o mica adaugare: Sunt revoltat pe ei cand au masina cumparata de parinti si se mandresc ca " uite dom'le ce am realizat eu". Asta nu suport

 

Asta e cu totul altceva.

Pe de altĂŁ parte, foarte mulĂži oameni ĂŽÂşi asumĂŁ merite care de fapt nu le aparĂžin.

Link to comment
Share on other sites

Problema cu cei carora le cumpara parintii masini scumpe e ca in majoritatea cazurilor sunt un pic..necopti. Adauga la asta o personalitate fascinanta de genul 'eu sunt cel mai tare, voi sunteti praf' si o sa obtii un profil care deranjeaza pe majoritatea celor care muncesc pentru ceva.

 

Acum sa nu intelegi ca ma refer la tine cu aprecieri de genul asta - nu te cunosc, deci n-am cum sa am o parere despre tine in momentul asta :)

Link to comment
Share on other sites

Problema e cĂŁ mulĂži oameni sunt pur Âşi simplu invidioÂşi.

 

Dacã va apãrea unul pe forum care are 19-20 de ani ºi va avea un seria 6 de la pãrinÞi, În mod automat vor sãri câÞiva sã-i spunã cã mai bine κi lua un 316 pentru Început, cã seria 6 e pãcat sã o ai când nu e din banii tãi, tot felul de inepÞii sinistre de genul acesta, toate cauzate de o invidie oarbã.

 

ªi chestia asta nu se Întâmplã doar când maºina e luatã de pãrinÞi, se Întâmplã ºi atunci când cineva are pur ºi simplu bani realizaÞi printr-o afacere oarecare.

 

Este imposibil sã nu aparã câÞiva care sã spunã cã de fapt nu meritã maºina respectivã, cã banii sunt fãcuÞi sigur dintr-un noroc pentru cã respectivul e prost fãcut gramadã sau cã i-a furat cumva.

Invidia apare ĂŽn multe forme.

Link to comment
Share on other sites

Daca apare unu de 19 ani cu seria 6 cumparat de parinti , eu zic ca are niste parinti iresponsabili....una de 18-19 ani cu X6 nou luat de parinti era sa se suie pe mine daca nu franam tare , asta inainte sa loveasca un batran si sa intre in zidul unui teatru.Bine e adevarat ca mai sunt si copii responsabili ,dar sunt totusi copii...
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu: te stresezi prea mult pe tema asta; gura lumii nu o s-o inchizi niciodata. Daca au ai tai bani si ti-au luat masina puternica, nu e bine ca sunt iresponsabili; daca iti iau vreun Logan, sunt zgarciti, daca masina e rosie nu e bine ca nu e albastra, samd.

 

Acum, ca mai sunt si tot felul de indivizi care nu fac 2 bani si traiesc toata viata de pe urma parintilor...

Cei mai tari sunt aia care isi pun la numar "SON", "FIU", etc.

Link to comment
Share on other sites

Bine adevarul e ca nebuna aia nici Tico nu trebuia sa aibe pe mana , nici carnet nu merita...dar nu pot sa ii uit nici pe cel cu Cayenne care a intrat cu peste 200 kmh in giratoriu in Mamaia si a intrat intr-un copac , nici pe cel de pe varianta Constantei cu seria 3 care a rupt stalpul...prea multi cai pe mainile unor tineri necopti.
Link to comment
Share on other sites

Daca apare unu de 19 ani cu seria 6 cumparat de parinti , eu zic ca are niste parinti iresponsabili....una de 18-19 ani cu X6 nou luat de parinti era sa se suie pe mine daca nu franam tare , asta inainte sa loveasca un batran si sa intre in zidul unui teatru.Bine e adevarat ca mai sunt si copii responsabili ,dar sunt totusi copii...

 

Astea sunt niÂşte idei preconcepute.

Ăn 2011 ar trebui sĂŁ fim ĂŽn stare sĂŁ le depĂŁÂşim, nu mai suntem ĂŽn Evul Mediu, femeile bĂŁnuite a fi vrĂŁjitoare nu se mai ard pe rug, unii oameni au mai avansat.

 

Eu am avut 535i de la 19 ani, n-am fĂŁcut nici un accident serios, n-am lovit nici un pieton.

Am lovit doar o pisicĂŁ, din pĂŁcate sĂŁrise ĂŽn faĂža maÂşinii...

Am mai lovit un panou de ocolire din cauzĂŁ cĂŁ am ferit un aurolac care trecea strada prin loc nepermis.

 

N-am avut permisul niciodatĂŁ luat.

 

Maturitatea nu are treabã cu vârsta.

 

Sunt o grĂŁmadĂŁ de oameni care au 30-40 de ani degeaba Âşi se comportĂŁ ca niÂşte adolescenĂži.

 

Exemplul tãu cu fata din X6 n-are nici o relevanÞã.

 

Ăn BucureÂşti, cel puĂžin 3 accidente poĂži avea pe zi.

ÂŞoferii periculoÂşi nu sunt neapĂŁrat tineri.

 

Ăn plus, pĂŁrinĂžii care iau pentru copil o maÂşinĂŁ modernĂŁ sunt mult mai responsabili decât cei care preferĂŁ sĂŁ cumpere o maÂşinĂŁ veche.

MaÂşinile vechi sunt mult mai periculoase Âşi sunt mult mai mari Âşanse sĂŁ faci accident cu o maÂşinĂŁ mai veche.

Un seria 6 ÎÞi iartã mult mai multe greºeli decât o maºinã mai ieftinã ºi mai slabã ca putere.

 

@Ciupanezu: te stresezi prea mult pe tema asta; gura lumii nu o s-o inchizi niciodata. Daca au ai tai bani si ti-au luat masina puternica, nu e bine ca sunt iresponsabili; daca iti iau vreun Logan, sunt zgarciti, daca masina e rosie nu e bine ca nu e albastra, samd.

 

Acum, ca mai sunt si tot felul de indivizi care nu fac 2 bani si traiesc toata viata de pe urma parintilor...

Cei mai tari sunt aia care isi pun la numar "SON", "FIU", etc.

 

Ai dreptate. :)

 

N-am vĂŁzut aÂşa ceva, probabil cĂŁ mai sunt Âşi d-ĂŁÂştia.

Mai comuni sunt cei cu SEX, BOS ºi alte tâmpenii asemãnãtoare.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt idei preconcepute pentru ca stiu cum eram si eu si prietenii mei la 18 ani...ne doream multi cai putere sa alergam tare , si ce vad pe sosele imi confirma ceea ce zic , am dat vreo 3 exemple aici care sunt notorii si in presa.

Acum o saptamana am scos un ciutan aproape mort dintr-o masina accidentata, care se grabea ( naiba stie unde) .

Ca mai sunt si tineri responsabili nu neg , nici ca exista si adulti idioti , dar e mai bine sa nu le pui 'arma' in mana...

Pentru un incepator e ok sa aibe un 1.4i sau 1.6d pentru inceput e destul , dupa un an doi de condus poate trece si la ceva mai puternic , cam asa vad eu lucrurile.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

La 19 ani nu eÂşti ĂŽncepĂŁtor, ai un an de permis deja.

 

DacĂŁ tu erai ĂŽntr-un anumit fel, chestia asta nu se extrapoleazĂŁ asupra tuturor tinerilor.

 

Oamenii sunt diferiĂži.

 

Eu vãd inconºtienÞã pe drumurile publice fãrã legãturã cu vârsta.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa fii incepator si la 50 ani , oricum ai si tu dreptate , macar intr-un X6 e mai protejat copilul in caz de accident.

Da Maq pacat ca nu exista :smile: .Dar oare de ce pe afara nu se poarta asta cu copil de 18 ani cu X6 sau seria 7? Chiar vazusem un reportaj pe DW si tinerii aveau Golf-uri si alte masini asemanatoare si mai le si montau parintii un dispozitiv de limitare a vitezei pt siguranta lor.In fine ..probabil noi suntem mai destepti ca nemtii si ca altii...

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

nu prea conteaza de cati ani ai permisul,ci numarul de km parcursi si experienta..sa dai o masina de 200 de cai mai ales cu tractiune spate pe mana unui copil care n a parcurs nici 50000 km mi se pare invitatie la accident.oricum probabilitatea este mult mai mare.sunt de parere ca trebuie inceput treptat
Link to comment
Share on other sites

nu prea conteaza de cati ani ai permisul,ci numarul de km parcursi si experienta..sa dai o masina de 200 de cai mai ales cu tractiune spate pe mana unui copil care n a parcurs nici 50000 km mi se pare invitatie la accident.oricum probabilitatea este mult mai mare.sunt de parere ca trebuie inceput treptat

 

O maşină modernă de peste 200 de cai e mai uşor de condus şi mai sigură şi decât o Dacia 1310 care abia frânează, abia stă pe şosea şi cu care poţi face mult mai uşor accident pentru că în condiţii limită, e mult mai greu de evitat un potenţial accident.

 

Copil poţi fi la volan şi la 30 de ani.

 

Ideea de bază este că pe banii tăi ai întotdeauna dreptate.

 

Dacă unul şi-a permis să-i ia copilului său o maşină mişto, treaba lui, nu trebuie comentată chestia asta.

Sau putem comenta dacă nu avem pretenţia de a fi mai mult decât o babă bârfitoare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.