Jump to content

Vreau sa iau un M5. Sfaturi!


boris

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bunilla 3 zile good bye

146407[/snapback]

Dan98, ar fi frumos daca ai face un pic curat pe aici (inclusiv postul asta al meu). E pacat de topic. Eu zic ca e o intrebare pertinenta si un raspuns la fel de pertinent din partea unui posesor de M5. Atata merge EL cu masina si atat cheltuie EL si cu asta basta.

Chiar e pacat de topic....

merci

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC

pe pielea mea, am simtit aici si nu numai ca oricata bunavointa ai cu unii nu merge. dar asta nu te poate schimba, nu o sa spui: gata, de azi eu... daca ai pareri si cunostinte intemeiate legate de un subiecrt atunci aici CLAR e locul unde sa le sustii pana spargi tastatura (daca ai timp) pentru ca e un FORUM. doar cu autoritatile STATUL-UI nu are rost sa mori de gat ca o faci degeaba, dar in rest...(un exemplu bun a fost ce a facut BADEA legat de CRAIOVEANU-cine a vazut stie ce spun "BUCIFAL").

LA SUBIECT

cineva care simte BMW si mai ales simte M (sper ca sesizati nuanta) nu o sustina idei combative visavis de cheltuieli care le poti avea cu o masina.

sa ia BMW poate si cineva care isi ia LOGAN. dar asta nu inseamna ca o sa perceapa altceva decat LOGAN.

Link to comment
Share on other sites

instigare ....banuiesc ....ce nu inteleg eu e de ce nu ii dai tu pm la dan si tot scrii aici ...nu vreau sa pun paie pe foc dar ar fi mai diplomatic ...nu crezi???

 

on topic ...multumesc pe aceasta cale la singurul posesor de M 5 de pe acest forum ca macar nea luminat putin ce inseamna sa intretii un M5 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa nu o dam in altele ca pana la urma daca stau sa ma gandesc fiecare are dreptul la parerea lui...unele pareri sunt pertinente altele nu....probabil ca animozitatile astea apar din cauza ca fiecare crede ca el are dreptate si nu incearca sa ia de bun ceea ce aude la altu....eu m-am aprins un pic pt ca parca ceea ce am scris s-a considerat ca am scris sa ma aflu in treaba,sa induc in eroare,sa ma dau mare ...departe de mine asa ceva....asa ca,sa ne relaxam si daca cineva mai are ceva de intrebat vis a vis de m5-ul e 39 e invitat sa o faca .... Edited by the drunk monkey
Link to comment
Share on other sites

Dan98, ar fi frumos daca ai face un pic curat pe aici (inclusiv postul asta al meu). E pacat de topic. Eu zic ca e o intrebare pertinenta si un raspuns la fel de pertinent din partea unui posesor de M5. Atata merge EL cu masina si atat cheltuie EL si cu asta basta.

Chiar e pacat de topic....

merci

146409[/snapback]

sper ca nu vorbesti serios.

curat? cam cum?

posesorii de M au sustinut cele spuse de M5 owner fara sa miste.

altii au combatut intr-o mai mica sau mai mare masura. daca nimeni nu s-ar fi indoit de cele scrise nimeni nu s-ar fi simtit lezat.

SUBLINIEZ

1.pentru unul care isi permite M si mai mult simte M nimic nu e prea mult. si in m od normal o sa urmeze muuuult mai mult.

2.cineva care a avut M si dupa a dat inapoi...e clar, M a fost prea mult. in mod normal nu e nici o rusine atata timp cat nu te minti singur.

3.cine nu a avut M...luati-va fara retineri si o sa fiti 1 sau 2.

Link to comment
Share on other sites

Pai si? Asta nu inseamna ca nu si-o poate permite oricine. Exista un plafon de la care se considera ca ai bani sau nu ai? Eu zic ca depinde de felul in care fiecare isi apreciaza efortul pe care il face pentru a castiga acei bani. Pentru unii a avea bani este un efort prea mare pentru a ii cheltui usor, pentru altii a avea bani este mult mai simplu decat a ii cheltui.
Link to comment
Share on other sites

Pentru unii a avea bani este un efort prea mare pentru a ii cheltui usor, pentru altii a avea bani este mult mai simplu decat a ii cheltui.

147052[/snapback]

Deci nu e pentru "oricine" la fel. :)

 

 

 

LE: scuze Romulus, am postat in acelasi timp cu tine. Ai dreptate. :blink:

Edited by cosmin rotaru
Link to comment
Share on other sites

daca ai pus un pret pe cat valoreaza un zambet pentru tine, probabil M5-ul nu este pentru tine. da, nu e o masina pentru oricine... nu e o masina la care bagi benzina de 300 de mii si nu e o masina la care cauti piese second hand. este o masina sport - faptul ca are 4 usi si un portbagaj foarte generos sunt niste bonusuri, dar daca te intereseaza o masina practica cu viata in ea - un 530d cu CHIP te satisface. si nu te mai zbati atata cu consumul, suspensia rigida, rata casco si pretul pieselor... dar daca vrei cutting-edge... vei zambi doar sters.
Link to comment
Share on other sites

daca ai pus un pret pe cat valoreaza un zambet pentru tine, probabil M5-ul nu este pentru tine. da, nu e o masina pentru oricine... nu e o masina la care bagi benzina de 300 de mii si nu e o masina la care cauti piese second hand. este o masina sport - faptul ca are 4 usi si un portbagaj foarte generos sunt niste bonusuri, dar daca te intereseaza o masina practica cu viata in ea - un 530d cu CHIP te satisface. si nu te mai zbati atata cu consumul, suspensia rigida, rata casco si pretul pieselor... dar daca vrei cutting-edge... vei zambi doar sters.

147192[/snapback]

cand pe forumul asta majoritatea va fi compusa din cei care isi permit orice pentru un zambet, restul (minoritatea) o sa ne tinem gura. Pana una alta asta e un forum care reuneste oameni cu o anumita PASIUNE, nu grosime a portofelului...

 

(sau poate crezi ca e o placere deosebite sa "pui un pret pe cat valoreaza un zambet")

Link to comment
Share on other sites

sustin opinia lui alex_55 argumentand ca masina e foarte greu de tinut pe strada

considerentele financiare sunt mai putin importante.....cine vrea sa isi ia isi ia si gata

147255[/snapback]

 

Da, asa este, nu este o masina pentru oricine, dar asta nu din considerente financiare. De asta l-am intrebat de ce considera asa, dar la el totul se rezuma la bani. Daca maine ti se scoala sa iti iei M5, iti iei, e mult mai ieftina si ca un E60 daca stai sa te gandesti, si e plin de E60-uri deja, iar ca intretinere nu cred ca depaseste cu mult intretinerea unui E60 530i sa zicem, nici la benzina nici la consumabile.

Link to comment
Share on other sites

M5-ul a fost o masina cu destul de multe probleme,unele mai grave unele mai putin grave.

Multe modele,in functie de anul(luna) de fabricatie,au fost afectate de probleme la motor,catalizatoare defecte,senzori axe defecti,debitmetre,Vanos cu probleme.

 

In unele tari informatiile,buletinele de service nu sunt secret,si astfel se pot afla multe despre o masina.

In general, multi oameni care cumpara un M5 ,chiar daca au foarte multi bani , il cumpara nou sau sh,dar in garantie.

Un M5 fara garantie ar merita cumparat numai dupa verificarea istoriei de service ,si a problemelor stiute despre modelul respectiv.

Nimeni nu cred ca vrea sa arunce banii pe un alt motor,alte catalizatoare...etc.

 

Intretinerea masinii este determinata de stilul de conducere,un ambreiaj poate fi stricat in 20.000km,de ex,si la M5 si la un E46 330i.La fel si placutele de frana,cauciucurile,..etc.Dupa ce se schimba piesele si se trage linie,pentru M5 costa mai mult,dar si 330-ul se tine aproape.

 

M5-ul are marele dezavantaj ca se conduce greu iarna,aproape imposibil as zice.

 

Si nu mi se pare o "rusine" ca cineva intreaba care este consumul masinii,nu inseamna neaparat ca nu isi permite masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mda...se pare ca s-au linistit spiritele... Oricum trebuie apreciat descrierea lui Drunk Monkey...si zic eu ca preturile nu sunt foarte exagerate...se poate iesi si mai ieftin...dar nu cu mult...Eu de exemplu nu merg cu masina decat 6 luni pe an ca restul sunt la munca, si acolo nu am cum s-a o folosesc... deci jumate din benzina s-a dus...

Eu mor insa pe oamenii care isi iau masini de peste 30-40 miieuro si vor diesel ca sa consume cat Tico-ul lu' sora-mea ... Dar asa-i rumanu'

 

O singura chestie m-a speriat...mersul iarna...chiar atat de problematic sa fie? Vreau sa stiu pt ca ma bate gandul la un E60M5 ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.