Jump to content

2001 330i - asta chiar o tin:)


mik15

Recommended Posts

Dupa ce cumparasem deja un 330i am gasit la scurt timp un alt 330i tot din 2001 insa intr-o stare excelenta, cu 49k km la bord si service records la reprezentanta, actualul propietar fiind al 2-lea avand-o din 2003. Asa ca am dat repede pe primul, am mai pus ceva banuti si aseara am fost sa o iau pe asta. Pot sa spun ca masina e super, se simte ca si una noua, pana acum nu am gasit nicio zgarietura sau dent la exterior absolut totul este original cu exceptia a ceea ce s-a mai schimbat la service-uri(am toate listele). Ca si dotari nu este deosebita, ce ar fi in plus peste normal, trapa, interior negru din piele cu scaune reglabile electric si cu memorie, volan in 3 spite cu comenzi, 4 geamuri electrice si jantele care sunt pe 17, doar e minim la 330, dar nu prea sunt pe gustul meu insa au cauciucurile noi deci nu le voi schimba curand. Nu e cine stie ce fata de cea dinainte care avea M-Pack I, insa chiar nu imi lipsesc toate astea, pe viitor o sa ii pun un M-pack II si faruri, originale vreau, cu xenon. O sa pun poze in cursul zilei de azi, am vrut sa fac aseara cateva cu telefonul dar nu am mai avut baterie, dar sunt foarte incantat de masina :). La aceeasi bani gasisem una din 2004 dar cu 150k km, era poate mai rentabil sa o iau pe aia dpdv al revanzarii insa am lasat deoparte calculele si m-am lasat dus de val :), dar nu regret deloc pentru ca vreau sa o tin cel putin 1-2 ani, se va amortiza in timp :). Voi reveni cu poze detaliate, azi sper sa o si inmatriculez ca sa termin cu hartogaraia.

 

Hai ca am gasit o poza, singura din anuntul de vanzare de pe net...

 

:rolleyes:

 

:rolleyes:

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru aprecieri :).

intr-adevar e o raritate sa gasesti o masina ca asta cu rulajul acesta, cu atat mai mult aici, in Germania am mai vazut insa sunt mai scumpe, nici asta nu a fost pomana insa comparativ cu DE e un pret mult mai bun. La starea masini a contat mult si faptul ca atunci cand nu a fost condusa, adica in mare parte din timp insa nu cumulat, a stat mereu in garaj iar clima calda de aici i-a priit, nu a vazut ploaie sau zapada :). Azi am terminat cu inmatricularea si m-am mai plimbat asa putin, imi place foarte mult cum se simte masina, cat de legata este si timpii mici de reactie ai acceleratiei/motor/cutie in comparatie cu cea dinainte care avea cca 170k km, e sesizabila diferenta. Am mai facut cateva poze chiar dupa ce i-am pus numerele :thumbsup: .

 

cateva poze din nou pentru ca nu am reusit sa le atasez pe toate prima data, error 503 <_>

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc!

depinde cat stau pe aici, in principiu vreau sa mi-o aduc daca ma mai intorc, chiar imi place si daca imi voi mai lua alta mai noua nu cred ca o s-o dau. As vrea pe viitor sa ii pun un M-pack II original, alte jante si faruri cu xenon, de asemenea originale dar parca as vrea sa o si tin asa cum e, fara sa ma ating de ea...voi vedea pe viitor, deocmadata vreau sa ii fac service-ul, desi ultimul e facut la 44k km dar acum mai bine de 2 ani, tot la reprezentanta ca sa imi stampileze in continuare carnetul sau cel putin la un service autorizat care poate stampila.

Link to comment
Share on other sites

Si cum e sa te urci intr-un E46 nFL nou? :p La km aia si starea in care se afla este...fara cuvinte...

 

Imi place enorm! Intr-adevar, i-ar sta si mai bine cu niste faruri originale cu xenon, lupa si angel, eventual si cu niste spalatori farurii! :rolleyes:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna intrebare ar fi cat consuma avand in vedere locul unde te afli. :LMAO: Cat e benzina?

 

330xi-ul meu avea 22k mii de mile reale. Nou-nouta era, nici un pic de uzura la interior, o pata cat o unghie macar.

Da, chiar, cat o fi benzina acolo?

 

Da, WLF, unde mai este 330-ul ala? Mati stii ceva de el, ca si ala avea putini km? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, nu l-am mai vazut niciodata. Uneori ma mai uit pe autovit dupa fostele masini, pe astia chiar nu l-am mai vazut. Am mai avut un X3 tot cu 20k de mii de mile, l-am dat la avocata unui prieten, il are si acum si se fac aproape 3 ani, masina e impecabila.
Link to comment
Share on other sites

am mai discutat pe celalalt topic referitor la pretul benzinei...cam 1.7Ron cea de 95 si 1.8Ron cea de 98 si cea mai ieftina este 1.6Ron. Consumul este pana acum ceva mai mic decat la celalalt 330i, la ala media era de 16 spre 17 la asta deocamdata e de cca 13, insa ieri am venit cu ea de la Dubai iar azi am facut vreo 70 km prin oras, deci inca nu e concludent, oricum cred ca e mai mic consumul ca in Bucuresti :). Un x5 4.6is consuma aici cam 20 in oras, are un prieten si mai merg cu ea din cand in cand, cand ii vezi pe astia aici cata risipa de benzina fac circuland cu ditamai masinile(QX56, Denali, F350 e.t.c) cu motoare de 5-6 mii si doar ca sa se duca la lucru sau pur si simplu sa o arda aiurea...mi se pare inutil, gasesc oarecum util s-o arzi aiurea cu o masina sport gen Ferrari, M3, R8 dar cu dulapurile alea pe roti nu ii inteleg, nu imi plac deloc...
Link to comment
Share on other sites

am mai discutat pe celalalt topic referitor la pretul benzinei...cam 1.7Ron cea de 95 si 1.8Ron cea de 98 si cea mai ieftina este 1.6Ron.

1,6;1,7;1,8 Roni litru de benzina? :hyper: Unde esti acum mai exact sa stiu unde ma mut? Pe langa Dubai? :frantics:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

mergea totusi sa te combini la un facelift pirate.png

 

prefer o masina cu mai multi km ,dacat una cu multi ani si cu putini km, deci stata

 

sa o stapanesti sanatos !

Da-l-n ma-sa de facelift, POYUIT! Iti dai seama ca asta e masina noua efectiv? :rolleyes: Nici macar o cuta pe scaunul soferului nu se vede sau vreo MICA urma de uzura...

 

Si gandeste-te ca nici uzatA moral nu este, mai ales ca a stat numai in garaj dupa cum zicea chiar mik15, si nu a vazut niciodata ploaie, iar de zapada, chiciura, ger, nici nu poate fi vorba acolo. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

multmusc pentru urari si aprecieri :).

E drept ca am stat si m-am gandit un pic si la varianta cu facelift insa dupa ce am vazut-o pe asta si am facut un test drive nici nu m-am mai gandit la aia, celalalt 330i pe care l-am avut inainte avea cca 170k km, deci stiam prea bine cum e una cu km mai multi, sunt constient ca o sa pierd la eventuala revanzare insa pana atunci ma voi bucura de ea. Am mai avut masini pe care le-am luat cu sub 100k km la bord, dar niciuna cu 49k, exceptand un Mondeo, dar ala nu se pune pentru ca nici nou nu e ca un BMW cu 100k km sau mai mult...am mers pe ce mi-a dictat inima si primul instinct cand am vazut-o si am mers cu ea, a fost love at first sight :rolleyes: . Am facut azi niste poze mai profi cu un G12 cu un mega obiectiv, ca sa-i zic asa, o sa le postez mai pe seara :smile: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.